شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

روزی برای هرکس که به خاطر قلم زندانی است

دویچه وله

انجمن جهانی قلم، روز ۱۵ نوامبر را روز نویسندگان در بند نامیده است. این روز بهانه‌ای است برای جلب توجه افکار عمومی جهان به کسانی که تنها به دلیل قلم تند وتیز خود به زندان افتاده، ممنوع‌القلم شده و یا کشته شده‌اند.

 

روز ۱۵ نوامبر از سوی انجمن جهانی قلم به عنوان روز "نویسندگان زندانی" نام گذاری شده است. به گزارش کمیته نویسندگان زندانی انجمن قلم، تنها در شش ماهه اول سال ۲۰۱۱ میلادی،  ۲۳ نویسنده تهدید به قتل شده‌اند، ۱۱ نویسنده مفقود شده‌اند، برای ۱۰۷ نویسنده حکم زندان صادر شده و۲۴ نویسنده نیز در سراسر جهان کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش در همین زمان ۶۴۷ نویسنده ممنوع‌القلم شده‌اند.

«دیرک زاگر» مدیر انجمن قلم آلمان، در گفت و گو با شبکه دو تلویزیون آلمان (ZDF) درمورد وضعیت نویسندگان در ایران گفته: «در ایران نویسندگان و روزنامه‌نگاران همچنان در حال رویارویی با حکومت هستند و به زندانی مخوف در تهران فرستاده‌ می‌شوند که خوفناکی آن خارج از تصور است.»

وی همچنین شرح داده که زندان اوین به شکنجه‌هایش معروف است به خصوص درمورد زندانیان سیاسی و نویسندگان منتقد که به حبس‌های طولانی در این زندان محکوم می‌شوند.

فرج سرکوهی عضو انجمن قلم آلمان و مشاور این نهاد در حوزه ایران، به دویچه وله می‌گوید که انتخاب روز نویسندگان زندانی، بهانه‌ای است تا توجه افکار عمومی جهان نسبت به این افراد جلب شود. وی تاکید می‌کند که این تنها کاری نیست که انجمن قلم در این روز انجام می‌دهد: «بیش از ۱۱۲ شعبه‌ی انجمن قلم در سراسر دنیا، برنامه‌های گوناگونی در این روز برگزار می‌کنند، ازجمله کنفرانس‌های مطبوعاتی، داستان‌خوانی، شعرخوانی و ارائه گزارش در مورد وضعیت نویسندگان در کشورهایی که یا تحت تعقیب قرار می‌گیرند یا سانسور و زندانی می‌شوند، و البته به طور دقیق یعنی با ذکر اسامی، با ذکر موارد و غیره. این گزارش‌ها برای رسانه‌ها فرستاده می‌شوند و در برخی کشورها مثل آلمان در رسانه‌ها هم منتشر می‌شوند. هدف این روز اصولاً برانگیختن توجه افکارعمومی اروپایی یا آمریکایی به وضعیت نویسندگان زندانی است و انجمن قلم بین‌المللی "پن"، سعی می‌کند که در این روز توجه افکارعمومی را برانگیزد.»

بشنوید: گفت و گو بافرج سرکوهی

فرج سرکوهی ادامه می‌دهد که برانگیختن افکارعمومی به فشار بر دولت و حکومت منجر می‌شود: «پن سعی می‌کند که با تماس‌های گوناگون و به کار گرفتن اهرم‌های گوناگون، دولت‌های اروپایی را وادار کند که در مذاکرات ‌و معاملات‌شان با ایران مسئله‌ی حقوق بشر و آزادی بیان را که یکی از بندهای حقوق بشر است، در نظر گیرند.»

ولی آیا تا کنون انجمن قلم موفق شده با وارد کردن این فشارها یک نویسنده زندانی را نجات دهد؟ فرج سرکوهی به مورد شخصی خودش اشاره می‌کند: «من محکوم به سه بار اعدام شده بودم و یکی از چیزهایی که بسیار در آزادی من تأثیر داشت، "پن" آلمان بود که آن موقع توانست با دولت آلمان تماس بگیرد و دولت آلمان را از طریق اهرم افکارعمومی وادار کند که به دولت ایران فشار آورد و در نهایت حکم اعدام من به یکسال حبس تبدیل شد. بخش مهمی از این موضوع، نتیجه‌ی فعالیت‌های "پن" آلمان بود.»

فرج سرکوهی تاکید می‌کند که این موارد اگر در ایران تنها یک بار بوده در مورد کشورهای دیگر بارها و بارها اتفاق افتاده است.

