شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پاسخ به 5 سوال ماهنامه دیدگاه سوم

كوروش طاهري

ماهنامه دیدگاه سوم: پیش از شروع ممنون می شوم که خود را معرفی کنید
کورش طاهری: با سلام به شما و خوانندگان عزیز! خیلی کوتاه :کوروش طاهری هستم
 
ماهنامه دیدگاه سوم: ورود دوباره نیروهای ائتلاف به عراق و حملات هوایی به عراق و سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟
کورش طاهری: به باور من بخشی از این بازگشت مربوط به سیاستهای انتخاباتی داخلی در آمریکا است و بخشی هم برای حضور موجه آمریکا در منطقه و البته در مهمترین کانون بحران منطقه یعنی سوریه و عراق ناشی می شود. از طرفی غربیها در سوریه مستقیما دخالت داشته اند اما در عراق به دلیل خروج نیروهای آمریکا و چند کشور دیگر از این کشور ,نمیتوانستند مستقیما در عراق دخالت کنند و پوشش ائتلاف علیه داعش  بهترین راه کار بود .با تاکید بر این که در سوریه و بیشتر در افغانستان  نیز چنین مشارکت وجود داشته است. به این کار بپردازند. از طرفی تغییرات در ساختار حکومتی قدرت بود که به ساقط شدن دولت نوری مالکی منجر شد و افزون بر این در وضعیت کنونی این دولت عراق است که خواستار کمک و حضور نظامی آمریکا در این کشور است زیرا می داند بدون این کمک ممکن است داعشی ها بغداد را تصرف کنند.
 
از طرفی ایالات متحده به دلیل قدرت  رهبری و برقراری روابط با دولت­های منطقه­ای از طریق پیمان های دفاعی و نظامی، نفوذ چشمگیری در منطقه داشته و همواره به این موضوع اشاره کرده است که دارای منافع حیاتی در این مناطق است، لذا نسبت به معاد لات سیاسی در خاورمیانه و جهت گیریهای سیاسی کشورهای منطقه حساسیت زیادی دارد. در این راستا ایالات متحده برای جلوگیری از افزایش قدرت و نفوذ دولتهای مانند ایران و سوریه و جلوگیری از نظم منطقه­ای و شکل­گیری قدرت منطقه­ای در قالب اتحاد میان ایران، عراق و سوریه، و اعمال فشار به این دولتها، چاره­ای جز حضور مستقیم در این منطقه ندارد. هم چنان که با راک اوباما در دیداری با سران کنگره امریکا گفته است برای انجام عملیات در عراق نیازی به اجازه کنگره ندارد.

از طرفی در فاز حضور نظامی اتخاذ تاکتیک عملیات هوایی به ایالات متحده امکان می دهد که پس از یک غیبت چندساله، یکبار دیگر به عراق بازگردد؛ بازگشتی که با هزینه ای کمتر و بازدهی بیشتر همراه خواهد بود.

به باور من نیمه عربی و کردی عراق در آینده، برجسته تر خواهد شد و شیعه گرائی جایش را به اکثریت گرایی  سنی خواهد داد و عربستان و قطر و از آن سوی نیز ترکیه، جای ایران را خواهند گرفت.
 
ماهنامه دیدگاه سوم: آیا جمهوری اسلامی "حق مسلم" را فدای بقا خواهد کرد؟
کورش طاهری: جمهوری اسلامی هیچگاه نمی خواهد که اشتباهات محمد رضا شاه را تکرار کند و می داند برای مقابله با تهدیدها بایستی از اهرم قدرت فیزیکی و سیاسی برخوردار باشد با تکیه بر چنین موضوعی فقط در یک حالت ممکن است از موضوع هسته ای صرفنظر کند و آن وقتی خواهد بود که آمریکا و گروه ائتلاف تضمین های معتبر برای عدم سقوط و عدم براندازی به حکومت ایران بدهند. شایدبرخی از افراد,وضعیت کنونی را با زمان پذیرش قطعنامه آتش بس مقایسه کنند و منتظر جام زهر دیگری باشند. اما به گمان من شرایط کنونی بسیار متفاوت با آن زمان است و مهمتر این که با راک اوباما با تماسها و گشودن کانالهای دیپلماسی مشروعیت بین المللی به نظام جمهوری اسلامی داده است. بهر حال وضعیت ایران با کشورهای عراق و سوریه و لیبی بسیار متفاوت است .در این کشورها هنوز قبایل و طوایف در چرخه سیاست نقش دارند. ارتش شاه فقط یک سازمان تو خالی برای نشان دادن عظمت سلطنت پهلوی بود و فاقد پشتوانه عقیدتی و وابستگی فکری بود در حالی که نیروی نظامی کنونی در جمهوری اسلامی از پشتوانه عقیدتی برخوردار است و سپاه پاسداران و نیروهای بسیج بر عقاید مذهبی استوار هستند و فراتر از اینها فعالیتهای تبلیغاتی و سیاسی حکومت در نقاطی از آفریقا/آسیا و آمریکای لاتین و شبه جزیره بالکان و انزجار توده ها ی این مناطق از آمریکا موازنه حمایتی را نفع جمهوری اسلامی تغییر داده است.
 
