شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱ مه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مناقشات اتمی ؛ فرهنگی ؛ اجتماعی و ... ؛ دغدغه های سرنگونی « بخش اول و دوم»

محمود خادمی

مناقشات اتمی ؛ فرهنگی ؛ اجتماعی و ... ؛ دغدغه های سرنگونی      « بخش اول »
با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت ؛ کشمکش درونی باندهایِ قدرت شدت بیسابقه ای گرفت و اصول گرایان بویژه جبهه پایداری که از طرفداران احمدی نژاد تشکیل شده است ؛ کاملا" از روی بسته و با راه اندازی گروه " دلواپسان " از " اتاق فکر " وارد " اتاق عمل " شدند . خامنه ای که بخاطر به تأخیر انداختن انفجارهایِ محتملِ اجتماعی و شورش مخالفان و مردم ناراضی ؛ با انتخاب حسن روحانی برای ریاست جمهوری موافقت کرد ؛ اکنون با شاخ و شانه کشیدن رئیس جمهور نظام  و حامی پشت صحنه اش ــ هاشمی رفسنجانی ــ روبروست .
حسن روحانی که عمدا" در روز استیضاح وزیر علوم کابینه اش به بهانه سفر اردبیل غیبت کرده بود ؛ در اجتماع مردم این شهر  گفت  : مردم رأی نداده اند ؛ که رئیس جمهوری تنها رئیس دستگاه اجرائی باشد . رأی داده اند که اول مجری قانون اساسی باشد و ...... ؛ زمانی که خواستم انجام وظیفهِ مسئولیتِ اجرای قانون اساسی را شروع کنم ؛ برای مردم توضیح خواهم داد ؛ چرا اینکار دارد با تأخیر انجام میگیرد .
و در حالیکه چماق قانون اساسی را بر سر اصول گرایان بالا گرفته بود و آنان را به اجرای قانون اساسی تهدید میکرد ؛ گفت : ...... اجرای قانون اساسی از آن کارهای مهمی است که برای خیلی ها خوشایند نیست و ممکن است ناراحت و عصبانی شوند . اما قانون اساسی کشور باید اجرا شود و هر کس در این کشور با هر مسئولیتی باید بداند این دولت به حول و قوه الهی در ادامه راه ؛ برای اجرای قانون اساسی مصمم خواهد بود .
حسین شریعتمداری در واکنشی به حرفهای حسن روحانی که خود را مجری قانون اساسی معرفی کرده بود ؛ در  روزنامه کیهان نوشت : در جمهوری اسلامی ایران ؛ رئیس کشور یا رئیس حکومت و یا همان " رئیس جمهور " ــ در معنای واقعی و حقوقی ــ حَسب اختیارات و صلاحیت های پیش بینی شده در قانون اساسی ؛ مقام رهبری است و رئیس جمهور صرفا" رئیس قوه مجریه است و آنهم نه همه قوه مجریه . یعنی ؛ روحانی حرف زیادی نزن  تو هم چون خلف اصلاح طلب ات ــ محمد خاتمی ــ بیشتر از یک تدارکاتچی نیستی .
خامنه ای در دیدار با اعضای دولت ؛ برای روحانی خط قرمزِ فتنه را ترسیم میکند و بوی گوشزد میکند که بکار گرفتن اهالی فتنه در کابینه و دیگر ارگانها خط قرمز نظام محسوب میشود و بدین ترتیب اختلاف خود را با رئیس جمهور نظام علنی میکند .  بدنبال این اخطار ؛ حسین شریعتمداری در روزنامه ولی فقیه ــ کیهان ــ به حسن روحانی هشدار میدهد که : سخنان خامنه ای نه صرفا" یک هشدار ؛ بلکه یک دستورالعمل است که تخطی از آن " در نهایت مانند تله های انفجاری " عمل میکند و روحانی و دولتش را " اگر نگوئیم متلاشی ؛ حداقل مجروح " میکند .
چند روز بعد از خط قرمز تعیین کردن خامنه ای و همچنین هشدارهای شریعتمداری ؛ حسن روحانی در پاسخ به آنها با بی اعتنائی به حرفهای آنان ؛ گفت : ....... معیار ما قانون خواهد بود و نه تخیلی ؛ نمی پذیریم که کسی بخواهد بر مبنای توهمات ؛ فردی را محکوم کرده و یا بدولت بگوید که این فرد از حقوق اجتماعی محروم است . محرومیت از حقوق اجتماعی حکم دادگاه میخواهد .
جواب سر بالای حسن روحانی که در واقع پاسخِ باند رفسنجانی ؛ روحانی به عتاب و خطاب های ولی فقیه میباشد ؛ به استیضاح فرجی دانا وزیر علوم دولت روحانی از طرف باند ولی فقیه در مجلس ؛ سرعت بخشید .
این تک و پاتکهای باندهای رژیم بهمدیگر ؛ از نشانه های جدی بودن و شدت گیری جنگ و جدالهای باندی و کوتاه نیامدن های طرفین در مقابل هم میباشد . یعنی روند دو قطبی شدن نظام که از فردای انتخاب شدن حسن روحانی به ریاست جمهوری آغاز شده است ؛  نه تنها خیال توقف و ایستادن ندارد ؛ بلکه با هر تک و پاتکی که باندها در مقابله با هم بکار میبرند ؛ بر شدت و حدت آن افزوده میشود .
علیرغم تهدیدات مکرر و فزاینده باندهای اصولگرایِ وابسته به ولی فقیه علیه حسن روحانی و اعضای کابینه اش ؛ نه تنها از زبان درازی وی کاسته نشده ؛  بلکه مصمم تر و علنا "دلواپسان نظام " را که از اصولگرایان و  " جبهه پایداری " و طرفداران احمدی نژاد تشکیل شده اند  را ؛ مورد حمله قرار داده و آنها را " مخربین ی " خواند که از اتاق فکر به اتاق عملیات نقل مکان کرده اند و آنها را از به میدان آمدن اکثریت قاطع مردم هوادار دولت ؛ ترساند .
حسن روحانی در جمع نخبگان استان خراسان در سخنانی گفت : ممکن است این سئوال پیش آید که چرا نمی ترسید ؟ دیگران خیلی چیزها دارند که می توانند شما را تهدید کنند و چرخ دولت را از گردش بیندازند . حال من میخواهم بشما بگویم این چنین نخواهد شد و تا روزی که اکثریت قاطع مردم هوشیار و بیدار این سرزمین با دولت و در کنار این دولت هستند ؛ این دولت موافق خواهد بود .
بگذریم که حسن روحانی دروغ میگوید و خوب میداند که در صورت استفاده از راهکار بسیج باصطلاح پایگاه اجتماعی و بدنه دانشجوئی ــ که در انتخابات ریاست جمهوری بوی رأی داده اند ــ و به میدان کشاندن آنان ؛ اکثریت مردم ناراضی و مخالفان واقعی نظام  از فرصت استفاده خواهند کرد و صورت مسئله را به تضعیف کل حاکمیت و پیشروی نیروها برای سرنگونی تمامیت نظام ؛ عوض خواهند کرد و در آن صورت نه از " تاک " ؛ نشان خواهد ماند و نه از " تاک نشان " .
بنابراین نه تنها راهی برای برون رفت از جنگ و دعواهای باندهای درونی نظام متصور نیست  و امکان هیچ مصالحه ای در میان آنان وجود ندارد  ؛ بلکه شرایط بگونه ای پیش میرود که ممکن است ؛ یکی از همین جنگ و دعواهای باندی با محاسبه ای غلط و غیر دقیق ؛ جرقه باروت را به انبار نارضایتی های اجتماعی برساند و قیام سرنوشت ساز مردم ؛ برای سرنگونی تمامیت رژیم استارت بخورد .
مهمتر اینکه سنگ اندازی و موانعی که اصولگرایان در مسیر حرکت دولت روحانی قرار میدهند ؛ راه هر تغییری در خارج را بر روی وی می بندد . یعنی دولت روحانی بدون غلبه بر این چالشها نمی تواند بر چالش های خارجی ــ پرونده اتمی ؛ انزوای بین المللی ؛ تروریسم و دخالت در کشورهای منطقه و ........ ــ فائق آید .
بعبارتی دولت حسن روحانی تا به وضعیت پایداری از غلبه بر چالش هایی مانند امور فرهنگی ؛ اجتماعی و اقتصادی ــ که مستلزم غلبه بر اصول گرایان و دیگر باندهای رقیب است ــ نرسد ؛  نمی تواند سیاست گشایش با جهان بیرون ــ و از جمله رابطه با غرب و امریکا ــ را که اکنون خواست همه جناحهای رژیم است را ؛ پیش ببرد . اما موضوعات مورد مناقشه جناح ای رژیم چه میباشند ؟ و چگونه این جنگ و دعوا های باند ها به امر سرنگونی یاری میرسانند .  
 
