شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۴ مه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بَختَک اصلاح طلبیِ دینی ؛ مانع رشد و ارتقاء جنبشِ مردم
خاتمی باز هم مثل همیشه وا داد و کوتاه آمد ؛ در انتخاباتِ مجلسی شرکت کرد که " محمد نوری زاد " خطاب به نمایندگانش ــ در آخرین نامه به ولی فقیه ــ گفته بود : بسیار زود خواهید دانست که آنچه خورده اید جز خون نبوده است . خاتمی رأی خود را به صندوق هائی ریخت

محمود خادمی

 

 

 

درختی که تلخ است وی را سرشت

گرش بر نشانی به باغ بهشت

ور از جوی خُلدش به هنگام آب

به بیخ انگبین ریزی و شهد ناب

سرانجام گوهر بکار آورد

همان میوه تلخ بار آورد             « فردوسی »

 

 

خبر   کوتاه بود ؛ خاتمی بر خلاف همه هیاهو ها و ادعاهای  قبلی اش در انتخاباتِ مجلس شرکت کرد و اصلاح طلبیِ دینی در ذهن و ضمیر مردم ایران به گور سپرده شد .

خاتمی باز هم مثل همیشه وا داد و کوتاه آمد ؛ در انتخاباتِ مجلسی شرکت کرد که " محمد نوری زاد " خطاب به نمایندگانش ــ در آخرین نامه به ولی فقیه ــ گفته بود : بسیار زود خواهید دانست که آنچه خورده اید جز خون نبوده است . خاتمی رأی خود را به صندوق هائی ریخت که بوی خون ؛ شلاق و شکنجه می دادند .

خاتمی در حالی فریبکارانه به جنبش تحریم پیوست ؛ بر موج تحریم گسترده انتخابات مجلس از طرف نیروهای مختلف سیاسی سوار شد و در موعد مقرر با شرکت در انتخابات ؛ کمپین گسترده تحریم را شقه نمود ؛ که هنوز زمان زیادی از انتخابات قلابیِ ریاست جمهوری نگذشته است . این زمان ؛ مدت بسیار کمی است که حوادث خونین آن دوران به خصوص حوادث مربوط به اعتراضات مردم در عاشورا و 25 بهمن از حافظه مردم پاک و زدوده شده باشد .

روش و منش سید خندان و عدم شجاعت او در رفتار سیاسی اش در گذشته و به خصوص 8 سال دوران ریاست جمهوری اش چند بار تجربه شده بود . وقتی که اسما" رئیس جمهور نظام بود و عملا" به قول خودش کار تدارکاتچی نظام را انجام می داد ؛ آن زمان هم در اعتراض به کارشکنی های نهادهای تحت امر ولی فقیه گفته بود برای دور دوم نامزد نمی شوم ولی نامزد شد ؛ گفته بود اگر قوانین دو قلوی اختیارات رئیس جمهور و اصلاح قانون انتخابات تصویب نشود استعفا خواهد داد ؛ ولی استعفا نداد . یا وقتی که گفته بود زیر بار برگزاری انتخابات مجلس هفتم با آنهمه رد صلاحیت ها نخواهد رفت ؛ ولی رفت . و این بار هم در حالی که هیچیک از پیش شرط های اعلام شده از سوی خاتمی ــ آزادی همه زندانیان سیاسی ؛ آزادی فعالیت احزاب و رسانه ها و برگزاری انتخابات سالم و آزاد ــ بر آورده نشده بود ؛ کوتاه آمد و رأی خود را در روستای " داون " از توابع شهرستان دماوند به صندوق ریخت . خاتمی هیچوقت نخواست و یا نتوانست کوتاه نیاید .

شرکت خاتمی در نمایش انتخاباتی ثابت کرد که وی ؛ همیشه میان مردم و نظام ؛ نظام را انتخاب خواهد کرد . بیش از این نباید از خاتمی انتظار داشت و تعجب کرد که ؛ چرا وی به سادگی پا روی خون شهدای جنبش اعتراضی مردم گذاشت ؟ و چرا به درد و شکنج مردم پشت کرد ؟  آخر او یک روحانی وابسته به حکومت اسلامی است ؛ یکی از ارکان اصلی نظام بوده است . وی کسی است که " بهزاد نبوی " در استعفا نامه اش در مجلس ششم نوشت : وقتی خاتمی رئیس جمهور شد ؛ خامنه ای گفت نظام ما بیمه شد .

