شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمادگی قذافی برای برگزاری انتخابات آزاد با نظارت بین‌المللی

دویچه وله

درحالی‌که شورشیان لیبی شهرهای بیشتری را تسخیر می‌کنند و معمر قذافی تحت پیگرد دادگاه جزایی بین‌المللی است، سیف الاسلام، فرزند وی برگزاری فوری یک انتخابات آزاد را راه‌حل بدون هزینه خروج لیبی از بن‌بست فعلی اعلام کرد.


 


در شرایطی که معمر قذافی کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شود، به‌گفته ناظران بین‌المللی سیف الاسلام فرزند وی عملا هدایت نیروهای طرفدار وی را در دولت و ارتش به دست دارد.


سیف الاسلام، در تازه‌ترین مصاحبه خود با روزنامه ایتالیایی کورریرا دلاسرا گفته است که پدرش، برگزاری یک انتخابات آزاد همراه با نظارت بین‌المللی را ترجیح می‌دهد. این انتخابات باید ظرف سه ماه یا حداکثر تا پایان سال‌جاری میلادی برگزار شود.

 سیف الاسلام گفته که معمر قذافی در صورت عدم پیروزی در این انتخابات، حاضر به کناره‌گیری فوری است اما تبعید را نمی‌پذیرد.

قذافی: کناره‌گیری آری، تبعید نه

سیف الاسلام که تا پیش از ناآرامی‌های لیبی جانشین پدر شناخته می‌شد، توضیح داده است که پدرش هرگز حاضر به ترک خاک لیبی نخواهد شد. وی در مصاحبه خود از "شورای موقت ملی" بنغازی به عنوان "عروسک خیمه‌شب بازی دولت فرانسه" نام برده و  ابراز اطمینان کرده است که مردم لیبی در یک انتخابات آزاد تحت نظارت بین‌المللی به دولت فعلی رای خواهند داد.

Bildunterschrift: فرزند قذافی، به‌رغم حمله به فرانسه گفته که دولت این کشور می‌تواند برای یک تحول سیاسی به لیبی کمک کند. وی افزوده که دولت فعلی لیبی در این زمینه تماس‌های غیررسمی هم با پاریس دارد اما این تماس‌ها تاکنون بی‌نتیجه مانده‌اند. وی تصریح کرده که نظارت اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، سازمان ملل و حتی ناتو بر انتخابات لیبی، برای اثبات سلامت آن ضروری است و به این دلیل دولت هیچ پیش‌شرطی برای تابعیت  ناظران بین‌المللی تعیین نمی‌کند.

نشست سران قبایل و فرار نظامیان

 فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا گفته که دولت لیبی تصمیم دارد روسای قبایل را به یک نشست مشترک فرابخواند. هدف این نشست، یافتن راهی برای آشتی ملی در لیبی است. فراتینی در رادیو ایتالیا عنوان کرده که قرار است ۳۰۰ رئیس قبیله به عنوان نمایندگان تمام مناطق لیبی در این نشست گرد‌هم آیند.

ناظران محلی معتقدند علت نرمش دولت لیبی، افزایش هر روزه تعداد نظامیانی است که از ارتش لیبی جدا می‌شوند. به گزارش خبرگزاری رسمی تونس (تی آی پی) تنها درچهارشنبه شب (۱۵ ژوئن، ۲۵ خرداد) ۱۹ نظامی لیبیایی با یک قایق به "بندر الکتف"  در جنوب تونس گریخته‌اند. گفته می‌شود که چند افسر ارتش نیز در میان سرنشینان این قایق بوده‌اند. در روزهای گذشته نیز ۳۰ نظامی دیگر خود را با قایق به تونس رسانده بودند.


 

منبع: دویچه وله، 26 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.