شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پاسخ به 5 سوال از همکاران ماهنامه دیدگاه سوم

عباس رحمتی

ماهنامه دیدگاه سوم: پیش از شروع ممنون می شوم که خود را معرفی کنید

عباس رحمتی :   فعالیتهای سیاسی  خود را  تقریبا از سالهای دوم دبیرستان شروع کرده و در سالهای  1354 شمسی، یعنی  زمانی که سالهای آخر دبیرستان  بودم  (این فعالیتها )زیاد تر شد  در همان سالها با یکی از دوستانم که دانشجو بود به دانشگاه تهران می رفتم ، در این میان با بچه های دانشگاه و تفکرات مختلف آشنا می شدم  و زمانی که انقلاب شد  خودم دانشجو سال سوم  بودم  من هم همراه مردم و انقلاب  شدم   دراین بین با نیروهای سیاسی شروع به فعالیت کردیم و  تا  از دید خودم ایران را به  آزادی  و دموکراسی برسانیم و  این رویا، و آزادیخواهی با همه مشکلاتش ادامه داشت تا  اینکه بعداز کشتار سال 1367   و اعدام بسیاری از دوستانم و پس از تعقیب و گریز  پای من هم به خارج کشور کشیده شد و  هنوز هم بعد از 24 سال در خارج کشور آن رویاء در سرم  اپیچ و تاب  دارد ولی نا امید نشده ام ،  ایران روزی به  آنجا خواهد رسید و همین کاری که دیدگاه شروع کرده  مقدمه  همان دموکراسی می تواند باشد . از دوستان تقریبا قدیمی شبکه اجتماعی  دیدگاه  هستم و دیدگاه را از دموکرات ترین سایت های سیاسی می دانم ، با وجود تمامی تهمت ها و افترا ها از طرف افراد و گروه ها  به کارخودش ادامه داده و فعالیت های خود را نیز گسترش هم  داده است  اولین مقاله من  نامه ای بود که به بانکی مون نوشته شده بود و در این سایت و برای اولین بار کلا در  اینترنت  انتشار پیدا کرده بود پس  فعالیتهای انیترنتی من  از همین دیدگاه شروع شده است.  من  فبلا  در ایران در نشریه های سیاسی  در تهران کار کرده بودم   و در نشریه  خارج کشور بهار ایران که در هلند انتشار میدادیم  و بعد از اینترنتی شدن بیشتر نشریه ها، انتشار آن متوقف شد و در حال حاضر علاوه بر سایت وزین دیدگاه  با چند سایت دیگر همکاری دارم .

 

ماهنامه دیدگاه سوم: ورود دوباره نیروهای ائتلاف به عراق و حملات هوایی به عراق و سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عباس رحمتی :   اصولا جنگها برای  منافع اسلحه سازی ها به راه می افتد و نه برای دموکراسی و حقوق بشر  با نگاهی به جنگهای منطقه  در خاور میانه  می توانیم این واقعیت را دریابیم  کارخانه های  و شرکتهای اسلحه  سازی از این جنگها سود های هنگفتی می برند  و کشورهای غربی علاوه بر این سودها  به  سامانه های دفاعی در آن منطقه نظر دارند در واقع   از ژوئن گذشته، زمانی که گروه داعش طی حملات پی‌درپی خود، مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرد، بر ارزش سهام شرکت‌هایی که در سامانه‌های دفاعی فعالیت دارند، افزوده شد. جنگ نوین، مفهوم جدیدی به «اقتصاد تنش» داده است.

ارزش سهام شرکت‌های آمریکایی همچون «Lockheed Martin» ،«Raytheon»، «General Dynamics» و «Northrop Grumman» از زمان ظهور پدیده داعش، به شکل ثابتی بالا رفت. ارزش سهام BAE Systems شرکت بریتانیایی غول‌پیکر سازنده سامانه‌های دفاعی نیز، به همین ترتیب.

