شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آینده روابط آمریكا و عراق
همزمانی خروج نظامیان با ورود شركت ها

ایرنا

گروه پژوهش های خبری - در حالی كه نیروهای آمریكایی در عراق آخرین روزهای خود را می گذرانند، زمینه ها برای ورود بیشتر شركت های آمریكایی در حال آماده شدن است.


در چند هفته گذشته عراق و تحولات مربوط به این كشور در مركز توجه رسانه های جهان قرار گرفت و موجب شد تا گمانه زنی های متفاوتی در مورد وضعیت عراق و حتی تاثیر آن بر مسائل خاورمیانه مطرح شود. حتی برخی كارشناسان اعتقاد دارند كه توافقی میان عراق و آمریكا بر سر موضوع خروج آمریكا از عراق و تحولات در سوریه صورت گرفته است.


موضوعاتی همچون خروج آخرین نیروهای آمریكایی از عراق، سفر نوری المالكی به آمریكا، تحولات داخلی عراق و تلاش های سیاسی عراق در موضوع سوریه از مهم ترین مسائلی بودند كه در مورد این كشور خبرساز مطرح شد.


**اشغالگران رفتنی شدند


-----------------------------


خبرگزاری فرانسه نوشت: نیروهای آمریكایی عراق را ترك كردند و به بیش از هشت سال اشغال این كشور پایان دادند. این در حالی است كه آمریكا در سال 2003 به بهانه حضور گروه های تروریستی و سلاح های كشتار جمعی صدام، این كشور را در مدت كوتاهی اشغال كرد، اما در نهایت علاوه بر این كه هیچ گونه تسلیحات كشتار جمعی را در عراق پیدا نكرد، حتی نتوانست گروه های تروریستی را بطور كامل نابود سازد.


'تایوان نیوز' با بی ثمر خواندن جنگی كه در آن آمریكا بیش از چهار هزار و 500 كشته داد و بیش از 800 میلیارد دلار هزینه كرد، نوشت: با این حال مقامات آمریكایی ضمن اعتراف به بالا بودن هزینه های این جنگ، اینطور وانمود می كنند كه حضور آن ها موفقیت آمیز بوده و ژستی از پیروزی را می گیرند.


اگرچه مقامات آمریكایی برای تمدید حضور نیروهای نظامی خود در این كشور تلاش های بسیاری كردند و خواستار ادامه حضور خود در عراق حداقل تا سال 2013 بودند، اما همانگونه كه نوری مالكی نخست وزیر عراق قول داده بود، با این درخواست آمریكا موافقت نكرد. در نهایت مقامات عراقی در پاسخ به پافشاری آمریكا در مورد ادامه اشغالگری اظهار داشتند كه نمی توانند امنیت نیروهای آمریكایی و بویژه موضوع مصونیت اتباع این كشور در عراق را برای بعد از 2011 تضمین كنند.


در پایان مقامات نظامی آمریكا با كمال نارضایتی مجبور شدند عراق را ترك كنند. این خروج برای برخی از این نظامیان به حدی دردناك بود كه آن را با شكست آمریكا از ویتنام مقایسه كردند.


با این حال خبرگزاری فرانسه در خبر دیگری از ادامه حضور حدود شش هزار نفر از نیروهای آمریكایی كه عمدتا كارشناس بوده و به آموزش نیروهای عراقی می پردازند، در سه پایگاه در عراق خبر داد و نوشت تاكنون بیش از 170 هزار نیروی نظامی آمریكا در 505 پایگاه در عراق حضور داشتند، اما نیروها و پیمانكاران آمریكایی از این تاریخ به بعد تنها برای آموزش عراقی ها در این كشور باقی می مانند.


**نوری مالكی در آمریكا به دنبال سرمایه گذار می گشت


---------------------------------------------------------------


نوری مالكی نخست وزیر عراق هفته گذشته پیش از این كه نیروهای ارتش آمریكا خاك كشورش را بطور كامل ترك كنند، به آمریكا رفت و با مقامات آن كشور دیدار و گفت وگو كرد. مهم ترین موضوعی كه مالكی در این سفر بر آن تاكید داشت گسترش حضور اقتصادی آمریكا در عراق بود.


