شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سخنان نژاد در مجمع ملل متحد

ایرنا

متن كامل سخنان رييس جمهوري در مجمع عمومي سازمان ملل :


جهان امروز بيش از هر زمان ديگري شاهد بيداري گسترده اسلامي بخصوص در اروپا و آمريكاست


نيويورك - رييس جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر اينكه جهان اكنون بيش از هر زمان ديگري شاهد بيداري گسترده در سرزمينهاي اسلامي، در آسيا،اروپا و امريكاست و هر روز بر دامنه تحولات عدالت طلب و آزاديخواه افزوده ميشود از آمادگي كشورمان براي تحقق اين امر مهم در راستاي اراده جمعي جهاني خبر داد.


 


به گزارش ايرنا متن كامل سخنان رييس جمهوري اسلامي ايران در شصت و ششمين مجمع عمومي سازمان ملل بدين شرح است:
الحمدلله رب العالمين و الصلوه و السلام علي جميع الانبياء والمرسلين و سيدنا و نبينا محمد و آله الطاهرين و صحبه المنتجبين
اللهم عجل لوليك الفرج والعافيه و النصر واجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه
جناب آقاي رئيس
عاليجنابان
خانم ها و آقايان
خداوند عزيز و حكيم را سپاسگزارم كه فرصت حضور در اين مجمع را عنايت فرمود. از رئيس قبلي مجمع تشكر ميكنم و به رئيس جديد تبريك ميگويم.
ياد جان باختگان حوادث يكسال اخير به ويژه زلزله و انفجار اتمي ژاپن، قحطي سومالي و سيل پاكستان را گرامي ميدارم و از همگان ميخواهم كه كمكهاي خود را گسترش دهند.
طي شش سال در موضوعات مختلف جهاني و از ضرورت تغيير و تحول در مناسبات سخن گفتيم.
امروز با توجه به تحولات رو به گسترش از منظر ديگري به تحليل آنها ميپردازم.
ميدانيد كه فصل مشترك و امتياز انسانها بر ساير موجودات برخورداري از فطرت انساني است كه هديه الهي و جلوه روح خدايي است و از جمله:
ايمان به خداي ازلي و ابدي و قادر و خالق و تدبير كننده امور عالم
مهرورزي به هم نوع، بخشندگي و عدالت طلبي و صداقت در كلام و عمل
عزت طلبي و تعالي جويي مادي و معنوي و آزادي و آزاديخواهي و مطالبة آزادگي
نفي ظلم، فساد و تبعيض و حمايت از ستمديدگان
مطالبه سعادت، صلح و امنيت پايدار براي همگان
اينها برخي از جلوههاي فطرت الهي و مشترك انساني است كه به وضوح، در آرزوهاي تاريخي، از طريق ميراث ماندگار نظم و نثر و آثار تحقيقي و هنري و نيز در تحولات و جنبشهاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي خود را نشان داده است.
همه پيامبران الهي و مصلحان به اين امور دعوت كردهاند.
خداوند انسان را صاحب كرامت و سقف رشد و پرواز او را تا مقام جانشيني خود خواسته است.
دوستان
روشن است كه عليرغم دستآوردهاي بزرگ تاريخي از جمله مجمع ملل متحد كه محصول تلاشها و مبارزات انسانهاي آزادانديش و عدالتطلب و همكاريهاي بينالمللي بوده است، جامعه بشري با آرزوها و آرمانهاي فطري خود فاصلة بسيار دارد.
عموم ملتها از وضع موجود ناراضياند.
به رغم تمايل عمومي انسانها به صلح، پيشرفت و برادري، همانگونه كه ميبينيم:
جنگها، كشتارها، فقر گسترده، بحرانهاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي، تبعيضها، تحقيرها، خودخواهيها و ناامنيها، حقوق و شخصيت ملتها را مخدوش نموده و رنجها و خسارات غير قابل جبراني را تحميل كرده است.
حدود سه ميليارد نفر فقير در جهان با روزي كمتر از 5/2 دلار و بيش از يك ميليارد نفر آنان بدون حتي يك وعده غذا در روز زندگي ميكنند.
