شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ -  ۵ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سفرصالحی به مسكو، اميدهاي تازه براي تعميق ثبات در منطقه

ایرنا

مسكو - دكتر 'علي اكبر صالحي' وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران امروز سه شنبه در حالي به مسكو سفر مي كند كه صاحب نظران از اين رويداد به عنوان دور جديد تلاشهاي ايران و روسيه براي تشريك مساعي در مسائل مورد علاقه با رويكرد كمك به تعميق ثبات منطقه اي ياد مي كنند.

 

به گزارش ايرنا، كارشناسان سياسي بر اين عقيده اند كه همزماني سفر وزير امور خارجه ايران به مسكو و 'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي امنيت روسيه به تهران، چشم انداز مثبتي از مناسبات دو كشور در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه اي و بين المللي را ترسيم مي كند.
به عقيده آنان، شرايط كنوني بين المللي و در وهله اول سياست هاي يكجانبه گرايانه آمريكا در عرصه بين المللي بويژه در منطقه خاورميانه، ضرورت نزديكي مسكو و تهران براي مقابله با سياست هاي استعمارگرانه غرب به سركردگي آمريكا را دو چندان كرده است.
تهاجم نظامي ناتو به ليبي كه با نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت در باره اين كشور همراه بوده و هزاران كشته و مجروح اكثرا در ميان غيرنظاميان برجاي گذاشته است و ادامه سناريوي مداخله جويانه غرب براي ناآرام كردن سوريه به عنوان كشوري قدرتمند در خاور ميانه و داراي روابط نزديك با ايران و روسيه، مهمترين فاكتورهاي منطقه اي در تبيين ضرورت ارتقاي سطح مناسبات مسكو - تهران براي ايجاد جبهه مشترك در برابر زياده خواهي هاي غرب محسوب مي شود.
صاحب نظران سياسي با اشاره به ريشه دار بودن منافع مشترك تهران و مسكو از يك سو و ديدگاه هاي مشابه آنان در قبال تحولات منطقه اي و معضلات مبتلابه جامعه جهاني از قبيل بحران مالي اقتصادي نشان گرفته از سياست هاي اقتصادي غلط آمريكا از سوي ديگر، سفر ديپلمات هاي ارشد روسيه و ايران به خاك يكديگر را در روزهاي اخير نويدبخش تحرك تازه دو قدرت منطقه براي حفظ امنيت منطقه اي در عين تامين منافع ملي خود تفسير مي كنند.
آنان بر اين باورند كه روسيه و ايران به عنوان دو قدرت منطقه در عين تفاوت در منافع، نقاط اشتراك فراواني در سياستگذاري هاي منطقه اي و بين المللي دارند كه بخش عمده اي از آنها برخاسته از شرايط ژئواستراتژيك دو كشور است.
به عقيده صاحب نظران، روسيه و ايران علاوه بر داشتن نقطه نظرات مشابه در زمينه ضرورت جلوگيري از نفوذ بيگانگان در حوزه هاي امنيتي خود در سواحل درياي خزر، خاورميانه، قفقاز و آسياي ميانه، به دليل مواضع و تصميم سازي هاي مستقل خود، در تحولات جاري منطقه خاورميانه و شمال آفريقا نيز ديدگاه هاي نزديكي دارند كه مي تواند بسترساز همگرايي هر چه بيشتر دو كشور براي ايفاي نقشي درخور در معادلات منطقه اي و مقابله با يكجانبه گرايي غربي ها بر تكيه بر عنصر نظامي گري و مداخله جويي در امور داخلي كشورهاي اين منطقه باشد.
در همين راستا بايد گفت كه رويكرد روسيه به مسائل ليبي همانندي زيادي با ديدگاه هاي ايران در اين باره دارد و مسكو بارها به حملات ناتو به ليبي اعتراض كرده و خواهان حل و فصل مسائل اين كشور از طريق مذاكره ميان گروه هاي سياسي و دولت اين كشور است.
مسكو همچنين با نگراني رويكردهاي مغرضانه غرب را در سوريه دنبال مي كند و تاكنون با صدور قطعنامه عليه اين كشور در شوراي امنيت مخالفت كرده است، نكته اي كه مقام هاي عاليرتبه ايران نيز بارها بر آن تاكيد كرده و هجمه تبليغاتي غرب در اين خصوص را اقدامي در راستاي منحرف كردن افكار عمومي جهان از بيداري مردم منطقه و انقلاب آنان براي ساقط كردن حكومت هاي وابسته به غرب توصيف كرده اند.
در چنين شرايطي وزيران امور خارجه ايران و روسيه قرار است فردا چهارشنبه در مسكو براي يافتن رويكردهاي مشترك براي حل مسائل مهم منطقه اي و بين المللي با همديگر گفت و گو و رايزني كنند.