الف ــ چالش اصلی ؛ مسائل فرهنگی :
جنگ اصلی باندها ؛ بر سر موضوعات فرهنگی و اجتماعی است . باند ولی فقیه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی که آن را خطرناک برای نظام توصیف میکند ؛ با باند مقابل ــ باند رفسنجانی و روحانی ــ مشکل جدی دارد . استیضاح وزیر علومِ دولتِ حسن روحانی توسط اصولگرایان در مجلس ؛ نقطه اوج و ادامه دعواهای دو باند بر سر مسائل فرهنگی بود .
اصول گرایان وابسته به باند ولی فقیه معتقدند که ؛ اگر نظام بتواند با سرکوب آزادیها و با کمک انواع گشتهای ارشاد و نهی از منکر و با ایجاد جو رعب و وحشت ؛ فرهنگ ارتجاعی خود را بر مردم و بویژه زنان کشور ؛ تحمیل نماید . میتواند آرامش قبرستانی بر جامعه حاکم نماید و زیر بناهای نظام آخوندی را ؛ آسیب ناپذیر کند .
باند رفسنجانی ؛ روحانی بر خلاف دار و دسته ولی فقیه به مقداری فضای باز اجتماعی به منظور خنثی سازی طغیانهای اجتماعی و پیشگیری از  شورش هایِ نا بهنگامِ مردمِ ناراضی اعتقاد دارند و حفظ نظام را در گرو اجرای این راهکار میدانند . بعبارتی آنها معتقدند در شرایطی که دیگر سیاستهای سرکوب و سانسور کارآیی خود را از دست داده اند ؛ برای جلوگیری از انفجار اجتماعی باید برای جامعه ؛ سوپاپ و مجرای تنفسی ایجاد نمود .
حسن روحانی ضمن اعتراف آشکار بشکست سیاست سرکوب و سانسور رژیم و بی اثر بودن بسیج گله وار گشتهای سرکوب و سیاست زور و ارعاب در خیابانهای کشور ؛ میگوید : فکر میکنید تعالی جامعه با ون ؛ مینی بوس ؛ پاسبان و سرباز است ؟ وی در ادامه هم ؛ بشکست رژیم در سیاست سانسور و فیلترینگ اقرار نمود و گفت : والله ؛ بالله در عصر ما ؛ راهی جز اقناع نسل جوان نداریم . با زور نمی شود بیائیم اینجا و یا آنجا را ببندیم ؛ نمیشود . دو چیز یاد گرفته ایم دیوار و فیلتر ؛ که فکر میکنیم با این ؛ ــ مسائل ــ حل میشود .
شکستی که مرکز پژوهش های مجلس هم بدان اعتراف کرده و گفته است که سیاستِ بگیر و به بندِ نیروهای سرکوبگر و قانون منع استفاده از تجهیزات ماهواره ای ؛ کار آیی و اثر بخشی خود را از دست داده اند . بدین ترتیب هم روحانی و هم مجلس رژیم ؛ به شکستِ استراتزیک سیاستهای 35 ساله رژیم در زمینه سرکوب و سانسور اعتراف کرده اند .
اما علیرغم اعتراف مقامات رژیم ؛به شکستِ سیاستهای سرکوب ؛ سانسور و گشت های رژیم ؛ احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان در واکنش به حرفهای روحانی ؛ که " ون و مینی بوس ؛ سرباز و پلیس مسائل فرهنگی را حل نمی کند " ؛ میگوید : قبول دارم که با ون و پاسبان و فیلتر و دیوار نمی شود مشکلات فرهنگی را برطرف نمود ؛ اما بدون این ابزار هم نمی توان مشکلات فرهنگی را حل کرد .
جنگ و دعوای باندها بر سر مسائل فرهنگی و ارزش های آخوندی در حالی هر روز شدت بیشتری میگیرد که روزنامه جوان ارگان بسیج ضد مردمی ؛ از گسترش موج نفرت و بیزاری مردم بویژه جوانان ؛ ابراز نگرانی کرده و از توهین به مقدسات رژیم و باورهای آن که توسط مردم و جوانان صورت میگیرد ؛ ابراز وحشت نموده و می نویسد : موج توهین به مقدسات و باورهای انقلابی آغاز شده و روند صعودی را تجربه کرده و امروز وارد فاز تازه ای شده و پیش بینی میشود در طول ماههای آینده گسترش بیشتری بخود بگیرد ( روزنامه جوان 20 شهریور ) .
 
