شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مصاحبه روزنامه واشنگتن پست با احمدی نژاد

ایرنا

رئیس جمهور در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست:


سياست هاي دولت آمريكا عليه ملت ها خصمانه است


تهران - رييس جمهوري اسلامي ايران گفت :‌ايران و آمريكا مي توانند تحت شرايطي در بسياري از امور از جمله ايجاد امنيت در افغانستان، مبارزه با مواد مخدر ،‌خلع سلاح اتمي در جهان و اصلاح اقتصاد جهاني با يكديگر همكاري داشته باشند.


 


به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، محمود احمدي‌نژاد در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست آمريكا افزود :‌اين همكاريها مشروط بر اين است كه دولت آمريكا بپذيرد عليه ملت ايران و ديگر ملت ها اقدامي انجام ندهد، اما متاسفانه دولت آمريكا سياست هاي خصمانه اي عليه ملت ها دارد.
وي در پاسخ به سوالي درباره گزارش جديد آژانس بين المللي انرژي اتمي و ادعاهاي تازه اي كه درباره برنامه هاي هسته اي ايران مبني بر ساخت سلاح هسته اي مطرح شده گفت: اين موضوع تازه اي براي ايران نيست و اينها همه ادعاهايي است كه دولت آمريكا در اختيار آژانس قرار داده و اگر آژانس بخواهد قانون را رعايت كند نبايد به اين ادعاها اهميتي دهد چرا كه طبق مقررات آژانس ، هيچ دولت عضوي نبايد عليه دولتي ديگر ادعايي داشته باشد.
وي ادامه داد: آژانس از جمهوري اسلامي ايران در رابطه با موضوع هسته اي شش سوال اساسي داشت كه ما به همه آنها پاسخ داديم و نسبت به پاسخ ها از آژانس تاييديه دريافت كرديم، اما امروز دولت آمريكا ادعاهاي تازه اي را عليه ايران مطرح مي كند كه در اين راستا آژانس نبايد به گونه اي عمل كند كه خود را مامور دولت آمريكا نشان دهد؛ بلكه بايد استقلال خود را حفظ كند تا از درجه اعتبار ساقط نشود.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه برخي از كارشناسان و مردم در واشنگتن و آمريكا بر اين عقيده هستند كه ايران نيازي به توليد اين مقدار سوخت هسته اي ندارد مگر اينكه بخواهد سلاح اتمي داشته باشد، گفت: تصور مي كنم اين ادعاي سياست مداران در آمريكا و واشنگتن است چرا كه مردم آمريكا با ايران مشكلي ندارند و ملت ايران نيز با ملت آمريكا مشكلي ندارد،‌ اين ادعاها توسط چند سياستمدار آمريكايي مطرح مي شود. فقط نيروگاه بوشهر سالانه 30 تن مواد غني شده لازم دارد و اين در حالي است كه توليد ما هنوز در حد سه تن در سال است، بنابراين بايد بيشتر توليد كنيم.
رييس‌جمهور اظهار داشت: سالانه بيش از 800 هزار نفر در ايران دارو مصرف مي كنند كه رآكتورهاي موجود بايد داروهاي مورد نياز را براي آنها تامين كند. ضمن اينكه ما 32 نيروگاه اتمي براي توليد 20 هزار مگاوات برق نياز داريم كه تنها يكي از آنها راه اندازي شده و مابقي در دست مطالعه و برنامه ريزي است.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه چرا تاسيسات هسته اي ايران در زيرزمين قرار دارد، گفت: تاسيسات توليد سوخت در همه جاي دنيا در شرايط امن و ايمن ايجاد مي شود و اين ايمني براي مراقبت از نيروي انساني است و البته تاسيسات اتمي بايد از حمله هوايي در امان باشد كه در اين راستا تجهيزات نطنز و فوردو در زير زمين احداث شده است.
