شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هراس آشکار خامنه ای از چیست؟

ایسنا

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي:  با هرگونه توطئه مخرب دشمن برخورد پشيمان‌كننده مي‌كنيم
هرگونه تغيير در سياست‌هاي نظام بايد متكي به اصول اسلامي باشد

 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پنجمين روز سفر به استان كرمانشاه، در جمع پرشور هزاران نفر از استادان، دانشجويان و دانشگاهيان، با بيان مستدل و تشريح دلايل " جواني ذاتي و طراوت هميشگي اهداف و آرمان هاي نظام اسلامي "، انعطاف در مهندسي نظام و " تغيير به هنگام " در ساز و كارها و سياست‌هاي تحقق اين آرمان‌ها را از ظرفيت‌هاي نظام اسلامي برشمردند و با اشاره به مقاصد پشت پرده سناريوي آمريكا از جنجال و تهمت‌هاي اخير تروريستي به جمهوري اسلامي، به دشمنان ملت ايران هشدار دادند هرگونه توطئه و حركت مخرب و مزاحم با مقابله قاطع و پشيمان كننده جمهوري اسلامي روبرو خواهد شد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز خرسندي فراوان از حضور در جمع پرشكوه، پر مغز و بسيار دلنشين دانشگاهيان استان كرمانشاه، حضور در جمع پرطراوت جوانان را باعث نشاط و روحيه مضاعف مسوولان دانستند و افزودند: نقش جوانان در گذشته و حال و آينده كشور، نقش بسيار برجسته‌اي است بنابراين ديدار با جوانان دانشجو و تحصيل كرده از اين لحاظ نيز، اهميتي خاص دارد.

ايشان، امروز را روز مجاهدت، ايستادگي و بصيرت خواندند و با اشاره به بيداري اسلامي و كشمكش‌هاي آشكار و پنهان و گرايش‌هاي مختلفي كه بر سر نظام‌هاي جايگزين در مصر، تونس و ديگر كشورهاي منطقه بوجود آمده، افزودند: در اين دوران حساسِ شكل گيري نظام‌هاي نو در منطقه، اوضاع كلي نظام جمهوري اسلامي، يكي از عوامل تاثيرگذاري است كه مي‌تواند در حال و آينده منطقه، نقش مهمي ايفا كند بنابراين بازخواني و تامل در شاكله كلي نظام اسلامي، اهميت مضاعفي يافته است.

ايشان اين بازخواني را از زاويه ضرورت واقع بيني و حركت آگاهانه نظام نيز مهم دانستند و افزودند: حركت‌هايي كه بي اعتنا به واقعيات و بدون توجه به افق‌هاي دوردست صورت مي‌گيرد، غالبا به گمراهي و اشتباه مي‌انجامد بنابراين بايد از اين زاويه نيز مسير طي شده و وضع فعلي را بازنگري كنيم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با طرح چند سوال اساسي، اهميت اين بحث را براي استادان و دانشجويان استان كرمانشاه، مورد تاكيد بيشتر قرار دادند: مسئله پيري و جواني نظام اسلامي چگونه قابل تحليل است ؟ آيا نظام، روزي پير و از كار افتاده خواهد شد ؟ آيا راهي براي جلوگيري از اين فرسودگي وجود دارد ؟ و آيا اگر اين وضع پيش آمد راه علاجي وجود خواهد داشت؟

رهبر انقلاب اسلامي با توصيه به اصحاب فكر و فضيلت به ويژه در دانشگاه و حوزه و مراكز تصميم گيري و تصميم سازي براي تامل و تفكر درباره سوالات مطرح شده، به ترسيم زنجيره‌اي منطقي از مراحل شكل گيري، حركت و استمرار نظام اسلامي پرداختند.

ايشان خاطرنشان كردند: انقلاب اسلامي يعني جنبشي كه حكومت فاسد ستمشاهي را سرنگون و زمينه را براي تشكيل نظام فراهم كرد، نظام اسلامي يعني هويت و شاكله كلي كه مردم براي كشور انتخاب كردند، تشكيل دولت اسلامي به معناي استقرار مجموعه دستگاه‌هاي مديريتي و نظام‌هاي اداره كشور، تشكيل جامعه اسلامي و سپس تشكيل امت اسلامي، حلقه‌هاي مختلف زنجيره‌اي هستند كه راه گذشته، حال و آينده را مشخص مي‌سازد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شكل گيري سه حلقه اول اين زنجيره، مرحله چهارم يعني تشكيل جامعه اسلامي را هدفي مياني اما بسيار مهم و والا دانستند و سخنان مهم خود را در اين زمينه متمركز كردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تعريفي كلان از جامعه اسلامي افزودند: جامعه اسلامي، جامعه‌اي است كه آرمان‌ها و اهداف و آرزوهاي بزرگ اسلام براي بشر، در آن تحقق مي‌يابد.