استیضاح وزیر علوم دولت روحانی :
همانطور که در بالا هم اشاره شد ؛ تشدید منازعات و جنگ و دعوای مجلس و دولت بر سر استیضاح وزیر علومِ دولت روحانی ؛ ادامه دعوای اصول گرایان با دولت روحانی بر سر مسائل فرهنگی است . یعنی در واقع فرجی دانا ؛ اولین قربانی دولت روحانی در زمینه جهاد فرهنگی میان جناح های رژیم است ؛ که روزنامه کیهان نتیجه این جنگ و دعوا و شکست دولت روحانی را ؛ پیشاپیش  پیش بینی کرده بود ؛ این روزنامه مینویسد : روز تاریخی مجلس ؛ نشان خواهد داد که نمایندگان مردم ..... یا اجازه خواهند داد باز هم دانشگاه محل جولان جریانات افراطی باشد .
روز چهارشنبه 29 مرداد باند ولی فقیه و جبهه پایداری در مجلس ؛ رضا فرجی دانا وزیر علوم دولت روحانی را استیضاح و بر کنار نمودند . حسن روحانی در واکنش به این استیضاح محمد علی نجفی را به سرپرستی موقت وزارت علوم و رضا فرجی دانا ــ که از وزارت علوم برکنار شده بود ــ را بعنوان مشاور خود منصوب کرد . در واقع استیضاح وزیر علوم دولت روحانی نتیجه سخت ترین جدال میان اصولگرایان و دولت تدبیر و امید ؛ بوده است .
کانونی ترین و اصلی ترین مسئله برای رد صلاحیت فرجی دانا از طرف اصولگرایان ؛ جریان فتنه و وابستگی همکاران وزیر  ؛ با آن عنوان شد . استیضاح وزیر علوم کابینه روحانی در مجلس آخوندی نشان میدهد ؛ که بر خلاف آنچه که ولی فقیه ادعا کرده که " چشم فتنه را در آورده " است ؛ و " ریشه فتنه در کشور خشکیده شده است " و ..... ؛ کابوس فتنه که اسم مستعار قیام تاریخی مردم در سال 88 است ؛ کماکان خطر اصلی برای نظام محسوب میشود  و خطر سر بر آوردن این جریان ؛ خواب راحت را از چشمان کارگزاران جنایتکار نظام ؛ در ربوده است .
آخوند جنتی دبیر شورای نگهبان در گردهمائی ائمه جمعه میگوید : مستنداتی در اختیار دارد که نشان میدهد برخی بدنبال آن هستند که پس از حل و فصل مسئله هسته ایی ؛ مجلس را بدست بگیرند . منظور جنتی از برخی ها برای همه روشن است که باند مقابل ؛ یعنی رفسنجانی ؛ روحانی را میگوید . جنتی ادامه میدهد که آنها از " خط قرمز فتنه " عبور کرده اند و " نقشه های بدی " در سر دارند . قبلا" نیز جنتی در 10 فروردین در مشهد گفته بود : سنگر اول را فتح کرده اند ــ ریاست جمهوری ــ و قصد دارند با تصرف " مجلس خبرگان " ؛ قدرت رهبری را محدود کنند .
 وحشت رژیم از سر بر آوردن مجدد فتنه ؛ در این چند سالی که از قیام اعتراضی مردم در سال 88 گذشته همواره وجود داشته و همواره هم نسبت به خطر آن هشدار داده اند . اما از نظر دار و دسته ولی فقیه با روی کار آمدن دولت روحانی خطر سر بر آوردن مجدد فتنه ؛ تشدید شده است . آخوند جنتی امام جمعه تهران و دبیر شورای نگهبان رژیم ؛ در گردهمایی ائمه جمعه گفته است :
عده ای قصد دارند با بی اعتنائی به فتنه ؛ خط قرمزها را بشکنند و مقابل نظام قرار بگیرند . چرا که بدنبال پیاده کردن نقشه های شومی هستند . وی در ادامه گفته است : اخیرا مسئولین یکی از استانها اعلام کرده بود به زودی و با حاصل شدن توافق هسته ای ؛ مجلس را در دست میگیریم و آن زمان نوبت حصر رهبری و آزادی سران فتنه است .
آخوندها و سردمداران نظام ؛ خطر شروع و سر بر آوردن مجدد فتنه را در دانشگاهها و محیط های آموزشی بیشتر از جاهای دیگر ؛ امکانپذیر میدانند . بهمین خاطر مخالفین فرجی دانا ؛ گشایش اندکی که بعد از روی کار آمدن دولت روحانی در دانشگاهها ایجاد شده بود ــ بازگشت تعدادی از اساتید اخراجی بکار ؛ پذیرش بعضی از دانشجویان ستاره دار و عزل و نصب های دیگر در دانشگاه ؛ بعد از روی کار آمدن دولت روحانی ــ را خطرناک و مجرائی برای بر آمدن مجدد فتنه دانسته و آن را دلیل استیضاح آقای فرجی دانا بر شمردند .
مطهری نماینده مجلس در باره استیضاح فرجی دانا وزیر علوم دولت روحانی ؛ میگوید : اصل حرف محرکان استیضاح ..... این است که دانشگاهها باید تحت کنترل ما باشد و فضای امنیتی گذشته بر آنها همچنان باید باقی بماند .
