شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱ مه ۲۰۱۸سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

باهنر: نظر دفتر رهبري

جمهوری اسلامی

روايت نايب رئيس مجلس از نظر دفتر رهبري درباره نامزدي سعيد جليلي

دبيركل جامعه اسلامي مهندسين با اشاره به ديدار آيت‌الله مهدوي كني و علي لاريجاني با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يك روز قبل ازاعلام نتايج بررسي صلاحيت‌ها از سوي شوراي نگهبان، تاييد صلاحيت سعيد جليلي در كنار عدم احراز صلاحيت محمد سعيدي كيا را سئوال برانگيز خواند. به گزارش خبرنگار مهر محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامي مهندسين اظهار كرد: اميدوارم با مسائل و مصائب اقتصادي كه كشور دچار آن است رئيس‌جمهور خردمند اهل مشورت و ولايي انتخاب شود.
وي در تحليل شرايط انتخابات رياست جمهوري قبل از ثبت نام بعد از آن و پس از اعلام اسامي افراد احراز صلاحيت شده از سوي شوراي نگهبان افزود: قبل از ثبت نام گرايش و توجهات به نوعي بود كه همه افراد مطرح و در مظان كانديدا توري اعلام كرده بودند كه كانديدا خواهند شد و حتي در جبهه اصولگرايي بيش از 20 فرد مطرح بودند. اما با آغاز ثبت نام‌ها و اتمام آن بخشي ازاين افراد ثبت نام نكردند و فضا كمي سبك‌تر شد.
باهنر با بيان اينكه در آخرين لحظات ثبت نام كانديداها در در انتخابات رياست جمهوري اتفاقات پيش بنيي نشده‌اي مثل كانديداتوري آقايان هاشمي و جليلي بوجود آمد تصريح كرد: پس از ثبت نام نكردن برخي افراد مطرح براي كانديداتوري و البته كانديداتوري آقاي هاشمي و جليلي در لحظات آخر تغييراتي در ستاد انتخابات ايجاد شد و بعد از اعلام نتايج احراز صلاحيت‌هاي يكسري ريزشها و رويشهاي مجددي بوجود آمد.
نايب رئيس مجلس با اشاره به اينكه از بين8 كانديداي باقيمانده در صحنه انتخابات رياست جمهوري برخي از آنها در جريان اصولگرايي قابل بررسي نيستند ادامه داد: البته در انتخابات رياست جمهوري بايد همه احتمالات مرور شود اما به صورت طبيعي گروه خوني آقايان عارف و روحاني به ما نمي‌خورد.
وي تصريح كرد: اگرچه آقاي غرضي جز افرادي است كه دو دوره وزير بوده و خدماتي هم به انقلاب داشته اما تاييد صلاحيت وي و قرار گرفتنش در بين 8 كانديداي نهايي كمي غير مترقبه بود و كسي فكر نمي‌كرد كه وي جزء كانديداي نهايي انتخابات رياست جمهوري باشد.
باهنر كه خود يكي از كانديداهاي احتمالي بود كه در نهايت از كانديداتوري منصرف شد با تاكيد بر اينكه با كانديداتوري آقاي جليلي در آخر ساعات ثبت نام چند شبهه در كشور شكل گرفت گفت: پس از اينكه او ثبت نام كرد بعضي‌ها عبارتي به ذهنشان رسيد كه شايد جليلي منتخب نظام و مسئولان است اما رهبر معظم انقلاب در سخنراني نوروزيشان تكليف همه را مشخص كردند و اعلام كردند كه ايشان هم يك راي بيشتر ندارد و تا زماني كه آن را در صندوقهاي راي نيندازند هيچ كس متوجه آن نخواهد شد.
وي اضافه كرد: بنده خبر دارم كه دستورالعملي براي سپاه و بسيج از سوي رهبر معظم انقلاب فرستاده شده كه اين دو نهاد را از فعاليت سازماني براي يك كانديداي خاص منع كرده‌اند همچنين متاسفانه صدا و سيما مذاكره كوتاه آقاي جليلي و خانم اشتون را در تركيه به صورت سنگين پوشش داد كه اين هم يكي از موضوعاتي بود كه سوءتفاهماتي به وجود آورد.