ايشان در تشريح عيني اين جامعه خاطرنشان كردند: برخورداري از عدالت و آزادي، نقش آفريني موثر مردم در اداره كشور و تعيين سرنوشت خويش، برخورداري از عزت و استغناي ملي، رفاه عمومي و از بين رفتن فقر و گرسنگي، بهره مندي از پيشرفت‌هاي همه جانبه " علمي – سياسي – اقتصادي – اجتماعي و فرهنگي " و دوري از سكون و توقف و پيشروي دائم از خصوصيات بارز جامعه اسلامي است كه ملت ايران و نظام اسلامي به سمت تحقق آن حركت مي‌كنند.

ايشان در همين زمينه افزودند: البته هدف نهايي جامعه اسلامي، رسيدن انسان‌ها به كمال " معنوي و عبوديت و معرفت " پرودگار است كه چنين جامعه‌اي، خود زمينه تشكيل امت اسلامي خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي براي پرهيز از هر گونه برداشت مشترك ميان مفاهيم و ويژگي‌هاي جامعه اسلامي با مفاهيم غربي، به مرزبندي صريح و روشن اين مفاهيم پرداختند و با ذكر چند مثال تاكيد كردند: مفاهيمي همچون عدالتآزادي، تكريم انسان و ديگر ويژگي‌هاي جامعه اسلامي، فقط در معناي عميق اسلامي، مورد نظر است و با مفاهيم مشابه در غرب كاملا متفاوت است.

ايشان، برداشت غربي از مفاهيم جامعه اسلامي را از جمله مشكلات سال‌هاي دور و نزديك دانستند و افزودند: در ارزش گذاري اين مفاهيم، از هيچ زاويه‌اي، نبايد تابع و پيرو راه منحرف غرب شد بلكه براي درك معناي حقيقي اين واژه‌ها، بايد از منطق اسلام و قرآن بهره گرفت.

رهبر انقلاب اسلامي در همين زمينه خاطرنشان كردند: البته غربي‌ها حتي به معاني غربي اين واژه‌ها نيز پايبند نيستند و همانگونه كه در افغانستان، عراق، ليبي و ديگر كشورها نشان داده‌اند زير تابلوهايي نظير دمكراسي، مبارزه با سلاح اتمي و مقابله با تروريسم، اهدافي شيطاني همچون كنترل مناطق مهم اقتصادي و سوق الجيشي جهان، تسلط بر منابع و ذخائر ملت‌ها، حمايت از رژيم صهيونيستي و تكميل زنجيره استكباري خود را دنبال مي‌كنند و ما، با استناد به همين واقعيات، قاطعانه مي‌گوييم كه دمكراسي رايج در غرب، عمدتا دروغين و پوشالي است.

ايشان پس از تبيين جامعه اسلامي و آرمان‌هايي كه پروردگار براي چنين جامعه‌اي هدف گذاري كرده است اين سوال را مطرح كردند كه آيا جامعه برخوردار از چنين آرمان‌ها و ويژگي‌ها، هرگز پير و كهنه خواهد شد؟