** رسانه ها چه مي گويند ؟
در اين حال سفر دكتر صالحي وزير خارجه كشورمان به روسيه براي تبادل نظر و مذاكره با لاوروف همتاي روس خود از سوي رسانه هاي خبري و نخبگان سياسي نيز با استقبال گسترده اي مواجه شده و آنان انتظار دارند كه ديپلمات هاي ارشد مسكو و تهران در اين ديدار تصميمات سازنده اي در زمينه توسعه مناسبات فيمابين و نيز تحولات جاري در سطوح منطقه اي و جهاني اتخاذ كنند.
خبرگزاري اينترفكس با نگاهي به اهميت روابط مسكو و تهران و جايگاه آن در ساختار همكاري هاي منطقه اي نوشت: 'علي اكبر صالحي' وزير امور خارجه ايران براي انجام ديدار كاري و رايزني با مقامهاي روسيه به مسكو سفر مي كند و در برنامه سفر وي از جمله ديدار و گفت و گو با 'سرگئي لاوروف' وزير امور خارجه روسيه قرار دارد.
در گزارش اين منبع خبري روسي خاطرنشان شده است: در مذاكرات طرف هاي ايراني و روسي، طيف وسيعي از موضوعات مربوط به همكاري هاي دوجانبه و نيز مسائل مهم بين المللي و منطقه اي قرار دارد.
رسانه هاي ديگر روسيه نيز با برجسته سازي اهميت سفر وزير خارجه كشورمان به مسكو و مذاكره وي با مقام هاي روس با تشريح ظرفيت هاي بالاي همكاري هاي ايران و روسيه اعلام كردند كه سران دو كشور با علم بر توانمندي هاي عظيم كشورهاي خود در عرصه هاي متفاوت، براي گسترش چارچوب همكاري هاي دوجانبه تلاش مي كنند.
در گزارش هاي خبري منشتر شده در رسانه هاي روسيه از همكاري ايران و روسيه در زمينه انرژي هسته اي به عنوان نقطه ثقل ساختار همكاري هاي دوجانبه، ياد و گفته شده است كه مسكو براي فراهم اوردن زمينه براي توسعه همكاري ها در اين زمينه تلاش مي كند.
خبرگزاري 'بالت اينفو' نيز با بذل توجه خاص به موضوع همكاري هسته اي در مذاكرات وزيران امور خارجه روسيه و ايران نوشت: 'علي اكبر صالحي' وزير امور خارجه ايران با 'سرگئي لاوروف' همتاي روسي خود در خصوص موضوع فعاليت هاي هسته اي ايران گفت و گو مي كنند.
اين خبرگزاري روسي در گزارش تحليلي خود در خصوص ديدار وزير خارجه ايران به مسكو به همزماني سفر صالحي به مسكو، با ديدار 'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي امنيت روسيه از تهران اشاره كرد و نوشت: هدف از سفر پاتروشف به ايران، رايزني در باره برنامه هسته اي ايران و تبادل نظر در خصوص طرح 'گام به گام' كرملين در زمينه وضعيت برنامه هسته اي ايران است كه در ماه ژوييه توسط وزير امور خارجه روسيه ارائه شد.
شماري از رسانه هاي خبري روسيه هم به اهميت ديدار وزيران امور خارجه ايران و روسيه براي امنيت منطقه اي اشاره و خاطرنشان كردند كه تهران و مسكو در شرايط حساس كنوني بين المللي به هماهنگي مواضع مي پردازند.
در اين گزارش ها به دغدغه مشترك ايران و روسيه براي مسائل منطقه درياي خزر و قفقاز و بويژه مخالفت دو كشور با حضور بيگانگان در مناطق حائل ميان خود اشاره و گفته شده است كه مسكو و تهران به يك اندازه با تبديل منطقه به جولانگاه بيگانگان مخالف هستند و همين امر زمينه ساز نزديكي مواضع دو كشور شده است.
خبرگزاري 'ريانووستي' در اين خصوص خاطرنشان كرد: وزيران امور خارجه ايران و روسيه قرار است در باره ارتقاي سطح روابط دوجانبه، مسائل منطقه اي و بين المللي گفت و گو كنند.