آصفری نماینده اراک در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی از باند اصولگرایان در جریان استیضاح فرجی دانا ؛ در توجیه اعتراض خود به فرجی دانا و رأی مثبت به استیضاح وی ؛ به فعالیتهای مخالفین در دانشگاهها و عزل و نصب های غیر موجه وزیر علوم اشاره میکند و برای بیان نمونه ای از فعالیتهای مخالفین در دانشگاهها به اعلامیه ای که جدیدا" بدست استادان دانشگاه رسیده ؛ اشاره میکند و میگوید : یک نمونه ــ اعلامیه ای ــ که برای 400 نفر از اساتید دانشگاه ارسال شده این است " خروج یک کمپرسی1 ــ جسد ــ جوانان 18 و 19 ساله از اوین هیچ تعریفی جز جنایت نداشته است " .
باند روحانی ؛ رفسنجانی تهدید کردند ؛ که ضربه نمایندگان اصولگرای مجلس ــ وابسته به باند ولی فقیه ــ به دولت روحانی بی جواب نمی ماند . در همین رابطه روزنامه ابتکار وابسته به باند رفسنجانی ؛ روحانی در دوم شهریور نوشت : دولت در مبارزه با فساد مربوط به مدارک علمی در دانشگاه و یا فساد در زمینه بورسیه ها جدی خواهد بود و این مبارزه را ادامه خواهیم داد و با تغییر یک نفر از دولت ؛ مسیر دولت تغییر نخواهد کرد.
همین روزنامه ابتکار هشدار میدهد که سیاست تعامل پیش از حد حسن روحانی با مخالفین ؛ این " توهم را برای مخالفان " پدید آورده که هر چه بخواهند میتوانند بکنند . روزنامه در ادامه نوشته است : او ــ روحانی ــ با انتخاب محمد علی نجفی به جانشینی موقتِ فرجی دانا به مخالفان پیام داد که " بچرخ تا بچرخیم " .
مهدی فیض معاون فرهنگی جهاد دانشگاه هم قبل از استیضاح وزیر علوم دولت روحانی در مجلس ؛ به مخالفان وی گفته بود: اگر جرأت استیضاح دارید ؛ در زمان ترم تحصیلی این کار را انجام دهید تا به میزان محبوبیت فرجی دانا پی ببرید. و جهانگیری معاون اول حسن روحانی در دهان کجی به باندهای وابسته به ولی فقیه ؛ میگوید : حتی اگر 10 وزیر علوم در این دولت تغییر کند ؛ اما بازهم موضوع بورسیه های غیر قانونی پیگیری خواهد شد . با نگاهی به انبوه موضع گیری باندهای رژیم پیرامون استیضاح وزیر دولت روحانی ؛ مشخص میشود که جنگ با شدت ادامه دارد و برای آینده ؛ جنگِ قدرت به مراتب شدید تری در راه است .
ترس اصولگرایان و باند ولی فقیه از خطر شروع قیام از دانشگاهها کاملا" طبیعی است . سوابق امر نشان میدهد که در شرایط استبدادی و سرکوب سیاسی در سطح جامعه ؛ دانشگاه ها سر پل عضو گیری گروههای سیاسی مخالف نظام بوده و همواره نقش مهمی در الهام بخشی و شکستن فضای اختناق و گسترش و تقویت جنبش های اجتماعی و اعتراضی داشته و ترویج دهنده گفتمان آزادی و برابری در سطح جامعه بوده اند .
اما با توجه به توازن قوا در مجلس ؛ پیروزی باند اصولگرای مجلس در استیضاح وزیر علوم نشان میدهد که ولی فقیه در نگرانی در باره وضعیت فرهنگی دانشگاهها با اصولگرایان همراه بوده است . کما اینکه قبلا" هم از تبدیل شدن محیط های دانشجوئی به محل منازعات گروههای سیاسی مخالف نظام و نفوذ احزاب و جناحها ؛ به دولت روحانی هشدار داده بود .
اما با پایان استیضاح فرجی دانا ؛ روزنامه ابتکار خبر میدهد که نمایندگان مخالف دولت روحانی در مجلس در حال زمینه سازی ؛ آمادگی و صف بندی برای استیضاح وزرای دیگری از دولت روحانی هستند . یعنی دعوای باندها برای استیضاح وزرای بیشتری از دولت  ؛ ادامه پیدا خواهد کرد .
راستی ؛ سرانجام این جدالها و دوئل های قدرت به کجا میکشد ؟! آیا در آینده شاهد خواهیم بود که ؛ باند خامنه ای با ادامه استیضاح های بیشتر از وزرای کابینه ؛ خود را با خطرات ناشی از این جراحی ها مواجه دهد ؟ و یا به سیاستهای دولت روحانی یعنی سیاستهای فضای باز وزیر علوم در دانشگاهها و سیاستِ فضای باز اجتماعی وزیر ارشاد ؛ تن می سپارد و تسلیم پیامدهای خطر آفرین آن میشود ؟! آیا انتخاب دیگری در مسیر تعارض باندهای درونی رژیم ؛ وجود دارد ؟
در بخش دوم این مقاله به اختلافات دیگر باندها ؛ به دغدغه های رژیم و خطرات احتمالی که آینده نظام را تهدید میکند ؛ خواهم پرداخت . .......... ادامه دارد
 
