شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آلمان مخالف حمله نظامی و موافق فشار سیاسی بر ایران

دویچه وله

دولت فدرال آلمان توسل به اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران را رد می‌کند. آلمان معتقد است اگر گزارش جدید سازمان انرژی اتمی غیرنظامی بودن ماهیت برنامه اتمی ایران را تایید نکرد، بایست بر فشارهای سیاسی بر ایران افزود.

 

در آستانه انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته جاری، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، آندرئاس پشکه، در روز دوشنبه (۷ نوامبر / ۱۶ آبان) در برلین گفت اگر ایران به وظایف بین‌المللی خود در مورد شفافیت بخشیدن به برنامه اتمی‌اش عمل نکند، دولت آلمان تلاش خواهد کرد بر فشار سیاسی و دیپلماتیک خود بر این کشور بیفزاید.

پشکه افزود: «مثل گذشته این مهمترین راهی است که می‌توانیم برگزینیم تا با خطری که امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند روبرو شویم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در مورد گزارش‌های رسانه‌های اسرائيلی مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در حال برنامه‌ریزی برای حمله نظامی به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی است، گفت این گزارش‌ها بیشتر گمانه‌زنی هستند و او مایل نیست در این زمینه اظهار نظر و تفسیری کند.

در اسرائيل از هفته پیش که اخباری در مورد پیشرفت‌های ایران در زمینه فن‌آوری تولید بمب اتمی منتشر شده، نگرانی‌های فزاینده‌ای به چشم می‌خورد.

آندرئاس پشکه به خبرنگاران گفت: «برنامه اتمی ایران علت  تنش‌های گوناگون است.» وی افزود، ایران باید سرانجام به گونه‌ای اعتمادبرانگیز ثابت کند که در حال ساختن بمب اتم نیست.

دولت جمهوری اسلامی می‌گوید که هدفش تولید سلاح‌های اتمی نیست و در عین حال کنترل بین‌المللی بر تاسیسات اتمی خود را نمی‌پذیرد.

·                     هشدار روسیه نسبت به حمله احتمالی علیه ایران

دولت روسیه بار دیگر مخالفت خود را با حمله نظامی احتمالی علیه ایران اعلام داشت. وزیر امور خارجه روسیه گفت: «حمله علیه ایران اشتباهی جدی با پیامدهایی پیش‌بینی نشدنی خواهد بود.» (07.11.2011)

·                     «ایران با کمک دانشمندان خارجی در آستانه تولید سلاح اتمی است»

به نوشته‌ی روزنامه "واشنگتن پست" اطلاعات ارائه شده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهند که دولت ایران با دریافت کمک از دانشمندان خارجی برای رفع موانع فنی، توانسته به آستانه تولید سلاح اتمی برسد. (07.11.2011)

·                     تهدید به حمله نظامی به ایران و بحث بودجه نظامی اسرائیل

رئیس جمهور اسرائیل در رابطه با احتمال حمله نظامی این کشور به تأسیسات اتمی ایران سخنان دوپهلو ابراز می‌دارد. برخی تحلیل‌گران می‌گویند، بالا گرفتن بحث کاهش بودجه نظامی اسرائیل هم‌زمان با طرح خطر هسته‌ای ایران بوده است. (06.11.2011)

·                     تهدید اسرائيل؛ با بمب علیه بمب اتمی؟

قرار است مدارک جدیدی عرضه شود دال بر اینکه ایران بزودی قادر به تولید بمب اتم است. رئیس‌جمهور اسرائيل بار دیگر با نظر به مدارک هنوز عرضه‌نشده، از احتمال حمله به ایران سخن گفته است. آیا امکان حمله به ایران محتمل‌تر می‌شود؟ (06.11.2011)

منبع: دویچه وله، 16 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.