شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بنز اوراق شد و پراید برنده مناقصه!
کورش طاهری

كوروش طاهري

حداقل در این سه دهه و اندی جامعه ایران نشان داده است که از لحاظ سیاسی قطب بندی و تحزب گرا نیست بلکه ساختار سیاسی آن طیفی است. بر این اساس آنجائی که به قلمرو افکار عمومی و نوع گرایشات فکری توده ها مربوط می شود حکومت رفتاری منطیق با نوع تفکرات مردم در صحنه سیاست داخلی اتخاذ کرده است که می تواند پشتوانه مناسبی برای کشاندن مردم  به پای صندوق های رای باشد. خاصیت حکومتهای توتالیتر در این است که به خواست و نیاز توده ها توجهی نمی کنند و بیشتر به نوع تفکرات آنان مراجعه می کنند تا بتوانند با پرداخت کمترین هزینه  بیشترین بهره برداری را کسب کنند.
جمهوری اسلامی ایران طی حیات خود یکبار بشدت تا آستانه فروپاشی فرو رفت اما انتخابات سال 76 به کمک آن آمد و با انتخاب محمد خاتمی رئیس جمهور آبدارچی نظام از این مهلکه گریخت. اینک تاریخ بصورت تراژدی مضاعفی برای حکومت در حال تکرار شدن است و توسل به شعار حماسه سیاسی وشعار فرعی حماسه اقتصادی در همین وضعیت نهفته است.
اگر محمد خاتمی و به اصطلاح اصلاح طلبان شریک و سهیم در قدرت در سال 76 حکومت را از سقوط نجات دادن و افزون بر آن مردم را نیز فریب دادند اما در عوض محمود احمدی نژاد طی این هشت سال از ریاست جمهوری اش شرائطی را در صحنه داخلی و بین المللی بوجود آورده است که ادامه آن تسریع در سقوط نظام سیاسی ایران است.
تئوریسین های داخلی و مشاورین خارجی آنان مهندسی انتخابات سال 92 را بر مبنای حماسه سیاسی طراحی کرده اند که ایجاد انگیزه برای همه سلایق خودی و غیر خودی معتقد به نظام جمهوری اسلامی  از نشانه های بارز این شعار است . کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی و رحیم مشائی به عنوان دو طیف مورد غصب حاکمیت با تکیه بر شعار حماسه سیاسی صورت پذیرفته است و تکثر و تعدد شاخه های مختلف برای معرفی نامزدهای انتخاباتی مکمل این موضوع است .فراموش نباید کرد که اگر هاشمی رفسنجانی در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ایران کاندیدا نمی‌شد، احمدی نژاد به دور دوم راه پیدا نمی‌کرد و توزیع آرا شکل دیگری به خود می‌گرفت. یکی از دلایل پیروزی احمدی نژاد حضور هاشمی در عرصه انتخابات بود. ولی امسال بر خلاف تبلیغاتی چی هائی نظیر صادق زیبا کلام  رفسنجانی هم برای کمک به نظام و هم برای اعاده حیثیت از خود و خانواده اش به این عرصه گام گذاشته است.
به اعتقاد من تاکتیک مرحله نخست حماسه سیاسی ایجاد فضا برای ثبت نام افراد به مثابه یک فاکتور مهم برای مشروعیت بخشیدن به نظام و کشیدن خط بطلان بر وقایع جنبش سبز و مسائل پیرامون آن بود که در این مرحله حکومت موفق عمل کرده است. در مرحله دوم این تاکتیک موضوع صلاحیت افراد در شورای نگهبان مطرح می شود که التزام و تبعیت افراد به قانون و پرهیز از آن چه که در سال 88 و در جریان جنبش سبز روی داد ازویژگیهای این مرحله است. در این فاز چانه زنی و لابی شدت می گیرد و اگر طراحان انتخابات احساس خطر کنند ممکن است حکم حکومتی ورود کند که در صورت رخ دادن چنین موضوعی  این نظام است که در افکار عمومی موجه نشان داده می شود. در واقع نظام با کمترین هزینه بیشترین بهره برداری رامی برد. در این مرحله وضعیت احمدی نژاد و هاشمی در تقابل یا سکوت در برابر نظام روشن و قطعی می شود.
در مرحله تبلیغات و جنگ روانی که آستانه ورود به مرحله استراتژی است در روزهای نخست برای این که بتوان سمت و سوی افکار عمومی را جهت داد/ تبلیغات و موضع گیریهای کاندیدا ها در فضای آرام انجام می شود ولی این آرامش پایدار نخواهد بود و در روزهای پایانی ستیزهای انتخاباتی برای گرم کردن انتخابات پدید خواهد آمد و حکومت سعی می کند که کنترل اوضاع را در اختیار داشته باشد.
