شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاريجاني:مجلس به قاسمي راي نمادين بدهد

ایسنا

/موافق قاسمي/
قاسمي كارهاي بزرگي براي سازندگي كشورانجام داده است
تلقي درستي نيست كه سپاه مي‌خواهد قدرت سياسي را بگيرد


 


رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين‌كه قاسمي كارهاي بزرگي براي سازندگي كشور انجام داده است، گفت: مجلس بايد با دادن راي نمادين به وزير پيشنهادي نفت به آنهايي كه موضوع قرار گرفتن ايشان را در ليست تحريم‌ها مطرح مي‌كنند، نشان دهند كه مجلس به حرف‌هاي آن‌ها توجهي نمي‌كند.


به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در موافقت با وزير پيشنهادي نفت در جريان بررسي صلاحيت وزير در صحن علني امروز (چهارشنبه) مجلس گفت:‌ بنده هيچ‌گاه بنا نداشتم در اين‌گونه امور صحبت كنم و غالبا دوستان صحبت‌ها را مطرح كرده و بنده استماع مي‌كردم؛ اما در رابطه با بررسي صلاحيت وزير پيشنهادي نفت به دو دليل صحبت مي‌كنم.


وي افزود: با توجه به حقي كه از مهندس قاسمي ضايع شد و هم‌چنين مطالبي كه در مورد سپاه پاسداران مطرح شد به نظرم آمد كه اين‌گونه مطالب صحيح نيست.


رييس قوه مقننه خاطرنشان كرد: با توجه به سابقه آشنايي كه با مهندس قاسمي دارم ايشان انصافا فردي ورزيده در كار است كه در راه اسلام و در طول دوران جنگ و پس از دوران جنگ در قرارگاه خاتم‌الانبياء در راه اسلام مجاهدت كرد و فعاليت‌هاي چشمگيري را داشت. ايشان كارهاي بسيار مهمي را در قرارگاه سازندگي انجام داد كه ممكن است ديگران در اين رابطه بدگويي كنند اما وقتي خود ما بررسي مي‌كنيم بايد حق را تشخيص دهيم.


لاريجاني ادامه داد: اتهامي را به قرارگاه خاتم‌الانبياء در دوران مسئوليت آقاي قاسمي زدند و در رسانه‌ها مكرر آن را مطرح كردند مبني بر اين‌كه با توجه به داشتن قدرت زياد قرارگاه در كارهاي اقتصادي فرصت را از بخش خصوصي گرفته است، اين موضوع صحت ندارد. بنده خودم اين مطلب را در جلسه‌اي با مسئولان مختلف و شركت‌هاي گوناگون در حضور آقاي قاسمي مطرح كردم كه آن‌ها تاكيد كردند كه قرارگاه كار را توزيع مي‌كند و رقابتي با بخش خصوصي انجام نمي‌دهد. اين بدان معناست كه قرارگاه مجال جديدي براي بخش خصوصي و پيمانكاران ايجاد مي‌كند. اين موضوع نشان دهنده روحيه رقابتي آقاي قاسمي و دليل موفقيت ايشان در قرارگاه است.


به گفته وي، آقاي قاسمي در قرارگاه خاتم‌الانبياء به جاي رقابت با بخش خصوصي، اين بخش را مورد حمايت قرار داده است.


نماينده مردم قم در مجلس در ادامه تاكيد كرد: كارهاي بزرگي كه آقاي قاسمي براي سازندگي كشور انجام دادند افتخاري براي خود و سپاه پاسداران است كه توانستند در زمان صلح سرمايه خود را يعني نيروي انساني و امكانات را براي آباداني كشور مصرف كنند. نبايد اين موضوع را دست‌كم گرفت.


به گزارش ايسنا، لاريجاني در مورد مطالب مطروحه در رابطه با سپاه پاسداران نيز گفت: مطالبي كه مطرح شد مبني بر اين‌كه سپاه از طريق قرارگاه خاتم‌الانبياء وارد سياست مي‌شود كه اين موضوع خطرناك است، تلقي نادرستي به شمار مي‌آيد، چون فردي از سپاه پاسداران همچون افراد ديگري كه اكنون در كشور در سپاه پاسداران مسئولند، وارد مسئوليت و تصدي وزارت نفت مي‌شود.


