شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فرار مالياتي و پولشويي هاي گسترده جهاني درپاناما، بهشت مالياتي!

عباس رحمتی

بزرگترين اسنادي  كه تاكنون در جهان افشاء شده است شايد اسناد افشاء شده در پاناما  بهشت مالیاتی  باشد  اسنادي ميليوني  كه امروز فرار مالياتي يا جعبه اسناد Brierfkasten نام گرفته است  كه شامل افراد و شخصيتهاي سياسي و ورزشي  و رئيس دولتهايي است كه بعضي از آنها  هنوز هم بر مسند كارند و بعضي ها هم مانند نخست وزير ايسلند بلافاصله بعد از رو شدن اين اسناد يازده و نيم ميليون صفحه اي  استعفا داد و از قدرت كناره گيري كرد و بعضي ها هم همچون احمدي نژاد در ايران همچنان  از حمايت خامنه اي و آقازاده برخورددار است و فعلا اميدي به محاكمه وي نيست.  

اين اسناد (پاناما) منتشر شده  شامل 11.5 میلیون سند به حجم 2.8 ترابایت است که اسناد فعالیت‌های پولشویی و فرار از مالیات بسیاری از شخصیت‌های ثروتمند و یا سیاسی جهان را رو کرده است.

این اسناد توسط یک روزنامه آلمانی منتشر شده است و با مشارکت حدود 400 خبرنگار در سراسر جهان مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

بايد اشاره كرد ، این اسناد شامل فعالیت‌های افراد از سال 1977 تا پایان سال 2015 است و نشان می‌دهد که بسیاری از شخصیت‌های ثروتمند و یا رهبران سیاسی جهان از شرکت‌های پوششی برای پولشویی، فرار از مالیات و یا فعالیت‌های مالی غیرقانونی استفاده می‌کردند.

بنا به اعلام روزنامه گاردین انگلیس، این اسناد نشان دهنده یک شبکه مخفی معاملات در میان برخی سیاستمداران جهان است. اسناد و پرونده هاي مالياتي از بزرگان رژيمهاي سياسي و ديكتاتور و غير ديكتاتور  توسط خبرگان شجاع انتشار يافت در ميان افرادي كه فرار مالياتي دارند كمترين سهم از اين فرارها نصيب آمريكا شده است ، اسناد دست شركاء و سياسيون و حاكمان ديكتاتور و حتا ورزشكاران را نشان ميدهد در اين اسناد كه فعلان بشكل نامه و گزارش كوتاهي از سوي خبرنگاران جهان منتشر شده است نامهايي از نخست وزيران ايسلند( استعفا داد )  و انگليس (ديويد كامرون) وزير اسپانيايي ( امروز استعفا داد ) او كه تا امروز (١٥ آپريل) در راس كارقرار داشت "خوزه مانوئل سوریا" است كه از سمت کفیل وزارت صنایع و همچنین از نمایندگی پارلمان اسپانیا استعفا کرد.

"خوزه مانوئل سوریا"، کفیل وزارت صنایع اسپانیا در پی افشا شدن ارتباط های تجاری‌اش با شرکت های فراساحلی در اسناد پاناما، از مقامش استعفا کرد.اسامي رهبران كشورهاي مصر و ليبي وسوريه و دهها كشور ديگر در ميان اين اسامي وجود دارد  در ميان اسامي ورزشكاران بنام مانند "ليونل مسي " ستاره فوتبال آرژانتيني و میشل پلاتینی از فیفا درصدر قرار دارند . 

 اعلام روزنامه گاردین انگلیس، از این اسناد نشان دهنده یک شبکه مخفی معاملات در میان برخی سیاستمداران جهان است.

سازمان مالیات استرالیا هم امروز اعلام کرد در حال بررسی 800 مشتری ثروتمند استرالیایی شرکت" ماساک فونسکا" است.[١]

این سازمان اعلام کرده که تاکنون توانسته است 800 شخصیت استرالیایی در ارتباط با شرکت ماساک فونسکا را شناسایی کند که 120 نفر از این افراد از خدمات یک شرکت ارائه خدمات بین‌المللی در هنگ کنگ استفاده کرده‌اند.بررسی‌های اولیه‌ی این اسناد نشان می‌دهند که حدود ۱۴۰ سیاستمدار و مدیر برجسته از سراسر جهان در مظان اتهام پولشویی قرار دارند.

