شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«حتّی به اندازه سر سوزن»!

همبستگی ملی

روز سه شنبه ۱۷آبان (۸نوامبر) گزارش آقای یوکیو آماتو, مدیر کل آژانس اتمی درباره ایران انتشار یافت. به گفته خبرگزاری فرانسه, آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش هزار صفحه یی  ضمن ابراز نگرانی جدّی از ابعاد نظامی برنامه اتمی رژیم ایران تاٌکید کرده است که این رژیم فعالیتهای مربوط به تولید چاشنی انفجاری هسته یی را انجام داده و بر روی «توسعه طرح محلی یک سلاح اتمی, ازجمله آزمایش اجزای آن, کار کرده است». همچنین, ایران بر روی «طرّاحی مجدد موشکهای میانبرد شهاب۳ کار کرده است تا آنها را برای حمل احتمالی کلاهکهای هسته یی آماده کند.
افشای ماهیت نظامی برنامه اتمی ایران, هم کشورهای غربی و هم کشورهای پیرامون ایران را به شدت برانگیخته و ضرورت یک اقدام جدّی پیشگیرانه, ازجمله تحریمهای شدیدتر را در چشم انداز قرار داده است. جی کارنی, سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: ما مسلّماً در وضعیت جدیدی هستیم که تا کنون وجود نداشته است و در این وضعیت جدید, ما هیچ گزینه یی را از روی میز حذف نخواهیم کرد. اکنون رفتار رژیم ایران در این زمینه برای جهانیان روشن شده است و همین امر به ما امکان می دهد تا جامعه بین المللی را هماهنگ کنیم.
سران رژیم ایران به شیوه معمول برنامه یی اتمی شان را صلح آمیز توصیف کردند و این گزارش را دیکته شده از سوی آمریکا برای تحت فشارقراردادن ایران خواندند و به رجزخوانی پرداختند.
احمدی نژاد طی سخنانی در برابر مردم شهر کرد اعلام کرد که کشورش «سرسوزنی» از مسیری که در برنامه های اتمی پیش گرفته, عقب نشینی نخواهدکرد.
   نکته یی که به ذهن هر پژوهنده یی می آید این است که اگر برنامه اتمی رژیم ایران, چنان که ادّعا می کنند صلح آمیز است, چرا سالها آن را پنهان نگه داشته بودند و اگر مقاومت ایران  آن را افشا نمی کرد بی تردید, تا کنون به مقاصد شومی که در پی آن بودند, دست می یافتند.
روزنامه «کریستین ساینس مانیتور», چاپ آمریکا, در شماره
۱۶آذر۱۳۸۶, پس از انتشار گزارش «جامعه اطلاعاتی آمریکا» درمورد برنامه اتمی ایران در مقاله یی این پرسش را مطرح کرد که: «به چه دلیل این رژیم به مدت ۱۸سال فعالیتهای مخفی داشته است؟ به چه دلیل این رژیم چنین سراسیمه در پی ساخت سه هزار سانتریفوژ غنی سازی اورانیوم بوده است؟ این روزنامه با اشاره به ضرورت استمرار تحریمهای بین المللی درمورد ایران نوشت: این تحریمها باید طوری طرّاحی شود که رژیم ایران را ناگزیر کند که از ساختن بمب دست بردارد, تاٌسیسات بمب سازی خود را متلاشی کند و به آژانس بین المللی اتمی اجازه بدهد تا چنین اقداماتی مورد تاٌیید قرار دهد.
آغاز این مخفی کاری
۱۸ساله که این روزنامه به آن اشاره دارد مربوط به چه زمانی است؟ «دفتر رفسنجانی» در روز ۷مهر ۱۳۸۵ نامه خمینی درباره پذیرش آتش بس در جنگ ایران و عراق, از این راز پرده برمی دارد.  در بخشی از این نامه, از قول محسن رضایی, فرمانده وقت سپاه پاسداران, چنین آمده است: «...تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم، ممکن است در صورت داشتن وسائلی که در طول پنج سال به دست می ‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته‌ باشیم و بعد از پایان سال ۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و سه هزار توپ و سیصد هواپیمای جنگی و سیصد هلیکوپتر و قدرت ساخت مقدار قابل توجهی از سلاحهای لیزر و اتم ـ که از ضرورتهای جنگ در آن موقع است ـ باشیم می ‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی (=تهاجمی) داشته باشیم».
از این تاریخ است که سران رژیم, به تمامی, در پی به دست آوردن «سلاحهای لیزر و اتم» دو اسبه می تازند تا با توسّل به آن, رژیم گرفتار در غرقاب مشکلات چاره ناپذیر را نجات دهند. از آنجایی دستیابی به چنین سلاحی را تنها راه نجات از بحرانهای داخلی و بین المللی گریبانگیر رژیم می دانند, همه دسته بندیهای درونی رژیم, در این زمینه فصل مشترک دارند و همگی به یک زبان سخن می گویند.