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پاسخ به اين سوال به فطري بودن آرمان‌هايي نظير عدالت طلبي، آزادي خواهي، و كمال جويي اشاره و تاكيد كردند: اين آرمان‌ها فطري و خدايي هستند به همين علت ذاتا " كهنه شونده " نيستند و هيچگاه از طراوت و تازگي نمي‌افتند بنابراين جامعه‌اي نيز كه به دنبال اين اهداف والا حركت كند، هيچگاه دچار كهنگي و فرسودگي نمي‌شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، سپس با تفكيك آرمان‌ها از ساز و كار دستيابي به آرمان‌ها، به تبيين اين واقعيت پرداختند كه با توجه به دگرگوني اوضاع و شرايط، ممكن است مهندسي، ساز و كارها، سياست‌ها و نظام‌هايي كه براي ايجاد جامعه اسلامي، پيش بيني شده، كهنه شود و كارآيي خود را از دست بدهد كه در اين صورت، تغيير و نو كردن آن‌ها، هيچگونه ايرادي ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين بيشتر اين نكته يعني احتمال تغيير ساز و كارهاي رسيدن به آرمان‌ها، به ذكر چند مثال از جمله سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي پرداختند و خاطرنشان كردند: در قانون اساسي، هدف از تقسيم بندي فعاليت بخش‌هاي مختلف اقتصادي، شكوفايي اقتصادي كشور اعلام شده است و هنگامي كه اين هدف با ساز و كار گذشته، محقق نشد سياست‌هاي اصل 44 تبيين شد.

ايشان دستور امام براي حذف پست نخست وزيري از ساختار قوه مجريه را يكي ديگر از موارد تغيير ساز و كار و مهندسي كلي نظام براي تحقق آرمان‌ها برشمردند و افزودند: در شرايط فعلي نظام سياسي كشور، رياستي است و رييس جمهور با انتخاب مستقيم مردم برگزيده مي‌شود كه شيوه خوب و موثري است اما اگر روزي در آينده احتمالا دور، احساس شود كه نظام پارلماني براي انتخاب مسوولان قوه مجريه بهتر است هيچ اشكالي در تغيير ساز و كار فعلي وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي درباره ظرفيت منعطف نظام براي نوسازي ساز و كارهاي پيش بيني شده تاكيد كردند: البته هر گونه تغيير و نوسازي و بازسازي در "سياست‌ها، خطوط و مهندسي نظام" بايد متكي بر اصول اسلامي و برگرفته از آن‌ها باشد ضمن اينكه در قانون اساسي هم تدابير لازم در اين زمينه پيش بيني شده است.

رهبر انقلاب در جمع بندي اين بخش از سخنانشان خاطرنشان كردند: نظام اسلامي هم ثبات دارد و هم تغيير. ثبات در "حركت مستمر و بدون تذبذب و انحراف در مسير تحقق آرمان‌ها " و انعطاف و تغيير در ساز و كارها، خطوط و شكل حركت.

ايشان تاكيد كردند: نوسازي نظام، به هيچ وجه به معناي تجديد نظر در آرمان‌ها نيست بلكه به معناي تغيير در سياست‌ها و نظام‌ها و تدابير است كه اين مسئله مي‌تواند مانع از تحجر نيز بشود و با تكيه بر " آرمان‌هاي هميشه جوان و نو " نظام اسلامي را، هميشه جوان، شاداب، بالنده و پيش رونده نگه دارد.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان به تبيين مفهوم حقيقي ولايت فقيه و رهبري در نظام اسلامي پرداختند و با اشاره به تعريف ولايت فقيه از ديدگاه امام افزودند: از ديد امام، ولايت فقيه يعني مديريت زنده، بالنده و پيش رونده كه البته امام بزرگوار ما، خود مظهر تام و تمام اين مفهوم بود.

ايشان با اشاره به مغالطه عده‌اي در تعبير حضرت امام مبني بر ولايت مطلقه فقيه، خاطرنشان كردند: آن‌ها سعي كردند نظر امام را به معناي بي اعتنايي ولايت فقيه به قوانين تفسير كنند اما امام بزرگوار ملت، ضمن تاكيد بر ولايت مطلقه فقيه، خود بيشتر از همه به رعايت قوانين، اصول، مباني و جزييات احكام شرعي مقيد بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين شرايط حساس و دقيق ولايت فقيه از ديدگاه امام افزودند: اگر اين شرايط از بين برود، رهبري، حتي اگر كسي او را عزل نكند، خود بخود عزل مي‌شود و اين مسئله، نشان دهنده اهميت فراوان اين موضوع است.

ايشان، رهبري را يك مديريت كلان ارزشي خواندند كه با مديريت اجرايي و مسووليت مستقيم سه قوه متفاوت است و ضمن نظارت بر فعاليت‌هاي مسوولان، از حركت كلي نظام مراقبت مي‌كند و اجازه نمي‌دهد كه آن‌ها به هر دليل، نظام اسلامي را به انعطافي غير لازم و غير جايز وادار كنند.