در این میان نام ۱۲ رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر کشورهای جهان دیده می‌شود که البته برخی از آنان در حال حاضر مسئولیت‌های دولتی ندارند.

 افشای شبکه پولشویی شماری از رهبران جهان در پاناما

دست‌کم سیاستمداران و مدیرانی از ۱۱ کشور جهان همچون ایران، آرژانتین، ایسلند، سوئیس، اوکراین، عربستان سعودی، روسیه، گینه، آلمان، سوریه و چین در این شبکه پولشویی نقش داشته‌اند.

شركت ماساك فونسكا دست بسياري از شخصيت هاي  سياسي را در پولشويي هاي بزرگ و جابجايي پولهاي هنگفت رو كرده  و ميليونها نسخه از اين إسناد را إفشاء كرده است . اين أفراد  از فرار مالياتي تا تقلب در آرائه آمارها و حذف  بسياري از قوانين و قواعد جاري كار كرده اند و اين إسناد مي تواند پاي  متقلبين  بسياري را به پشت ميز محاكمه بكشاند يعني دير يا زود سر نخهاي اين كلاف پيچ در پيچ روشن خواهد شد و به احتمال زياد اگر عدالتي در مرام نظامها باشد در كشورهاي مربوطه اشان به پاي ميز مذاكره كشانده خواهند شد و استعفاء پي در پي بعضي از مقامات  نشان از اين واقعيت دارد. در اين ميان سهم جمهوري اسلامي هم مثل هميشه كم نيست ، لازم به ياد آوري است كه چندين شركت در ايران در اين رابطه كار كرده أند در اين إسناد از احمدي نژاد و چند إصلاح طلب ديگر دقيقاً نام برده شده است و مشخص ميشود كه ٧٠٠ ميليارد دلار فروش نفت در زمان رئيس جمهوري خامنه اي كجا انتقال يافته و جا سازي شده است   فاجعه آميز ، این که كسي نمي تواند او را به پاي ميز مذاكره بكشاند.

با اينكه شركت موسافسكا در پاناما ثبت شده و پايگاهي در كشور السالوادور دارد اماّ حلقه هائي رابط بين اين مؤسسه و دنياي مترقي در كشور لندن شكل گرفته است جايي كه سران رژيم ج اسلامي مرتب در رفت و آمدند  از پسر خامنه اي كه نوه او و نطفه اش توسط پزشكان  در  بيمارستانهاي آنجا كارگذاشته شده تا پسران رفسنجاني و كروبي و آقازاده هاي لندن نشين  و از وزيران  و مسئوليني مانند عطاء مهاجراني وزير ارشاد اصلاح طلبان  سروش فرارى هاي فرهنگي رژيم   كه اين شهر را براى اقامت برگزيده اند غير از اينها ، پسر روحاني با پاسپورت انگليسي در آنجا زندگي مي كند و خودش نيز در آنجا تحصيل كرده است . از سوي ديگر سفرهاي احمدي نژاد به كاراكاس   و در آغوش كشيدن مادر چاوز در مراسم خاكسپاري  رئيس جمهور سوسياليست تا سفرهاي مكرر سران ديگر رژيم به  كاراكاس در ونزولا و خانه سازي هاي گسترده در آنجا همه براى صدور انقلاب اسلامي از نوح خاصش به بولوي   و آمريكا لاتين و ... تراوش عطر هوگو چاوز از امام زمان و... و شركتهاي صوري ثبت شده ربط ميدهد. 