40% فقيرترين جمعيت جهان فقط 5% درآمد و 20% ثروتمندترين 75% درآمد را دارند.
روزانه بيش از 22 هزار كودك به دليل فقر در مظلوميت كامل ميميرند.
80% امكانات مالي امريكا در اختيار 10% جمعيت و 20% آن در اختيار90% جمعيت است.
به راستي علت چيست؟ و راه حل كدام است.
حاكمان بر مراكز مديريت جهاني با فاصله انداختن بين اخلاق و معنويت با زندگي اجتماعي ادعا ميكنند كه علت اين وضع پيروي از راه انبياء و ضعف ملتها و عملكرد چند گروه و فرد بوده و تنها انديشهها و راه و روش آنها نجات بخش جامعه بشري است.
اما دوستان؛
غير از اين است كه علت اصلي را بايد در نظام حاكم بر امور بينالملل و شيوه مديريت جهاني جستجو كرد.
لطفا به اين سئوالات توجه فرمائيد:
چه كساني طي چند قرن دوره سياه بردهداري دهها ميليون انسان را به زور از افريقا و ساير مناطق ربوده و در امريكا و اروپا قرباني مطامع مادي خود كردند.
تحميل بيش از چهار قرن دوره غمبار استعمار و اشغال سرزمين و چپاول گسترده منابع و نابودي استعدادها و زبان و فرهنگ و هويت ملتها را چه كساني انجام دادهاند.
چه كساني جنگهاي اول و دوم جهاني با حدود هفتاد ميليون كشته و صدها ميليون مجروح و آواره و جنگ كره و ويتنام را راه انداختند.
چه كساني با فريبكاري، صهيونيستها و بيش از شصت سال جنگ، آوارگي، ترور و كشتار را بر ملت فلسطين و ملتهاي منطقه تحميل و از آن حمايت نمودهاند.
چه كساني دهها سال دولتهاي ديكتاتوري و كودتايي را بر ملتهاي امريكاي لاتين، آفريقا و آسيا تحميل كردهو با آنان رابطه صميمي داشتهاند.
چه كساني از بمب اتم عليه مردم بيدفاع استفاده كردند و امروز هم هزاران كلاهك هستهاي ذخيره كردهاند.
اقتصادِ چه كساني متكي به فروش سلاح و ايجاد جنگ براي مصرف آن است.
چه كساني صدام را در حمله به ايران و تحميل 8 سال جنگ و استفاده از بمب شيميايي و حمله به شهرها تجهيز و تشويق كردند.
چه كساني به بهانه حادثه مشكوك 11 سپتامبر، و در واقع براي سلطه بر خاورميانه و نفت آن، افغانستان و عراق را اشغال كردند و ميليونها نفر كشته و مجروح و آواره بر جاي گذاشتند.
چه كساني با لغو نظام برتونوودز دهها هزار ميليارد دلار بدون پشتوانه خلق كرده و به تبع آن تورم را به بازار جهاني تزريق و معادل اين رقم هنگفت را از دسترنج ملتها تصاحب كردند.
چه كساني سالانه بيش از 1000 ميليارد دلار يعني بيش از تمام كشورهاي دنيا هزينه نظامي دارند و به هر بهانهاي دائماً ملتها و دولتهاي مستقل را به حمله نظامي تهديد ميكنند.
بدهكارترين دولتهاي دنيا كدام دولتها هستند.
مديران اصلي مراكز سياستگذاري اقتصاد جهاني چه كساني هستند.
چه كساني مسبب بحران اقتصادياند و تبعات آن را در آمريكا، اروپا و همة جهان بر ملتها تحميل ميكنند.
چه كساني براي فروريختنِ فوري چند هزار تن بمب بر سر ملتها آمادگي دارند ولي براي رساندن اندكي كمك به مردم بحرانزده سومالي و يا ساير نقاط به ماهها زمان نياز دارند.
شوراي امنيت كه مسئول امنيت جهاني است در سيطره چه كساني است.
دهها سئوال مشابه وجود دارد كه البته پاسخ آنها روشن است.
قريب به اتفاق ملتها و دولتهاي جهان در اين امور نقشي نداشته و ندارند بلكه خود قرباني بوده و خسارات فراوان ديدهاند.