*** ديدگاه نخبگان سياسي روس درباره تعميق همكاري هاي تهران - مسكو
بحث در خصوص سفر وزير خارجه كشورمان به روسيه و ديدار و مذاكره وي با مقام هاي ارشد اين كشور به رسانه هاي خبري محدود نيست و نخبگان و تحليلگران سياسي روس نيز در گفت و گوها و مصاحبه هاي خود از اين رويداد به عنوان نقطه عطفي در تعاملات دو كشور قدرتمند منطقه ياد كرده اند.
آنان با اشاره به توانمندي هاي بالاي ايران و روسيه و حركت جهان به سمت هم افزايي قدرت هاي كشورها در ساختار هاي دو جانبه و يا سازمان هاي منطقه اي ، انتظار دارند كه در رفت و آمدهاي ديپلماتيك ميان مسكو و تهران گام هايي نيز براي تشكيل يك سازمان منطقه اي با اولويت كشورهاي ساحلي خزر برداشته شود.
'آلكساندر دوگين' رييس جنبش اوراسياي روسيه از جمله اين كارشناسان است كه در گفت و گو با ايرنا به نقش مهم توسعه و تعميق روابط جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه در تامين ثبات و امنيت منطقه اشاره كرد و گفت: مسئولان دو كشور به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه رسالت سنگيني در اين زمينه برعهده دارند.
به عقيده اين كارشناس امور بين المللي روسيه، امنيت و ثبات منطقه راهبردي درياي خزر ، قفقاز و آسياي مركزي تا اندازه زيادي، به تلاش ها و تشريك مساعي ايران و روسيه بستگي دارد.
'زاوودي ماميرگوف' رييس كانال تلويزيوني 'جهان اسلام' روسيه نيز گفت: آمريكا مي خواهد با اختلاف افكني ميان كشورهاي منطقه از جمله ايران و روسيه، بستر و بهانه لازم را براي دخالت در امور داخلي آنها فراهم كند تا بتواند از اين رهگذر تعاملات كشورهاي ساحلي خزر در باب مسايل مختلف مانند تعيين رژيم حقوقي اين دريا را دچار مشكل كند.
وي با اشاره به تحركات اخير در روابط ايران و روسيه و افزايش ترددهاي ديپلماتيك مقام هاي دو كشور به خاك همديگر ابراز اميدواري كرد كه در جريان ديدار هفته جاري 'علي اكبر صالحي' وزير امور خارجه ايران از روسيه و 'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي امنيت روسيه از تهران، فرصت خوبي براي نزديكي مواضع و تبادل نظر در باره اوضاع منطقه و مسايل بين المللي فراهم شود.
كارشناس خبري روس گفت: هر قدر رفت و آمد هيات هاي عالي رتبه دو كشور به خاك هم بيشتر باشد، ساختار همكاري هاي دوجانبه استحكام بيشتري مي يابد و با توجه به شرايط كنوني حاكم بر سياست هاي بين المللي و تحولات منطقه اي، ضروري است كه مسوولان ايران و روسيه اين واقعيت را از ديده دور نگاه ندارند.
در نهايت مي توان گفت كه توسعه و تعميق روابط ايران و روسيه در قالب دو كشور همسايه تابعي از الزامات همسايگي، فرصت ها و تهديدهاي منطقه اي و علاقه مندي تهران و مسكو به بازنگري در ساختارهاي بين المللي به عنوان ابزارهاي هژموني غرب عليه كشورهاي مستقل بوده و سفر وزير خارجه ايران به مسكو، تصويرگر چشم انداز روشن در تعميق ثبات منطقه اي بر محور توسعه مناسبات دو جانبه است.

منبع: ایرنا، 25 مرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.