محمود خادمی
 
22.09.2014
31 شهریور1393
arezo1953@yahoo.de
 
پاورقی :
 
1 ــ اشاره به حمل جنازه های زندانیان سیاسی در جریان قتل عام سال 67 است که بدلیل آمار بالای اعدام شدگان ؛ آنها را با کمپرسی به گورستان منتقل میکردند .
 
مناقشات اتمی ؛ فرهنگی ؛ اجتماعی و دغدغه های سرنگونی           « بخش دوم »
نقش آفرینی در نظم جدید منطقه ای
در بخش نخست مقاله به اختلافات و جنگ و دعواهای باند های رژیم و از جمله اختلافات بر سر موضوعات فرهنگی و اجتماعی اشاره کردم و نوشتم که هیچ راهی برای برون رفت از این جنگ و دعواها وجود ندارد . و نوشتم نزاع میان باندهای رژیم در حالی هر روز شدت بیشتری می گیرد که ممکن است یکی از این مناقشات با محاسبه ای غلط و غیر دقیق از سوی رژیم ؛ جرقه باروت را به انبار نارضایتی های اجتماعی برساند و پروسه قیام برای سرنگونی تمامیت رژیم استارت بخورد و ..... .
اکنون ادامه مقاله
 
ب ــ مذاکرات اتمی ؛ سراب نجات :
1 ) مذاکرات اتمی و پیامدها :
در طول یکسالی که از زمینه سازی و شروع مذاکرات اتمی با 5+1 میگذرد ؛ هیچوقت " اصل مذاکرات اتمی " موضوع تشدید جنگ و دعواهای دسته بندیهای مختلف رژیم نبوده است . یعنی علیرغم ایراد و انتقادات به موضوعات مورد مذاکره ؛ هیچ باند و جناحی با اصل مذاکره مخالفت نداشته و خواستار قطع و یا پایان مذاکرات اتمی نبوده است . پس اختلاف و دعوای باندهای رژیم بر سر چیست ؟
بعبارتی اگر جناحهای مختلف رژیم بر سر اصل مذاکره اتمی و هدف نهایی آن یعنی نجات رژیم از حلقه تحریمها مشکلی باهم ندارند و هم نظر هستند ؛ پس دعواهای باندها که هر روز بر ابعاد آن افزوده میشود بر سر چیست ؟!
جنگ و اختلافی که بر سر مذاکرات اتمی  در طول این یکسال همواره میان باندهای مخالف رژیم  جریان داشته است ؛ در واقع بر سر پیامدهای بعد از پایان مذاکره است . پیشاپیش برای باندهای قدرت روشن است که ؛ اگر مذاکرات اتمی با موفقیت به پایان برسد ؛ توازن قوا و آرایش قدرت به نفع باند پیش برنده مذاکرات اتمی ــ باند رفسنجانی ؛ روحانی ــ تغییر خواهد کرد و از سهم اصولگرایانِ باند ولی فقیه از قدرت ؛ کاسته خواهد شد . پس دعوای اصلی باندها که به بهانه مذاکرات اتمی پیش میرود ؛ در واقع بر سر سهم آینده هر باند از ثروت و قدرت میباشد .
حسن روحانی : امروز هیچ کس به ما نمی گوید که شما مسئله اتمی را حل نکنید ؛ ولش کنید . همه میگویند مذاکره جدی انجام دهید ؛ همه میگویند این معضل را حل کنید ( تلویزیون شبکه خبر 30 مرداد 1393 ) . وی در ادامه سخنانش گفت : تحریم بار بر دوش من نیست که برداشتن اش دل بخواه من باشد ؛ بار بر دوش کل نظام است .
جنتی دبیر شورای نگهبان و امام جمعه تهران در گردهمائی ائمه جمعه : مستنداتی در اختیار دارم که نشان میدهد برخی ( برخی اسم مستعار باند رفسنجانی ؛ روحانی است ) بدنبال آن هستند که پس از حل و فصل مسئله هسته یی ؛ مجلس را در اختیار بگیرند .
حاج سردار قاسمی از فرماندهان سپاه پاسداران از نتایج پایان موفقیت آمیز مذاکرات ابراز نگرانی میکند و میگوید : با پایان مذاکرات فاتحه ولی فقیه خوانده است .
واقعیت این است که اوضاعِ وخیم اقتصادی و اجتماعی که کل نظام با آن مواجه است و خطر شورش مردم گرسنه و ناراضی ؛ باعث شده همه جناحهای رژیم و از جمله اعوان و انصار ولی فقیه چشم به میز مذاکرات اتمی بدوزند . بنابراین پذیرش هر ذلت و زبونی در مسیر مذاکرات اتمی ؛ خواست مشترک ولی فقیه و همه باندها و دستجات رژیم میباشد . یعنی نیاز شدید رژیم برای بر طرف شدن تحریمها و خروج از بن بست های اقتصادی و اجتماعی ؛ واقعیتِ ادامه مذاکره اتمی را بعنوان تنها راه نجات ؛ به کل نظام تحمیل کرده است .