«شما تنها نیستید»

به غیر از نمونه‌هایی که تلاش‌ها و اطلاع‌ رسانی‌های انجمن قلم باعث آزادی یک نویسنده زندانی شده، مواردی هم بوده که این انجمن و نویسندگان مشهور عضو آن به زندانیان نامه نوشته‌اند و به این ترتیب، زندانی را متوجه کرده‌ان که او تنها نیست و دنیا او را فراموش نکرده است.

فرج سرکوهی می‌گوید: «مهم‌ترین هدف این است که به نویسندگان سراسر دنیا گفته شود که شما در برابر دیکتاتور‌ها تنها نیستید. چون وقتی کسی را زندانی می‌کنند، آن فرد خود را در برابر یک سیستم قدرتمند، تنها احساس می‌کند. "پن" سعی می‌کند که با ارتباط با آن زندانی، به او این حس را بدهد که شما تنها نیستید و فراموش نمی‌شوید و همکاران‌تان از شما حمایت می‌کنند.»

معیار انجمن قلم برای حمایت از یک نویسنده زندانی تنها یک چیز است. فرج سرکوهی می‌گوید: «کسی که تخیل یا تفکر خودش را در قالب‌های ادبی‌ـ هنری یا ادبی بیان کرده و به این دلیل زندانی شده یا تحت تعقیب قرار گرفته، ما از او حمایت می‌کنیم. حالا این که کیفیت اثرش خوب است یا نه، آن مسئله‌ای است که به نقد ادبی مربوط می‌شود و به "پن" مربوط نمی‌شود.»

فرج سرکوهی در توضیح این که نویسندگان یاد شده چگونه شناسایی می‌شوند می‌گوید: «شعب مختلف "پن" با همکاران‌ خود در سراسر دنیا تماس دارند. ما اطلاعات‌مان را اول از طریق همکاران‌ همان کشورها می‌گیریم. دوم این که انجمن قلم بین‌المللی و شعب‌اش یکی از نهادهای معتبر دنیاست و به همین دلیل ما با عفو بین‌الملل ارتباطات خیلی خوبی داریم، همچنین با گزارشگران بدون مرز و با همه‌ی نهادهای مدافع حقوق بشر ارتباطات گسترده‌ای داریم و بخشی از اطلاعات‌مان را از طریق آن‌ها می‌گیریم. علاوه بر این،  انجمن قلم بودجه‌ای دارد برای ترجمه‌ی آثار نویسندگان کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف‌ترند و ادبیات‌شان زیاد مشهور نیست، مثل ایران، از طریق این ترجمه‌ها ما با آثارشان آشنا می‌شویم.»

۱۵ نوامبر روزی است برای تلنگر زدن به افکار عمومی و انتشار آمارهایی که نشان می‌دهند همچنان بخش‌هایی از دنیا مناطقی بسیار ناامن برای کسانی است که اهل اعتراض هستند و قلم‌شان تیز است.

 نویسنده: میترا شجاعی

تحریریه: مهیندخت مصباح

 

 

 

اطلاعات بیشتر درباره‌‌‌ی موضوع

·                     «به تنبیه و تحقیر زندانیان پایان دهید»

جمعی از زندانیان سیاسی در نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضائیه ایران نسبت به شرایط زندان رجایی شهر کرج اعتراض کرده‌اند. در همین حال از زندانیان سیاسی این زندان گزارش شده که وضعیت جسمی عیسی سحرخیز و جعفر اقدامی وخیم است. (12.09.2011)

·                     گم شدن مسافران، از فرج سرکوهی تا پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی بازیگر سینما این روزها در صدر اخبار است اما نه به خاطر بازی در فیلم بلکه به دلیل ناپدید شدنش. این اولین بار نیست که چهره‌ای سرشناس در ایران مدتی ناپدید شده و بعد اعلام می‌شود که در زندان است. (14.07.2011)

·                     بیانیه‌ کانون نویسندگان ایران به‌مناسبت دوازدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

(10.12.2010)

·                     وضعیت ناگوار ایران، در روز جهانی نویسندگان در بند

به ابتکار "کمیته نویسندگان زندانی" انجمن جهانی قلم (پن) پانزدهم نوامبر هر سال روز نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند نامیده شده است. تازه‌ترین فهرست پن دربرگیرنده‌ی نام صدها نویسنده‌ی تحت پیگرد و زندانی است. (15.11.2010)

·                     کارین کلارک: خانه‌های انجمن قلم آلمان در اختیار نویسندگان تحت پیگرد

