شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مصاحبه شبكه تلويزيوني ان بي سي با احمدی نژاد

ایرنا

رئیس جمهوري در مصاحبه با شبكه تلويزيوني ان بي سي آمريكا:


كشور فلسطين، گام اول آزادي سرزمين‌هاي اشغالي/نگاه تبعيض‌‌آلود دولتمردان آمريكايي عوض شود/تشكيل گروه حقيقت‌‌ياب11 سپتامبر


تهران- رييس‌جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر اينكه ايران با تشكيل كشور فلسطين موافق است، گفت: تشكيل دولت فلسطين گام اول براي آزادي تمامي سرزمين‌هاي فلسطيني است.


 


به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، محمود احمدي‌نژاد در مصاحبه با شبكه تلويزيوني ان بي‌ سي(NBC) آمريكا در پاسخ به سوالي در خصوص طرح تشكيل دولت فلسطين و مخالفت ايران با رژيم صهيونيستي افزود: ملت ايران همه انسان‌ها را دوست دارد و امروز اقليت‌هاي مسيحي و يهودي با نهايت آرامش در ايران زندگي مي‌كنند و در مجلس ايران نيز با اختيارات مساوي با ساير نمايندگان از نماينده برخوردار هستند.
رييس‌جمهوري تصريح كرد: ملت ايران با يك گروه سياسي مخوف، اشغالگر، جنگ‌طلب و تروريست مخالف است. گروهي كه به راحتي جنگ، تجاوز و ترور انجام مي‌دهد و اقدامات ضدانساني آنها به گونه‌اي است كه حتي امروز مردم خودشان در سرزمين‌هاي اشغالي نيز به صهيونيست‌ها اعتراض دارند.
احمدي‌نژاد افزود: اگر صهيونيست‌ها از تجاوز، ترور و اشغالگري دست برداشته و حقوق ملت‌ها را به رسميت بشناسند، مشكلي وجود نخواهد داشت.

** چرا براي 3.5 ميليون آمريكايي زنداني دل نمي‌سوزانيد؟
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره بازداشت دو نفر از اتباع آمريكايي در ايران اظهار داشت: اين دو نفر به طور غيرقانوني وارد مرزهاي ايران شده بودند و در تمام كشورهاي دنيا براي ورود غيرقانوني به مرزها قوانين سختي وجود دارد با اين حال در يك اقدام انساني و البته يك طرفه سال گذشته يكي از اين سه نفر آزاد شد و در تلاش هستيم كه اين دو نفر نيز در روزهاي آينده آزاد شوند.
احمدي نژاد با طرح اين پرسش كه 'آيا مي‌دانيد چند نفر ايراني در زندان‌هاي آمريكا به طور ظالمانه بسر مي‌برند و چند آمريكايي در زندان آمريكا در زندان هستند؟' تصريح كرد: حدود 3.5 ميليون نفر در آمريكا زنداني هستند اما چرا كسي براي آنها دل نمي‌سوزاند؟ همه اينها انسان هستند و كسي نبايد مستثني باشد.
وي خاطرنشان كرد: البته همه مي دانند كه مشكل زنداني يا آزاد بودن اين دو نفر نيست مشكل اساسي نوع نگاه تبعيض‌آلود دولتمردان آمريكايي نسبت به مسايل است كه بايد اين نگاه عوض شود.