رييس‌جمهور تصريح كرد: تجهيزات غني سازي جمهوري اسلامي ايران در نطنز و فوردو زير نظر بازرسان آژانس است و دوربين هاي آنها به صورت شبانه روزي در آنجا مشغول به كار هستند.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است به خاطر تحريم ها ،‌جمهوري اسلامي ايران ميزان غني سازي اورانيوم را تغيير دهد، گفت: ما براي استفاده در نيروگاه ها به سوخت 3.5 درصد نياز داريم كه در حال توليد آن هستيم، همچنين براي استفاده رآكتور تهران هم سوخت 20 درصد مي خواهيم كه آن را نيز توليد مي كنيم البته ما علاقه اي به توليد سوخت با غناي 20 درصد نداشتيم اما به لحاظ اينكه كشورهايي كه طبق قانون موظف بودند اين سوخت را به ما بدهند براي در اختيار گذاشتن آن شرط گذاشتند تا جايي كه ما مطمئن شديم ديگر علاقه اي ندارند اين سوخت را به ايران بفروشند مجبور شديم خودمان در جهت توليد آن اقدام كنيم و اگر همين امروز هم اين سوخت را در اختيار ما قرار بدهند ما ديگر سوخت با غناي 20 درصد توليد نمي كنيم چرا كه ما نمي خواهيم يك توليد كننده سوخت با غناي 20 درصد باشيم اما به لحاظ اينكه كشورهاي اروپايي و آمريكا به وظيفه خود عمل نكردند مجبور به سرمايه گذاري در اين زمينه شديم.
رييس‌جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا حاضريد براي رفع تحريم ها همكاري خود را با آژانس بيشتر كنيد، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران براي تحريم ها هيچ اهميتي قائل نيست و همكاري ما با آژانس نيز براي استفاده صلح آميز همه ملت ها از انرژي و براي دفاع از حق ملت ايران است و اين در حاليست كه تحريم ها در ايران تبديل به انرژي مثبت در جهت خودكفايي شد و امروز آنهايي كه ايران را تحريم كردند دچار بحران اقتصادي شدند چرا كه در دوره تجارت آزاد خود را از اقتصاد بزرگ ايران محروم كردند. تجربه نشان داده هر كشوري با ايران همكاري كرده سود برده و كساني هم كه همكاري خود را قطع كردند ضرر نموده اند.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين ادعا كه در آمريكا و غرب هيچ كس باور نمي كند كه توليد اين مقدار اورانيوم غني سازي شده در ايران فقط براي توليد برق باشد بدون اينكه برنامه هسته اي نظامي وجود داشته باشد، گفت: ملت ايران اگر بخواهد بمب اتم بسازد شجاعت اعلام آن را هم دارد و از كسي نمي‌ترسد اما زماني كه تاكيد مي‌كند كه بمب اتم نمي‌سازد حتماً به دنبال آن نيست، چرا كه اصولا به آن اعتقادي نداشته و معتقد است كه بمب اتم هيچ سودي براي آنهايي كه آن را در اختيار دارند نداشته و آنها با بمب نتوانستند مشكلات اقتصادي و سياسي بين المللي خود را حل كنند.
رييس‌جمهور با بيان اينكه بمب اتم نتوانست شوروي را از فروپاشي نجات دهد و موجب پيروزي آمريكا در عراق و افغانستان و رژيم صهيونيستي در جنگ غزه و لبنان شود، تصريح كرد: امروز بمب اتم نه تنها ديگر كارايي ندارد بلكه فقط براي كشورهايي كه داراي سلاح هسته اي هستند زحمت و هزينه درپي دارد. دولت آمريكا سالانه هزينه هاي بسياري را براي نگهداري از بمب هاي اتم خود متحمل مي شود كه اگر آنها را براي بهداشت و اشتغال مردم هزينه كند، مشكلات اين كشور برطرف خواهد شد امروزه تنها عقب افتادگان سياسي و فرهنگي به دنبال سلاح و بمب اتمي هستند.
