شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تیم ملی بحرین با پوشش محافظان امنیتی در برابر ایران بازی خواهد کرد!

كوروش طاهري

بعد از کودتای زنرال بینوشه در شیلی در سال 1973 و زندانی و اعدام مبارزین طرفدار سالوادور النده رئیس جمهور دموکرات و مردمی شیلی در استادیوم شهر سانتیابرنائو/ تیم های فوتبال شوروی سابق و شیلی درکادر مسابقات مقدماتی جام جهانی 1974 بازی پلی اف اروپا و حوزه دریائی کارائیب را در دو دیدار رفت و برگشت انجام می دادند. شیلی ابتدا قبل از کودتا به مسکو رفت و یک امتیاز حساس کسب کرد و به شیلی برگشت. کودتا صورت گرفت و حکومت نظامیان برپا شد. شوروی ها وضعیت استادیوم را بهانه کردند و حاضر نشدند بازی برگشت را انجام دهند. جنگ تبلیغاتی دو کشور شدت گرفته بود و لویی آلاموس که مربی شیلی بود و قیافه ای شبیه بوکسورهای رنجور داشت زهر چشمی به سوسیالیسم نشان داد که در تاریخ فوتبال ثبت شد این مربی طرفدار کودتا گران در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد :

قول می دهم در بازی برگشت/روسها را جلو توپ بگذاریم و به کره ماه شلیک کنیم.

چهل و اندی سال از آن جنگ تبلیغاتی گذشته و هم چنان نظیر این جنگ های تبلیغاتی در فوتبال ادامه دارد و اینک جنگ وسیع تبلیغاتی جمهوری اسلامی بر علیه بحرین به قلمرو مسابقه فوتبال بین تیم های بحرین و جمهوری اسلامی در چهارچوب مقدماتی مرحله اول انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا کشیده شده است. مسابقه رفت قرار است فردا سه شنبه نوزدهم دی ماه برابر با یازدهم اکتبر در استادیوم آزادی تهران انجام شود.

نگارنده حدود یک ماه قبل بود که در یادداشت روز دیدگاه مطلبی را تحت عنوان فضای تنش از نماز جمعه تا زمین فوتبال ! در باره روی دادهای سیاسی این مسابقه نوشته بودم و از جمله اشاره کرده بودم که تردیدی  نیست که در دو بازی رفت و برگشت در منامه و تهران در بطن و حاشیه این دو  مسابقه اتفاقات و حوادثی روی می دهد که شرائط را برای هر دو تیم بحرین و  جمهوری اسلامی دشوار خواهد کرد!

فیفا وقتی شرائط را دشوار دید ناظر امنیتی برای بازی رفت در تهران انتخاب کرد و معنی انتخاب فیفا چیزی جز ناامنی در تهران و امکان وقوع جنجال و خشونت توسط تماشاگران حزب الهی که مدت ها است خود را برای حضور در استادیوم آزادی و اعلام انزجار از تیم بحرین بسیج کرده اند نیست. از طرفی رسانه های منتسب به جناح اصول گرا که میانه ای خوشی با فوتبال ندارند این روزها عزم خود را جزم کرده اند و مردم را تشویق می کنند تا در روز سه شنبه نوزدهم مهرماه به استادیوم آزادی بروند و حتی روزنامه کیهان خواستار اعلام تعطیلی روز سه شنبه از سوی دولت به مناسبت بازی ایران و بحرین شده است.

جنگ تبلیغاتی که کاملا سیاسی است و جنبه های فنی فوتبال را در بر ندارد به اردوی بازیکنان تیم جمهوری اسلامی نیز کشیده شده است و تعدادی از بازیکنان این تیم که در مواقعی/ مردم زیر فشار و سرکوب بوده اند با زرنگی خود را مبرا از سیاست و بیگانه با آن دانسته اند برای تیم بحرین خط و نشان های سیاسی کشیده اند و به نوعی همدردی خود را با ایده ئولوژی شیعیان در بحرین اعلام کرده اند و در این بین جواد نکونام از بقیه دوآتشه تر است و کار را به جائی رسانده که حتی تهدید کرده است که اگر بازیکنی بی‌جهت خودش را به زمین بزند، توپ را بیرون نمی زنیم!