کرباسچی, شهردار پیشین تهران, در مصاحبه با سایت «عصر ایران», به تاریخ
۲۷مرداد ۱۳۸۷, ضمن دفاع از فعالیتهای هسته یی رژیم, و انتقاد به سیاستهای احمدی نژاد, با اشاره به «۱۸سال فعالیت مخفی در زمینه هسته یی», گفت: «باید توجه داشت که انرژی هسته یی و داشتن آن اِبداع دولت نهم نیست, بلکه در زمان دولت میرحسین موسوی بحث آن آغاز شد و در دولت رفسنجانی پیگیری و در زمان دولت خاتمی اوج گرفت».
از زمان افشای برنامه اتمی رژیم ایران, همه سران, بی هیچ فراز و فرودی بر ادامه تلاشهای هسته یی تا رسیدن به مقصدی که از همان زمان پذیرش آتش بش ترسیم کرده اند, به جدّ, تاٌکید کرده اند. در زیر نمونه هایی از این تاٌکیدات را می خوانید:
ـ تلویزیون رژیم,
۹مرداد۱۳۸۷ ـ خامنه ای با اصرار بر ادامه فعالیتهای اتمی گفت: «باید ایستاد، باید ایستادگی کرد... راه, همین ایستادگی است. نظام جمهوری اسلامی, به تبعیت از امام بزرگوارش, این ایستادگی را انتخاب کرده است. ما از این ایستادگی سود بردیم و ضرر نکردیم... ابوجهلهای امروز, آنهایی که بمب اتم می سازند و  همه دنیا را تهدید می کنند, آن وقت به یک ملتی بی دلیل گیر می دهند که شما چرا انرژی هسته یی می خواهید پیدا کنید... در مقابل اینها, اگر چنانچه عقب نشینی کردید, باختید. طبیعت استکبار این است که اگر یک قدم عقب نشستید او یک قدم میاد جلو... شما یک قدم رفتید عقب, آن یک قدم میاد جلو، یک سنگر را خالی کردید, آن میاد این سنگر را می گیرد...»
ـ رادیو و تلویزیون رژیم,
۱۵دی۸۶ ـ خامنه ای طی سخنانی در ابرکوه, با تاٌکید بر ادامه فعالیتهای هسته یی گفت: «در هیچ مساٌله یی عقب نشینی نخواهیم کرد. پایداری در موضوع هسته یی یک ضرورت و نیاز ملی است, چرا که اولاً, اگر امروز تلاش برای بهره برداری از انرژی هسته یی را پیگیری نکنیم عقب خواهیم ماند و ثانیاً, هرگونه انفعال، به دشمن جرأت پیشروی می بخشد, بنابراین دستیابی به قدرت انرژی هسته یی حقیقتاً حقّ مسلّم ماست».
خامنه أی در روز
۱۴دی ۱۳۸۶ طی سخنانی در یزد بر ضرورت تلاش پیگیر در زمینه فناوری هسته یی انگشت گذاشت و گفت: «...امروز اگر غنی سازی را شروع نمی کردیم بایستی ۱۰سال بعد, ۲۰سال بعد, بالاخره, شروع می کردیم... هی فشار آوردند که باید این را تعطیل کنید, باید آن را تعطیل کنید. رسیدند به کارخانه یو.سی.اف اصفهان, گفتند این را هم باید تعطیل کنید... بنده آن وقت به مسئولین گفتم که اگر گوش کردید این حرف را, فردا خواهند گفت باید معادن اورانیوم را هم که توی کشور هست کلّاً یکجا جمع کنید تحویل بدید به ما که خاطرجمع بشیم ما که شمابمب اتم نمی خواهید بسازید... یک روزی بود که اینها حاضر نبودند پنج دانه, پنج عدد سانتریفیوژ را تحمل کنند, مسئولین گفتگو و مذاکره با اروپا حاضر شده بودند ۲۰تا سانتریفیوژ را نگهدارند, آنها گفته بودند نمی شه, گفته بودند پس لااقل پنج تا, گفته بودند نمی شه, اگه می گفتن یکی, باز هم می گفتن نمی شه, امروز ۳هزارتا سانتریفیوژداره کار می کنه, مبالغ زیادی هم آماده کارگذاشتنه, می گن درهمین حد متوقف بشید...» (رادیو و تلویزیون رژیم, ۱۴دی۸۶).
ـ رفسنجانی در روز
۲۳بهمن ۸۳ در نمایش جمعه تهران گفت: «حتی یک لحظه هم در غنی سازی اورانیوم شک نمی کنیم... با تمام توان کار غنی سازی را ادامه خواهیم داد... تهدید جمهوری اسلامی ایران هیچ ثمری ندارد و اگر روزی خواستید در ایران ماجراجویی کنید بدون شک خود نخستین قربانی آن خواهید بود».
