شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سفير عراق در تهران: طرح خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا از مسير عراق و سوريه

ایرنا

سفير عراق در تهران در گفت و گو با ايرنا اعلام كرد:


انتقال گاز ايران به اروپا از مسير عراق در سفر رحيمي به بغداد بررسي مي شود


تهران - سفير عراق در تهران با تاكيد بر اهميت فراوان سفر قريب الوقوع معاون اول رييس جمهوري اسلامي ايران به بغداد گفت: طرح خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا از مسير عراق و سوريه از جمله مهم ترين مسايلي است كه در سفر آقاي رحيمي به بغداد بررسي خواهد شد.


 


محمدرضا رحيمي معاون اول رييس‌جمهوري فردا (چهارشنبه) در صدر يك هيات عالي رتبه سياسي-اقتصادي به عراق سفر مي‌كند.
'محمد مجيد الشيخ' سفير عراق در تهران در آستانه اين سفر در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي ايرنا افزود: طرح خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا از مسير عراق و سوريه، براي عراق بسيار حائز اهميت است چرا كه در صورت اجراي اين پروژه، امكان بهره برداري از گاز ايران براي عراق هم فراهم خواهد شد.

** نقطه عطف و گشودن شدن صفحه جديدي در روابط ايران و عراق
ديپلمات ارشد عراق در جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه محور اصلي برنامه سفر رحيمي به بغداد را مسايل مربوط به همكاري هاي اقتصادي و بازرگاني دو كشور تشكيل مي دهد، گفت: در سفر معاون اول رييس جمهوري ايران به عراق بيش از 10 سند همكاري در زمينه هاي مختلف بين مقامات دو كشور به امضا خواهد رسيد.
سفير عراق در تهران گفت: اسنادي كه قرار است بين دو كشور امضا شود شامل موضوعات گوناگون اقتصادي، مالي، فرهنگي و گمركي خواهد بود.
محمد مجيد الشيخ همچنين موضوع واردات برق عراق از ايران را يكي ديگر از موضوعات مطرح در سفر رحيمي به عراق دانست و گفت كه طرف عراقي در اين سفر درخواست افزايش واردات برق از ايران را مطرح خواهد كرد.
وي همچنين به برگزاري همايش بزرگ اقتصادي در بغداد همزمان با سفر رحيمي به عراق اشاره كرد و با تاكيد بر اهميت اين اجلاس و نقش غيرقابل انكار آن در ارتقاي سطح روابط اقتصادي - تجاري دو كشور همسايه گفت: محمدرضا رحيمي معاول اول رييس جمهوري ايران و نوري مالكي نخست وزير عراق و نمايندگاني از حدود 200 شركت ايراني در اين همايش بزرگ و مهم شركت خواهند كرد.
نماينده دولت عراق در تهران با اشاره به اينكه مدتي بود ديدارهايي بين عالي ترين مقامات اجرايي دو كشور صورت نگرفته بود، سفر رحيمي به عراق را به ويژه به لحاظ اقتصادي بسيار مهم توصيف كرد و آن را نقطه عطف و گشوده شدن صفحه اي جديد در روابط دو كشور همسايه دانست.

** پيش بيني ارتقاي مناسبات تجاري ايران و عراق به بيش از هفت ميليارد دلار
محمد مجيد الشيخ در خصوص حجم مبادلات تجاري دو كشور در شرايط حاضر نيز گفت: پيش بيني مي شود حجم مبادلات تجاري دو كشور در سال جاري بالغ بر 6 ميليارد دلار شود كه البته طبق نظر برخي كارشناسان اين رقم از 6 ميليارد دلار در سال تجاوز خواهد كرد و به بيش از هفت ميليارد دلار خواهد رسيد.
وي با بيان اينكه تقريبا تمام رقم ياد شده مربوط به صادارات ايران به عراق مي باشد، با اشاره مجدد به اهميت سفر رحيمي به بغداد اظهار اميدواري كرد كه حجم مبادلات تجاري دو كشور پس از توافقاتي كه در اين سفر حاصل خواهد شد، افزايش قابل توجهي داشته باشد.

** افزايش زائران ايراني به 10 هزار نفر در مناسبت ها
سفير عراق در تهران با يادآوري اينكه موضوع زائران ايراني نيز در سفر رحيمي به بغداد مورد بحث و گفت و گوي طرفين قرار خواهد گرفت، گفت: قرار بر اين است كه تعداد زائران ايراني عتبات عاليات به 6 هزار نفر در روزهاي عادي و 10 هزار نفر در زمان مناسبات هاي خاص افزايش يابد.