مثل روز روشن است كه همان بردهداران و استعمارگران و مسببان جنگ اول و دوم و نابسامانيهاي پس از آن تا به امروز با تغيير چهره بر شوراي امنيت و مراكز اصلي اقتصادي و سياسي جهان سيطره پيدا كردهاند.
همكاران گرامي
آيا اينان صلاحيت ادامه مديريت را دارند و آيا پذيرفته است كه خود را مدعي انحصاري دفاع از آزادي و دموكراسي و حقوق انسانها و ملتها معرفي كنند و با همين ادعا كشورها را مورد حمله نظامي قرار داده و اشغال كنند؟
آيا گُل دموكراسي و آزادي از موشكها و بمبهاي نيروهاي ناتو شكوفا خواهد شد.
خانمها و آقايان؛
اگر برخي كشورهاي اروپايي به بهانه هلوكاست پس از شش دهه همچنان به صهيونيستها جريمه ميپردازند، آيا مسببان بردهداري و استعمار نبايد به ملتهاي خسارت ديده، جريمه بپردازند.
اگر خسارات دوران بردهداري و استعمار پرداخت شود، وضعيت اَبَر سرمايهداران پشت صحنه دولتهاي امريكا و اروپايي چه خواهد شد. آيا فاصلهاي بين شمال و جنوب باقي ميماند.
اگر فقط نيمي از هزينههاي نظامي دولت امريكا و متحدينش در ناتو صرف رفع مشكلات اقتصادي ملتهايشان شود آيا اثري از بحران اقتصادي باقي خواهد ماند.
با پرداخت اين مقدار به ملتهاي فقير نتيجه چه خواهد شد.
آيا وجود 268 پايگاه نظامي و اطلاعاتي امريكا در آلمان، 124 پايگاه در ژاپن، 87 پايگاه در كره جنوبي، 83 پايگاه در ايتاليا، 45 پايگاه در انگليس و 21 پايگاه نظامي و اطلاعاتي امريكا در پرتغال و صدها پايگاه در ديگر نقاط جهان معنايي جز اشغال نظامي دارد.
آيا بمبهاي اتمي مستقر در اين پايگاهها، امنيت ملتها را به مخاطره نيانداخته است.
خانمها و آقايان
سئوال اصلي اين است كه ريشه اين رفتار غلط چيست ؟
علت اصلي را بايد در باورها و رفتارهاي گروه حاكم جستجو كرد.
عدهاي به هم پيوسته و سازمان يافته كه بر خلاف گرايشات فطري بشري:
به خداي يكتا و راه پيامبران ايمان ندارند و هواهاي خود را جاي خدا نشاندهاند.
نزد آنان فقط قدرت و ثروت اصالت دارد و همه برنامهها در خدمت كسب آن است،
و ملتهاي ضعيف در برابر آنان اميدي به استيفاي حقوق قانوني خود ندارند.
پيشرفت، رفاه و عزت خود را در نابودي، فقر و تحقير ديگران جستجو ميكنند.
خود را برتر از ديگران و صاحب امتيازات ويژه و انحصاري دانسته و براي ديگران ارزش و حقي قائل نيستند و به خود اجازه ميدهند حقوق همه ملتها و دولتها را زير پا بگذارند.
به زورِ سلاح و سوء استفاده از سازوكارهاي بينالمللي خود را همه كارة عالم و قيم دولتها و ملتها معرفي كرده و به سادگي قانون را در سطح بينالمللي نقض ميكنند.
اصرار دارند شيوه زندگي و باورهاي خود را به ديگران تحميل كنند.
به طور رسمي از نژادپرستي حمايت ميكنند.
با دخالت نظامي و تخريب زيرساختهاي كشورها آنها را ضعيف و محتاج كرده و آنگاه با سوء استفاده از اين وضعيت ثروتشان را به تاراج ميبرند.
با ايجاد اختلاف بين اقوام و ملتها، تخم كينه و نفرت كاشته و با ايجاد فضاي ناامني و سوء ظن فرصت رشد و شكوفايي را از آنان ميگيرند.
همة فرهنگ، هويت، جان و مال ملتها، ارزشهاي انساني و اخلاقي، زنان، جوانان و خانوادهها در جريان سلطه طلبي آنان و غارت منابع ملتها قرباني ميشوند.