دكتر احمدي‌نژاد اظهار داشت: دولت آمريكا هيچ گاه با ملت ايران دوست نبوده است بلكه يك دوره طولاني از يك ديكتاتوري عليه ملت ايران حمايت كرد و بعد از رفتن شاه از اين كشور نيز همواره عليه ملت ايران بوده است و طرح اين موضوعات نيز تنها يك بهانه تراشي است كه از سوي اين دولت عليه ملت ايران انجام مي شود.
رييس جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا ايران و آمريكا مي توانند در موضوعاتي مانند موضوع افغانستان با يكديگر همكاري داشته باشند، گفت: در بسياري از امور مي توان با يكديگر همكاري كرد مشروط بر اينكه دولت آمريكا بپذيرد عليه ملت ايران و ديگر ملت ها اقدامي انجام ندهد. ما مي توانيم براي ايجاد امنيت در افغانستان، مبارزه با مواد مخدر ،‌خلع سلاح اتمي در جهان و اصلاح اقتصاد جهاني همكاري داشته باشيم اما متاسفانه سياست هاي دولت آمريكا سياست هاي خصمانه اي عليه ملت ها است.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر علت دشمني دولت و نظام جمهوري اسلامي ايران با رژيم صهيونيستي و محكوم كردن همواره اين رژيم توسط مسئولان كشورمان در سخنان خود گفت: اگر كسي اشغالگري، ترور، تجاوز و كشتار را محكوم كند به معناي آن است كه سخنان تحريك آميزي انجام داده و آيا رژيم صهيونيستي جز اين كار را انجام مي دهد؟ رژيم صهيونيستي خانه هاي مردم را در وطن خودشان بر سر آنها خراب مي كند و با به راه انداختن چندين جنگ بزرگ و انجام ترور دائما ملت ها و از جمله ملت ايران را تهديد مي كند. اين سوال مطرح است كه چرا دولت هاي آمريكا و متحدين او با وجود اينكه 10 هزار كيلومتر دور از فلسطين هستند به طور مطلق از صهيونيست ها حمايت مي كنند در حالي كه همه ملت هاي منطقه مخالف اين رژيم هستند.
رييس جمهور خاطر نشان كرد: رژيم صهيونيستي يك حزب مخوفي است كه در پشت صحنه جنگ جهاني اول و دوم قرار دارد و هر جا در دنيا جنگي رخ مي دهد اين رژيم در آن نقش دارد.
دكتر احمدي‌نژاد به رفراندوم صوري كه در آمريكا اتفاق افتاد و در آن عنوان شد كه 300 ميليون نفر از مردم آمريكا موافق كمك به رژيم صهيونيستي هستند با بيان اينكه اين اقدام موجب شد چهره آمريكا و مردم آمريكا در دنيا خراب شود گفت: هرگز نمي توان پذيرفت كه واقعا 300 ميليون نفر از مردم آمريكا صهيونيست بوده و موافق كمك به اين رژيم هستند بلكه بايد يك رفراندوم حقيقي در آمريكا برگزار شده تا معلوم شود آيا مردم آمريكا موافق هستند كه ماليات، ثروت و حيثيتشان خرج آدمكش هاي صهيونيستي شود يا خير؟
رييس جمهور تاكيد كرد: ما با آدمكشي، ترور، تجاوز و اشغالگري مخالفيم و اگر كسي اينها را به رسميت بشناسد به معناي آن است كه امنيت جهان را به خطر انداخته است.
دكتر احمدي‌نژاد در خصوص به رسميت شناختن دولت مستقل فلسطيني نيز خاطر نشان كرد: ما اميدواريم كه اين اتفاق هر چه زودتر بيفتد چرا كه اين اتفاق حداقل و نقطه آغاز و مقدمه آزادي تمام سرزمين فلسطيني است. دولت فلسطين از گذشته وجود داشته و اشغالگران و حاميان آنها اين سرزمين را بر هم زدند و هر زماني كه از اين سرزمين بروند مشكل برطرف خواهد شد.