موضوع مهم این است كه ناگهان تمركز مباحث میان دو كشور از مسائل امنیتی به سوی دیگر رفت و سرمایه گذاری، تجارت و همكاری های اقتصادی برای بازسازی عراق برای دو كشور بویژه عراق مهم شدند.


مالكی در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی آمریكا تاكید كرد اكنون نوبت آن است كه سرمایه گذاران آمریكایی به عراق بیایند، حال نه ژنرال ها، بلكه شركت های تجاری باید در عراق حضور داشته باشند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سخنان مالكی رونوشتی از نظرات روز دوشنبه اوباما در كاخ سفید است كه اظهار داشت: آمریكا بعد از پایان جنگ باید نقش جدیدی در عراق بازی كند.


مالكی تاكید كرد كه وی خواستار حضور پررنگ تر بخش خصوصی آمریكا در عراق است 'گرچه شركت های آمریكایی زیادی در عراق حضور دارند، اما این تعداد از شركت های تجاری برای ما راضی كننده نیست' و آن ها باید حضور بیشتری داشته باشند.


'جان برایسون' وزیر تجارت آمریكا نیز گفت: اقتصاد عراق ظرفیت رشد بالایی دارد و حتی این كشور می تواند در چند سال آینده رشدی بیشتر از چین را تجربه كند.


برایسون در خلال سفر نخست وزیر عراق به آمریكا، ترتیب دیدار 40 تاجر عراقی را كه با مالكی به آمریكا آمده بودند، با نمایندگان بخش تجارت آمریكا داد و در سخنانی گفت: اكنون این وظیفه بخش تجاری آمریكا و نه حوزه نظامی است تا برای ثبات و بهبود وضعیت عراق تلاش كنند.


اگر از فعالیت شركت های پیمانكاری كه اطلاعات زیادی از عملكرد آنها منتشر نشده است، صرف نظر كنیم، آمریكا چندان در عراق حضور تجاری و اقتصادی حضور پررنگی نداشته است، اما اكنون با این سخنان مقامات دو طرف، باید منتظر آن بود كه سیل شركت های آمریكایی به سوی عراق جاری شود تا این كشور را به پایگاه اقتصادی آمریكا در خاورمیانه تبدیل كنند.


همین خبر می افزاید: كاخ سفید اعلام كرده است كه تلاش دارد در دیدارهای مالكی با مقامات عالی رتبه آمریكا 'فصل جدیدی در مشاركت استراتژیك و جامع میان عراق و آمریكا' را بگشاید.


مالكی پیش از این اعلام كرده بود كه عراق امروز، دارای سرمایه های بسیاری است و تنها نیازمند تجربه و تخصص است. عراق احتیاج دارد تا با استفاده از متخصصین خارجی و آمریكایی از این سرمایه ها استفاده كند.


'سی.ان.ان.' نیز در این باره نوشت: مالكی به مقامات و تجار آمریكایی گفت كه درهای عراق به روی شما باز است و كشورش برای شركت های آمریكایی هیچ محدودیتی را به كار نمی بندد.


وی خواستار حضور آمریكایی ها در حوزه های زیرساختی، دارویی و بهداشت، كشاورزی، آموزش، مالی شد.


مالكی از بیش از 400 نفر از سرمایه داران و شركت های بزرگ آمریكایی حاضر در جلسه خواست در حوزه های نفتی، صنعتی، بازرگانی و حمل و نقل دریایی و مالی، مسكن، آب، تولید برق و غیره فعالیت كنند.


رویترز نوشت: نخست وزیر نوری المالكی ضمن دعوت از شركت های آمریكایی برای مشاركت بیشتر در بازسازی كشورش گفت: همانقدر كه وظیفه داشتیم با تروریسم مبارزه كنیم وظیفه داریم بخش خصوصی را توسعه دهیم.


وی گفت: آمریكا بهترین شركت ها را دارد كه می توانند به ما كمك كنند تا اقتصاد عراق را از اتكای فراوان به نفت نجات دهد. تعداد شركت های آمریكایی در عراق راضی كننده نیست و انتظار بیشتر از این را داریم.


براساس آمارها، در خلال سال های 2010 و 2011 میزان سرمایه گذاری مستقیم آمریكا در عراق رشد داشته است، به گونه ای كه آمریكا در سال 2010 حدود دو میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری كرده بود كه امسال به هشت میلیارد دلار افزایش یافته است.