انجمن قلم بین‌المللی، در چارچوب برنامه‌ی "نویسندگان در مهاجرت" خود از نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند و تحت پیگرد حمایت می‌کند. کارین کلارک، در گفت‌وگویی با دویچه وله چگونگی و انواع این کمک‌ها را توضیح می‌دهد. (19.08.2009)

·                     کارنامه یک ساله “کمیته نویسندگان در بند“

هدف “کمیته نویسندگان در بند“ پشتیبانی از نویسندگانی است که در سراسر جهان زیر پیگرد قرار دارند. این سازمان وابسته به “انجمن جهانی قلم“، آخرین ترازنامه فعالیت‌های خود را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به آگاهی عموم رساند. (17.10.2008)

·                     بهای نوشتن ، موضوع نشست انجمن جهانی قلم

در نشست امسال انجمن جهانی قلم که تا روز یکشنبه (اول ژوئن) طول می‌کشد، حدود ۱۵۰ نویسنده شرکت دارند. شعار امسال این انجمن عبارت است از “به آنان که مورد تهدیدند کمک کنیم، در آزادی بنویسیم“. (30.05.2008)

·                     دانش‌آموزان سوئد با نویسندگان تحت فشار در جهان آشنا می‌شوند

جنگ "صداهای خاموش" پروژه‌ای‌ست که اتحادیه نویسندگان سوئد با همکاری"پن" سوئد و خبرنگاران بدون مرز حدود دوسال پیش آغاز کردند. اکنون این پروژه که ایران نیز یکی از موضوع‌های آن است رو به پایان نهاده و به زودی ثمر می‌دهد. (27.04.2007)

·                     روز جهانى نويسندگان در بند

روز پانزدهم نوامبر، بيست و چهارم آبان ماه، روز جهانى نويسندگان در بند است. در اين روز با تلاش نهادهاى فرهنگى و اجتماعى وضعيت نويسندگان، روزنامه‌نگاران و ناشران زير پيگرد در سراسر جهان در كانون توجه همگان قرار مى‌گيرد. (15.11.2006)

·                     انتقاد انجمن بين‌المللی قلم از سركوب نويسندگان منتقد در جهان

”كميته نويسندگان در بند“ وابسته به انجمن بين‌المللی قلم در روز پنجشنبه (۶ اكتبر) در محل برگزاری نمايشگاه جهانی كتاب فرانكفورت انتقاد كرد به اينكه در نيمه نخست سال ۲۰۰۶ ميلادی ۷۱۹ نويسنده در سراسر جهان زير فشار و پيگرد بوده‌اند. (06.10.2006)

·                     دومين عضو زندانی كانون نويسندگان ايران

اسماعيل جمشيدى روزنامه‌نگار قديمى كه در سال‌هاى هفتاد با عباس معروفی نشريه گردون را منتشر مى‌كرد، روز سه‌شنبه پس متجاوز از ۲۰ مرتبه احضار به دادگاه ظرف سه سال، بازداشت و براى تحمل ۱۶ ماه حبس به زندان اوين منتقل گرديد. (22.06.2006)

·                     نويسنده و آزادى قلم

قدرتمداران از توان و نفوذ كلماتى كه به روى كاغذ ميايند بيم دارند. اين ترس اينقدر زياد است كه نويسندگان آزاد انديشى كه مضمون نوشته هايشان درراستاى منافع قدرتمداران نيست، تحت تعقيب قرار ميگيرند، به زندان مى افتند و يا حتـى به قتل ميرسند. اين سرنوشت بعنوان نمونه در كشورهاى اوكرايين، زيمبابوه و كلمبيا در كمين اهل قلم است. (15.11.2004)

·                     فعاليتهاى كميته بين‌المللى نويسندگان در بند در رابطه با ايران: گفتگويى با رييس جديد كميته، كارين كلارك

·                     ”كميته بين‌المللى نويسندگان در بند“ سازمانى است وابسته به انجمن بين‌المللى قلم. اعضاى آن را مترجمان و نويسندگانى از سراسر جهان تشكيل مىدهند. اين كميته براى دفاع از جان نويسندگان و ژورناليستهايى فعاليت مىكند كه به خاطر نوشته‌هايشان قربانى سركوب رژيمهاى كشورهاى خود شده‌اند. رييس جديد اين كميته، نويسنده و مترجم آلمانى خانم كارين كلارك Karin Clark است كه بخش عمده‌اى از فعاليتهاى‌اش در انجمن قلم آلمان در پيوند با (20.09.2004)

·                      بشنوید: گفت و گو با فرج سرکوهی

 

منبع: دویچه وله، 24 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.