بطوریکه علیرغم هر مشکل و یا تحریم جدیدی هم که امریکا ؛ در جریان تداوم مذاکرات تصویب میکند ؛ هر دو باند نظام مواظب اند که ؛ دست از پا خطا نکنند تا مبادا ؛ اخلالی در مسیر مذاکرات ایجاد شود . همچنانکه علیرغم همه دوگانه گوئی ها و تناقض بافی ولی فقیه و باند او ؛ مبنی بر " بی نتیجه بودن مذاکرات " ؛ مذاکره فایده ندارد " ؛ باید " از تجربه های ناکام تجدید نظر " کنیم و ..... بر ادامه مذاکره تشویق و تأکید میشود .  
احمد خاتمی امام جمعه تهران و آیت الله هار و بی چشم و روی عضو مجلس خبرگان ؛ در حالیکه شب و روز در ایراد و انتقاد از مذاکرات اتمی و تیم مذاکره کننده حرف میزند ؛ علیرغم آن در نهایت میگوید : ...... مذاکرات در چارچوبه یی که رهبری فرمودند ادامه دارد . وی همچنین میگوید " دولت مشروع " است و " آحاد ملت " باید در حد توانشان به دولت کمک کنند .
روزنامه مردم سالاری 18 شهریور ضمن ابراز وحشت از توقف  مذاکرات اتمی میگوید : بی نتیجه گذاشتن و به بن بست کشاندن مذاکرات اتمی مثل " خودکشی از ترس مرگ " است .
حسن روحانی در اجبارِ رضایتِ تمامیت رژیم به ادامه مذاکرات اتمی با غرب ؛ برای عبور از خطری که ادامه نظام را تهدید میکند ؛ میگوید : بدون وحدت و هماهنگی در کشور ــ یعنی رضایت دادن همگی به زانو زدن در پشت میز مذاکره ــ ؛ عبور از این پیچ تاریخی که مقام معظم رهبری اشاره کرده اند ؛ به نظر من امکانپذیر نیست . یعنی مذاکرات اتمی ؛ تنها راه فائق آمدن با خطر انفجار و خشم توده های ناراضی از وضعیت اقتصادی و معیشتی است .
اما رمز گشائی از دوگانه گوئی ها و تناقض بافیهای ولی فقیه در مورد  مذاکرات اتمی با غرب و امریکا ــ ؛ یعنی هم بی نتیجه دیدن مذاکرات و هم موافقت با ادامه آن و تشویق تیم مذاکره کننده به ادامه راه ــ یعنی از یکطرف مخالفت خوانی با مذاکره با غرب و شعار مبارزه با امریکا و جامعه جهانی و از طرف دیگر حمایت از سیاست خارجی دولت روحانی در مورد مذاکرات اتمی با غرب و امریکا ؛ مشکل چندان پیچیده ای نمی باشد .
این دو گانه گوئی های ولی فقیه ؛ ریشه در تردید و تزلزل های ولی فقیه از پیامدهای توافق اتمی دارد . ولی فقیه میداند شرط اصلیِ نهائی برای رسیدن به توافق اتمی میان ایران و 5+1 ؛ قبل از هر چیز ؛ سیاسی است و مشکل تعداد سانتریفیوژ ها و کم و زیاد کردن آنها و یا ادامه کار کارخانه آب سنگین اراک و ...... فرع مسئله میباشد . این عامل سیاسی ــ نقض حقوق بشر ؛ حمایت از تروریسم و دخالتگریهای منطقه ای و بخصوص حمایت از بشار اسد و ...... ــ است که باعث شده است که ؛ خامنه ای در رابطه با نتایج و آینده مذاکرات اتمی به  تردید و دو گانه گوئی دچار شود .
اما از طرف دیگر بدلیل مشکلات جدی اقتصادیِ گریبانگیر رژیم ؛ ولی فقیه نمی تواند از ادامه مذاکرات اتمی چشم بپوشد .  و اتفاقا" همین نیاز خامنه ای به ادامه مذاکرات است که زبان حسن روحانی را علیه خامنه ای ؛ دراز کرده و در مقابل خط و نشان کشیدنهای وی ؛ کوتاه نمی آید . و یا بعبارتی ؛ آنچه که سید علی خامنه ای را مجبور کرده است علیرغم زبان درازی حسن روحانی ــ و بی اعتنائی های وی به خط قرمزهائی که از جانب ولی فقیه مشخص میشود ــ ؛ کوتاه بیاید و از او حمایت کند شرایط اقتصادی و فشار تحریم های اقتصادی به نظام است که ؛ ولی فقیه انتظار دارد با ادامه مذاکرات ؛ در این زمینه گشایشی ایجاد شود .
همچنین می توان گفت ریشه این تناقض گوئی ها در ولی فقیه ؛ علاوه بر موقعیت ضعیف و عدم مقبولیت وی ؛ به تردید و وحشتی مربوط میشود که او از عدم توانائی اش در مدیریت و کنترل انتظارات مردم  ؛ بعد از پایان مذاکرات دارد . یعنی اگر نظام آخوندی پروسه مذاکرات اتمی را تا آخر نرود و قبل از پایان مذاکرات از دور مذاکرات خارج شود ؛ با مشکلات کمر شکن اقتصادی و نارضایتی های اجتماعی مواجه میشود . اگر به مذاکرات تا پایان ادامه دهد با شدت گیری شکافهای درونیِ نظام  ؛ ناشی از پیامدهای پایان مذاکره مواجه میشود ؛ و این در حالی است که ؛ شرایط اجتماعی برای آمدن مردم به صحنه اعتراضات علیه رژیم ؛ هر چه بیشتر مساعد میشود .
 