'لیونل جانسون' معاون خاورمیانه ای رییس جمهوری آمریكا در اتاق بازرگانی این كشور در این باره گفت: بعد از خروج نیروهای نظامی، بخش خصوصی نقش حیاتی را برای پر كردن ظرفیت های بر جای مانده در عراق در بسیاری از حوزه های اقتصادی بازی می كند.


مالكی قول داد كه دولتش همه تلاش خود را برای خشكاندن ریشه های فساد به كار می بندد تا كشوری امن برای بازرگانان ایجاد شود.


معاون وزیر امور خارجه آمریكا نیز گفت: عراق در حال پیشرفت است، اشتباه نكنید. شركت های آمریكایی آن جا می روند، زیرا فكر می كنند می توانند پول درآورند.


علیرغم این وعده ها خاطره جنایات 'بلك واتر' از ذهن عراقی ها پاك نشده و آنها را آزار می دهد.


شبكه خبری بلومبرگ نیز در مقاله ای با عنوان 'عراق موانع را برای شركت های بازرگانی آمریكایی از بین می برد'، نوشت: جان برایسون اعلام كرده است كه برنامه 5 ساله توسعه ملی عراق شامل 2700 پروژه است كه ارزشی معادل 186 میلیارد دلار دارند. هدف این پروژه ها كاستن از اتكای اقتصاد این كشور به نفت است.


در این میان فرانسه و چین سر كیسه را شل كرده اند و با برداشتن موانع تجاری برای سرمایه گذاری در این كشور فعالیت خود را آغاز كردند. همچنین عراق برای كاستن از موانع در راه تجارت با آمریكا، مقررات اخذ ویزا را تسهیل كرده است. گفته می شود عراق در برنامه خود تلاش دارد تا سال 2015 تعداد 2.5 میلیون خانه بسازد. تاكنون دولت عراق نیز برای بازسازی زیرساخت های این كشور كه در خلال جنگ صدمه دیدند 37 میلیارد دلار تصویب كرده است.


مالكی همكاری با آمریكا را نامحدود ذكر كرد و از شركت های آمریكایی خواست برای ساخت جاده، مدرسه، بیمارستان و تاسیسات تولید انرژی به عراق بیایند.


اوباما نیز در این مورد گفت: هدف ما این است كه مطمئن شویم كه عراق موفق شود.


مجله تایمز نیز در مقاله ای ابراز نگرانی می كند كه پس از خروج نیروهای آمریكایی از عراق، وضعیت این كشور با وجود حضور 9 ساله آمریكا اقتصاد مناسبی ندارد. گرچه نرخ بیكاری حدود 15 درصد اعلام می شود، اما كارشناسان آن را حدود 30 درصد می دانند و ممكن است این شرایط به نزدیكی بیشتر اقتصادی ایران و عراق منجر شود.


بلومبرگ افزود: به گفته معاون خاورمیانه ای اوباما در اتاق بارزرگانی آمریكا تجار تركیه، كره جنوبی، چین و آلمان در عراق با آمریكایی ها رقابت می كنند و از آنجا كه دولت های آنها از این شركت ها بشدت حمایت می كنند، موضعی بسیار تهاجمی دارند. از جمله شركت های آمریكایی كه در دیدار مقامات دو كشور حضور داشتند شركت 'جنرال الكتریك'، شركت نفتی 'اكسون موبیل'، شركت 'هانی ول' و 'داینكورپ' بودند.


یكی از همراهان مالكی در آمریكا تاكید كرد كه آمریكایی ها در مقایسه با دیگر كشورها جسور نیستند و ما تلاش داریم پای شركت های آمریكایی را به عراق بكشانیم، اما آن ها خود را عقب می كشند!


**همكاری های نظامی بیشتر می شود


---------------------------------------------


نخست وزیر عراق در سفرش به آمریكا به مقامات آمریكا اعلام كرد كه كشورش نیازمند تسلیحات نظامی است و از خرید هواپیمای جنگی بحث شد.


پنتاگون نیز اعلام كرد درصدد است 18 فروند هواپیمای جنگنده F16 دیگر را به ارزش 2.3 میلیارد دلار به عراق بفروشد.