و در آخر خاتمی کسی است که مرحوم منتظری در نامه ای در سال 83 خطاب به وی نوشت : در پیش گرفتن سیاست دو پهلو حرف زدن و در عمل جناح اقتدار گرا را راضی نمودن و حقیقت را قربانی مصلحت نمودن ؛ عاقبتی جز همین وضعیتی که پیش آمده است ندارد . چرا عملا" با سیاست محافظه کاری و دو پهلو حرف زدن و عمل کردن و حقایق را از مردم پنهان کردن ؛ به زور و خشونت اقتدار گرایان مشروعیت بخشیده و موقعیت آنها را تحکیم کردید ؟

اما چرا خاتمی این بار در انتخابات شرکت کرد ؟

 

الف ــ شرکت خاتمی در انتخابات چرا ؟

یکم ــ خاتمی به مدت 8 سال رئیس جمهور این نظام بوده ؛ از جنس این نظام است و هویتش را از این نظام گرفته است ؛ مشروعیت خود را در مشروعیت این نظام می بیند . پس حفظ این نظام اوجب واجبات ــ این صحبت را در جلسه غیر علنی با نمایندگان مجلس گفته بود ــ وی است . بنابراین در شرایطی که انداختن هر ورقه رأی در صندوق ؛ به تثبیت این نظام کمک می کند چرا نباید در انتخابات شرکت کند ؟ توجه داشته باشید که وی در این انتخابات رأی خود را به نام " جمهوری اسلامی " به صندوق انداخت . بعلاوه در شرایط بحرانی داخلی و بین المللی که بیش از هر زمانی نظام به کمک و مشروعیت بخشی نباز دارد ؛ آقای خاتمی که نباید نظام را تنها بگذارد ؛ او وظیفه خود می داند که به یاری نظام بشتابد تا شاید مقداری به مشروعیت انتخابات نظام جمهوری اسلامی بیافزاید و مانع تشدید بحرانها در این شرایط بحرانی شود .

 

دوم ــ خاتمی با شرکت در انتخابات ارادت خود به ولی فقیه را نشان می دهد و حساب خود را از مخالفان ولی فقیه جدا می کند . مگر نه خاتمی قبلا" هم ؛ بعد از جنایات دوران انتخابات ریاست جمهوری به یاری ولی فقیه شتافت و بعد از آنهمه جنایت و خونریزی قوای سرکوبگرِ ولی فقیه ــ که بدستور وی صورت گرفته بود ــ از ولی فقیه جنایتکار خواست که جفای شهدای جنبش اعتراضی مردم ؛ جفای جوانان مجروح ؛ زندانی و شکنجه شده ؛ جفای زنان و مردان تجاوز شده را ببخشاید ؛ پس اکنون چرا برای نشان دادن ارادت خود به ولی فقیه در انتخابات مجلس شرکت نکند ؟ تجربه 8 سال ریاست جمهوری خاتمی نشان داد که او در زیر پا گذاشتن معیارهای اخلاقی به خاطر راضی کردن ولی فقیه ؛ مرزهای وقاحت و بی شرمی را پشت سر گذاشته است .

 

سوم ــ خاتمی در شرایطی در انتخابات مجلس شرکت میکند که جنگ و دعواهای میان باندهای اصولگرا بالا گرفته است . وی امیدوار است که بالا گرفتن مجادلات و تشدید اختلافات میان این باندها که در جریان انتخابات و پروسه شمارش آرا و اعلام نتایج شدید تر هم می شود ؛ منجر به مغضوب و ضعیف شدن احمدی نژاد و نهایتا" حذف وی از ریاست جمهوری شود و شرایط برای سهیم شدن مجدد وی و یاران اصلاح طلب اش در قدرت ؛ مهیا و آماده گردد . و چه بسا در پشت پرده انتخابات و در زد و بندی میان وی با ولی فقیه و سایر دست اندر کاران ؛ برنامه ریزی قربانی کردن احمدی نژاد و باند او به بهای عطای آزادی بیشتر و دادن امتیازاتی به دار و دسته اصلاح طلبان ــ برای مشارکت در بازی سیاسی و تشکیل ائتلافی برای مهار احمدی نژاد ــ تدارک دیده  شده است . آخر آه و ناله های ظاهری خاتمی در همراهی با جنبش سبز نه از ملت و میهن دوستی وی بلکه سوز و غم جدائی از قدرت سیاسی بود .