۳۱تیر۱۳۸۴ ـ رفسنجانی در سخنانی در دانشگاه تهران گفت: «رژیم ایران برنامه اتمی خود را ادامه خواهد داد... ما هرگز از این حق روشن خود دست برنمی داریم, در غیر این صورت این لکّه ننگی بر تاریخ ما خواهد بود... باید با تدبیر و حرکت‌ها‌یی درست و سنجیده اجازه ندهیم این حق مسلّم ملت ایران از دست برود».
  ـ سایت «بازتاب» در روز 
۷مهر ۱۳۸۴, به نقل از محسن رضایی, فرمانده پیشین سپاه پاسداران نوشت: «...صحبت نه بر سر تعهّدات غرب نسبت به ما و بر عکس، بلکه تغییر قدرت در منطقه و سطح جهانی است. چه بخواهیم و چه نخواهیم در حال حاضر هم، در تحریم آشکار و نهان هستیم و خواهیم بود. این تحریم تنها زمانی خنثی می شود که بتوانیم از لحاظ تکنولوژی و دفاعی به مرحله کیفی بالایی برسیم. تکنولوژی هسته یی ما را در منطقه به اوج می رساند و در سطح جهانی مطرح می کند... طرح ما باید شامل به رسمیت شناختن رسمی حق ایران در استفاده صلح آمیز انرژی اتمی توسط همه دنیا، پذیرفتن آقایی ما در سطح منطقه و جهان، اداره امور شیعیان جهان به دست رهبری جمهوری اسلامی ایران، پذیرفتن ایران به عنوان ششمین عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و وادار کردن عراق به اخراج مجاهدین خلق از این کشور همسایه باشد».
  ـ «واحد مرکزی خبر (صدا و سیمای رژیم),
۱۶آبان ۸۶: احمدی نژاد طی سخنانی در جمع مردم بیرجند گفت: «دنیا بداند که ملت ایران از حقوق خود در همه زمینه ها به ویژه حق هسته یی، سرسوزنی عقب نشینی نخواهد کرد...  به کرّات بر ضد ما قطعنامه ها صادر کرده اند تا این که در فروردین امسال رسماً اعلام کردیم که ملت ایران وارد مرحله تولید صنعتی سوخت هسته یی شده و راه ملت ایران و قطار پیشرفت این ملت بدون برگشت است... یک زمانی به ما می گفتند شما حتی حق داشتن یک دستگاه غنی سازی را هم ندارید, امّا وقتی با ایستادگی ملت مواجه شدند و زنجیره ۱۶۴ تایی راه افتاد, با همین تعداد کنار آمدند, منتها تهدید کردند بیش از این ادامه ندهید, امّا باز هم ادامه دادیم و به برکت این ایستادگی, هم اکنون, صاحب سه هزار دستگاه غنی سازی شده ایم... ما از گذشته هم اعلام کردیم که جلسه شورای امنیت را به رسمیت نمی شناسیم و مصوّبات آنان را مردود اعلام می داریم و ملت ایران برای این قطعنامه ها هیچ اعتباری قائل نخواهند بود. ملت ایران در سه دهه اخیر روی پای خود ایستاده است و در برابر هر نوع تهدیدی مقاومتر شده و در شرایط وجود تهدید به قلّه های پیشرفت دسترسی پیدا کرده است...»
  ـ خبرگزاری فرانسه در روز
۲۴مرداد۸۷ بخشهایی از سخنان احمدی نژاد را در یک کنفرانس خبری در ترکیه انتشار داد. او در این کنفرانس در زمینه مربوط به فعالیتهای هسته یی رژیم ایران مدّعی شد که: «ایران از حق خود برای داشتن انرژی اتمی دست برنمی دارد» و گفت: «... ما یک کشور هسته یی هستیم و به زودی اولین سفینه و ماهواره ساخت ایران به فضا پرتاب خواهد شد. ماهواره یی که موشک پرتابگر و پرتاب کننده و ایستگاه زمینی آن همه ساخت ایران است».
    رژیم در تمام سالهای پس از افشاشدن برنامه پنهانی هسته یی اش همواره بر صلح آمیز بودن آن تاٌکید دارد, تنها یکبار گوینده  «تلویزیون شبکه خبر » رژیم در روز
۲۴شهریور ۸۴, در گزارشی در این زمینه به بخشی از سخنان «سردار نجّار, وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» «در جمع فرماندهای سپاه پاسداران»  اشاره کرد و گفت: «من فقط به این جمله ایشان اشاره کنم که ایشان بر داشتن سلاح هسته یی تاٌکید کردند و گفتند که داشتن سلاح هسته یی حق ملت ایران است و ما باید با حضور در مجامع بین المللی از این حق طبیعی خودمان دفاع کنیم».

منبع: همبستگی ملی، 19 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همبستگی ملی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.