در این بین کارلوس کی روش مربی پرتغالی تیم فوتبال جمهوری اسلامی که خود را در وضعیت خطرناکی قرار داده است و بازی با بحرین برای وی حکم مرگ و زندگی را دارد اعلام کرده است :  سرم را تضمین می‌گذارم برابربحرین مردانه بجنگیم! سخنی که قبل از آن که از افکار وی بیرون آمده باشد بیشتر/ نشان از رنگ و بوی افکار فدراسیون نشین های دارد!

اختلاف نظر شدیدی بین جناح های درگیر در حکومت اسلامی بر سر بازی بحرین و تیم جمهوری اسلامی در گرفته است. از سوئی دولت احمدی نژاد که چندی بیش وزیر خارجه اش با وزیر خارجه بحرین در غیاب سفرای دو کشور در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورك ملاقات داشت(ایران و بحرین سفیر ندارند) و با هم دست دادند و گل گفتند مخالف ایجاد فضای سیاسی در استادیوم آزادی در روز مسابقه با بحرین است و فدراسیون فوتبال و سردمداران سازمان لیگ ملتمسانه برای جلوگیری از سیاسی شدن سکوها از مردم می خواهند(بخوانید حزب الهی ها) که ارائه هر گونه شعار سیاسی به محرومیت فوتبال ایران از سوی فیفا(فدراسیون بین المللی فوتبال) منجر خواهد شد.

در آن طرف/ روزنامه کیهان یکی از کانون های مهم تئوریک حزب الهی ها به همراه نمایندگان جناح اصول گرا خواستار واکنش مردم بر علیه حکومت پادشاهی مردم در جریان مسابقه این تیم در استادیوم آزادی شده اند و برای این که ناسیونالیسم ایرانی را در این مقطع چاشنی اهداف ایده ئولوژیکی شیعه کنند /اشاره مستقیم به بازی بحرین و ایران در سال 2002 دارند و می نویسند از آن تاریخ تا به امروز  کمتر ایرانی فوتبالدوستی است که رقص بازیکنان بحرینی با پرچم عربستان را از  یاد برده باشد. از آن تاریخ تا به امروز ایرانی‌ها همیشه دوست دارند در  میدان فوتبال بحرین مقابل تیم کشورمان "بازنده" باشد!

در چنین شرائطی بحرین برای مقابله با تهدیدهای احتمالی حزب الهی ها تیم خود را با محافظان ورزیده به تهران اعزام کرده است . به گزارش گلف نیوز که در سایت آفتاب منعکس شده است/ فوتبالیست‌هایی که قرار است در مقابل  تیم ایران بازی کنند با محافظانی کارآزموده از وزارت کشور بحرین به ایران  آمده‌اند که در حین بازی نیز مسئولیت حفاظت از آنها را بر عهده خواهند داشت  و در هر رفت و آمدی اسکورت پلیس همراه آنها خواهد بود. بر اساس این گزارش  مسئولیت تیم ویژه محافظان تامین امنیت همه جانبه فوتبالیست‌ها خواهد بود . این در حالی است که تمرین تیم ملی فوتبال بحرین در تهران در واقع در میان  انبوهی از محافظان انجام شده است که یک حلقه محافظتی برای تمرین تیم تشکیل  داده بودند

از سوی دیگر مقامات این تیم امنیتی محافظتی اعلام کرده  اند که کار خود را بسیار جدی انجام خواهند داد و در صورت احساس خطر به  سرعت فوتبالیست‌ها را در هر جا که باشند به مکانی امن انتقال خواهند داد . گفتنی است تیم امنیتی بحرین امروز با حیدر خان اکبر، مسئول امور امنیتی  فیفا از مالزی که به تهران آمده تا ساختار امنیتی بازی را زیر نظر داشته  باشد، ملاقات خواهد کرد .!

 

 

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.