شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اظهارات وزیر خارجه عراق
زمینه‌سازی برای یک کشتار بزرگ دیگر در اشرف

توجه کاربران به ستون چپ جلب می شود

سایت مجاهدین

روز گذشته 31اکتبر ۲۰۱۱، هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با صالحی، وزیر خارجه فاشیسم دینی حاکم بر ایران، در یک کرنش انزجارآور به او قول داد «ما اعلام کرده‌ایم که تصمیم بستن اشرف در آخر امسال به اجرا درخواهد آمد و ما خطاب به دبیرکل ملل‌متحد و کمیساریای عالی امور پناهندگان و اتحادیه اروپا با نامه‌نگاری، تصمیم دولت در رابطه با این موضوع را مورد تأکید قرار داده‌ایم... هیچ دولتی وجود ندارد که بپذیرد یک گروه یا سازمانی علیه اراده و خواست آن و علیه قوانین آن و علیه حاکمیت آن در خاک آن بماند... این نه در قوانین بین‌المللی و نه در کنوانسیونهای بین‌المللی یک کار مجاز به‌شمار نمی‌رود... . ما حتی از برادرانمان در جمهوری اسلامی خواسته‌ایم که موضع صریح و روشنی مبنی بر صدور عفو و یا تسهیل و تقدیم تسهیلات مشخصی برای آن اعضای سازمان که داوطلبانه می‌خواهند به نزد خانواده‌هایشان در جمهوری اسلامی برگردند یا به کشور سومی در کار اسکان مجدد آنها بروند».

محمد محدثین، مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران، در این رابطه گفت:
1 - ضرب‌الاجل سرکوبگرانه پایان
۲۰۱۱ برای بستن کمپ اشرف، نقض آشکار بسیاری از بندها و اصول قانون بین‌المللی و قانون حقوق‌بشر بین‌المللی و قانون انسان‌دوستانه بین‌المللی است. این ضرب‌الاجل دیکته‌شده از سوی فاشیسم دینی حاکم بر ایران است. این ضرب‌الاجل به‌ویژه پس از آن‌که ساکنان اشرف، به‌رغم حق مسلم‌شان برای ماندن در محلی که 26سال است به‌طور قانونی در آن سکنی دارند، طرح پارلمان اروپا برای انتقال به کشورهای ثالث را پذیرفته‌اند، هیچ توجیهی ندارد و صرفاً از نیات شوم دولت عراق برای کشتار ساکنان اشرف به دستور رژیم ایران خبر می‌دهد.

2- کمیسر عالی پناهندگان ملل‌متحد و بسیاری دیگر از آژانسهای ملل‌متحد و بسیاری دیگر از طرفهای بین‌المللی از دولت عراق خواسته‌اند این ضرب‌الاجل را لغو کند تا امکان بازتأیید استاتوی ساکنان به‌عنوان پناهندگان سیاسی و حل صلح‌آمیز موضوع اشرف و انتقال آنها به کشورهای ثالث وجود داشته باشد.

3- اظهارات زیباری نقض آشکار دستورالعمل دبیرکل ملل‌متحد در بند 66 گزارش به شورای امنیت مورخ 7ژوییه است. دبیرکل ضمن ابراز نگرانی به‌خاطر ”از دست رفتن جان [انسانها] طی حادثه خشونت‌بار در 7 و 8آوریل“ نوشت: «از مقامات عراقی می‌خواهم که از استفاده از زور خودداری کرده و دسترسی مکفی ساکنان کمپ به کالاها و خدمات را تضمین نمایند». وی افزود: «من همه طرفهای ذیربط را برای افزایش تلاششان جهت بررسی راه‌کارها و پیدا کردن یک راه‌حل مرضی‌الطرفین تشویق می‌کنم و کشورهای عضو را به کمک برای پشتیبانی و ایجاد تسهیلات جهت اجرای هرگونه ترتیبات مورد قبول دولت عراق و ساکنان کمپ فرامی‌خوانم».

4- برخلاف اظهارت وزیر خارجه مالکی، ساکنان اشرف در چارچوب قوانین بین‌المللی در عراق اقامت دارند و هیچ‌گاه حاکمیت عراق را نقض نکرده‌اند و هیچ خاکی را در عراق اشغال نکرده‌اند و حضور آنها بر طبق قوانین بین‌المللی است. بیش از 20نظریه از بزرگترین حقوقدانان بین‌المللی، در سالهای گذشته بر حقوق ساکنان اشرف به‌مثابه افراد حفاظت‌شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو و پناهندگان سیاسی، تأکید کرده‌اند. یک اجماع بین‌المللی وجود دارد که جابه‌جایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق غیرقانونی و ممنوع و در عداد جنایت علیه بشریت است.

5- اظهارات زیباری، زمینه‌ساز یک کشتار بزرگ و توجیه 2قتل‌عامی است که در 8آوریل
۲۰۱۱ و 28 و 29ژوییه ۲۰۰۹ علیه ساکنان اشرف صورت گرفته و هم‌اکنون دادگاه اسپانیا به همین خاطر پرونده‌یی علیه مالکی به‌خاطر جنایت علیه جامعه بین‌المللی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی باز کرده است.

6- به وزیر خارجه عراق یادآوری می‌کنیم، وی به‌عنوان یک وزیر اصلی در کابینه مالکی در همه جنایتهای بزرگ دولت از جمله قتل‌عام ساکنان اشرف مسئولیت دارد و در محاکم بین‌المللی قابل تعقیب و محاکمه است. اظهارات او در مورد بستن اشرف که زمینه‌ساز یک جنایت بزرگتر است، او را به‌طور مضاعف در این جنایتها سهیم می‌کند. زیباری نباید فراموش کند که دادگاه نورنبرگ همه مقامهای عالیرتبه هیتلر را در قبال جنایات او مسئول شناخت.

7- اعضا و هواداران مقاومت ایران و از جمله ساکنان اشرف، تنها یک مرز سرخ دارند آن هم تسلیم در قبال فاشیسم دینی حاکم بر ایران. رژیم آخوندی در انزوای کامل داخلی بیهوده تلاش می‌کند با نابود کردن ساکنان اشرف رژیم محتضر خود را نجات دهد. دیر نیست که ساکنان اشرف، هم‌چون دیگر اعضای این مقاومت، با سرنگونی این رژیم و استقرار دموکراسی به میهنشان باز خواهند گشت. آقای زیباری بهتر است فکر عواقب حقوقی مشارکت خودش در جنایات مالکی باشد.

8- اظهارات وقیحانه زیباری، مسئولیت مضاعفی را متوجه جامعه بین‌المللی می‌کند. مقاومت ایران به دبیرکل، کمیسر عالی پناهندگان و کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل متحد، به اتحادیه اروپا و نماینده عالی آن بارونس اشتون و آمباسادور جان دورویت و هم‌چنین ایالات متحده آمریکا نسبت به یک کشتار مجدد در اشرف هشدار می‌دهد و خواستار موضعگیری روشن و صریح این مراجع علیه ضرب‌الاجل و جابه‌جایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق و هم‌چنین اقدامات ضروری برای برعهده گرفتن حفاظت ساکنان اشرف از سوی ملل‌متحد و استقرار دائمی ناظران بین‌المللی در اشرف است.

کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران
10آبان
۱۳۹۰ (اول نوامبر ۲۰۱۱)

منبع: سایت مجاهدین، 10 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.