در مرحله استراتژی تخریب کاندیداهای مخالف و منتقد با توسل به دو شیوه قانونی بصورت علنی و روش ارعاب و فشار بصورت پنهانی شروع می شود و فضا را برای انتخاب نامزد مورد نظر خود آماده می کنند. برخلاف تصور به اصطلاح اصلاح طلبان و آن بخش از اپوزیسیون تقلبی و ساخته شده توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی حکومت برای انتخابات یازدهم برنامه ریزی وسیعی را از سه سال بیش انجام داده است  چنان که در فاز نرم افزاری علاوه بر ایجاد  هزاران سایت و گسترش شبکه های ارتباطاتی برون مرزی در داخل نیز از طریق مساجد و شورا های محلی با توزیع میلیونها برگ پرسشنامه در سراسر ایران  از سمت گیری مردم  برای آینده که انتخابات یازدهمین اولین گذرگاه آن است  آگاه شده اند. در این نظر سنجی گسترده هاشمی رفسنجانی منفورترین چهره نزد مخاطبین بوده و حتی امامانی مانند علی نیز در افکار این مخاطبین زیاد مطرح نبودند.بلکه مخاطبین این نظر سنجی میلیونی فقط منتظر ظهور امام زمان هستند. در این مرحله ریزش و کناره گیری نامزدها شروع می شود که بنظر می رسد هاشمی رفسنجانی به نفع حسن روحانی  کنار رود و در طیف اصولگراها جلیلی و قالیباف وارد مرحله بعدی می شوند.
بر همین اساس و نظر سنجی و آمارگیری  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، بیش از 20 درصد جمعیت کشور در گروه سنی 19 تا 29  سال قرار دارند. که نتیجه کسب شده از نظر سنجی های حکومتی نشان می دهد که هیجان، شور و شوق، تحریک پذیری، امید به آینده، ادامه تحصیل، شغل فراخور حال، ازدواج، تضاد طبقاتی، آرزوهای دست یافتنی و ... از نیازها و نقاط مشترک این گروه سنی است. بیش از 16 درصد جمعیت در گروه سنی 30 تا 39  سال، نزدیک به  12 درصد در گروه سنی 40 تا 49  سال، بیش از 8 درصد هم در گروه سنی بالای 50 تا 59  ، بیش از 4 درصد در گروه سنی 60 تا 69 سال ، و حدود 4 درصد هم بالای 70 سال قرار دارند.   همچنین حدود 24 درصد در گروه سنی  زیر 14 سال و بیش از 8 بقیه جمعیت در گروه سنی 15 تا 19 سال قرار دارند.
هم حکومت و هم اکثریت مردم می دانند که هاشمی رفسنجانی/ولایتی/حداد عادل/محسن رضائی/شریعتمداری/لنگرانی/حسن روحانی-فلاحیان/پورمحمدی/متکی و...(جمعی از این جنایتکاران تحت تعقیب هستند) در صندلی ریاست جمهوری یازدهم جائی ندارند بلکه مشائی/قالیباف و از همه مهمتر سعید جلیلی پراید سوار است که می توانند بر صندلی ریاست جمهوری آینده تکیه زنند. جلیلی فردی است که بیش برنده مذاکرات هسته ای است که خط قرمز نظام تلقی می شود و آمریکا و طرفهای غربی به این نتیجه رسیده اند که فقط رهبر نظام ولایت فقیه تصمیم گیر اصلی دراین زمینه و سایر موضوعات است و بقیه هیچ قدرتی ندارند/ اما در صورت انتخاب شدن جلیلی/ غربی ها برای وی حساب ویژه ای باز خواهند کرد و امیدوار می شوند که توافق قطعی حاصل شود زیرا وی نزدیکترین فرد به رهبر در این زمینه است و شانس دارد که در آخرین روز برنده مناقصه یازدهمین دوره ریاست جمهوری باشد!در آن سوی رحیم مشائی در صورت انتخاب با دو مشکل مهم روبرو است یکی مشکل تنفیذ حکم رهبر و دیگری گرفتن رای اعتماد از مجلسی که اکثریت آن بر علیه وی هستند.
توضیح :از منظر جامعه شناسی سیاسی وقتی مردم (کمیت مطرح نیست) آرای خود را به صندوق می اندازند انتخابات نام دارد ولی همه ما می دانیم در جمهوری اسلامی  مشارکت کنندگان آرای خود را به صندوقها می اندازند ولی نتیجه از قبل توسط حکومت تعیین شده است لذا بکار بردن کلمه انتخابات در این نوشتار از ضروریات جامعه شناسی سیاسی است. می توان گفت در ایران چند نفر در هر دوره ای برای شرکت در مناقصه حکومتی به رقابت می پردازند!
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.