**تشكيل گروه حقيقت‌ياب درباره حادثه 11 سپتامبر
رييس جمهوري در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با بيان اينكه ملت‌ها نسبت به حادثه 11 سپتامبر سوال دارند و از گزارشات ارائه شده قانع نيستند، بر تشكيل گروه حقيقت‌ياب به منظور بررسي ابعاد اين حادثه تاكيد كرد و اظهار داشت: در جعبه سياه 11 سپتامبر چه چيز ناگفته‌اي وجود دارد كه دولت آمريكا از آن نگراني داشته و نمي‌خواهد آن را بيان كند.
احمدي‌نژاد كه در پاسخ به سوالي درباره حادثه 11 سپتامبر سخن مي‌گفت، اظهار داشت: در سالگرد 11 سپتامبر شماري از مردم آمريكا با تجمع در محل اين حادثه نسبت به ادعاي دولت آمريكا در اين خصوص اعتراض داشتند و آن را حادثه‌اي مشكوك عنوان مي‌كردند.
وي خاطرنشان كرد:‌ نظرسنجي‌هاي انجام شده در آمريكا حاكي از آن است كه بيش از 80 درصد مردم اين كشور نسبت به اين موضوع قانع نيستند.
رييس‌جمهوري گفت: حادثه 11 سپتامبر حادثه بزرگي بود كه 3 هزار انسان بي‌گناه در آن كشته شدند و به واسطه اين حادثه دو كشور اشغال و بيش از يك ميليون نفر كشته شدند. آيا نبايد عوامل وقوع حادثه‌اي با اين وسعت بررسي شده و علل اصلي آن براي ملت‌ها روشن گردد؟
احمدي‌نژاد با طرح اين سوال كه آيا هر گزارشي كه دولت آمريكا ارائه كرد بايد همه بدون چون و چرا قبول كنند، گفت: اگر تبعات يازده سپتامبر محدود به داخل آمريكا بود شايد گزارش دولت آمريكا پذيرفتني بود اما اين حادثه يك موضوع بين‌المللي شد و به بهانه آن دو كشور اشغال و منطقه ناامن گرديد.
وي تصريح كرد: اگر گزارش دولت آمريكا صحيح است چرا اجازه نمي‌دهد گروه بي‌طرفي هم آن را مورد بررسي قرار دهد. اگر اين گزارش درست باشد بدون شك گروه بي‌طرف نيز آن را تاييد خواهد كرد و اين به نفع دولت آمريكا خواهد بود البته چنانچه اين گزارش اشتباه باشد باز هم به نفع دولت آمريكاست و باعث خواهد شد سياست‌هاي غلط اصلاح و مقبوليت دولت آمريكا در بين مردم بيش از اين آسيب نبيند.
احمدي‌نژاد افزود: حضور آمريكا در عراق و افغانستان با توجه به گزارشات ارائه شده از سوي خودشان، مبني بر هزينه هزار ميليارد دلاري آن بي‌ترديد به سود اين كشور نيست، اين پول متعلق به مردم آمريكاست و بايد صرف رفاه مردم اين كشور شود اين مطالبه صدها ميليون انسان است و نبايد آن را حرف‌هاي جنجالي عنوان كرد.
رييس‌جمهوري تاكيد كرد: پيشنهاد ايران براي اصلاح سياست‌هاي غلط آمريكا در عرصه بين‌المللي به نفع مردم اين كشور است. حرف ما اين است كه نبايد جوانان آمريكا كشته شوند و مردم منطقه را هم نكشند پول مردم آمريكا بايد براي رفاه مردم اين كشور هزينه شود.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: اگر گروه حقيقت‌يابي براي 11 سپتامبر تشكيل شود اين موضوع به نفع همه و به خصوص دولت آقاي اوباماست براي اينكه وي با شعار تغيير سياست‌هاي قبلي دولت آمريكا روي كار آمد. اين پيشنهاد ايران پيشنهاد سازنده و اصلاحي است و بيش از همه به نفع دولت آمريكا مي‌باشد.

** حركت در مسير پيشرفت كشور نه تنها خستگي ندارد بلكه شيرين است
رييس جمهوري همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص علت فعاليت‌هاي زياد خود اظهار داشت: ايران كشوري بزرگ با استعدادهاي فراوان و با سابقه علمي، فرهنگي و تمدني بزرگ است كه متاسفانه حدود صد سال دولت انگليس در اين كشور نفوذ كرده و مانع از پيشرفت ملت ايران شد در جنگ جهاني اول و دوم هم خسارات زيادي متحمل شديم به گونه‌اي كه در جنگ دوم جهاني به پل پيروزي معروف شديم اما براي ايران جز خسارت و فقر چيزي حاصل نشد.
احمدي نژاد افزود: حق وتو و ثروت‌ها در اختيار ديگران قرار گرفت و حتي زماني كه ملت ايران براي ملي شدن نفت قيام كردند با يك كودتا مواجه شدند كودتايي كه دولت وقت آمريكا از آن حمايت كرد و پس از آن 25 سال يك ديكتاتوري خشن ملت ايران را از مسير پيشرفت عقب نگه داشت.
وي تصريح كرد: بعد از آنكه ملت ايران با انقلاب اسلامي آزادي به دست آورد سلطه‌گران جنگ 8 ساله تخريبگر را به ملت ايران تحميل كردند و بعد از آن هم تحريم‌ها و فشارهاي گوناگوني وارد ساختند.
رييس قوه مجريه تاكيد كرد: در چنين شرايطي همه ملت ايران و مسوولين وظيفه داريم براي آينده خودمان، ملت‌مان و فرزندهايمان و براي بشريت كار و تلاش كنيم و حركت در اين مسير نه تنها خستگي ندارد بلكه شيرين است.