نايب رئيس مجلس در ادامه سخنانش تاكيد كرد: اگر چه از سوي مجلس شوراي اسلامي نامه ايي براي شوراي نگهبان فرستاديم و از عملكرد اين شورا در بررسي صلاحيتها قدرداني نموديم اما تاييد صلاحيت آقاي جليلي در كنار عدم احراز صلاحيت آقاي سعيدي كيا كه 4 دوره وزير بوده و جزء نيروهاي ارزشي، مومن و انقلابي هم هست خيلي سئوال برانگيز بود.
باهنر اضافه كرد: البته خبر داريم كه در عين منع شدن سپاه و بسيج از انجام فعاليت سازماني براي يك كانديداي مشخص برخي فرماندهان ارشد سپاه به آقاي قاليباف نظر دارند و برخي از بدنه اين دو نهاد به ديگر كانديداها، براي اينكه تكليف همه مشخص شود دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام كردند كه حتي تا زمان ثبت نام آقاي جليلي خبر نداشته‌اند كه وي مي‌خواهد در انتخابات رياست جمهوري كانديدا بشود.
دبيركل جامعه اسلامي مهندسين با تاكيد بر اينكه نبايد اين شائبه در اذهان برخي حاميان جليلي از جمله حزب اللهي‌ها شكل بگيرد كه او كانديداي نظام است خاطر نشان كرد: اگر با اين تصور كه آقاي جليلي انتخاب شود و بعد از آن داستان 8 ساله دوران رياست جمهوري احمدي نژاد به وجود بيايد اين موضوع خسارتهايي را براي نظام خواهد داشت و اگر هم انتخاب نشود و اين شائبه در اذهان حزب اللهي‌ها وجود داشته باشد بازهم خسارتي براي كشور به همراه خواهد داشت.
وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه جبهه پيروان خط امام و رهبري بعدازظهر دوشنبه كانديداي نهايي خودش را معرفي خواهد كرد گفت: اين فرد احتمالا از بين آقايان قاليباف، جليلي و ولايتي خواهد شد. البته ما به عنوان جامعه اسلامي مهندسين تصميم گيري مقداري برايمان سخت است اما در نهايت در چارچوب جبهه پيروان خط امام و رهبري تصميم گيري خواهيم كرد.
عضو جبهه پيروان خط امام و رهبري تحليلش را درباره ميزان اثر‌گذاري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در راي فردي كه به حمايت از وي بپردازد اين گونه بيان كرد: به نظر مي‌رسد كه آقاي هاشمي در نهايت از بين آقايان عارف و روحاني يك نفر را براي حمايت انتخاب كند اما با اين حمايت نخواهد توانست كه كل آرا خود را به آنها منتقل كند تحليل ما اين است كه تنها 20 تا 30 درصد از آراي آقاي هاشمي به فرد مورد نظر وي تعلق خواهد گرفت.
باهنر با اشاره به رفتار آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پس از اعلام نظر شوراي نگهبان و عدم احراز صلاحيت وي گفت: آقاي هاشمي پس از اين موضوع رفتار بسيار خوبي از خود نشان داد و حتي در مذاكراتي كه حضرت آيت‌الله مهدوي كني و آقاي لاريجاني در روز قبل از اعلام نتايج بررسي صلاحيتها با وي داشتند فضاي بسياري خوبي حاكم بود.
وي درباره ائتلاف سه گانه اصولگرايان نيز تصريح كرد: بر اساس خبرها بيرون آمدن يك نفر از سازوكار 1+2 حذف شده است و به نظر مي‌رسد در نهايت به تفاهم برسند. تحليل ديگري هم كه وجود دارد اين است كه هركدام از اين افراد به نفع ديگري كنار بكشند راي شان به فرد ديگر قابل انتقال نخواهد بود.
دبيركل جامعه مهندسين اسلامي در عين حال تصريح كرد: چون اعضاي ائتلاف 1+2 تعهدي علني در فضاي عمومي داده‌اند پايبندي به اين تعهد مي‌تواند در جذب آرا براي آنها تاثير گذار باشد.
وي در پايان خاطر نشان كرد: فردي بايد رئيس‌جمهور شود كه توانمندي داشته و مجرب باشد و هندوانه دربسته نباشد و كارهايي كه نظام به آن نياز دارد و رهبري بر آن تاكيد دارند را انجام دهند و حماسه سياسي را رقم بزنند.

منبع: جمهوری اسلامی، 6 خرداد 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
جمهوری اسلامی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.