شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تاکتیک جدید عراق برای بستن شهر اشرف
تبلیغات سیاسی همراه بااقدام نظامی!

كوروش طاهري

متاسفانه برخلاف تصورات و بیانیه ها و اطلاعیه های دو پهلو و گاهی چند پهلو تعدادی از سازمان ها و نهادهای بین المللی و اظهارات ضد و نقیض مسئولان درگیر با موضوع شهر اشرف از جمله اروپا و آمریکا و به خصوص دولت دآمریکا که تمام فتنه ها و برنامه زیر نظر این کشور شروع شد و در حال حاضر در مراحل پایانی خود است/ اینک حدود دو ماه وقت باقی است که مجاهدین شهر اشرف را ترک کنند بدون اینکه مکان و محلی امن برای آنان در نظر گرفته شده باشد!

دستور کار مشخص است

1.جمهوری اسلامی ایران دست نشانده های خود را در عراق وادار کرده است که به تعهد خود بر بستن شهر اشرف در موعدی که اعلام کرده اند پای بند باشند.

2. عراق دست نشانده جمهوری اسلامی است و آمریکا در این کشور بازیچه حکومت ولایت فقیه است.

3.در داخل عراق اراده ای قوی که در حاکمیت قدرت داشته باشد یا این که ذی نفوذ در قدرت و تصمیم گیری های کلان باشد و بتوند از مجاهدین خلق دفاع کند وجود ندارد و آن چه وجود دارد در میان تعدادی از طوایف /و سازمان های سیاسی فاقد تاثیر گذاری در حکومت مرتجعی بنام نوری المالکی و جیره خواری بنام جلال طالبانی است.

4. به اعتقاد من دفاع تعدادی از شخصیت های سیاسی در آمریک و اروپا از مجاهدین خلق و ساکنین شهر اشرف در بعضی مواقع برای ضربه فنی کردن رقبای خود در عرصه سیاسی هستند. اینان در زمره کسانی هستند که وقتی خود در قدرت بودند مجاهدین خلق را در لیست تروریستی جا دادند یا بر ابقای آن صحه می گذاشتند.

5.صدور بیانیه ها/اطلاعیه ها و از این دست از جانب سازمان ها/نهادها و مجامع مختلف و متعدد بین المللی در حمایت از ساکنین اشرف فقط می تواند به مثابه یک اقدام بشردوستانه تلقی شود و فاقد هر گونه قدرت کارآئی و ضمنت اجرائی است.

6.از احساسات و شعار پرهیز کنیم و به این واقعیت اکتفا کنیم که در این مقطع از تاریخ/ آمریکا از جمهوری اسلامی هراس دارد و حاضر است برای فراهم کردن شرائط ایجاد رابطه با نظام ولایت فقیه به هر اقدامی دست زند از جمله قربانی کردن ساکنان شهر اشرف و بخشی از اپوزیسیون ایرانی ساخته و تربیت شده توسط خود آمریکا!

7.اعضای مجاهدین خلق در شهر اشرف طبق کنوانسیون های بین المللی از جمله کنوانسیون معروف به تعهدات ژنو/پناهنده محسوب می شوند اما یک نکته ظریف حقوقی در این بین وجود دارد /یعنی این که

اگر قرار باشد در این مدت اندک/ کشورهای اروپائی یا هر کشور ثالث دیگر ساکنان شهر اشرف به عنوان پناهنده بپذیرند آیا امکان پذیرش گروهی/دسته جمعی وجوددارد یا این که بایستی اعطای پناهندگی بر مبنای مقررات پذیرش فردی باشد!

8.وضعیت پیچیده در داخل ایران و درگیری جدی در بین سپاه پاسداران با ارتش/خامنه ای با احمدی نژاد/از یک سوی و از سوی دیگر وضعیت اسفناک داخل آمریکا و اروپا در این مقطع شرائط سیاسی را بر علیه مجاهدین خلق و ساکنین شهر اشرف رقم زده است.

9.گماشتن جون دو ریو، نماینده سابق  بلژیک در اتحادیه اروپا به عنوان مشاور کا‌ترین اشتون، مسوول سیاست خارجی  این اتحادیه در امور اردوگاه اشرف تاکنون نتوانسته دارای کفایت اجرائی باشد و فقط دارای نقش سمبلیک بوده است.

