شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

در ظاهر و باطن, قرمزته, آبیته!
کورش طاهری

كوروش طاهري

رنگ قرمز آن رنگ داس و چکش و ستاره نیست. رنگ قرمز رنگ محصولی چون گوجه فرنگی نیست. رنگ قرمز رنگ شیعیان کربلا نیست. رنگ قرمز رنگ خون است. رنگی است که در رگ های مکتب شاهین جریان داشت و رنگ خون مردمی بود که فوتبال را با پاکی و زیبائی های آن می خواستند جلا دهند.

رنگ آبی رنگ آسمان پاک و منزه از ابرهای کهکشانی نیست. رنگ آبی رنگ پارچه های نفیس ابریشمی چین و شام نیست. رنگ آبی رنگ دریای آرام و خالی از امواج سهمگین نیست. رنگ آبی رنگ سلطنتی است که شاهان آیران و بسیاری از امپراطوران تاریخ پرچم آن را بر فراز کاخ های خود بر افراشته اند و رنگ درباری است که شاهان و درباریان به پرچم آن افتخار می کردند.

و... چنین شد که پرسپولیس نشانه عظمت و تمدن ایران زمین به رنگ قرمز در خون مردان شاهین جاری شد و تاج که سمبل سلطنت دودمان پهلوی و دیگر شاهان تاریخ ایران بود در افکار بالائی ها جای گرفت و به پائینی ها منتقل شد. و اینک آن تاج از سر برداشته شده است ولی رنگ آن هم چنان در ایران زمین باقی است و به جای آن استقلالی را برچسب زده اند که نشانه ای نه در بین بالائی ها از آن وجود دارد و نه نشانه ای از آن در بین پائینی ها! فقط رنگی است که در مقابل رنگ سرخ باید به نوزائی خود ادامه دهد!

هر چند رنگ سرخ جدیدی را با نام پیروزی برای مدتی در رگ های مردمان طرفدار سمبل و تمدن یادگار ماد و ساسانی با زور و اجبار خونی را نه به غلظت رنگ قرمز تزریق کردند اما رگ های متورم شده طرفداران مکتب شاهین آن را پس داد و سرانجام پرسپولیس هم چنان بر پیروزی متورم شده غلبه کرد و هواداران آن در استادیوم ها شعار سرور استقلال کیه پرسپولیسه را سر می دهند تا پاسخ سرور پرسپولیس کیه استقلاله را بشنوند که نتوانسته چون پرسپولیس به جایگاه خود و نشان دادن نماد تاج و تخت سلطنت باز گردد. فعلا این تفاوت بزرگ بین پرسپولیس و استقلال وجوددارد و استقلال/آزادی /جمهوری اسلامی شعاری بود که توسط ولایت فقیه رایج شو و تاج و تخت را تحت نام آن بزیر کشید تا نشان دهند که هنوز بالائی ها در برابر پائینی هایی قرار دارند که در بین گروهائی از آنان رنگ آبی رنگ مورد علاقه است!

دوچرخه سوارانی که در سال 1324 بدون رنگ خاصی تحت نام باشگاهی در این رشته از ورزش شروع به کار کردند  در سال 1328 صاحب جدیدی شدند که تیمسار پرویز خسروانی نام داشت کسی که آن نام باشگاه دوچرخه سواران را به باشگاه تاج تغییر داد  و از افراد فعال در توطئه و کودتای بیست و هشت مرداد بر علیه دولت قانونی بزرگمرد ایران زمین دکتر محمد مصدق /محسوب می شد/ تیمساری که بعد ها رئیس سازمان ورزش شد و سالهای زیادی مبلغ و حامی رنگ آبی بود.

در آن سوی رقیب پرسپولیس بیش از دو هزار و پانصد سال در فرهنگ و تمدن ایرانیان جای داشت تا این که در سال  1342 و ان روزهائی که برف اندکی در ابتدای روزهای زمستانی در خیابان تجریش تهران بر زمین نشسته بود سرمایه داری بنام علی عبده نام سرخ را بر روی برف سفید نوشت و باشگاه پرسپولیس را بنام خود زد تا در ابتدا از بولینگ شروع کند و سپس رنگ قرمز مکتب شاهین را برباید! مردی که خونش از جنس خون مردم نبود و در طول بیش از دو دهه با بزرگان فوتبال ایران از جمله با زنده یاد صفر ایرانپاک/شادروان ایرج سلیمانی/عزیز اصلی و ... چه بد رفتاری ها و بی حرمتی ها و چه حق کشی ها نکرد!

اکنون بیش از نیم قرن از آن سالها سپری شده و بیش از سه دهه است که رنگ قرمز و آبی در روزهای تقابل با یکدیگر حکومت جمهوری اسلامی را تحت فشار گذاشته است و حتی رنگ سبز نیز نتوانست چون این دو رنگ چنین فشار مستمری را بر حکومت وارد کند و هر چه دولت ولایت فقیه تلاش می کند تا با اعزام افراد چاکر /مخلص/سپاهی/امنیتی و اطلاعاتی به سوی این دو باشگاه نبض و کنترل آن را در اختیار گیرد اما در هر تقابلی که این دو تیم و این دو رنگ با یکدیگر دارند موجب می شود تا  اعتراض و نارضایتی مردم از حکومت از درون استادیوم/ سرخط و تیترهای خبری رسانه های جهانی را به خود اختصاص دهد و برای کنترل بیشتر و جلوگیری از اغتشاش و اعتراض طی چند سال گذشته و به خصوص بعد از روی داد های مربوط به جنبش موسوم به سبز/ رسم بر این شده تا قبل از بازی بازیکنان هر دو تیم از نظر امنیتی و اطلاعاتی توجیه شوند و سپس با اعزام قاضی به استادیوم و تشکیل دادگاه سیار و افزایش نیروهای نظامی و امنیتی محسوس و غیر محسوس به طرفداران هر دو تیم هشدار و زهر چشم نشان دهند!

طرفداری از این دو تیم از مرزهای ایران عبور کرده و کشورهائی نظیر افغانستان/عراق/کشورهای عربی حوزه خلیج فارس/پاکستان و... را فرا گرفته و هواداران این دو تیم یکی از دو پرچم سرخ و آبی را به اهتزار در می آورند و بی صبرانه منتظر انجام مسابقه ای می شوند که طی دو دهه اخیر از نظر فنی و کیفیت فوتبال در سطح نازل و پائینی بوده است و فقط کرکری و سرگرم شدن به موضوعات حواشی این دو تیم بهترین سرگرمی برای آنان می تواند باشد.

ستون ورزش دیدگاه آرزو دارد که مردم اسیر ایران که توسط حکومت جمهوری به اسارت گرفته شدند از زیبائی های یک مسابقه فوتبال در درون فضای ناپاک بر فوتبال کشورمان لذب ببرند و تنها سرگرمی خود را پاس دارند!

پرسپولیسستقلال . جمعه 25 شهریور برابر با 16 سپتامبر .ساعت 18/30 به وقت تهران استادیوم آزادی.

 

 

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.