** صلح، عدالت و اصلاح مديريت جهاني؛ پيام ملت ايران به جهانيان
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره پيام ملت ايران به جهانيان اظهار داشت: پيام ملت ايران صلح، عدالت و اصلاح مديريت جهاني است. ملت ايران براي اصلاح وضع حاكم بر جهان و حل واقعه ا‌ي مشكلات بشريت و تقويت عشق و محبت پيشنهادات سازنده و مفيدي دارد.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: جهان با مشكلات اقتصادي،‌سياسي، امنيتي و اجتماعي فراواني روبه رو است و تقريبا همه ملت‌ها از وضع موجود ناراضي هستند كه ضرورت دارد دلايل اين نارضايتي‌ها ريشه‌يابي و براي برطرف كردن آن چاره‌انديشي كرد.

** بمب اتم موجب پيروزي رژيم صهيونيستي در لبنان و غزه نشد
رييس شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوالي مبني بر گزارشاتي درباره تلاش ايران براي ساخت سلاح هسته‌اي، اظهار داشت: اين گونه ادعاها يك موضوع كهنه و تكراري و همان ادعاهاي دولت آمريكاست كه چندين سال است كه آن را دنبال مي‌كند و موضوعي جديدي براي ملت ايران نيست.
رييس‌جمهوري تصريح كرد: ملت ايران اصولاً با سلاح اتمي مخالف است زيرا اعتقادات ما آن را به طور كامل رد مي‌كند ضمن اينكه اينگونه سلاح‌ها را مفيد نمي‌دانيم و معتقديم دوره سلاح اتمي به پايان رسيده است همانطوري كه دوره برده‌داري به پايان رسيد.
وي ادامه داد: سوال اساسي اين است كه آيا بمب اتم مي‌تواند مشكلات امروز جامعه جهاني را حل كند يا براي دارنده آن قدرت برتري به ارمغان بياورد؟ پاسخ حتما منفي است.
رييس جمهوري خاطرنشان كرد: بمب اتم نتوانست شوروي را از فروپاشي نجات دهد و موجب پيروزي آمريكا در عراق و افغانستان و رژيم صهيونيستي در جنگ غزه و لبنان شود.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: ملت ايران كساني كه بمب اتم توليد مي‌كنند تنها خودشان را به زحمت و خطر مي‌اندازند و ثروت ملت‌هاي خود را به هدر مي‌دهند؛ چرا كه امروز دوره انديشه و فرهنگ و دوره انسانيت است.
رييس جمهوري اضافه كرد: كلاهك‌هايي كه در آمريكا نگهداري مي‌شود خطري براي مردم اين كشور است.
احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه ملت ايران در مواضع و سخنان خود صداقت دارد چرا كه از هيچ كس هراسي ندارد تصريح كرد: ملت ايران اگر بخواهد بمب اتم بسازد شجاعت اعلام آن را هم دارد و از كسي نمي‌ترسد اما زماني كه تاكيد مي‌كند كه بمب اتم نمي‌سازد حتماً به دنبال آن نيست.
رييس‌جمهوري خاطر نشان كرد: متاسفيم كه رفتارهاي آژانس بين‌المللي هسته‌اي هيچ اعتباري براي آن باقي نگذاشته است. آژانس تاسيس شد تا بمب‌هاي اتم را در جهان از بين ببرد اما امروز به مانع بزرگي در مقابل استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي و به ابزاري در دست كساني كه بمب اتم دارند تبديل شده است.
احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه گزارشي در نيويورك تايمز منتشر شده كه در آن آمده است ايران توليدات هسته اي خود را به زير زمين منتقل كرده است، گفت: مجموعه نطنز از ابتدا در زير زمين احداث شده است و دوربين‌هاي آژانس هم تمام فعاليت‌هاي اين مجموعه را تحت كنترل دارند و اصولاً تاسيسات اتمي بخاطر رعايت اصول ايمني در زيرزمين ساخته مي‌شود و در همه جاي دنيا هم اينگونه است.
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي ديگري مبني بر اينكه آيا ايران در خصوص حمله به اين كشور از سوي برخي كشورها درباره برنامه هسته اي خود نگراني دارد، تصريح كرد: ما هيچگونه نگراني نداريم چه كسي و به چه دليل مي‌خواهد و مي‌تواند به ايران حمله كند البته عده‌اي چنين آرزوهايي را دارند اما ملت ايران نگران نيست.
وي در پاسخ به سوالي در خصوص گزارشاتي درباره اينكه ايران بيشتر از حد نياز سوخت توليد كرده است، اظهار داشت: هيچگونه احتياجي به اضافه توليد نداريم؛ ضمن اينكه هنوز با نياز واقعي خود فاصله زيادي داريم.