10. آن زمانی که دولت دست نشانده عراق از بازدید هیأت نمایندگی کنگره آمریکا از اردوگاه شهر اشرف که با هدف گفت‌وگو در خصوص سرنوشت اردوگاه اشرف به  بغداد سفر کرده بودند ممانعت کرد و “نوری المالکی ” نخست‌وزیر مزدور عراق به هیأت نمایندگان  آمریکا که به بغداد افته بودند، اعلام کردکه آنها به هیچ عنوان حق بازدید از اردوگاه اشرف در این کشور را ندارند/ نشانه بارز یک سیاست استراتژیکی آمریکا در عراق مرتبط با شهر اشرف بود که در تفسیر آن مشخص می شد آمریکا دراجرای نمایش سیاسی خود برای عراق نقش و استقلال در نظر گرفته و چنین وانمود می کند که دولت این کشور مستقل است و تحت تاثیر آمریکا قرار نمی گیرد!

11. چین و روسیه به هیچ قیمتی حاضر نیستند جمهوری اسلامی را از دست بدهند و رژیم ولایت فقیه مجری بخشی از سیاست های پنهانی چین کمونیست بر علیه آمریکا است زیرا چین نمی خواهد بازار آمریکا را از دست بدهد لذا جمهوری اسلامی بازیگر این حکومت موسوم به کمونیست است.

12. امروز در بغداد دولت دست نشانده نوری المالکی از تعدادی از سفرای اروپائی و سایر کشور با حضور نماینده سازمان ملل متحد نشستی را در رابطه با سرنوشت اعضای سازمان مجاهدین خلق در شهر اشرف ترتیب داده بود که در واقع یک رویکرد جدید تبلیغاتی و سیاسی بود و در این شبه کنفرانس رسما به تاریخ آخرین روز سپتامبر 2011 برای خروج اعضای مجاهدین خلق در شهر اشرف تاکید کردند و نماینده سازمان ملل متحد در سخنانی دو پهلو بر حق حاکمیت عراق تاکید کرد.

13. بر پايه قرارداد امنيتی که بين دولت عراق و دولت جورج بوش امضا شد، مقرر  گرديد که نيروهای آمريکایی  قبل از ۱۱ دی ماه امسال (پايان دسامبر ۲۰۱۱) از  عراق خارج شوند. از سوئی شماری از احزاب عراق، به جزاحزاب کرد،  با ماندن سربازان آمريکایی مخالفت  کردند و دولت نوری المالکی در اثر فشار سياستمداران و احزاب شيعه غالباً  طرفدار ايران و سران جمهوری اسلامی/ ابقا سربازان آمريکایی را نپذيرفت و مهمتر اينکه درخواست  آمريکا برای مصونيت قضایی سربازانش در عراق را رد کرد. پر واضح بود که سازمان مجاهدین خلق چنین فاکتورهائی را زیر ذره بین می گذاشت و راهکار مناسب برای التیماتوم دولت عراق جستجو می کرد.

14. در این شکی نیست که اعضای سازمان مجاهدین خلق مستقر در شهر اشرف نیاز به ترحم ندارند زیرا سابقه مبارزه و مقاومت آنان آموزش دهنده درسی برای مبارزه و مبارزین است اما همدردی  موءثر جهانی و ارائه راهکار مطلوب برای خروج از این بحران می تواند به عنوان یک وظیفه انسانی و ملی تلقی شود.

15. آیا واتیکان و دربار پاپ در این مقطع می تواند راهگشای این بن بست باشد و تلنگری بر دولت عراق و اسلام جمهوری اسلامی وارد کند؟!از طرفی نیز/ سیاسیون را به چالش کشد؟

15.در نشست امروز در بغداد که در بالا به آن اشاره شد سخنگوی این دولت اعلام کرد که ساکنان اشرف را به عنوان پناهنده نمی پذیرند و از نظر دولت این کشور سازمان مجاهدین خلق یم گروه تروریستی است.در حالی که در کنوانسیون های بین المللی و اعلام فبلی کمیساریای پناهندگی سازمان ملل متحد ساکنان اشرف پناهنده محسوب می شوند و    تعریف پناهچو مشخص است. جان و رفاه متقاضی در صورت استرداد به کشورش در خطر خواهد بود.

15. به اعتقاد نگارنده در پایان روز ضرب الاجل عراق برای تعطیلی شهر اشرف/این بار نیروهای عراقی سعی خواهند کرد که از خشونت کمتری استفاده کنند و تلاش خواهند کرد که اعضای سازمان مجاهدین در شهر اشرف را اسیر کنند و سپس در زمان کافی با حضور نمایندگان امنیتی حکومت ولایت فقیه انان را تخلیه اطلاعاتی کنند و سپس تسلیم ایران کنند! در چنین حالتی به مجاهدین ضربه سنگینی وارد می شود! جمهوری اسلامی ایران به این فاز می اندیشد که بتواند در داخل و خارج خوراک تبلیغاتی برای خود مهیا کند!!

 

 

 

 

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.