2 ) نقش آفرینی در نظم جدید منطقه ای :
در گذشته کلید رابطه با غرب و امریکا انحصارا" در دست ولی فقیه بود . وی نیز بر اساس مصلحت و منافع باند خود در صورت نیاز از آن استفاده میکرد . چنان که ؛ یکسال پیش از آنکه مذاکرات رسمی اتمی در دولت حسن روحانی شروع شود ؛ در اواخر دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد دیپلوماسی پنهان میان فرستاده های ولی فقیه و نمایندگان امریکا در یکی از کشورهای حاشیه خلیج برقرار بوده است . یعنی چرخشی که در سیاست خارجی نظام ــ بدستور ولی فقیه ــ تحت عنوان " نرمش قهرمانانه " صورت گرفت و بعدا" سیاست خارجی دولت روحانی بر اساس آن تنظیم و به پیش رفت ؛ در واقع در اواخر دولت احمدی نژاد کلید خورده است . 
بعد از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 92 و پیروزی حسن روحانی ؛ با تغییر سیاست نظام در رابطه با تماس علنی و رسمی با غرب و امریکا و استراتژی " نرمش قهرمانانه " ؛ از سال گذشته بطور علنی از طریق کانال رسمی وزارت خارجه دولت روحانی ؛ مذاکرات پیرامون پرونده اتمی آغاز و با رضایت ولی فقیه تا بامروز ادامه داشته است   .
علیرغم دوگانه گوئی های ولی فقیه و ظاهرا" بی نتیجه دانستن این مذاکرات ؛ این مذاکرات با تشویق و رضایت وی هر روز ابعاد تازه ای یافته است .  مذاکرات اتمی و نیاز به موفقیت در این عرصه ــ برای رهائی از فشار تحریم ها ــ با ارتباطات متعدد وزیر خارجه ها و هیئت های مذاکره کننده دو کشور و همچنین تماس تلفنی حسن روحانی با رئیس جمهور امریکا ــ اوباما ــ توازن جدیدی در این رابطه ایجاد کرده است ؛ بطوریکه :
اولا" بر خلاف گذشته در رابطه با نوع و میزان رابطه با امریکا ؛ دیگر ولی فقیه تنها تصمیم گیرنده نیست و باند رفسنجانی ؛ روحانی حتی سهم بیشتری از این تصمیم گیری را دارا میباشند . یعنی بر خلاف مذاکرات اتمی در دوره های گذشته ــ دوره جلیلی ــ ؛ این بار بسیاری از تصمیمات مربوط به مذاگرات اتمی ؛ در دولت روحانی و توسط ارگان سیاست خارجی اتخاذ میشود .
دوما" بر خلاف دیپلوماسی پنهان که خامنه ای بی ارتباط با میز مذاکره نشان داده میشد ؛ این بار پای ولی فقیه غیر مستقیم از طریق این ارتباطات به حیطه سیاست خارجی و نزدیکی به غرب و امریکا گشوده شده است . یعنی سیاست مذاکره و مصالحه با غرب و امریکا ؛ سیاست این باند و آن جناح و ...... نیست ؛ سیاست کل نظام میباشد .
اما در باره توافق نهائی احتمالی اتمی همچنانکه از تماسهای جداگانه هر بار وزرای خارجه دو کشور و هیئت های اتمی دو کشور ایران و امریکا پیداست :
اولا" این توافق ؛ در واقع توافق میان ایران و امریکا خواهد بود .
 ثانیا" قبل از اینکه این توافق بر سر عقب نشینی رژیم بر سر برنامه اتمی اش باشد توافقی است با اهداف سیاسی و بخصوص در گرو هم جبهه شدن ایران با جبهه جهانی ضد داعش است . که این هم جبهه گی هم ؛ در قدم اول مستلزم چشم پوشی نظام جمهوری اسلامی و ولی فقیه اش از حمایت یکی از اصلی ترین ستونهای استراتژیکی اش در منطقه ــ نظام بشار اسد در سوریه ــ . یعنی ولی فقیه باید بپذیرد که سوریه از دست رفته است  .
واقعیت این است که ؛ علیرغم سوء پیشینه منفی در سیاست خارجیِ منطقه اییِ رژیم و حمایت آشکار او از تروریسم و بنیادگرائی ؛ در شرایط فعلی منطقه و دستیابی داعش به قسمتی از خاک عراق و سوریه ؛ با توجه به نفوذ منطقه ای رژیم ایران بخصوص در عراق و سوریه ؛ ایران برای کمک به حل این بحران برای غرب و امریکا ؛ مخاطبی حذف ناشدنی است .
چرا که ؛ بخاطر تحقیر شدگی کشورهای عربِ سنی توسط ایرانِ شیعی و به حاشیه رفتن و نادیده گرفتن حقوق آنان توسط ایرانِ شیعی و متحد شیعی اش ــ نوری المالکی ــ در عراق و همچنین بشار اسد در سوریه ؛ داعش برای سنی ها منبع الهام ؛ اعتماد به نفس و یک متحد مقطعی برای مقابله با تهدید شیعه در منطقه میباشد .
کما اینکه تعدادی از کشورهای عربِ منطقه ؛ متهم به همکاری و کمک به داعش برای قدرت گیری در سوریه میباشند و در عراق هم ؛ کمک مردم سنی در تصرف شهرهای موصل و تکریت و ... پیروزیهای بعدی داعش ؛ نقش اساسی داشته است . بنابراین متحدین منطقه ای امریکا ــ کشورهای عرب منطقه ــ در جبهه ضد داعش نه تنها به لحاظ کمک نظامی وزنه ای نمی باشند ؛ بلکه بلحاظ استواری در هم پیمانی هم قابل اعتماد نمی باشند .
برگردیم به بحث مذاکرات اتمی ؛ در حالیکه موفقیت رژیم در مذاکرات اتمی با غرب و امریکا ؛ به تصمیم رژیم در همراه شدن با ائتلاف جهانی علیه داعش ؛ گره خورده است . از آنجا که چبهه ضد داعش ؛ ضد بشار اسد هم هست ؛ ائتلاف رژیم با این جبهه ؛ بدلیل اهمیت استراتژیکی سوریه ــ کلید توسعه طلبی های منطقه ای رژیم ــ کار آسانی نخواهد بود و نباید آن را ؛ در آینده ای نزدیک انتظار داشت .
از طرف دیگر اما ؛ ولی فقیه خوب میداند بدون توافقات سیاسی با امریکا از جمله معامله بر سر سوریه ؛ از پیشرفت در زمینه مذاکرات اتمی خبری نخواهد بود و بدون این توافق هم ــ توافق اتمی ــ  ؛ ادامه حکومت آخوندها با مشکلات بیشمار اقتصادی و اجتماعی روبرو خواهد شد .
با این حال مهره های دو باند اصلی رژیم از اینکه در ائتلاف جهانی علیه داعش به بازی گرفته نشده اند ؛ سور و گداز نموده و وحشت و نگرانی خود را پنهان نمی دارند . چرا که با برکناری نوری المالکی از پست نخست وزیری در عراق و با بخطر افتاده شدن بشار اسد در سوریه ــ بخصوص بعد از بمبارانهای امریکا بمواضعی در خاک سوریه ــ ؛ سر پلهای استراتژیک رژیم در منطقه در حالی از دست میروند ؛ که جمهوری اسلامی در شکل گیری نظم جدید منطقه یی هم ؛ به بازی گرفته نشده و سَرش  بی کلاه مانده است .
بهمین خاطر در شرایط جدید ؛ ولی فقیه فراتر از رضایت بادامه مذاکرات اتمی ــ و انتظار پایان موفقیت آمیز آن و نجات از تحریمها ــ ؛ به معرفی چهره ای تازه و مطلوب از حکومت اسلامی ــ برای نقش آفرینی در شرایط جدید منطقه ــ ؛  نیاز دارد .  چهره تازه ای که اکنون توسط روحانی و تیم مذاکره کننده اتمی در جریان مذاکرات و ملاقاتها با مقامات غرب و امریکا ؛ ارائه میشود .
خامنه ای در تائید و حمایت از تیم مذاکره کننده اتمی میگوید : چهره جمهوری اسلامی ایران در سالیان گذشته به ناروا و غلط ؛ مشوش جلوه داده شده و نمایندگی های ایران در خارج باید این چهره را برگردانند و چهره واقعی را بدنیا معرفی کنند .