رييس جمهور در پاسخ به سوالي مبني بر ارزيابي از بيداري اسلامي كه در منطقه شكل گرفته است، با بيان اينكه ما اميدواريم همه ملت ها آزادانه و در سايه صلح، آرامش و دوستي زندگي كنند، گفت: ملت ايران پرچمدار اين انديشه است و ما اين آرزو را براي همه ملت هاي دنيا به خصوص براي ملت هاي اروپايي و آمريكايي داريم. چرا كه معتقديم مردم اين كشورها شرايط سختي را به خاطر اشتباهات حاكمانشان بايد تحمل كنند.
دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينكه مردم اروپا و آمريكا هيچ نقشي در بحران هاي اقتصادي ندارند بلكه يك عده قليلي سرمايه دار با غارت ثروت ها اين بحران را بوجود آوردند، گفت: مردمي كه نقشي در اين بحران نداشتند بايد هزينه آن را بپردازند كه ظلم بزرگي است و اين در حالي است كه وقتي در لندن و پاريس مردم نسبت به اين سياست ها اعتراض مي كنند سركوب مي شوند و صحنه هاي بسيار زشتي به وجود مي آيد.
رييس جمهور اظهار اميدواري كرد: همه ملت ها به آزادي حقيقي رسيده و از عدالت برخوردار باشند؛ البته ملت ايران هم تا ساختن جامعه ايده آل راه طولاني در پيش دارد اما به سرعت در اين راه در حال تلاش است.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر بازداشت دو نفر از اتباع آمريكايي در ايران گفت: سال گذشته در يك اقدام انساني و يك طرفه يكي از اين سه نفر آزاد شد و در تلاش هستيم كه اين دو نفر نيز در چند روز آينده آزاد شوند كه البته اين هم يك اقدام يك طرفه از سوي ملت و نظام جمهوري اسلامي ايران است.
رييس جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا نفوذ ايران در عراق پس از عقب نشيني و خروج نظاميان آمريكايي از اين كشور افزايش خواهد يافت گفت: ما معتقديم كه اگر آمريكايي ها از اين كشور خارج شوند اوضاع براي دولت و مردم اين كشور بهتر خواهد شد. ما هيچ گاه به دنبال نفوذ در هيچ كشوري نيستيم و اين ادبيات در رابطه دوجانبه ملت ها ادبيات غلطي است. همه ملت ها محترم بوده و حق انتخاب دارند، به ويژه آنكه ميان ايران و عراق يك رابطه ويژه و دوستانه اي برقرار است چرا كه ما متعلق به يك حوزه فرهنگي هستيم و ملت هاي دو كشور با يكديگر بسيار صميمي هستند و اين رابطه صميمانه ميان دولت، مجلس و گروه هاي سياسي عراق با ايران نيز وجود دارد. نه عراقي ها به دنبال نفوذ در ايران و نه ايراني ها به دنبال نفوذ در عراق هستند.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين ادعاي خبرنگار واشنگتن پست كه بسياري از مردم آمريكا فكر مي كنند جورج بوش در حقيقت با سرنگوني صدام عراق را به ايران تحويل داد و باعث شد نفوذ ايران در اين كشور رو به گسترش برود، گفت: آيا واقعا آقاي بوش مي خواست كه يك دولت شيعي در عراق حاكم بشود؟ هرگز! مشخص است خارج از اراده وي در عراق اتفاقاتي افتاده است و مردم، دولت منتخب خود را به روي كار آوردند كه اين در نقطه مقابل خواسته رييس جمهور سابق آمريكا بود. روابط ايران و عراق با اين ادبيات قابل تعريف نيست چرا كه رييس جمهور سابق آمريكا اهداف خاصي را براي حمله به عراق دنبال مي كرد اما به نتيجه نرسيد و در واقع ملت عراق بر اراده آقاي بوش غلبه كرد.
