شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جلسه استماع وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا

سایت مجاهدین

سنای ایالات متحده آمریکا:


جلسه استماع وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا، در کمیته نیروهای مسلح سنا در مورد چالشهای عراق و حفاظت اشرف


 ۱۵نوامبر۲۰۱۱ (۲۴آبان ۱۳۹۰)


سناتور لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا:
موقعیت ساکنان کمپ اشرف از گروه ایرانی مخالف، مجاهدین خلق، حل‌ناشده باقی مانده است. درحالی‌که ضرب‌الاجل دسامبر
۲۰۱۱ در حال نزدیک شدن است، لازم است دولت آمریکا مراقب و آماده بماند تا دولت عراق به تعهدات خود عمل کند و امنیت ساکنان کمپ اشرف را تا زمانی که راه‌حل برای موقعیت آنان به‌دست آید، تأمین کند. لازم است ما برای دولت عراق روشن سازیم که یک درگیری مرگبار دیگر مانند آن‌چه که در آوریل گذشته توسط نیروهای عراقی علیه ساکنان اشرف شروع شد، نمی‌تواند بار دیگر تکرار شود.
یک چالش دیگر، تلاشهای رژیم ایران برای نفوذ بر اوضاع سیاسی و امنیتی در عراق است. رژیم ایران به تأمین مالی، آموزشی و تجهیزاتی گروههای افراطی ادامه می‌دهد، گروههایی که نیروهای آمریکا را در عراق هدف حمله‌های مرگبار قرار داده‌اند. امیدوارم شهود ما امروز در مورد توانایی نیروهای امنیتی عراق و میزان تمایل دولت مالکی برای مقابله قوی با حملات این گروهها که توسط رژیم ایران پشتیبانی می‌شوند، پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، صحبت کنند.

سناتور لیندزی گراهام:
در نهایت شمار نیروی ما در آن‌جا به صفر می‌رسد، آیا فکر می‌کنید ساکنان کمپ اشرف کشته می‌شوند؟ چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد؟

ژنرال دمپسی:
همان‌طور که می‌دانید، سناتور، وزارت‌خارجه در حال انجام اقداماتی است که اطمینان کسب کند که عراقیها...

سناتور مک کین:
مایلم نکته‌یی درباره موضوع کمپ اشرف بگویم. می‌دانم که وزیر خارجه به این موضوع می‌پردازد اما در حال حاضر نیروهای آمریکایی هستند که از آنها حفاظت می‌کنند. امیدوارم به ما تصویری بدهید از این‌که وضعیت چگونه خواهد بود؟ فکر می‌کنم خیلی روشن است که این افراد در معرض خطر هستند.

سناتور لوین:
در مورد این موضوع که شما (سناتور مک‌کین) آن را به‌صورت سؤال مطرح کردید، شاید لازم باشد ژنرال، از شما سؤال پرسیده شود. روشن است که خطر بزرگتری این دوستان را در آن‌جا تهدید می‌کند، مگر این‌که عراقیها به تعهد خود وفادار باشند. چه‌کار می‌توان کرد تا اطمینان حاصل شود که تا آن‌جا که به توانایی ما مربوط است، آنها به تعهد خود عمل کنند؟ در مورد خارج کردن سازمان آنها از لیست چطور؟ ما همه نگران این موضوع هستیم.

ژنرال دمپسی:
ما در نگرانی شما سهیم هستیم، لوید آستین نگران است و می‌دانم که سفیر جفری هم در این نگرانی سهیم است و ما از هیچ اقدام دیپلوماتیک مضایقه نمی‌کنیم که عراقیها را به کاری که فکر می‌کنیم در این رابطه درست است، تشویق کنیم و از حفاظت آن دوستان در کمپ اشرف اطمینان حاصل کنیم. اما در حال حاضر در واقع گاردهای امنیتی عراق در کمپ اشرف با کمک گروه مشورتی ما هستند. بنابراین وقتی که ما این موقعیت را ترک کنیم، این نگرانی واقعی است. اما در حقیقت فکر می‌کنم ما باید روی دولت عراق به‌لحاظ دیپلوماتیک فشار بگذاریم تا به نتیجه‌یی که فکر می‌کنیم درست است، منجر شود.

