شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شیمون پرز: زمان اقدام علیه ایران فرا رسیده است

دویچه وله

رئیس جمهور اسرائیل، شیمون پرز، می‌گوید ایران می‌تواند تا شش ماه دیگر به بمب اتمی دست پیدا کند. به گفته او، سازمان‌های اطلاعاتی غربی می‌دانند که زمان در حال از دست رفتن است و گزارش تازه‌ی آژانس این موضوع را تایید می‌کند.


 


منابع غربی می‌گویند تازه‌ترین گزارش آژانس حاوی اسنادی است که بر ماهیت نظامی برخی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی مهر تایید می‌زند. ناظران پیش‌بینی می‌کنند انتشار این گزارش احتمال اقدام نظامی علیه ایران را افزایش دهد.


یافته‌ها و اسناد "نگران‌کننده" آژانس


قرار است گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در یکی از روزهای میانی هفته‌ی آینده در اختیار شورای حکام این نهاد قرار گیرد. بخش‌هایی از این گزارش که به طور غیررسمی منتشر شده به تنش‌های موجود میان ایران و کشورهای غربی دامن زده است. اسرائیل نیز این گزارش را بسیار نگران‌کننده خوانده و می‌گوید زمان انجام "عملیات بازدارنده" علیه جمهوری اسلامی نزدیک‌تر می‌شود.


برخی از خبرگزاری‌های غربی به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش می‌دهند، در گزارش آمانو اسناد جدیدی در مورد مدل‌های کامپیوتری یک کلاهک هسته‌ای ارائه خواهد شد. پیشتر نیز گزارش شده بود که در این گزارش اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران مشغول طراحی کلاهکی برای یکی از موشک‌های میان‌برد خود است که قادر به حمل مواد منفجره اتمی خواهد بود.


ایران: گزارش آژانس توطئه‌ی غرب است


خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده می‌گوید در گزارش مدیرکل آژانس تعدادی تصاویر ماهواره‌ای از تاسیسات نظامی پارچین در نزدیکی تهران ارائه می‌شود که موجب نگرانی کارشناسان شده است. بنابر این گزارش در این تصاویر یک محفظه فولادی قابل تشخیص است که ظاهرا برای انجام آزمایش "مواد منفجره با قدرت بالا" طراحی شده است.


جمهوری اسلامی تمام اتهام‌ها در مورد ماهیت احتمالا نظامی برنامه‌های هسته‌ایش را بی‌اساس می‌خواند و آژانس را متهم می‌کند به ابرازی برای اعمال فشار بر ایران تبدیل شده است. خبرگزاری ایسنا روز جمعه، ۱۳ ابان از قول علاءالدین بروجردی، نوشت «گزارش آمانو کاملا از فضای مقررات آژانس و شرح وظایفش خارج است.» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آزانس را متهم می‌کند که به یکی از "حلقه‌های توطئه" غرب برای افزایش فشار به ایران تبدیل شده است.


Bildunterschrift: "فقط شش ماه تا بمب اتمی"


منابع خبری اسرائیل صبح شنبه (۱۴ آبان / ۵ نوامبر) گزارش می‌دهند شیمون پرز در یک گفتگوی تلویزیونی نسبت به پیامدهای برنامه‌های اتمی ایران به کشورهای غربی شدیدا هشدار داده است. رئیس جمهور اسرائیل می‌گوید ایران می‌تواند تا شش ماه دیگر به بمب اتمی دست پیدا کند و "این را همه‌ی جهان می‌دانند". پرز گفت تمام سازمان‌های اطلاعاتی دنیا اتفاق نظر دارند که زمان در حال از دست رفتن است و در این مورد به رهبران کشورهای خود هشدار داده‌اند.


وزیر دفاع اسرائیل، ایهود باراک، روز گذشته، جمعه ۱۳ آبان، از "نزدیک‌تر شدن زمان حمله به ایران" خبر داده بود. به رغم این، دولتمردان اسرائیل در مورد اقدام نظامی علیه ایران به توافق نرسیده‌اند. برخی از مقام‌های اسرائیلی معتقدند چنین اقدامی می‌تواند به شعله‌ور شدن آتش جنگ در سرتاسر منطقه منجر شود.