وي افزود: بر اين اساس اگر كسي عضو سپاه پاسداران است و با انجام خدمت در جنگ بوده است ذنب لايغفر مرتكب نشده است از اين رو بايد افتخار كنيم كه اين عزيزان مسئوليت‌هايي در كارهاي مختلف دارند.


رييس مجلس شوراي اسلامي هم‌چنين يادآور شد: بنده اطلاع دارم كه سپاه پاسداران مخالف با وزير شدن آقاي قاسمي در وزارت نفت بود و مدت‌ها در اين رابطه كشمكش وجود داشت حتي ايشان از خود بنده در اين رابطه مشورت خواستند كه من تنها اين پاسخ را دادم كه نگران قرارگاه هستم كه اگر شما برويد ممكن است به آنجا لطمه وارد شود.


وي افزود: من اطلاع دارم كه فرمانده سپاه با وزارت ايشان مخالف بود ولي در نهايت وقتي كه ديدند مشكلي به وجود آمده و وزارت نفت معطل است با از خودگذشتگي نيروي خوب خود را به دولت دادند تا در وزارت نفت مشغول شود. از اين رو اين تلقي درستي نيست كه سپاه پاسداران مي‌خواهد قدرت سياسي را بگيرد چون با توجه به بررسي‌هايي كه انجام دادم مي‌توانم با قاطعيت بگويم كه اين‌طور نيست.


لاريجاني افزود: دليل مخالفت فرمانده سپاه با تصدي مهندس قاسمي در وزارت نفت اين بود كه ايشان در قرارگاه خوش سابقه بودند و كارهاي بزرگي را براي آباداني كشور انجام دادند، بنابراين مي‌توان گفت كه سپاه پاسداران نمي‌خواهد چنين كاري را انجام دهد كه به اوضاع سياسي كشور چنگ زند.


رييس فراكسيون اصولگرايان مجلس در ادامه تاكيد كرد: نبايد كشور را از خدمات نيروهاي خدوم سپاه، اين نهاد مقدس كه در موارد مختلف كارهاي اساسي انجام داده است، محروم كنيم.


وي هم‌چنين با بيان اين‌كه از زمان مطرح شدن نام مهندس قاسمي براي تصدي وزارت نفت، موجي بر عليه سپاه به خصوص شخص ايشان به وجود آمده است، گفت:‌ حرف‌هايي از اين جنس كه اسم ايشان در ليست تحريم‌هاست و ممكن است مشكلاتي براي وزارت نفت به وجود آيد، در اين روزها مطرح شد كه در اين رابطه بنده معتقدم كه با توجه به طرح چنين حرف‌هايي، مجلس بايد به ايشان راي نمادين دهد تا ديگران تصور نكنند كه مجلس به حرف‌هايي كه آن‌ها در مورد تحريم مي‌زنند كه حرف درستي نيز نيست، توجه مي‌كند.


لاريجاني با بيان اين‌كه نام قاسمي در ليست تحريم‌ها نيست، افزود: مطمئنا اگر قرار بود كه تحريم آن‌ها موفق شود تا به حال توفيقاتي پيدا مي‌كردند؛ ما از اين تحريم‌ها زياد داشته‌ايم.


وي افزود: براي تصدي وزارت نفت داشتن روحيه استقامت و ايستادگي و استفاده از نيروهاي خودي در كشور مهم است كه چنين خصيصه‌هايي در آقاي قاسمي وجود دارد.


رييس قوه مقننه با ابراز اميدواري از اين‌كه قاسمي در مسئوليت خود بتواند تحول ايجاد كند، از همه‌ي كارشناسان وزارت نفت خواستار همكاري صميمانه شد.


وي در پايان قاسمي را فردي مدير با خدمات چشمگير خواند و گفت: البته با تصدي مسئوليت وزارت نفت توسط مهندس قاسمي سپاه پاسداران از اين جهت خسارت مي‌بيند كه فرد نخبه‌اي همچون ايشان را در قرارگاه از دست مي‌دهد ولي بايد از اين منظر به اين موضوع نگاه كرد كه سپاه با اين كار فداكاري را انجام داده است.


به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در پايان با گفتن احسنت سخنان لاريجاني را تاييد كردند.

منبع: ایسنا، 12 مرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.