اوباما در مورد همكاری های نظامی با عراق گفت: همكاری نظامی و امنیتی آمریكا با عراق مانند همكاری های آمریكا با دیگر كشورهاست، ما نمی خواهیم جای پای بزرگی در عراق داشته باشیم و این موضوع را نشان دادیم. ما در عراق بسیار فعال خواهیم بود و روابط نظامیان را به گونه ای گسترش می دهیم كه عراق توانایی دفاع از مرزها و آسمان و مردمش را داشته باشد.


**اختلاف تاكتیكی آمریكا و عراق بر سر سوریه


---------------------------------------------------


مالكی در سفرش به واشنگتن پس از دیدار با مقامات آمریكا گفت كه اروپا و آمریكا نگران سوریه هستند و كشورش هیاتی را به سوریه می فرستد تا بشار اسد را متقاعد سازند طرح عراق برای آرامش در این كشور را اجرا كند. براساس این طرح، گفت وگوها میان مخالفان و دولت سوریه آغاز می شود تا هر دو به نتیجه راضی كننده ای برسند.


اوباما نیز گفت كه تصمیم های عراق در مورد سوریه به منافع عراق مربوط است 'او و مالكی از نظر تاكتیكی دیدگاه متفاوتی به سوریه دارند' و مالكی مصالح عراق را در نظر دارد، اما برخی رسانه ها و كارشناسان از این لحن سخن گفتن برداشت دیگری كردند.


میدل ایست آنلاین مقاله ای با این عنوان نوشت كه 'دستور اوباما به مالكی این بود كه بر سوریه فشار آورد تا حكومت این كشور با مخالفان گفت وگو كند'


مالكی در آمریكا اعلام كرد كه هیاتی را برای گفت وگو با مقامات سوری به این كشور می فرستد. وی این كار را كرد و در نهایت این گروه عراقی موفق شدند تا طرح خود را برای پایان دادن به آشوب ها در سوریه ارائه كنند و دولت سوریه نیز آن را پذیرفت و بشار اسد با تلاش عراق پذیرفت كه اتحادیه عرب ناظرانی را به سوریه اعزام كند.


این تغییرات سریع تنها نشان دهنده اختلافات تاكتیكی دو طرف نیست، بلكه به نظر می رسد كه موضوع سوریه در چهارچوب بسیار بزرگتری مورد بحث و در نهایت چاره اندیشی قرار گرفته است.


در این مقاله آمده است: مالكی گفت كه آمریكا و اروپا نگران فاز بعد از بشار اسد هستند و به همین دلیل طرح عراق را درك می كنند.


شاید بتوان در اظهارات یك كارشناس برجسته آمریكایی نكاتی را در مورد نزدیكی آمریكا و عراق دریافت و نتیجه گیری كرد كه سفر مالكی به آمریكا، بسیار فراتر از سفری عادی و اقتصادی بوده است و از جهات منطقه ای اهمیت ویژه ای دارد.


'مارك لینچ' تحلیلگر فارین پالسی در مورد رابطه عراق و آمریكا نوشت: حضور مالكی در آمریكا به این منظور بوده است كه اجرای چارچوب توافق استراتژیك میان دو كشور به واقعیت بپیوندد.


طبق این مقاله، واقعیت این است كه نخبگان عراقی به این نكته رسیده اند كه كشورشان هنوز هم به حمایت های آمریكا نیاز دارد، به همین دلیل عراقی ها باید انگیزه های خوبی را برای آمریكا ایجاد كنند تا این همكاری ها ادامه یابد.


به نظر وی راه های غیرنظامی فراوانی وجود دارد كه آمریكا از طریق آن ها می تواند به عراق كمك كرده و رابطه پایدار و خوبی را فراتر از حوزه های نظامی، بین دو طرف پایه ریزی كند.


به نظر این كارشناس؛ فعالیت های اقتصادی و گسترش سرمایه گذاری ها یكی از مباحثی است كه می تواند در چارچوبی بزرگ تر مورد بحث قرار گرفته تا باعث تعمیق روابط شود.


پس از اصرار عراقی ها برای خروج نیروهای آمریكایی از كشورشان، انتظار اعمال فشار برای تحمیل قراردادهای اقتصادی وجود داشت و به رغم این كه مبادلات اقتصادی در دنیای امروز امری بدیهی و عادی است، اما شركت های آمریكایی سوابق سیاهی در كشورهای جهان سوم دارند و این باعث بدبینی عراقی ها نسبت به آینده روابط با آمریكا شده است.

منبع: ایرنا، 3 دی 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.