شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


هشدار نمایندگان پارلمان اروپا درباره
وقوع «فاجعه انسانی» در قرارگاه اشرف

توجه کاربران به ستون چپ جلب می شود

دویچه وله

وزیرخارجه عراق تاکید کرد قرارگاه اشرف باید تا پایان سال تعطیل شود. در این رابطه نمایندگان پارلمان اروپا نسبت به‌وقوع "فاجعه‌ای انسانی" هشدار دادند و خواستار تعویق مهلت بستن قرارگاه تا انتقال ساکنان آن به کشوری دیگر شدند.

 

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، در روز دوشنبه (۹ آبان / ۳۱ اکتبر) گفت، دولت عراق درصدد است قرارگاه اشرف را که در شمال شرقی بغداد واقع است تا پایان سال ۲۰۱۱ تعطیل کند.

زیباری که به همراه همتای ایرانی خود، علی اکبر صالحی، در کنفرانسی مطبوعاتی در بغداد به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت که دولت عراق برنامه‌های خود را برای سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی کمک به آوارگان و پناهندگان وابسته به سازمان ملل و اتحادیه اروپا به صراحت تشریح کرده است.

وزیر امور خارجه عراق گفت: «ما پیش از این به روشنی گفته‌ایم که قرارگاه اشرف را خواهیم بست. این تصمیم تا پایان سال اجرا خواهد شد.» زیباری افزود: «دولت اصرار دارد این ماموریت به انجام برسد. هیچ دولتی حاضر به پذیرش سازمانی نیست که علیه اراده، ‌قوانین و حاکمیت‌اش باشد.»

در اوایل ماه اکتبر صدها نفر در واشنگتن و بروکسل دست به تظاهرات زدند و خواستار به تعویق انداختن مهلت خروج ساکنان از این پایگاه سازمان مجاهدین خلق شدند.

هم‌اکنون در قرارگاه اشرف ۳۴۰۰ نفر سکونت دارند. این پایگاه در طول ۳۰ سال گذشته محل اقامت مخالفان جمهوری اسلامی بوده است.

تظاهرکنندگان استدلال می‌کنند که پس از خروج سربازان آمریکایی تا پایان سال جاری از عراق، احتمال قتل‌عام ساکنان این قرارگاه وجود دارد.

Bildunterschrift:در ماه آوریل حمله نیروهای امنیتی عراقی به این پایگاه مخالفان جمهوری اسلامی موجب کشته شدن ۳۴ نفر و مجروح شدن شمار زیادی از افراد مقیم آن شد. این اقدام نیروهای امنیتی عراقی انتقاد تند محافل سیاسی بین‌المللی را برانگیخت.

این پایگاه در دوره جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ توسط سازمان مجاهدین خلق ایران بوجود آمد. سپس تا ژانویه سال ۲۰۰۹ نیروهای ارتش آمریکا بر آن نظارت داشتند. از آن پس کنترل قرارگاه به دست دولت عراق سپرده شد.

هشدار ۱۸۰ نماینده‌ پارلمان اروپا

گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا پس از انتشار خبر مربوط به سخنان هوشیار زیباری در مورد بستن قرارگاه اشرف، بار دیگر نسبت به وقوع "فاجعه‌ای انسانی" در قرارگاه اشرف هشدار دادند. آن‌ها از سازمان ملل خواستند از جان ۳۴۰۰ نفر ساکنان این پایگاه حفاظت کند.

استروان استیونسن که ریاست هیأت نمایندگان پارلمان برای روابط با عراق را بر عهده دارد به خبرنگاران گفت: «ما فقط هشت هفته وقت داریم که نخست وزیر عراق، نوری مالکی را مجاب کنیم، در غیر این‌صورت نگرانم که با فاجعه‌ای انسانی روبرو بشویم.»

استیونسن گفت که ۱۸۰ تن از نمایندگان پارلمان از گروه‌های مختلف سیاسی درخواست ‌نامه‌ای را امضا کرده‌اند مبنی بر اینکه تاریخ بستن کمپ اشرف، که برای ۳۱ دسامبر امسال تعیین شده، به تعویق بیافتد.

در تقاضا‌نامه‌ی نمایندگان پارلمان اروپا نیروهای عراقی متهم شده‌اند به اینکه جنگ روانی علیه ساکنان قرارگاه اشرف به راه انداخته‌اند. در این تقاضا‌نامه گفته شده که این نیروها شبانه‌روز با بیش از ۳۰۰ بلندگو در حال تهدید این ساکنان‌اند و جلوی دسترسی آنان به سوخت و مواد بهداشتی و درمانی را گرفته‌اند.

در متن این نامه همچنین آمده است که دست‌کم ۱۲ نفر از ساکنان قرارگاه در ماه‌های اخیر به‌دلیل عدم دسترسی به دارو و کمک درمانی جان خود را از دست داده‌اند.

در تقاضا‌نامه‌ی نمایندگان پارلمان اروپا همچنین گفته شده، چون کمیساریای عالی کمک به آوارگان و پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد نیاز به وقت بیشتری برای مصاحبه با ساکنان کمپ اشرف دارد تا درباره آینده آنان تصمیم بگیرد، نمایندگان پارلمان اروپا از دولت آمریکا و سازمان ملل متحد خواسته‌اند به عراق فشار آورند که تاریخ بستن قرارگاه اشرف را به تعویق بیندازد تا همه ساکنان این پایگاه بتوانند به کشوری دیگر منتقل شوند.

این نمایندگان همچنین درخواست کرده‌اند که تا زمان انتقال ساکنان قرارگاه اشرف به کشوری دیگر، ناظرانی از سوی سازمان ملل وظیفه حفاظت از آنان را بر عهده بگیرند.

منبع: دویچه وله، 10 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.