 

ب ــ پیامدهای شرکت خاتمی در انتخابات :

یکم ــ خاتمی در غیاب موسوی و کروبی به یکی از چهره های اصلی اصلاح طلبانِ طرفدار تحریم انتخابات و به عنوان چهره و شاخصی در درون جنبش سبز تبدیل گردید . موضع گیریهای او در باره انتخابات ؛ به خصوص آنجا که بوی تحریم و عدم مشارکت از آنها به مشام می رسید ؛ در سایت های " سبز " بر جسته میشد و بر هماهنگی میان مواضع وی ــ در مورد تحریم انتخابات مجلس ــ با موسوی و کروبی تأکید و تبلیغ می شد .

از طرف دیگر برای اولین بار در تاریخ سی و چند ساله عمر این رژیم ؛ جریانات موسوم به " خط امام " ( انواع سازمانها و دسته جات خط امامی ) حساب خود را از سایر گرایشات راست و محافظه کار حاکم جدا کردند و در امر تحریم انتخابات به اپوزیسیون سرنگونی طلب ملحق شدند . در چنین شرایط و موقعیتی ویژه ای ؛ خاتمی در عمل سر بزنگاه به قول و قرار هایش در مورد تحریم انتخابات عمل نکرد و با شرکت در انتخابات علاوه بر اینکه این اتحاد را شقه نمود و باعث شد که از این شرایط استثنائی بدرستی به نفع جنبش اعتراضی مردم بهره برداری نشود ؛ کل مدعای جنبش سبز ــ یعنی " تقلب در  انتخابات " ــ  که جنبش اعتراضی مردم به خاطر آن صورت گرفته بود ــ را نیز به زیر سئوال برد. بدبن ترتیب خاتمی با این عهد شکنی ؛ گامی بزرگ در جهت باز گرداندن مشروعیت از دست رفته نظام جمهوری اسلامی برداشت .

بنابراین در حالیکه استبداد دینی همچنان به سرکوب ؛ دستگیری و اعدام مخالفین ادامه میداد و تا آن روز ذره ای از مواضع استبدادی و سرکوبگرانه خود عقب نشینی نکرده بود و همچنین در حالیکه هیچ گونه مصالحه ای بین رژیم و مخالفین صورت نگرفته بود ؛ خاتمی در انتخابات رژیم شرکت می کند تا رژیم بتواند ادعاهای حامیان جنبش سبز و رهبران آن در مورد تقلب در انتخابان ریاست جمهوری 88 را با استناد به شرکت وی در انتخابات مجلس رد بکند .

همچنین ؛ خاتمی با شرکت در انتخابات نمایشی مجلس ؛ عملا" به جنبش اعتراضی مردم ضربه زده و با ایجاد نوعی واگرائی در آن به یأس و نا امیدی در میان مخالفین رژیم دامن زد  . مرحوم منتظری چه خوب این ملاحظه کاری خاتمی را در قبال ولی فقیه و باند اقتدار گرایان ــ در نامه سال 83 ــ به وی یاد آوری کرده بود  : طبیعی است ؛ هنگامی که آقای خاتمی با محافظه کاری ؛ راه ملاحظه بیش از اندازه رقبای اصلاحات را در پیش می گیرد ؛ مردم بتدریج از شخص و جریان وابسته به ایشان و نیز از اصلاحات مأیوس و نا امید می شوند .

دوم ــ در حالیکه  سعید حجاریان تئوریسین اصلاح طلبی در سوم اسفند سال  82 در مجلس ششم گفته بود : 6 سال حرکت اصلاحی در سطح حاکمیت نشان داد که حاکمیت مصدر مناسبی برای پیشبرد اصلاحات نیست . بنابراین شما توقع اصلاحات را نه از خاتمی و نه از مجلس نباید داشته باشید . خاتمی در عمل با شرکت در انتخابات قلابی رژیم ؛ آخرین میخ را بر تابوت اصلاح طلبی نوع خود فرو آورد و پایان و مرگ " راهبرد اصلاح طلبی " در نظام جمهوری اسلامی را رقم زد . چرا که در شرایط جوشان و ملتهب جامعه که تمایل عمومی به سمت سرنگونی  رژیم ؛ بیشتر است ؛ شرکت خاتمی ــ به عنوان لیدر و رهبر اصلاحات ــ در انتخابات ؛ می تواند به خاطر انزجار مردم و مخالفین رژیم از اقدام بی حاصل خاتمی ؛ بهتر و سریعتر از گذشته ؛ این راه حل را از صحنه سیاسی کشور حذف و یا به حاشیه ببرد .