در جریان جنگ خلیج فارس  سال ۱۹۹۱ و پس از حوادث ۱۱ سپتامبر، ارزش سهام شرکت‌هایی که در همین حوزه فعالند نیز شاهد افزایش مشابه بود. اکنون نیز دو تنش موجود در دو منطقه مختلف از جهان که هرکدام دلایل جداگانه‌ای دارد، سود سرشاری عاید شرکت‌های اسلحه سازی کرده است.   شاید سامانه های دفاعی و سود سرشار از آنها کشورهای ائتلاف را بهم نزدیکتر کرده باشد از قبل هم برنام ریززی شده است مثل روز روشن بود که گروهی مثل داعش در این میانه رشد میکند و با برنامه جلو میروند ولی از این گروه بیشتر شاید کشورهای ائتلافی بیشتر رشده کرده اند .دو دیگر اینکه ،این جنگ  بهانه ای  ( با داعش ) شده است تا  برای از بین بردن داعش در منطقه   و جنگ با روسیه   این کشورها را بهم نزدیک   کند کارشناسان از جمله تیلمن براک، تحلیلگر اقتصادی مرکز بین‌المللی پژوهش‌های امنیتی و توسعه‌ای که با شبکه خبری سی،ان،ان مصاحبه کرده، معتقدند سیاست جنگ‌های نوین، ضرورتا به دست آوردن مهمات، بمب‌های و موشک‌های مختلف را نمی‌طلبد. به طور مثال آمریکا و همپیمانانش، به اندازه کافی مهمات در اختیار دارند. تمرکز اکنون بر روی سامانه های دفاعی به ویژه در اروپا است که نیازی به حمله مستقیم ندارد. به ویژه این‌که تنش‌ها به طور نسبی از این منطقه دور هستند از این رو، سرمایه‌گذاران بر نیاز اروپا به مدرن سازی سامانه‌های دفاعی خود، متمرکز هستند.

براک می‌گوید: «افزایش سهام شرکت‌های دفاعی نشان از آن دارد که غرب نیاز خود برای آمادگی برای ورود به جنگ با روسیه و همپیمانانش را درک کرده است .»این باز گشت مجددا  با بهانه  مبارزه با داعش و سوریه  می تواند  دلیل محکمی برای ورود به جنگ تازه ای باشد .   

 

ماهنامه دیدگاه سوم: آیا جمهوری اسلامی "حق مسلم" را فدای بقا خواهد کرد؟

عباس رحمتی :   جمهوری اسلامی  برای بقای خود ،دست به هر جنایتی خواهد زد ، از سرکوب ملت تا اعدام های گسترده و حتا  اسید پاشی در ملاء عام  و هرجنایت دیگری انجام میدهد تا چند صباحی بیشتر عمر کند . این  رژیم ، دولت در دولت است و برای حفظ بقای خود باید اول ولایت فقیه خود را راضی کند گرچه در مورد حل مسئله هسته ای ش   از او اجازه خواسته اند و او بوده است که آنها را راهی آمریکا کرده است. ولی گاهی اوقات کرشمه های خرکی اش بند را آب میدهد و همه چیز را بهم میریزد مانند این آخری که  درخواست سانتریفوژ های نوزده هزارتایی  کرده است و این یعنی بن بست کامل مذاکرات البته همانطور که گفتم اینها کرشمه های آخوندی است و خواسته است  بگوید من هم هستم و بدون حق حساب من کار پیش نمی رود . ولی فکر می کنم اینها همانطوری  که قول داده اند جام زهر را به خامنه ای بخورانده اند  .چون این تحریمها بوده است که اینها را به سر میز مذاکره کشانده است ، حسن  روحانی ( فریدون ) در مصاحبه آخرش مطمئن تر از گذشته صحبت می کرد طوری که گوئیا همه چیز تمام شده است ولی می توانند بازهم موش و گربه بازی در بیاورند، باید دید که  غربیها  چقدر  ناز آنها را می خرند !

 

ماهنامه دیدگاه سوم: آیا حسن روحانی و شرکاء قادر به تغییر اساسی در روند اقتصادی و سیاسی ایران خواهند بود؟