هشدار اسرائیل به کشورهای غربی


ظاهرا به دلیل همین نگرانی‌هاست که رئیس جمهور میانه‌روی اسرائیل از کشورهای غربی می‌خواهد به تعهدات خود در مورد حفظ امنیت این کشور عمل، و "فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کنند". شیمون پرز می‌گوید باید در فرصت کمی که باقی مانده کشورهای جهان را متقاعد کنیم تا از طریق تشدید تحریم‌ها یا عملیات نظامی به مقابله به "اهداف خصمانه" تهران برخیزند.


ایالات متحده آمریکا می‌گوید در مورد گزینه‌های مختلف با مقام‌های اسرائیلی رایزنی و تماس‌های مستمری دارد. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اخیر تاکید کرد که کاخ سفید در حال حاضر تمرکز خود را بر گزینه‌ی تشدید تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی قرار داده است.


نگرانی‌های چین و روسیه


اظهارات پرز و بخش‌های منتشر شده‌ی گزارش آمانو در رسانه‌های ایران نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است. خبرگزاری فارس که به نیروهای نظامی و امنیتی منسوب است ظهر شنبه (۱۴ آبان / ۵ نوامبر) گزارش‌های اخیر را بخشی از "سیاست ایران‌هراسی" غرب خواند و مدعی شد تمام گزارش‌های آژانس تا کنون بر "عدم انحراف برنامه هسته‌ای" جمهوری اسلامی تاکید داشته است.
 
آمانو چندی پیش (۱۲ سپتامبر / ۲۱ شهریور)  در وین اعلام کرد اطلاعات جدیدی در مورد ابعاد احتمالا نظامی فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به دست آورده که نگرانی‌هایش را بسیار بیشتر کرده است. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وعده داده در گزارش تازه‌ی خود یافته‌ها و اسناد جدیدی را در اختیار اعضای این نهاد قرار دهد.


ظاهرا گزارش تازه‌ی آمانو چنان صریح و مفصل است که شماری از کشورها به ویژه چین و روسیه نگران پیامدهای انتشار رسمی آن هستند. خبرگزاری رویترز روز شنبه (۳۰ مهر / ۲۲ اکتبر) از قول یک دیپلمات مستقر در وین نوشت نمایندگان این دو کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش مشتركی را آغاز كرده‌اند تا انتشار گزارش را به تعویق بیندازند. گفته می‌شود یوکیو آمانو درخواست این دو کشور را نپذیرفته و تصمیم دارد در روزهای آینده گزارش و اسناد ضمیمه‌ی آن را که در ۱۲ صفحه تنظیم شده منتشر کند.


 


·         واکنش محتاطانه آلمان به "طرح حمله به ایران"


واکنش‌ها به طرح احتمالی دولت اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران متفاوت است. به گزارش گاردین، آمریکا در صورت حمله از پشتیبانی بریتانیا برخوردار خواهد بود. آلمان اما هم‌چنان بر یک راه‌حل سیاسی تاکید می‌کند. (04.11.2011)


·         وزیر خارجه ایران: ما برای جنگ آماده هستیم!


وزیر خارجه ایران گفته است که کشورش تعرض احتمالی اسرائیل را با شدت پاسخ خواهد داد. فرماندهی ناتو هرگونه حمله به ایران را رد می‌کند، اما محافلی تائید کرده‌اند که اسرائیل درخاک ایتالیا به همراه ناتو رزمآیش برگزار کرده است. (04.11.2011)


·         مقابله با ایران: حمله نظامی یا راه‌حل دیپلماتیک؟


در برابر گزارش‌هایی مبنی بر آمادگی اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، آمریکا از ضرورت ادامه فشارهای سیاسی می‌گوید. مقامات بریتانیایی گفته‌اند در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران در کنار ایالات متحده خواهند بود. (03.11.2011)


·         «نتانیاهو در تلاش پیشبرد طرح حمله به ایران»


به گزارش نشریه اسرائیلی هاآرتص، نخست‌وزیر این کشور می‌کوشد موافقت اکثریت اعضای کابینه را برای پیشبرد طرح حمله‌ی نظامی به تاسیسات اتمی ایران جلب کند. دولت اسرائیل این خبر را تایید یا تکذیب نکرده است. (02.11.2011)

منبع: دویچه وله، 14 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.