براي تامين منافع و اهداف سلطهگرانه خود فريبكاري و پنهانكاري و ترويج مواد مخدر و حتي ترور و كشتن انسانها را نيز مجاز ميشمارند. پس از اشغال افغانستان توسط ناتو، توليد مواد مخدر چندين برابر شده است.
تحمل كوچكترين انتقاد و يا سئوال را ندارند و بجاي پاسخگويي به تخلفات خود هميشه طلبكاري ميكنند.
با استفاده از شبكه استعماري رسانهاي در برابر سئوال از هلوكاست، سئوال كننده را مورد هجمه و تهديد قرار ميدهند و در برابر سئوال از 11 سپتامبر تهديد به تحريم و حمله نظامي ميكنند.
سال قبل، پس از طرح ضرورت تشكيل كميته حقيقتياب براي روشن شدن زواياي پنهان ماجرايتلخ 11 سپتامبر، كه خواست دولتها و ملتهاي مستقل و حتي ملت آمريكاست، به جاي ارائه پاسخ روشن، اينجانب و ملتم توسط دولت امريكا مورد تهديد و فشار قرار گرفتيم.
به جاي تشكيل كميته حقيقت ياب 11 سپتامبر، متهم اصلي را كه از مدتها قبل تحت نظر آنان بود كشتند و به دريا انداختند.
آيا نميبايست با محاكمه علني متهم اصلي، عوامل تامين كننده فضاي امن براي هواپيماهاي مهاجم به برجها، شناسايي و معرفي ميشدند.
چرا نبايد با محاكمه علني متهم اصلي، عوامل راهاندازي گروههاي تروريستي و تحميل جنگ و كشتار به ملتهاي منطقه معرفي ميشدند. آيا اطلاعاتي هست كه بايد مخفي بماند.
آنان انديشه صهيونيستي را مقدس و سئوال از اساس و تاريخ آن را گناهي نابخشودني ميشمارند وليكن توهين و تجاوز به حريم تمام مقدسات بشري و الهي را روا ميدارند.
دوستان و همكاران؛
آزادي حقيقي، عدالت، حق انتخاب، عزت، رفاه وامنيت پايدار حق همه ملتهاست.
كسب اين ارزشها نه از طريق اتكاء به مديريت ناصالح جهاني موجود و يا دخالت مستكبران و يا از مجراي تفنگ نيروهاي ناتو بلكه در سايه استقلال و پذيرش حقوق متقابل و همدلي و همكاري بدست خواهد آمد.
آيا راهي براي حل مشكلات جامعه بشري و نيل به آرزوهاي تاريخي براي صلح و امنيت و برابري، از درون سازوكارهاي فعلي حاكم وجود دارد.
همه كساني كه تلاش كردند با حفظ انديشه و مباني وضع موجود اصلاحاتي انجام دهند شكست خوردند. تلاشهاي ارزشمند جنبش عدم تعهد، گروههاي 77 و 15 و برخي از شخصيتها گرچه تاثيراتي داشته است ولي نتوانست وضعيت را تغيير دهد.
مديريت جهاني نيازمند اصلاحات اساسي است.
اما چه بايد كرد.
همكاران گرامي
بايد با عزم عمومي و همكاري و مشاركت همگاني طرحي نو در انداخت.
طرحي كه بر انديشه انساني و فطري و ارزشهاي جهان شمول از جمله توحيد، عدالت، آزادي، محبت و جستجوي سعادت از طريق سعادت همگان استوار باشد.
ايدة سازمان ملل يك دستآورد بزرگ و تاريخي جامعة بشري است. بايد آن را مهم دانست و از ظرفيتهاي آن حداكثر استفاده را كرد.
نبايد اجازه دهيم كه سازمان ملل بيش از اين از جايگاه اصلي خود يعني محل تبلور ارادة جمعي ملتها تنزل كرده و به ابزاري براي قدرتهاي جهاني بدل شود.
براي تامين صلح و امنيت پايدار بايد زمينة دخالت و مشاركت همگاني را از طريق سازوكارهاي عادلانه فراهم كنيم.