** شرايط براي لغو رواديد فراهم نيست
محمد مجيد الشيخ در خصوص موضوع لغو رواديد ميان دو كشور و اينكه آيا اين موضوع در دستور كار سفر رحيمي به بغداد قرار دارد يا نه؟ گفت: با توجه به اوضاع امنيتي عراق، اجراي لغو رواديد ميان دو كشور هنوز زود است.
وي افزود: ما در زمان حاضر سعي داريم شرايط را براي افزايش سفر زائران ايراني به عراق فراهم كنيم اما اجراي لغو رواديد نياز به ارتقاي يك سري شرايط در عراق از جمله شرايط امنيتي و بهبود شرايط پذيرايي از زائران ايراني و ايجاد امكانات بهتر براي اين كار دارد كه در زمان حاضر اين شرايط مهيا نيست.

** توافقي در خصوص 'رواديد ساعت' حاصل نشده است
سفير عراق تهران در خصوص موضوع رواديد مشترك ميان چهار كشور ايران، عراق، تركيه و سوري موسوم به طرح 'رواديد ساعت' يا 'شامگن' گفت: قرار بود نشستي با حضور مسوولان زيربط چهار كشور ياد شده در خصوص اين طرح در تهران برگزار شود اما به خاطر تحولات اخير سوريه و تركيه، اين نشست برگزار نشد و اين كشورها هنوز در زمينه طرح روايد ساعت يا شامگن به توافق خاصي نرسيده اند.

** مخالفت دولت و ملت عراق با حضور منافقين
محمد مجيد الشيخ در بخش ديگري از اين مصاحبه در خصوص اظهارات اخير جلال طالباني رييس جمهوري عراق در تهران كه وعده داد اعضاي گروهك تروريستي منافقين تا پايان سال جاري ميلادي از عراق اخراج خواهند شد گفت كه ملت عراق از حضور منافقين در اين كشور خشمگين هستند و دولت هم حضور اين گروهك در خاك عراق را صحيح نمي داند.
وي با يادآوري اينكه منافقين دهها كيلومتر مربع از خاك عراق متعلق به مردم اين كشور را اشغال كرده اند، اظهار داشت: در شوراي وزيران عراق تصميمي براي خروج منافقين تا پايان سال 2011 اتخاذ شده و دولت عراق اين تصميم را از طريق سازمان صليب سرخ بين المللي به اتحاديه اروپا اعلام و تاكيد كرده است كه اين گروهك در زمان رژيم سابق عراق در اين كشور اسكان داده شده اند و امروز ديگر بايد در كشورهاي ديگر اسكان داده شوند.
سفير عراق تصريح كرد كه پس از خروج نيروهاي آمريكايي از عراق، دولت عراق به خاطر خشم و نفرت مردم اين كشور از گروهك تروريستي منافقين ديگر نخواهد توانست حضور اين گروهك را در خاك عراق بپذيرد.
وي همچنين از پيشنهاد دولت عراق براي تشكيل كيسيون مشترك سه جانبه ميان عراق، ايران و صليب سرخ جهاني براي رسيدگي به مسايل مربوط به اخراج منافقين از عراق خبر داد.
محمد مجيد الشيخ در تشريح موضع دولت عراق درخصوص منافقين گفت: حضور گروهي از افراد در خاك كه عليه كشورهاي مجاور فعاليت مي كنند، هرگز براي دولت عراق قابل قبول نيست.

** حكايت حضور نيروهاي آمريكايي در عراق
مجيد الشيخ در خصوص موضوع آينده حضور نيروهاي آمريكايي در عراق و اينكه آيا امريكايي ها قصد دارند حضور خود در عراق را ادامه دهند، گفت: مسوولان و دستگاه هاي ذي ربط عراق هنوز در اين خصوص تصميم قطعي اتخاذ نكرده اند.
وي افزود:هر گونه تصميم گيري در خصوص حضور نيروهاي آمريكايي در عراق نياز به توافقات فراكسيون هاي مختلف سياسي، تصميم گيري شوراي وزيران و در نهايت نياز به تصميم گيري و راي نمايندگان پارلمان دارد.
سفير عراق در تهران با تاكيد بر اينكه تامين منافع ملت عراق مهم ترين هدف و اولويت دولت و دستگاه هاي مختلف اين كشور است، گفت:تلاش مي كنيم تصميم گيري ها در جهتي باشد كه به نفع ملت عراق تمام شود و دولت عراق حاضر نيست منافع ملت خود را با هيچ چيز ديگر معامله كند و در تصميماتي كه در اين راستا اتخاذ مي كند، تحت تاثير هيچ قدرتي قرار نخواهد گرفت.

منبع: ایرنا، 14 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.