شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پاسخ دبیرکل ملل متحد به نمایندگان کنگره آمریکا درباره حفاظت از ساکنان اشرف

سایت مجاهدین

نمایندگان کنگره آمریکا،
مایلم از نامه شما در رابطه با کمپ اشرف، تشکر کنم و شخصاً به شما اطمینان خاطر بدهم که سازمان ملل‌متحد منتهای کوشش خود را در ارتباط با این موضوع انسانی به‌عمل آورده و برای دست‌یابی به یک راه‌حل پایدار و صلح‌آمیز یاری می‌رساند.
مسئولیت اصلی رفاه و سلامت ساکنان اشرف برعهده دولت عراق است و من قویاً از دولت مذکور خواسته‌ام تا یک راه‌حل صلح‌آمیز و عاری از خشونت یافته و به وظایف انساندوستانه‌اش بر اساس قوانین بین‌المللی وفادار باشد.
ماههای زیادی است که هیأت همیاری ملل‌متحد در عراق و کمیسیاریای عالی پناهندگی سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل با مقامات رسمی عراق در بالاترین سطح درگیر گفتگو هستند. من، شخصاً از مقامات عراقی خواسته‌ام تا بستن کمپ اشرف را به تعویق بیاندازند و با پروسه حل‌وفصل این وضعیت به‌گونه‌یی صلح‌آمیز موافقت کنند. ما روی اهمیت دادن فرصت و هم‌چنین یک محل بی‌طرف به کمیساریای عالی پناهندگان برای انجام مصاحبه‌ها و ثبت‌نام ساکنان اشرف به‌عنوان اولین گام لازم‌الاجرا و ضروری در راستای بازاسکان آنها در خارج از عراق، تأکید کرده‌ایم.
به‌منظور پیشرفت این پروسه لازم است که رهبری کمپ هم در پاریس و هم در عراق انعطاف نشان بدهند و در راستای رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز همکاری نماید. پرواضح است که یک راه‌حل بادوام حمایت قوی جامعه بین‌المللی را نیز طلب می‌کند. خصوصاً این‌که کشورهای ثالث باید تمایل خود برای پذیرش باز اسکان ساکنان کمپ را نشان دهند. پیشرفتهای سریع و اولیه در این رابطه، به مقامات عراقی اطمینان خاطر بیشتری در این پروسه می‌دهد.
ما با دولت ایالات متحده و سفارتش در بغداد در مورد این موضوع از نزدیک کار می‌کنیم. حمایت ایالات متحده که تا اوایل سال
۲۰۰۹ حفاظت اطراف کمپ اشرف را تأمین می‌کرد، در موفقیت مذاکراتمان کماکان حائز اهمیت حیاتی خواهد بود. هم‌چنین مایلم اشاره کنم که به‌جریان انداختن کار ساکنان کمپ اشرف نیازمند حمایت مالی از سوی کشورهای کلیدی عضو سازمان ملل از جمله ایالات متحده می‌باشد.
مضافاً این‌که می‌خواهم از پیشنهاد شما مبنی بر این‌که سازمان ملل یک تیم ناظر تمام وقت در کمپ اشرف مستقر سازد، تشکر کنم. بیش از 1سال است که مشاور ویژه یونامی در مورد کمپ اشرف به همراه کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان و کمیساریای عالی حقوق‌بشر دیدارهای هفتگی از کمپ داشته‌اند. ثابت شده است که چنین دیدارهایی در مطلع کردن ما از تحولات و نظارت بر صحت و سلامت ساکنان کمپ مفید بوده است.
بگذارید مجدداً تأکید کنم که من قاطعانه معتقدم بهترین امید ما این است که تمامی طرفها به طرح عملی‌ای بپردازند که اجازه می‌دهد کمیساریای عالی پناهندگان ملل‌متحد به انجام پروسه بررسی پرونده‌ها در محیطی بی‌طرف و امن در خارج کمپ بپردازد و کشورهای ثالث نیز نسبت به پذیرش باز اسکان ساکنان کمپ پا پیش بگذارند.
یک گروه کاری، مرکب از نمایندگان دولت عراق و سازمان ملل چندین ملاقات انجام داده‌اند تا جزییات بیشتر در این رابطه را مورد بررسی قرار دهند.
من و مالکی، نخست‌وزیر عراق، اخیراً این موضوعات را مستقیماً مورد بحث و گفتگو قراردادیم. وی انعطاف نشان داده و به من در مورد تعهدش نسبت به همکاری با سازمان ملل در حل این مسأله به‌شیوه‌یی صلح‌آمیز، اطمینان خاطر داد. این مهم است که تمامی طرفهای دیگر، خصوصاً آنهایی که عمیقاً نسبت به صحت و سلامت ساکنان اشرف دلسوز هستند، در یافتن راه‌حلی که قابل‌قبول طرفین یعنی دولت عراق و ساکنان اشرف باشد، همکاری و کمک کنند. چنین راه‌حلی باید به حاکمیت عراق احترام بگذارد و مطابق با قوانین بین‌المللی باشد در عین حال نگرانیهای انسان‌دوستانه ما را هم مورد توجه قرار می‌دهد. درک و حمایت شما از این تلاش بسیار ذیقیمت خواهد بود.

منبع: سایت مجاهدین، 24 آذر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.