عباس رحمتی :   در پزشکی وقتی می خواهند ببیند مریضی حال عمومی اش چطور است  ابتداء علائم حیاتی مریض را  انذازه می گیرند  ( نبض و فشارخون و تعداد تنفس )  , این سه علامت  ، نرمال بودنش  سلامتی  مریض    را نشان میدهد . حالا به علائم  و وضعیت اقتصادی ایران نگاه کنید تورم بالا، گرانی بی حد و بیکاری  و کسری بودجه (تحریم اقتصادی را هم فراموش نکنید ) از علائم بیماری اقتصاد کشور است که نشان میدهد بدون برنامه صحیح اقتصادی نمی توان این علائم بیماری را از بین برد . آیا از اول  انقلاب تا کنون هیچ دولتی در درون  این  رژیم توانسته است  بدون تورم  و بدون بیماری اقتصادی و بدومن دزدی و...  زندگی  مردم را  راحت تر کند  تا مردم بی دغدغه  گذران زندگی  کنند؟ و بعد از آن ، آیا دولت ها برنامه ریزی برای اقتصاد بیمار کشور کرده اند ؟ اگر برنامه ای نداشته   باشند  تورم در اقتصاد مهار  نشده و بیمار خواهد شد و بدنبالش  چاپ بی رویه اسکناس و زیادی  وجه نقدینگی و  دزدیها  و رشوگیریها  همچون سرطانی جسم بیمار این اقتصاد را  در هم می پیچد و بقول اقتصاد دان ها زمانی که اقتصاد تورم زا شد مهارش بسیار سخت خواهد شد آنزمان اقتصاد  نه در مشت قابل مهار است  و نه در دست! در این زمان است که آلودگی این چنین، اقتصادی همه جا را فرا میگیرد  در چنین  شرایطی است  که گرانی و بیکاری بیداد می کند  حال اگر   دزدی های میلیاردی و  رشوه خواری هم به آن اضافه شود دیگر براحتی قابل مهار نیست ! چنین است که  رشوه گیری  در سراسر کشور دیده میشود و مردم از گذشته  کمبودهای زندگی را بیشتر احساس می کنند  . در خوشبینانه ترین شکل  می توان گفت دولت یازدهم اگر  بهترین روند را  هم  در پیش گیرد و اگر دزدی هایی در  شرکاء وجود نداشته باشد و   تحریمهایی  که باعث شده است اینها را به سر  میز مذاکره بکشاند تا از نظر خودشان بتوانند بهبودی در وضعیت کنونی ایجاد کنند ولی بعید می دانم با چنین برنامه های مقطعی بتوانند کاری از پیش ببرند از نظر سیاسی هم باید گفت "سالی که نکوست از بهارش پیداست "  اضافه شدن اعدامها  و سرکوب بیشتر مردم  ،از اذیت و آزار بد حجابها تا اسید پاشیدن به روی زنان و دختران مردم و فشارهای اجتماعی در جامعه و دانشگاه و کارخانه ها    مشخص است که روحانی و بزرگتر از روحانی هم نمی تواند جلوی  چماقدارانش را بگیرد  در حین  اینکه نباید فراموش کرد که روحانی خودش از امنیتی کارهای رژیم بمدت 16 سال ، در سالهای کشتار و قتلهای زنجیره ای بوده است.در پایان این سوال باید گفت اگر همان سیاست 35 سال پیش را در پیش بگیرد مردم باید راه دیگری بیابند . سیاستهای خارجی رزیم در آینده نرمتر خواهدشد همانطوریکه   روزنامه فایننشال تایمز از شکست سیاست صدور انفلاب اسلامی می نویسد : رژیم تهران به آرامی و به طور محسوسی مبارزه برای قدرت در خاورميانه را می بازد. پيامهايی که به اشکال مختلف از انقلاب اسلامی سال 79 تبليغ کرده بود به نظر رنگ باخته اند و حمايت خود را در داخل و خارج از دست داده است.

این روزنامه نوشت: تلاشهای رژيم تهران برای هدايت حرکتهای ضد غربی ديگر مانند گذشته انگيزه ايجاد نمی کند. ديدگاه خمينی اکنون ممکن است موجب عذاب وی در قبر شود..

دورهٴ شعار "مرگ بر آمريکا" گذشته

روزنامه ابتکار نزدیک به دولت روحانی در شماره امروز خود صراحتا نوشت: دورهٴ شعار «مرگ بر آمريکا» گذشته است. و وضعیت مردم را هم چنین بیان میکند :

اين روزنامه نوشت: بايد صادقانه بپذيريم که از آن روزگار مدتها گذشته است و اين روزها شرايط فرق می کند. بايد اعتراف کنيم که ما ديگر آن مردم نيستيم. فرياد را کسی می تواند بزند که گرفتار شکمش نباشد، فرياد را کسی می تواند بزند که دستش پاک باشد، فرياد را کسی می تواند بزند که پايش جايی گير نباشد. مسأله خيلی به سياست بين الملل ربطی ندارد، ماجرا خودمانی تر از اين حرفهاست.

 

ماهنامه دیدگاه سوم: آیا اپوزیسیون در روند مسائل در ایران و خاورمیانه نقش مداخله گری دارد؟