هیچ کس بهتر و بیشتر از خاتمی نتوانسته است ؛ ماهیت واقعی اصلاح طلبی دینی را این چنین در عمل بر ملا و به مردم نشان دهد .اکنون اصلاح طلبان واقعی و راستین که خواستار تغییر بنیادین و اصلاح ریشه ای نظام جمهوری اسلامی هستند ؛ اگر بخواهند به آرمانهای خود وفا دار بمانند باید و مجبورند از خاتمی عبور کرده و صف خود را از صف خاتمی و اصلاح طلبان دینی پیرو وی جدا نمایند . ضمن آنکه ؛ آنان باید تلاش کنند و هوشیارانه با افشا گری ها ؛ نا کار آمدی اصلاح طلبی دینی و خُلف وعده های متعدد رهبر آن یعنی خاتمی را به مردم بگویند و نشان دهند و با افشای ظرفیت خاتمی و پیروانش از مصادره گفتار اصلاح طلبیِ اصیلِ ــ معطوف به مطالبات ریشه ای جنبش اعتراضی مردم ــ بوسیله خاتمی و دار و دسته اصلاح طلبان دینی ؛ جلوگیری نمایند .

 

ج ــ چشم اندازها و احتمالات پیشرو :

 

 ظاهرا آنگونه که از شواهد پیداست ؛ در جریان انتخابات مجلس دو باند اصلی اصولگرا ( باند احمدی نژاد و باند ولی فقیه ) در توافقی ضمنی ؛ بخاطر حفظ کلیت نظام فتیله جنگ بین خود را موقتا" پائین کشیدند تا ؛ با سر و هم کردن نمایش انتخاباتی ؛ کابوس انتخابات مجلس را با آرامش پشت سر گذارند . اکنون و پس از پایان به ظاهر پیروز انتخابات ؛ ولی فقیه و باند حاکم میتوانند با بزرگنمائی و تبلیغات در مورد پیروزی و حضور گسترده مردم در انتخابات ؛ دست بیک عقب نشینی در مقابل اصلاح طلبان زده و با آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی و آزاد کردن انتشار چند روزنامه و حتی پایان دادن به حصر موسوی و کروبی ؛ با کمک خاتمی ــ که با شرکت در انتخابات وفا داری خود به ولی فقیه را ثابت کرده است ــ یک سناریوی برد ــ برد برای رژیم را پیش ببرند . عقب نشینی در چنین شرایطی دیگر برای ولی فقیه ؛ عقب نشینی از موضع اضطرار و استیصال نخواهد بود

 بعلاوه در شرایطی که فشارهای خارجی ــ تحریم و جنگ ــ رژیم را در منگنه قرار داده است ؛ ولی فقیه برای برون رفت از این وضعیت انتخاب دیگری جز عقب نشینی و سازش با غرب در مقابل خود نمی بیند . چرا که خوب می داند ؛ خشم و نارضایتی مردم به آتش فشانی خاموش می ماند که فشارهای خارجی ــ که عمدتا" توسط امریکا و دولت های غربی اعمال می شود ــ ممکن است باعث شعله ور شدن این آتشفشان شود . طبیعی است در چنین شرایطی بر طرف کردن این فشارها ؛ به معضل شماره یک رژیم  تبدیل میشود ؛ در چنین حالتی احضار خاتمی و اصلاح طلبان و سهیم کردن مجدد آنها در قدرت ؛ برای پیشبرد سناریوی سازش با غرب ؛ برای رژیم  اهمیت ویژه ای می یابد .