ايشان با اشاره به سخنان برخي در مورد اين‌كه فلان مسئله بدون نظر رهبري تصميم گيري نمي‌شود، افزودند: مسوولان قوه مجريه – نمايندگان مجلس، مسوولان قوه قضاييه، با اختيارات كامل و قانوني، وظايف خود را انجام مي‌دهند و ممكن است تصميماتي بگيرند كه رهبري با آن مخالف باشد اما رهبري نه حق دارد نه مي‌تواند و نه قادر است كه در اين مسائل دخالت كند مگر در جايي كه اتخاذ سياستي، به كج شدن راه انقلاب منجر مي‌شود كه طبعا در اين هنگام به مسووليت‌هاي خود عمل خواهد كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، در تعبير ديگري از رهبري نظام، افزودند: در تصميمات و عمل رهبري، عقلانيت بايد در خدمت به اصول و واقع بيني بايد در خدمت آرمان گرايي قرار گيرد.

ايشان مراقبت رهبري در مسئله هسته‌اي در دوره‌اي كه نزديك بود به تعطيلي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران منجر شود و نيز مراقبت در بحث رابطه با آمريكا را از جمله مواردي خواندند كه رهبري، بر اساس وظايف خود، از ايجاد انحراف در حركت كلي نظام جلوگيري كرده است.

ايشان در بخش ديگري از سخنانشان در نگاهي اجمالي به بحث تحزب خاطرنشان كردند: ما با تحزب مطلقا مخالفتي نداريم و معتقديم تحزب با وحدت جامعه منافاتي ندارد به شرط آنكه با نگاه درست ايجاد شود.

رهبر انقلاب افزودند: اگر حزبي براي كانال كشي و كادرسازي و هدايت فكري جامعه در زمينه‌هاي سياسي – ديني – عقيدتي و ديگر عرصه‌ها بوجود آيد و قصد خود را در دست گرفتن قدرت قرار ندهد، كاري خوب و مورد تاييد است كه البته اينگونه احزاب، اگر در رقابت‌هاي سياسي هم وارد شوند، به طور طبيعي برنده مي‌شوند.

ايشان در نفي احزاب قدرت طلب افزودند: برخي احزاب مانند احزاب كنوني غرب در واقع باشگاه‌هايي براي كسب قدرت هستند و سعي مي‌كنند از هر طريق از جمله زد و بند سياسي به قدرت برسند كه ما اين‌گونه تحزب را تاييد نمي‌كنيم اما اگر كساني با همين نگاه دنبال تشكيل حزب باشند، جلوي آن‌ها را نمي‌گيريم.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان به سناريوي جنجالي اخير آمريكا در زدن اتهام تروريستي به جمهوري اسلامي ايران اشاره كردند و با اشاره به رصد دقيق و مراقبت كامل نظام اسلامي از مقاصد پشت پرده اين سناريوي امريكايي، به سردمداران واشنگتن هشدار دادند جمهوري اسلامي با هرگونه توطئه و حركت مخرب و مزاحم، با همه توان مقابله خواهد كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي يكي از اهداف احتمالي امريكا از جار و جنجال اخير را تحت الشعاع قرار دادن جنبش وال استريت خواندند و افزودند: مردم حداقل 80 كشور از اين حركت رو به گسترش حمايت كرده‌اند و اين، براي مقامات امريكايي خيلي تلخ و دشوار است.

ايشان، تلاش دولت آمريكا را براي سركوب مردم مورد اشاره قرار دادند و افزودند: ممكن است آنها با پليس و ارتش اين حركت را سركوب كنند، اما از بين نمي‌رود و همچون آتش زير خاكستر باقي مي‌ماند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تسلط شبكه خبيث صهيونيستي بر مقامات امريكا و اروپا به دولتمردان غربي هشدار دادند: روزي كه ملت‌هاي شما علت واقعي بدبختي و مشكلات خود يعني حقارت شما در برابر صهيونيست‌ها را درك كنند يقينا شعله‌هاي خشم آنان، نظام سرمايه داري استكبار را به آتش مي‌كشد و به خاكستر تبديل مي‌كند.