یعنی در شرایط جدید منطقه ای و حوادث عراق و سوریه ؛ ــ برکناری نوری المالکی از نخست وزیری عراق ؛ جنگ در سوریه ؛ ظهور داعش و تشکیل حکومت اسلامی در قسمتی از خاک عراق و سوریه و حمله امریکا به مواضع داعش در سوریه و .....  ــ که به کوتاه شدن دستِ دخالتِ رژیم در کشورهای عراق و سوریه منجر شده و همچنین با دخالتها و تأثیر گذاری غرب و امریکا و طرفداران منطقه ای آنها در تغییر آینده این کشورها ؛ بنظر میرسد رژیم ایران ؛ بدنبال تغییر استراتژی خود در منطقه و بخصوص در کشورهای وابسته به  خود میباشد .
بعبارتی تعادل استراتژیک گذشته رژیم بعد از ضربات در سوریه و عراق و خروج حماس از هم پیمانی با رژیم ؛ دیگر به شکل گذشته کارآیی نداشته و قابل دوام نمی باشد . در همین رابطه ولی فقیه نظام در دیدار با اعضای مجلس خبرگان ( 13 شهریور ) بعد از اشاره به شرایط جدید جهانی  و اینکه نظام فعلی جهان قابل استمرار نیست و نظم جدیدی در حال شکل گیری است ؛ از ایفای نقش مؤثر در نظم جدبد سخن گفت : ...... کار دومی که مهمه ؛ این است که خودمان را آماده کنیم ؛ کشور را آماده کنیم برای اینکه نقش آفرینی کند .
 ابراز ایفای نقش و وظیفه در نظمِ جدیدِ جهانیِ مورد درخواست  ولی فقیه ؛ همان سیاست تسلیم و وابستگی به غرب و امریکا است ــ یعنی سر سپاری به نظمی که از طرف امریکا بر جهان تحمیل میشود ؛ هضم در اقتصاد جهانی و جستجوی امنیت خود در امنیت جهانی بخصوص غرب و امریکا ــ ؛ سیاستی که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در پوش مذاکرات اتمی در دستور کار رژیم قرار داشته است ؛ امری که ــ یعنی مشارکت رژیم در نقشه آینده منطقه ــ ؛ حداقل مورد استقبال کشورهای اروپائی هم قرار گرفته است .
حسن روحانی در سفر به قزاقستان هم از این سیاست جدید با عنوان ضرورت " اتصال شرق و غرب عالم " و " آشتی با جهان " به منظور انتقال علم و فلسفه و فرهنگ از غرب به شرق نام برد و روزنامه مردم سالاری ( 18 شهریور 93 ) وابسته با باند رفسنجانی ـ روحانی ؛ این سیاست منطقه ایِ جدیدِ رژیم را به تمایل امریکا نسبت میدهد و می نویسد :
...... واقعیت پنهان در راهروهای کاخ سفید این است که ؛ اوباما بشدت نگران شکست همگرایی با جمهوری اسلامی است . این روزنامه ضمن اعتراف به نیاز رژیم به مذاکره و برقراری رابطه با غرب و بویژه امریکا مینویسد : جنگ طلبی موضوعی است که بهیچ عنوان نمی توان آن را به پای انقلابی بودن نوشت و در فرهنگ ایرانِ اسلامی صلح طلبی بعنوان یک ارزش تلقی میشود . اما در تهران متأسفانه برخی ها ؛ چشم بدهان هم مسلکان خود در میان جمهوری خواهان و جنبش افراطی " تی پارتی " دوخته اند .
روزنامه ابتکار در توجیه اینکه خط تسلیم و وابسته گرائی به امریکا علیرغم هر ضرر و زیانی که برای کشور داشته باشد  باید در پیش گرفته شود ؛ توضیح میدهد که این سیاست را در شرایطی که امریکا به چنین رابطه ای برای مقابله با خطر داعش نیاز دارد و از آن استقبال میکند ؛ باید قدر بگداریم و می نویسد : ..... آقای رئیس جمهور ــ اوباما ــ در مقام دیدگاه رئالیست های امریکا درحال پیداکردن یک صفحه جدید در روابط با ایران است ( روزنامه ابتکار 18 شهریور ) .
روزنامه آرمان وابسته به رفسنجانی ( 5 شهریور ) هم با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به عراق و رضایت رژیم و ولی فقیه به برکناری " نوری المالکی " ــ نخست وزیر وابسته به ایران ــ و توضیح فاصله گیری رژیم از راه حل های منطقه ایِ مبتنی بر دیپلوماسی غیر رسمی ؛ نوشت : این سفر در واقع نشان داد ؛ ایران قصد دارد به جای سیاستهای مبتنی بر دیپلوماسی غیر رسمی ...... سیاست های خود را در قبال عراق با هوشمندی تنظیم کند . منظور این روزنامه از دیپلوماسی غیر رسمی همان دخالت های تروریستی با هدایت و فرماندهی قاسم سلیمانی میباشد که ؛ در گذشته اساس رابطه رژیم با کشورهای منطقه بود .
در چنین اوضاع و احوالی روحانی برای شرکت در اجلاس سازمان ملل به نیویورک رفته است . وی در آستانه سفر به نیویورک در مصاحبه با شبکه خبر " ان . بی . سی " با گفتن اینکه " در دنیای سیاست همه چیز امکان پذیر است " برای ملاقات با رئیس جمهور امریکا ــ اوباما ــ چراغ سبز نشان داد و در ادامه مصاحبه گفت : این عدم رابطه و شرایط ایران و امریکا ؛ تا قیامت که نخواهد بود ....... و اینگونه نیست که صد سال دیگر هم همینطور باشد . 
و در حالیکه گروههای تندرو تر اصولگرایان تهدید کرده اند که ؛ در صورت دیدار حسن روحانی و اوباما ؛ ما طرح عدم کفایت رئیس جمهور را به مجلس ارائه میدهیم ؛ علی اکبر ولایتی مشاور ارشد ولی فقیه میگوید هر چه روحانی انجام میدهد در راستای دیدگاههای ولی فقیه است ؛ وی تأکید میکند که : بدون تردید آنچه دکتر روحانی انجام میدهد در راستای دیدگاههای رهبری و بر اساس توسعه روابط بر پایه احترام متقابل است .
علی اکبر ولایتی در ادامه  میگوید : از دکتر روحانی انتظار میرود مانند سال گذشته که از مصالح ملت ایران دفاع کرد ؛ این سفرش نیز پر برکت باشد و با پیروزی برگردد. ولایتی در ادامه گفت : فصل کنونی ؛ موقعیت زمانی مهم و حساسی بوده و فرصتی برای کشورها است که علاوه بر بیان دیدگاههای جهانی خود ؛ ملاقاتهای دو جانبه نیز داشته باشند .
در حالیکه مذاکرات اتمی بین ایران و 5+1 بر سر برنامه اتمی به مراحل حساسی رسیده است و در حالیکه احتمال موفقیت مذاکرات و همچنین امکان مشارکت ایران در ائتلاف جهانی برای مبارزه علیه داعش " دلواپسان " نظام را به وحشت انداخته است ــ بخصوص  آنها نگران دیدار احتمالی روحانی و اوباما هستند ــ ؛ محمد رضا خباز معاون امور مجلس ریاست جمهوری گفته است : اگر نظر رهبر انقلاب برای انجام دیدار آقای روحانی با رئیس جمهور امریکا جلب شد ؛ طبیعتا" این مذاکرات انجام خواهد شد . در غیر اینصورت ؛ قطعا" برگزاری چنین مذاکراتی بصورت رو در رو اتفاق نخواهد افتاد .
 
در پایان اما ؛ اینکه تا چه حد احتمال پیروزی مذاکرات  اتمی ایران و 5+1 وجود دارد  ؛ معلوم نیست ولی آنچه که معلوم است بدون این توافق و پیروزی ؛ ادامه این نظام نا ممکن است . و در حالیکه راه عقب نشینی رژیم از مذاکرات اتمی بخاطر خطر تحریمها بسته است و راه موقتا" رو به جلو ؛ در گرو موافقت رژیم بر سر تسلیم و پذیرش نظم منطقه ای مطلوب غرب و امریکا نهفته است . آیا رژیم از ترس مرگ دست به خودکشی خواهد زد ؟
 
محمود خادمی
 
29.09.2014
7 مهر 1393
arezo1953@yahoo.de
 
 
 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
محمود خادمی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.