عباس رحمتی :   اگر منظورتان  اپوزیسیون خارج کشور است ، می توان گفت فعالیتها در داخل تقریبا در حد صفر است و فقط  گهگاهی  به مناسبت هایی ، کارها و فعالیت های محدوی صورت میگیرد  ، جریان جنبش سبز  هم که  رژیم با سرکوب و کشتار ودستگیری سران جنبش ، مهار کرده است ولی آتش آنر نتوانسته است کاملا خاموش کند و این جریان روزی در ساعت سین  بیرون  خواهد  زد،  همانطور که می بینیم در زندانها هم مقاومت ادامه دارد ولی رژیم با پیچیدگیهای ضد انسانی وابستگان آنها را در بیرون زیر نظر دارد تا مبادا حرکتی درشهرها صورت گیرد . در رابطه با مسائل خاور میانه می بینیم که مجاهدین در سوریه فعالیتهای سیاسی دارد و تا آنجا پیش رفته است که باعث اعتراض بعضی از اعضای شورای ملی مقاومت شد ( استعفای دکتر قصیم و محمد رضا  روحانی  یکی از علل استعفا بود ) مجاهدین خلق حتا یک قسمت اخبار سیمای آزادی را به سوریه  و ارتش آزادی  سوریه اختصاص داده است  و حضور اعضای ارتش آزادی و مخالفان بشار اسد در جلسات (ویلپن ) و سایر جلسات مجاهدین نشان از حمایت مجاهدین دارد .بنظر من  این حمایتها فقط از نظر سیاسی معنا پیدا میکند  از نظر عملی کاری از پیش نمی برد. این بحث فرصت بیشتری می خواهد. 

 

ماهنامه دیدگاه سوم: موقعیت کنونی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

عباس رحمتی :   ببینید اگر بخواهیم همه جانبه به این سوال جواب بدهیم باید یک تحلیل جامعه با فاکت های معتبر  ارائه دهیم  اما با روندی که ملاحظه می شود چشم انداز امیدوار کننده ای دیده نمی شود رژیم اختناق را هر روز  گسترده تر و شرایط را تنگتر از گذشته می کند برای بقای خود ، حاضر است دست به هر کاری  ضد انسانی و غیر دموکراتیک بزند برای مثال  اخیرا بنام   حفظ حجاب (اجباری )،جریان اسید پاشی را در اصفهان براه اندخته اند !  جناحها و باندهای رژیم برای پیش بردن خط کلی باند ولایت فقیه  دست به اعدام و میزنند اعدام "امیر اصلانی " و آماده کردن" آ... کاظمینی بروجردی " و اعدامهای خود سرانه  دیگر برای مقابله با دولت اعتدال شان است در صورتیکه ضربه اصلی متوجه مردم ایران است  و ایران را  از نظر اعدام  درصدر کشورها  قرار داده است . پس وضعیت داخلی از فشار اختناق  بر مردم تا سرکوب کارگران و اخراجهای  بی حساب و کتاب آنها  با قرار دادهای ارتجاعی  ضد کارگری از چشم انداز های ناامید کننده است مردم اکثرا به کل این رژیم  بدبین هستند و به هیچ جناحی امیدی ندارند ولی هر بار هم  با نصایح سردمداران گول میخورند و یاد شان میرود که این بار هم گربه نبود  سگ بود و همچنان پاچه میگیرد  ! تا وقتی که مردم به خود نیایند و از گذشته خود درس نگیرند " درب " بر همین پاشه خواهد چرخید . در مورد سیاست خارجی رژیم  که عمده ترین آن همین مسئله اتمی  است باز در جلسات آینده هم مشخص کننده  نخواهد بود  رژیم در واقع بقول لرها مهره ی مار دارد با  فریبهای  مخصوص خود  در واقع  با  غربیها چندین و چند سال است کنار آمده است و همیشه غرب را بازی داده است  و غربیها هم با نتایج این بازی  ها آشنا یی دارد و از تجربیاتی که دارد  سعی کرده و میکند که  ولوم قراردادها را  با همکاری رژیم   تنظیم  کند  آنها حتا حاضر شده اند که   چشم بر مسئله  سوریه و ادامه کشتار در آنجا (سوریه)  ببندند!  فعلا غرب با این پا و آن پا کردن  چشم به  جلسات  آخر  ماه ( 24نوامبر ) بسته است با اینکه هنوز چندین روز دیگر به آن جلسات مانده میگویند ( مثلا ظریف )  امیدی به آن  جلسات نیست ! میخواهند باز   با بالا بردن  فتیله  فعالیت های خود  همچون سالهای قبل وقت بخرند  و  این تا زمانی که  نفت و گاز حرف اول را میزند همین موش و گربه باز کردن ادامه خواهد  یافت ،  مگر  اینکه مردم راه حل دیگری بیابند. مردم باید   امیدشان را  برای زندگی بهتر از دست  نداده و  همچون گذشته به کار دیکتاتور پایان دهند و کاری کنند تا دیکتاتور به پایان کارش سلام کند !  ولی این بار با چشمی بازتر  کاری کنند که نشان دهند بدنبال چه  هستند و چه می خواهند جایگزین این نظام پلید کنند؟ 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.