شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دفاع ۲۰۰ فعال ایرانی از حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف

دویچه وله

بیش از ۲۰۰ فعال سیاسی و فرهنگی و مدافع ایرانی حقوق بشر در آمریکا و اروپا، خواستار یافتن راه‌حلی انسانی برای مشکل حدود ۳۴۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق شدند. دولت عراق تا ۳۱ دسامبر به آ‌ن‌ها مهلت ترک اردوگاه اشرف را داده است.


 


دولت عراق، به ساکنان اردوگاه اشرف تا ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) مهلت داده است که این اردوگاه را ترک کنند و اداره آن را به نیروهای دولتی بسپارند. اما ساکنان اردوگاه هیچ روادیدی برای سفر به کشورهای دیگر ندارند. کمیسریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد پذیرفته است که تقاضای پناهندگی آن‌ها را بپذیرد و برای انتقال آن‌ها به کشورهای دیگر اقدام کند. اما چنین اقدامی ظرف دو هفته غیرممکن است.

حدود ۲۰۰ فعال سیاسی و فرهنگی و مدافع حقوق‌بشر در آمریکا و کشورهای مختلف اروپا با امضای بیانیه‌ای خواستار رعایت حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف شده‌اند و به ویژه از حق پناهندگی آن‌ها دفاع کرده‌اند. نویسندگان بیانیه تاکید کرده‌اند:«ساکنان اردوگاه اشرف بیش‌از هرچیز نگران آن هستند که با انقضای ضرب‌الاجل تعیین شده، دولت عراق که مناسبات تنگاتنگی با جمهوری اسلامی دارد، برخی از آن‌ها را تسلیم دولت ایران کند.» در این صورت آن‌ها بدون تردید با خطر زندان، شکنجه و اعدام روبرو خواهند بود.

سوابق حمله به اردوگاه

از نظر بیش امضاکنندگان بیانیه، برخورد خصمانه عراق با ساکنان اردوگاه اشرف بی‌سابقه نیست. آن‌ها می‌نویسند:«از سال ۲۰۰۹ که نیروهای آمریکائی حفاظت از اردوگاه اشرف را به دولت عراق واگذار کردند، تاکنون نیروهای عراقی در چند نوبت تلاش‌کرده‌اند با کاربرد سلاح گرم به اردوگاه وارد شوند، که با مقاومت ساکنان آن روبرو شده‌اند.»

در درگیری‌های میان نیروهای عراقی و ساکنان اشرف، تاکنون ده‌ها نفر از ساکنان اردوگاه کشته یا زخمی شده‌اند. مدافعان ایرانی حقوق‌بشر در بیانیه خود نوشته‌اند: «هم‌اکنون نیز مقامات عراقی محدودیت‌هائی برای ورود مواد ضروری زندگی، از جمله دارو و لوازم پزشکی ایجاد کرده‌اند که زندگی ساکنان اردوگاه را به خطر انداخته است.»

در پایان بیانیه می‌خوانیم: «ما امضاکنندگان زیر، صرف‌نظر از مواضع و عملکردهای سازمان مجاهدین خلق ایران و مرزبندی‌های مشخصی که با آن داریم، خواهان حل‌مشکل اردوگاه اشرف به صورت انسانی و مسالمت‌آمیز هستیم و نسبت به عواقب سوء و فاجعه‌بار کاربرد زور و هر اقدامی که سلامتی و حیات ساکنان اردوگاه را به خطر بیاندازد، هشدار می‌دهیم. ما معتقدیم که ساکنان اشرف باید از حقوق انسانی و بشری خود و از جمله حق پناهندگی برخوردار باشند و بتوانند هرچه زودتر به کشور دیگری سفر و در آن‌جا اقامت کنند.»
 
اسامی تقی مختار، حسن‌ماسالی، حسن‌نایب‌هاشم، حسین باقرزاده، حسین علوی، حمید کوثری، رضا چرندابی، زهره خیام، سعید رهنما، علی افشاری، علی‌اکبر مهدی، علی شاکری، فریبا داوودی مهاجر، کاظم علمداری، کریم شامبیاتی، محسن سازگارا، محمد برقعی، محمدرضا نیکفر، مهدی امینی، مهدی‌جامی، نیره توحیدی، مهرداد درویش‌پور هایده مغیثی و ده‌ها فعال فرهنگی و سیاسی دیگر در میان امضاکنندگان بیانیه دیده می‌شود.

منبع: دویچه وله، 23 آذر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.