رييس جمهور با بيان اينكه ما از رفتن صدام خوشحال هستيم چرا كه او دشمن ملت هاي منطقه بود و دستورات آمريكايي را در منطقه اجرا مي كرد، گفت: ما معتقديم اگر رييس جمهور سابق آمريكا بعد از سقوط صدام بلافاصله كشور عراق را ترك مي كرد، امروز حتما شرايط بهتري در اين كشور حاكم بود و علاوه بر اينكه مردم عراق از آمريكا تشكر مي كردند ما نيز اين اقدام را به عنوان يك كار مثبت تلقي مي كرديم اما هنگامي كه رييس جمهور سابق آمريكا اعلام كرد كه مي خواهد در عراق بماند آن وقت مفهوم هجوم او به عراق تغيير كرد و ديگر كسي برداشت نيت دوستانه را نداشت.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه سوريه از چه ميزان اهميت براي ايران برخوردار است و اوضاع در اين كشور چه طور ارزيابي مي شود، گفت: براي جمهوري اسلامي ايران همه ملت ها و همه جاي دنيا و هر كجا كه انساني زندگي مي كند اهميت دارد. براي ما لبنان،‌ تركيه، عراق، سوريه، افغانستان، پاكستان، كشورهاي حاشيه خليج فارس و تمامي كشورهاي منطقه داراي اهميت هستند و البته سوريه در خط مقدم مقاومت است و ما همواره كمك مي كنيم تا مسائل دولت ها و ملت ها با تفاهم حل شود.
رييس جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا درخواستي از رييس جمهور سوريه مبني بر اعمال اصلاحات در اين كشور داشتيد، تصريح كرد: ما معتقديم كه اصلاحات بايد در همه جا از جمله اروپا و آمريكا انجام شده و عدالت در اين كشورها حاكم شود چرا كه هنوز در هيچ كجا عدالت به طور كامل حاكم نيست و همه جا نياز به اصلاحات دارد اما مهم روش اصلاحات است كه البته رييس جمهور سوريه نيز اعلام كرده كه مي خواهد در اين كشور اصلاحاتي انجام دهد.
دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه چگونگي انجام اين اصلاحات بستگي به دولت و ملت سوريه دارد و مهم اين است كه هيچ كس از جمله غربي ها و ناتو دخالتي در اين موضوع نداشته باشند، گفت: يك ملت زماني نظرش مشخص مي شود كه انتخاباتي آزاد برگزار شده و مردم آزادانه راي بدهند كه من اميدوارم دولت و ملت سوريه با يكديگر تفاهم كرده و بتوانند انتخاباتي آزاد را در اين كشور برگزار كنند.
رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره اختلاف نظر ميان مسئولان در جمهوري اسلامي ايران و مخالفت هايي كه با دولت صورت مي گيرد گفت: اگر بنده توقع داشته باشم كه همه همكاران من را دوست داشته باشند يك توقع زيادي است، چرا كه در ايران همه آزادند و مي توانند كه شخص رييس جمهور را نيز دوست داشته و يا نداشته باشند؛ در ايران قانون حاكم است و دولت قانوني مشغول انجام امور است و گروه هاي سياسي هم مي توانند نظرات خود را داشته باشند اما دولت به هيچ كس تعهد نداده كه نظرات گروه هاي مخالف خود را اجرا كند در همه كشورها رقابت هاي سياسي وجود دارد و فشار سياسي نيز بر همه دولت ها هست.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه آيا ميان وي با مقام معظم رهبري اختلاف نظري وجود دارد، گفت: در دنيا نمي توان دو نفر را پيدا كرد كه مانند يكديگر فكر كنند اما در ايران قوانين بسيار شفاف بوده و حد و مرزها در آن مشخص است و ما نيز طبق قانون عمل مي كنيم.
رييس جمهور درباره وضعيت فعلي دو تن از كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري دهم،‌ گفت: من از وضعيت آنها اطلاعي ندارم و اين در حالي است كه قوه قضاييه مستقل از قوه مجريه بوده و اين قوه مسئول رسيدگي به وضع آنان است و اگر كسي تخلف كرده باشد طبق قانون با او برخورد خواهد شد.

منبع: ایرنا، 28 شهریور 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.