بايد به معناي واقعي كلمه، مديريت مشترك جهاني را تحقق بخشيم. قوانين و قواعد مسلم حقوق بينالمللي و صلح ، آزادي و عدالت بايد مبناي اصلي تصميمات و اقدامات جهاني باشد.
هر كدام از ما بايد به اين حقيقت اذعان كنيم كه هيچ راهي جز 'مشاركت همگاني در مديريت جهاني' براي رفع نابسامانيها و دفع ظلم و نفي تبعيض وجود ندارد.
اين تنها راه سعادت جامعه بشري وحقيقتي روشن و اجتناب ناپذير است.
همه به اين مسئله علم داريم اما اين كافي نيست بلكه بايد به آن ايمان داشته باشيم و براي اجراي آن از هيچ كوششي دريغ نكنيم.
دوستان عزيز و همكاران خوبم
بنابراين مديريت مشترك حق همة ملتهاست و ما بايد به عنوان نمايندگان ملتهايمان از آن دفاع كنيم.
برخي قدرتها ميكوشند تا جامعة جهاني را از امكان تفاهم و همكاري جمعي و مشترك نااميد كنند، اما ما بايد باور كنيم كه ميتوانيم به مديريت مشترك واقعي دست پيدا كنيم.
تشكيل سازمان ملل براي ايجاد امكان مشاركت موثر همه ملتها در تصميمات جهاني است.
همه ميدانيم كه اين امكان هنوز فراهم نشده و ريشه آن نيز عدم رعايت عدالت در ساختار و سازوكارهاي مديريتي سازمان ملل است.
تركيب شوراي امنيت ناعادلانه است. تغييرات و اصلاحات براي تشكيل كامل و واقعي سازمان ملل نياز اصلي و اساسي است كه مجمع عمومي بايد به آن بپردازد .
در نشست سال گذشته با ذكر اهميت موضوع پيشنهاد كردم كه اين دهه، دهة 'مديريت مشترك جهاني' نامگذاري و از همة ظرفيتها براي ايجاد جهاني متحد استفاده شود.
اكنون نيز پيشنهاد خود را تكرار ميكنم و اطمينان دارم كه در سايه همكاريهاي بينالمللي و دلسوزيهاي روساي كشورها و دولتها و با پشتيباني ملتها و پافشاري بر عدالت ميتوانيم استوار و سريع به سوي آيندهاي متعلق به همگان، گام برداريم .
اين، حركت در مسير جريان زلال و پاك آفرينش به سوي آيندة روشن بشري است.
آيندهاي كه با قدم نهادن بشر به راه انبياء و صلحا و تمسك به ارزشهاي الهي- انساني و تحت مديريت وارث همة انبياء و اولياي الهي و نسل پاك پيامبر بزرگوار اسلام(ص) ، منجي عالم بشري و موعود اُمَم حضرت مهدي(عج) بزودي تحقق خواهد يافت.
آمدن جامعهاي برتر و ايدهآل، با ظهور انساني كامل كه عاشق صادق و حقيقي همة انسانهاست، وعده قطعي خداوند است.
او با همراهي حضرت عيسي مسيح(ع) و پيشاپيشِ همة صالحان و آزاديخواهان و عدالت طلبان، ظلم و تبعيض را ريشه كن كرده و با ارتقاي سطح علم و معرفت انسانها، صلح و عدالت و آزادي و عشق را در سراسر جهان خواهد گسترد. او زيباييها و خوبيها را به همة آحاد بشر هديه خواهد كرد و طعم شيرين زندگي را به يكايك انسانها خواهد چشانيد.
امروز فطرت ملتها بيدار شده و بموازات افزايش آگاهيهاي عمومي، ديگر تحقير و تحميق و ظلم و تبعيض را برنميتابد .
ملت بزرگ و تمدن ساز ايران آماده است تا در اين مسير زيبا و پر افتخار دست ديگر ملتها را به گرمي بفشارد و در راستاي ارادة جمعي جهاني همة توان خود را به مشاركت بگذارد.
سلام بر عشق و آزادي، سلام بر عدالت و آگاهي و سلام بر آيندة روشن و درخشان بشري.

منبع: ایرنا، 31 شهریور 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.