شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رئیس جمهور چین: گفت‌وگو و مذاكره تنها راه حل مواجهه با موضوع هسته‌اي ايران است

ایرنا

تاكيد روساي جمهور ايران و چين؛


 


آستانه- روساي جمهور ايران و چين مهم‌ترين تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي و راه‌هاي گسترش روزافزون روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسي قرار داده و با اشاره به موضوع هسته‌اي ايران، بر گفت‌وگو و مذاكره به عنوان تنها راه‌حل مواجهه با اين موضوع تاكيد كردند.


 


به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، ' محمود احمدي‌ نژاد ' كه به منظور شركت در اجلاس سازمان همكاري‌هاي شانگهاي به قزاقستان سفر كرده است عصر امروز(سه‌شنبه) در ديدار هوجينتائو رييس جمهور چين، روابط دو كشور را راهبردي و پايدار توصيف و بر ضرورت افزايش و تحكيم بيش از پيش همكاري‌هاي دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي تهران – پكن تأكيد كرد.
احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به اهميت هماهنگي‌ها و تعاملات دو كشور درخصوص مسائل منطقه و شمال آفريقا، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران معتقد است كه ملت‌هاي منطقه قادر به حل مسائل و مشكلات خود هستند و دخالت‌هاي كشورهاي خارجي در مسائل منطقه نه‌تنها كمكي به حل و فصل اين مسائل نخواهد كرد، بلكه مسائل را پيچيده‌تر مي‌كند.
رييس جمهوري تصريح كرد: كشورهاي خارجي امروز بايد به آرمان و حركت ملت‌هاي منطقه احترام بگذارند.
احمدي نژاد، به موضوع هسته‌اي ايران اشاره كرد و با قدرداني از مواضع شفاف چين در اين خصوص اظهار داشت: ملت ايران همواره اهل تعامل، گفت‌وگو و منطق بوده است و امروز نيز براي از سرگيري مجدد گفت‌وگوهاي سازنده و مثبت آمادگي دارد و معتقديم اگر طرف‌هاي مذاكره تعامل و گفت‌وگو را به‌جاي تقابل در پيش بگيرند، دو طرف سود خواهند برد.
رييس جمهوري با اشاره به اشتراكات تاريخي و فرهنگي ايران و چين، اظهار داشت: روابط دو كشور در سال‌هاي اخير رشد چشمگيري داشته است و جمهوري اسلامي ايران با توجه به ظرفيت‌هاي موجود، پيشنهادات روشني براي ارتقاء هرچه بيشتر مناسبات و همكاري‌هاي دو كشور دارد.
احمدي‌نژاد همچنين افزايش و تقويت مناسبات فرهنگي و تعميق دوستي دو ملت ايران و چين را مورد تأكيد قرار داد.
رييس‌جمهوري در ادامه به دعوت همتاي چيني خود براي سفر به اين كشور پاسخ مثبت داد و پيشنهاد كرد كه به مناسبت چهلمين سال برقراري روابط دو كشور، جشن مشتركي برگزار شود.
رييس‌ جمهوري چين نيز در اين ديدار با اشاره به اينكه روابط تهران و پكن در سال‌هاي اخير به واسطه تقويت اعتماد موجود بين دو كشور افزايش يافته است، اظهار داشت: ايران كشور مهم و تأثيرگذاري در منطقه است و پكن نسبت به گسترش روابط با تهران به عنوان دومين شريك تجاري خود در غرب آسيا اهميت ويژه‌اي قايل است.
هوجينتائو تصريح كرد: پكن معتقد است گسترش روابط دوجانبه بين ايران و چين نه تنها به نفع دو كشور بوده، بلكه به سود صلح و امنيت جهاني است.
رييس‌جمهوري چين همچنين با تاكيد بر اهميت گسترش همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي دو كشور گفت: چين همانند ايران با مداخله خارجي در امور كشورهاي منطقه مخالف و معتقد است تمام مسائل را بايد از راه‌هاي مسالمت‌آميز و ديپلماتيك حل و فصل كرد.
هوجينتائو در ادامه با تأكيد بر ضرورت احقاق حقوق هسته‌اي ايران خاطرنشان كرد: چين از برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران دفاع مي‌كند و معتقد است مذاكره و گفت‌وگو بهترين راه حل براي حل اين مسأله است.

منبع: ایرنا، 24 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.