چنین سناریوئی که البته مورد حمایت و پشتبانی کشورهای غربیِ مخالفِ رژیم هم هست . تنها سناریوئی است که می تواند سازش با غرب را در چشم انداز ولی فقیه قرار دهد . یعنی ولی فقیه و باند حاکم اگر بخواهد وارد گفتگو با غرب شود مجبور است از همین مسیر آغاز کند . زیرا از نظر غرب ولی فقیه و باند حاکم زمانی مورد اعتماد خواهند بود که ترکیب درونی ساختار قدرت به نفع اصلاح طلبان تغییر کند . نقش خاتمی در چنین سناریوئی با توجه به سوابق وی در تعامل با غرب ؛ از نظر غرب قابل چشم پوشی نمی باشد .

 

د ــ فرجام اما ؛ سرنگونی است :

 

در حالیکه روشن است که مصالحه با جانیان و ستمگرانی که دستانشان به خون ؛ جان ؛ مال و ناموس مردم آلوده است . هر گز به اصلاحِ واقعی امور به نفع مردم ایران نمی انجامد و صرف نظر از اینکه خاتمی و اصلاح طلبان دینی در سازش و تسلیم با رژیم جنایتکار ولی فقیه تا کجا پیش بروند ؛ عنصر تعیین کننده در این شرایط مردم قهرمان ایران ــ جوانان دلیر ؛ زنان شجاع و توده های مردم فقیر و ناراضی ؛ کارگران و سایر مردم جان به لب رسیده کشور ــ می باشند ؛ خطر جدیِ شورش و طغیان از جانب همین مردم بیش از هر زمانی رژیم را تهدید می کند ؛ این خطرها وقتی سهمگین تر می شود که شیپور جنگ خارجی هم هر لحظه در گوشها نواخته می شود و امنیت و آسایش مردم را روزمره سلب کرده است .

 طغیان علیه گرسنگی ؛ فقر و فلاکت روز افزون مردم ؛ نیاز به سازماندهی آنچنانی و یا رهنمود و اجازه اصلاح طلبان هم ندارد . مردم بی نوا و محروم کشور در بدترین موقعیت ها ؛ با کمترین آگاهی ها حتی در حاکمیت بی رحم ترین دیکتاتور هم ؛ وقتی هستی و زندگی خود را در شعله فقر و گرسنگی محکوم به نابودی می بینند دست به شورش می زنند . رویدادی که خواب راحت را از چشمان ولی فقیه و دیگر سر دمداران رژیم مدتهاست ربوده است .

ضمن اینکه ؛ جنبش گسترده اعتراضی مردم معروف به جنبش سبز ؛ ماهیت حزبی و سازمانی ندارد و مطالبات آن هم ملی و سراسری است . از این رو خواسته های این جنبش ــ که بسیار هم جدی و حیاتی است ــ بر خلاف تمایل اصلاح طلبان و هر حزب و سازمان دیگری ؛ با قدرت حاکم بهیچوجه قابل مصالحه نمی باشند و در آخر اینکه ؛ میزان مقبولیت و امکان نقش آفرینی هر کس و هر حزب و گروهی ــ در جنبش اعتراضی مردم ــ به میزان وفا داری آنان به خواسته ها و مطالبات مردم و میزان پایداری آنان در این راه بستگی دارد .  

 بعلاوه ولی فقیه جنایتکار ؛ آنقدر در گرداب جنایات ؛ تبه کاریها و خسارات جبران ناپذیر به مردم و کشور در سی و چند سال گذشته غوطه ور شده است که جرأت کوچکترین اصلاحات ؛ گشایش سیاسی و پاسخگوئی به مردم را ندارد . بنابراین خاتمی آب در هاون می کوبد . دیگر هیچ امکانی حتی اصلاحات در حد خاتمی هم برای تخفیف بحرانهای گریبانگیر رژیم وحود ندارد . خصلت بحرانهای موجود ؛ انقلابی است و عطر سرنگونی همراه با عطر گل های بهاری بیش از هر زمانی فضای جامعه ایران را فراگرفته است . پائینی ها بر خلاف تمایل آقای خاتمی این رژیم را نمی خواهند و دیگر بالائی ها هم نمی توانند کنترل و سیطره خود را برای مهار بحران اعمال کنند و به حکومت ادامه دهند . پس باید بروند و می روند .

 

محمود خادمی ــ 13.08.2012

arezo1953@yahoo.de   

 

 

منبع: سایت محمود خادمی
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
محمود خادمی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.