ايشان به مقامات غربي خاطرنشان كردند: شما به مردم خود پشت كرده‌ايد و نزد اكثريت آن‌ها منفوريد، اما در جمهوري اسلامي اوضاع برعكس شماست و اجتماعات عظيم مردم نشان دهنده عزم راسخ ملت و پايداري آن‌ها در مقابله هرگونه توطئه است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به باج ندادن جمهوري اسلامي در 32 سال اخير در مقابل هر گونه فشار و توطئه، تاكيد كردند: همه ملت ما، در صحنه‌اند، ما همه جزو ملت و سرباز نظام و اسلام هستيم و اين پيكره يكپارچه متحد و مستحكم در مقابل هر طرح و اقدام شيطاني مي‌ايستد و كوچكترين باجي نمي‌دهد.

رهبر انقلاب اسلامي بار ديگر تأكيد كردند: اگر مسوولان امريكايي در برخي خيالات بسر مي‌برند بدانند كه هر حركت ناشايست چه سياسي و چه امنيتي با برخورد قاطع ملت ايران روبرو خواهد شد.

ايشان، در پايان سخنانشان دشمني خبيث‌ترين شياطين جهان را با ملت ايران و جمهوري اسلامي، نشان دهنده وعده‌هاي صادق پرودگار دانستند و تاكيد كردند: به فرموده قرآن، اين خباثت‌ها تنها بر "ايمان ما و ملت ما" مي‌افزايد و نصرت و ياري الهي و پيروزي ملت ايران را بر همه توطئه‌گران، براي مردم ما اثبات مي‌كند.

در آغاز اين ديدار شماري از استادان و دانشجويان به نمايندگي از جامعه دانشگاهي استان كرمانشاه ديدگاه‌هاي دانشگاهيان استان را درباره مسائل مختلف بيان كردند.

دكتر محمدمهدي خدايي رييس دانشگاه رازي كرمانشاه، ضمن خير مقدم اعلام كرد دانشگاهيان استان كرمانشاه، با همان ايمان و پايداري پدران و مادرانشان در دفاع مقدس، در شرايط حساس منطقه و جهان، همه تلاش خود را براي پيشرفت علمي كشور بكار مي‌گيرند.

آقاي عليرضا احمدي دانشجوي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه، يكپارچه كردن تحقيقات دانشگاهي را ضروري خواند و پيشنهاد ايجاد مركز بين المللي حجامت را در سطوح پيشرفته علمي مطرح كرد.

خانم سارا نژادي دانشجوي پزشكي و عضو بسيج دانشجويي، با انتقاد از سستي برخي مسوولان دانشگاه‌ها در راه اندازي كرسي‌هاي آزاد انديشي، پرهيز بعضي مسوولان از كارهاي سطحي و مقطعي فرهنگي را خواستار شد و تاكيد كرد جديت كامل در برخورد با فساد بانكي اخير خواسته اساسي مردم مومن و انقلابي است.

آقاي سجاد محمدي دانشجوي رشته برق و نفر اول ليگ ربات‌هاي انسان نما، با اشاره به موفقيت‌هاي ملي و جهاني دانشجويان استان كرمانشاه، پيشنهاد كرد مركز پژوهشي انرژي‌هاي نو در استان ايجاد شود.

آقاي فردين نعلي دانشجوي دكتراي شيمي آلي، با تاكيد بر توزيع عادلانه امكانات دانشگاهي در سطح كشور، تلاش مضاعف براي استفاده بيشتر و بومي سازي فناوري‌هاي نوين را، محور اصلي فعاليت‌هاي دانشگاه‌هاي كرمانشاه در سال جهاد اقتصادي اعلام كرد.

آقاي محمد امين احمدپور دانشجوي رشته ادبيات و نفر اول مسابقات قرآني استان، تكيه بر منابع درسي غربي، جزوه سالاري، مسائل مديريتي، كم توجهي به ميراث غني فرهنگ اسلامي ملي، كمبود سعه صدر و نبود معيارهاي دقيق علمي را از جمله مشكلات علوم انساني دانست.

آقاي حسين اميري طلب، دانشجوي روانشناسي و دبير جامعه اسلامي دانشگاه رازي نيز با اشاره به اعتراض رو به گسترش ملت‌هاي غربي به نظام سرمايه داري بر هوشياري دانشجويان در مقابله با توطئه و فتنه تاكيد كرد و خواستار تلاش بيشتر صدا و سيما در استفاده از منابع و ذخاير انساني سراسر كشور شد

 

منبع: ایسنا، 24 مهر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.