سناتور لوین:
فقط لطفاً به آنها (دولت عراق) اطمینان دهید که در محیط این‌جا یک احساس واقعاً قوی وجود دارد که اگر تعهدشان را نسبت به حفاظت این افراد نقض کنند، با فرض بر این‌که هنوز آن‌جا باشند و از لیست خارج نشده باشند تا محل دیگری را پیدا کنند، چنان‌چه عراقیها تعهدی را که به ما داده‌اند نقض کنند، تأثیر به‌شدت منفی روی روابط‌شان با کنگره خواهد گذاشت، فکر می‌کنم بتوانم از جانب کنگره این حرف را بزنم، فکر می‌کنم نگرانیهای زیادی در کنگره در این رابطه وجود دارد. از نظر من تاثیر به‌شدت منفی روی روابط‌شان با کنگره ایالات متحده خواهد گذاشت، بگذارید که به این صورت کاملاً روشن این را بگویم.

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا:
سناتور، می‌خواهم به شما اطمینان بدهم که سفیر جفری به‌صورت رسا و روشن این موضوع را به عراقیها منتقل کرده است.

سناتور لیبرمن:
آقای رئیس، متشکرم، می‌خواهم نکاتم را به این موضوع اضافه کنم. فکر می‌کنم شما می‌توانید از جانب کنگره صحبت کنید، اعضای هر دو مجلس سنا و کنگره نگرانی خودمان را نسبت به امنیت ساکنان کمپ اشرف ابراز می‌کنیم. این یکی از مجموعه مواردی است از آن‌چه که من آن را ”چه خواهد شد، اگر“ می‌نامم که پاسخهای متفاوتی می‌تواند داشته باشد. حالا ما با یک حاکمیت مستقل در عراق سروکار داریم و ما داریم به دیپلوماسی اتکا می‌کنیم، فکر می‌کنم جدای از این‌که ما نیرو در عراق داشته باشیم یا نداشته باشیم، یا خارج از آن یا در همسایگی آن نیرو داشته باشیم، حالا ما داریم روی دیپلوماسی اتکا می‌کنیم“.چه خواهد شد، اگر“ حملاتی همراه با قربانی گرفتن، علیه کمپ اشرف صورت بگیرد؟ ”چه خواهد شد، اگر“ مقتدا صدر همان‌طور که گفته است، بخواهد به سفارت ما حمله کند؟ ”چه خواهد شد، اگر“ درگیری بین کردها و عربها ایجاد شود و سایر موارد دیگر... از فردریک کبیر نقل‌قول می‌کنند که ”دیپلوماسی بدون نیروی نظامی پشتیبان، مانند موسیقی بدون ساز است“.

لئون پانتا:
آخرین چالشی که در مقابل عراق است، تلاش رژیم ایران برای تأثیرگذاشتن بر آینده عراق و پیشبرد جاه‌طلبیهای منطقه‌یی خود می‌باشد. رژیم تهران به‌دنبال تضعیف عراق بود، تلاش برای تضعیف پروسه‌های سیاسی آن و همان‌طور که گفتم با ایجاد تسهیلات برای خشونت علیه غیرنظامیان بیگناه عراقی و علیه نیروهای آمریکایی. اعمال بی‌ثبات‌کننده همراه با توانایی فزاینده موشکی رژیم تهران و اقدامات برای پیشبرد برنامه اتمی، یک تهدید مهم را برای عراق، فراتر از آن، برای منطقه و منافع آمریکا ایجاد می‌کند... ما کاملاً روشن ساختیم که مانع رژیم ایران از دست‌یابی به سلاح اتمی‌شویم. درحالی‌که روابط امنیتی خودمان را در منطقه طی سالهای اخیر تقویت کرده‌ایم، فعالیتهای بی‌ثبات‌کننده رژیم تهران، تنها این رژیم را بیشتر منزوی کرده است. بنابراین همان‌طور که وارد فاز جدید می‌شویم و به روابط خودمان با عراق استحکام می‌بخشیم، رژیم ایران بیش از هر زمان دیگر در منطقه به حاشیه رانده می‌شود و برای تأثیرگذاری بر پروسه سیاسی عراق ناتوان می‌باشد. شراکت امنیتی درازمدت ما با عراق بخشی از یک تعهد وسیع‌تر ایالات متحده به صلح و امنیت در سراسر منطقه است. پیام ما به متحدانمان، به دوستانمان و به دشمنان بالقوه‌مان بسیار روشن است. ما بیش از 40هزار نیروی آمریکایی داریم که در منطقه خلیج فارس باقی می‌مانند. ما به هیچ جا نمی‌رویم و به مطمئن کردن شرکایمان ادامه می‌دهیم که مهاجمان را از اقدامشان باز داریم و با آن دسته که به‌دنبال ایجاد بی‌ثباتی هستند، مقابله کنیم.

منبع: سایت مجاهدین، 26 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.