** رژيم صهيونيستي در پشت پرده ترور دانشمندان هسته اي ايران
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره عوامل ترور دانشمندان هسته‌اي ايران و نقش رژيم صهيونيستي در اين خصوص اظهار داشت: مسئولين امنيتي كشورمان اسنادي در اختيار دارند كه تاييد مي‌كند رژيم صهيونيستي در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌اي ايران قرار دارند. البته متاسف هستيم كه آژانس بين‌المللي هسته‌اي برخلاف قانون و تعهدات خود اسامي دانشمندان ايران را اعلام كرد ملت ايران آنها را در اين ترورها مسئول مي‌داند.
احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه در موضوع هسته اي، دنيا سوالاتي از ايران دارد و آژانس بين المللي انرژي اتمي هم اعلام كرده به همكاري بيشتري از سوي ايران نياز دارد، خاطر نشان كرد: بايد توجه داشت كه ملت‌ها با اين موضوع مشكلي ندارند و بيش از 118 كشور جنبش عدم تعهد و چندين گروه بين‌المللي ديگر از موضوع هسته‌اي ايران حمايت كردند، بنابراين دنيا سوال ندارد بلكه صرفاً چند سياستمدار غربي سوالي در اين خصوص دارند كه آنها نيز بيش از 30 سال است با ملت ايران در حال دشمني هستند.
رييس‌جمهوري خاطر نشان كرد: جمهوري اسلامي ايران عضو آژانس بين‌المللي هسته‌اي است و نبايد هيچ فرقي با ساير اعضا داشته باشد اما سوال اين است كه چرا آژانس با ايران برخورد استثنايي و متفاوت دارد در حالي كه ايران بيش از تعهدات قانوني با آژانس همكاري كرده است. چرا آژانس تاكنون هيچ گزارشي درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ساير كشورهاي برخوردار از انرژي هسته‌اي منتشر نكرده است و تنها جزئيات فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را در روزنامه‌ها به چاپ رسانده است.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: از سوي آژانس بين‌المللي هسته‌اي شش سوال درباره فعاليت‌هاي ايران مطرح شده بود كه به همه آنها زودتر از زمان ممكن، پاسخ داده و تاييديه گرفتيم. ايران حتي در مقطعي پروتكل الحاقي را براي 2.5 سال به طور داوطلبانه اجرا و تمامي فعاليت‌هاي خود را تعطيل كرد. برطبق اين پروتكل دسترسي فوق قانون به آژانس داده شد بنابراين بيش از حد قانوني با آژانس همكاري كرده‌ايم اما در مقابل نه تنها آژانس هسته‌اي به تعهدات خود نسبت به ايران عمل نكرده است بلكه فشارها را تشديد كرده است.
رييس‌جمهوري با اشاره به روش برخورد آژانس بين‌المللي هسته‌اي با ايران، گفت: آژانس ادعا مي‌كند كه ايران منحرف شده است و در مقابل مطالبه اسناد اين ادعا، چنين مطرح مي‌كند كه سندي در اختيار ندارد و خود ايران بايد اين اسناد را ارائه دهد و اين منطق غلطي است و نشان دهنده برخورد سياسي با اين موضوع و ادامه رفتار خصمانه آمريكا و انگليس و متحدين آنها با ملت ايران است.
احمدي‌نژاد افزود: كساني كه سلاح هسته‌اي انبار كرده‌اند و از آن استفاده كرده و ايران را با آن تهديد مي‌كنند، امروز مدعي ملت ايران شده‌اند.
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره شعار تغيير آقاي اوباما اظهار داشت: زماني كه آقاي اوباما با شعار تغيير روي كار آمد همه اميدوار شدند و حتي شخصاً براي ايشان پيغام فرستادم و علاقمند بوديم كه تغييرات واقعي ايجاد شود اما در مدت كوتاهي جهانيان از تحقق شعار تغيير مأيوس شدند.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ممكن است آقاي اوباما براي دوره ديگري نيز راي آورده و رييس جمهور آمريكا باشد اما بايد توجه داشت كه از يك انسان كارهاي صالح و سازنده باقي مي‌ماند تأمين منافع سرمايه‌داران بريده از مردم براي كسي افتخار نمي‌آورد.
رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره اينكه ايران بيش از 30 سال تحت فشار تحريم بوده است و اگر اين تحريم ها عميق تر شود چه مي كنيد؟ گفت: ايران كشور بزرگي با ريشه‌هاي عميق تاريخي است و حوادث و شرايط سختي را تاكنون پشت سر گذاشته است و ملت ايران اهل انديشه و عمل هستند و در طول تاريخ دانشمندان و دستاوردهاي بزرگي را به بشريت عرضه كرده است. ايرانيان به خوبي ياد گرفته‌اند كه به خودشان متكي باشند و در طول سي سال گذشته نيز به رغم تمامي فشارها و تحريم‌هاي سلطه‌گران سريع‌تر از همه كشورهايي كه تابع سياست‌هاي آمريكا هستند پيشرفت كرده‌ايم.
احمدي‌نژاد افزود: تجربه ثابت كرده است كه بدخواهان ملت ايران هر چقدر فشار خود را افزايش دهند آسيب بيشتري را متحمل خواهند شد همچنان كه سال گذشته از اعمال تحريم‌هاي فلج‌كننده خبر دادند و امروز خودشان دچار بحران اقتصادي شده‌اند. آنان هر فشاري كه به ملت ايران وارد كنند، ده برابر آن خودشان آسيب مي بينند.
رييس‌جمهوري با اشاره به تفاوت دولت ايران با دولت‌هاي غربي گفت: اگر در ايران مشكلي بوجود بيايد مردم و دولت در كنار هم قرار گرفته و با عشق و فداكاري در مسير حل و فصل آن گام برمي‌دارند اما در نظام غربي با توجه به اينكه هدف اصلي برطرف كردن مشكل سرمايه‌داران است نه حل مشكل مردم بنابراين آنان بيشتر متضرر مي‌‌شوند.
وي تصريح كرد: اميدواريم چنين اقدامي (تشديد تحريم ها) عليه ايران انجام ندهند چراكه بكارگيري اين گونه روش‌ها در ايران پاسخگو نيست؛ ايران كشور بزرگي با منابع و ثروت عظيم است و دوستي با ايران به نفع خودشان است.
رييس‌جمهور در خصوص رابطه ايران و آمريكا گفت: دولتمردان آمريكايي به رغم تعهدي كه دادند در 32 سال گذشته هميشه عليه ايران فعاليت كردند؛ ماده يك قرار داد الجزاير دولت آمريكا را متعهد مي‌كند كه در هيچ اقدامي عليه ملت ايران شركت نكند و اين قرارداد بعد از ماجراي لانه جاسوسي امضاء شده است اما دولت آمريكا در جنگ صدام عليه ايران از صدام حمايت كرد و در اين مدت بارها ملت ايران را تحريم كرده و پرچمدار اقدام عليه ايران بوده است.
وي در پاسخ به سوالي درباره برخي اتفاقات پس از انتخابات رياست جمهوري در ايران گفت: مشكل خاصي وجود نداشت صرفاً عده‌اي اعتراض داشتند كه در اين ميان افراد قليلي به ساختمان‌ها و اموال عمومي، خسارت زده و با پليس درگير شدند و برخورد پليس به گونه‌اي بود كه تعداد نيروهايي كه از پليس و طرفداران دولت آسيب ديدند بيش از كساني بود كه اعتراض داشتند اين در حالي است كه در درگيري‌هاي پليس آمريكا روزانه 30 نفر و در طول سال 30 هزار نفر بر اثر سلاح كشته مي‌شوند.
رييس‌جمهوري افزود: امروز دولتمردان به راحتي در در بين مردم حضور پيدا مي‌كنند و كسي از مردم سوال نمي‌كند كه به چه كسي راي داديد.
احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره تحولات منطقه گفت: ايران طرفدار همه ملت‌هاست و عدالت، آزادي، احترام و كرامت را حق همه ملت‌ها مي‌داند و البته معتقديم دموكراسي توسط نيروهاي ناتو حاصل نمي‌شود و ناتو نمي‌تواند براي ملت‌ها دموكراسي به ارمغان بياورد. ناتو براي آدم‌كشي و تسلط بر ملت‌هاست.
رييس جمهوري اظهار داشت: معتقديم ملت‌ها و دولت‌ها بايد با تفاهم و همدلي و در فضاي انساني مسايل و مشكلات خود را حل كنند و هيچ كشوري هم نبايد از بيرون در امور ساير كشورها دخالت كند.
محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري اسلامي ايران صبح امروز (دوشنبه) در راس هياتي بلندپايه به منظور شركت در اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد عازم نيويورك شد.

منبع: ایرنا، 28 شهریور 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.