ماهنامه دیدگاه سوم: آیا حسن روحانی و شرکاء قادر به تغییر اساسی در اقتصاد و سیاسی ایران خواهند بود؟
کورش طاهری: روحانی نیز مثل بقیه روسای جمهور اسلامی است(به استثنای ابوالحسن بنی صدر) برنامه های اقتصادی و سیاسی در قالب برنامه پنجم توسعه و در دو مرحله ده ساله از بیش تدوین و از تصویب ارگانهای حکومت گذشته است و هر ساله رهبر ولایت فقیه نیز سالی را بنام یک پدیده سیاسی یا اقتصادی نامگذاری می کند که در عمل سیاست کلی دولت را تحت تاثیر قرار می دهد و امکان مانور دولت بر اجرای طرحهای کوتاه مدت را به حداقل و یا به هیچ می رساند. از همه مهمتر روحانی نمی تواند فرد مستقلی از جریانهای حاکم بر اقتصاد و سیاست ایران باشد و چنین موضوعی مانع از پرداختن به فراهم آوردن شرایط صعود به آن چه که دولت رفاه نام دارد می شود. تا زمانی که سیستم اقتصادی واسطه گری و دلالی است و مکانیزم سیاسی بر محور چانه زنی های سنتی و نبود تشکل های اجتماعی و سیاسی متمرکز است تغییر و تحول بنیادی روی نمی دهد حتی اصلاحات سطحی را نمی توان در جامعه ایران دید.
 
ماهنامه دیدگاه سوم: آیا اپوزیسیون در روند مسائل در ایران و خاورمیانه نقش مداخله گری دارد؟
کورش طاهری: به گمان من اپوزسیون ایران فاقد کارآیی و توانائی در چنین تاثیر گذاریهای است. قول معروف آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی! این بهترین مثال عامیانه برای برداشت سیاسی از وضعیت اپوزسیون ایران است. زمانی اپوزسیون می تواند تاثیر گذار باشد که دارای ساختار و سازمانی مشخص با هدف گذاری در تاکتیک و استراتژی باشد و از وضعیت جامعه ایران و مناسبات داخلی و بین المللی آن تحلیل دقیق و فعالیت مستمر و مدنی بر اساس شاخصهای موجود در جوامع دموکراتیک داشته باشد. مهمتر از همه شبکه های ارتباطی توانسته خاصیت اپوزسیون  را به چالش بکشد و ناتوانی اپوزسیون چند پاره را عریان کند.
 
ماهنامه دیدگاه سوم: موقعیت کنونی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟
کورش طاهری: برای بررسی وضعیت ایران در محیط امنیت منطقه ای باید به جایگاه جمهوری اسلامی در خاورمیانه توجه کرد. خاورمیانه یکی از مناطق ژئوپولیتیک مهم جهان است که به دلیل وجود "ذخایر عظیم نفت و گاز"، "بازار عظیم مصرف" و "حضور اسرائیل" همواره دارای منازعه و رقابت های منطقه ای و نیز مورد توجه قدرت های بزرگ و فرا منطقه ای بوده است. از دوران جنگ سرد و نظام دوقطبی، چگونگی ایجاد موازنه قوا در خاورمیانه باعث ایجاد رقابت های گسترده منطقه ای و نیز جولان قدرت های فرا منطقه ای شده است. نیاز جهان صنعتی به منابع انرژی مطمئن و همچنین نیاز به داشتن منابعی مستقل در مقابل ذخایر انرژی روسیه موجب شده است تا کشورهای غربی همواره به حضور نظامی در کنار چاه های نفت باندیشند. آنها همواره برای تأمین امنیت خطوط کشتی رانی اهمیت ویژه ای قائل بوده اند .
با تکیه بر چنین وضعیتی جمهوری اسلامی با چالشهائی جدی در منطقه  روبرو است که اگر بحران هسته ای را در فاز جداگانه ای قرار دهیم  از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • وضعیت کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنان کشورهای بحر ین و عربستان
 • گسترده تر شدن حضور آمریکا در منطقه
 • بحران اسرائیل و بخشی از اعراب
 • وضعیت حکومت بشار اسد
 • از دست دادن قدرت هژمونی در عراق و لبنان
 • بحرانهای فزاینده اجتماعی/اقتصادی و سیاسی در داخل کشور
 • عدم اطمینان به روسها و چینی ها در استمرار حمایت از جمهوری اسلامی
 • نفت عراق و  نقش آن در او پک و عراق و تاثیر آن بر اقتصاد جمهوری اسلامی در صورت رفتن به سمت اتحاد با رقبای جمهوری اسلامی
 
ماهنامه دیدگاه سوم: سپاس از این که در این گفتگو شرکت کردید.
کورش طاهری: من هم از شما تشکر می‌کنم.
 
 
 
 
 

منبع: ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 11

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.