بعضي ها معتقدند شركتهاي ثبت شده ايراني و به عبارتي " پارس پترليويوم "  pars Petroleumبه قبل از صدارت احمدي نژاد بر گزيده خامنه اي بر ميگردد يعني به دوران  محمد خاتمي  رئيس جمهور اصلاح طلب جمهوري اسلامي بر ميگردد. اين اسناد به روسيه هم اشاره دارد ، در روسيه پوتين و نزديكانش در اين پؤلشوئي  و دزدهاي بزرگ جهاني گرفتار آمده اند با اين حال دو رويكرد به اين اسناد وجود دارد ١- رويكردي كه در كشوهاي دمكرات وجوددارد مانود ايسلند و انگليس و استراليا كه قانون وجود دارد و مردم حق اعتراض دارند ، در كشور ايسلند كه جمعيت كمي هم وجود دارد بعد از اعتراضات خياباني مردم  ، نخست وزير اين جزيره كوچك  فوري استعفاء ميدهد و اين حاكي از يك پس لرزه اول  بودو كه شركت موسافسكا  به اين كشور تحميل كرد نخست وزير "ايسلند" استعفا ميدهد ولي پوتين اين جملات را فاقد اعتبار  مي دانست . ٢- كشورهايي كه رژيم هاي ديكتاتور دارند و رهبران فاسد و دزد بر آن كشورها حكمراني ميكنند در اين چنين كشورهايي نه تنها كسي استعفاء ميدهد كه رهبرانش،  جهانيان را هميشه در حرف   دشمن ميداند ولي در عمل  طور ديگري رفتار دارند. از طرفي در كشورهاي اروپايي و ساير كشورها مردم از اينكه شخصيت هاي سياسي  و ورزشي و هنري و... در اين ماجرا دست داشته اند ، شوك زده  شده اند  ميگويند، چگونه اين افراد مي توانند خود نمونه الگو براى نسلهاي خود باشند ؟ همانطور كه در بالا نوشتيم ، درميان اين  بوكس و جعبه هاي  پر از اسناد شخصيت و چهره هاي سينمايي باليود تا چهرهاي ورزشي و ستارگان پا به توپ همه و همه در اين فساد كه يكي از قطورترين پرونده هارا  دارا مي باشد . امروزه  این خبر مثل توپ صداكرده است و هر روز از اين ماجرا خبرهاي تازه تري ميرسد ! آنچه به ما بر ميگردد دزدي   هايي است    كه در سي و هفت سال  حكومت آخوندي  خصوصاً در دوران احمدي نژاد  در ايران صورت گرفته است .

پاناما و جريان پولهاي كثيف : 

در منطقه پاناما ١٨ شركت وجود دارد كه مقررات سفت و سخت اروپا و آمريكا را ندارد و براحتي ميتوان پولهاي غيرقانوني و پولهاي كثيف را وارد اين شركتها كرد. صاحبان پولهاي كثيف ميتوانند براحتي  از اين طريق پولها را در اينجا وارد باندهاي "پاناما "كنند  و براحتي از آنها استفاده كنند ، يعني در آنجا ميتوانند سود پولها را شتشو داد و ( پولشويي )تميز كرد و بعد  آن پولها را وارد پولها و نظام پولي جهان كرد. إفشاء شدن اسناد پاناما از اين نظر اهميت دارد كه ترفندهاي صاحبان پولهاي كثيف را رو ميكند ونشان ميدهد افراد وشخصيتها در صدد پولشويي در پاناما بوده اند البته بسياري از إسناد هنوز هم رو نشده است . پدر " ديويد كامرو" نخست وزير بريتانيا با يكي از اين شركتها در پاناما كار كرده است ، يعني ابتداء شركتي را باز كرده كه به لحاظ مالياتي معافيت داشته در واقع ماليات ٤٠ درصدري  را نمي پردازند يعني جناب كامرون كه مجموعاً براي ٥٠٠ هزار پوند مقدار كمي  پول مي پردازد و پولها را شتشو ميدهد ! آقاي حسن منصور اقتصادان  كه خود در انگليس مي باشد ،ميگويد: " آنها از Kapital Game هم استفاده كرده اند بعني ماليات دولتي را پرداخته اند در نتيجه هيچكار غیر قانوني انجام نداده اند ، إيرادي كه به آنها ميگيرند اين است كه ميگويند ، چرااين اطلاعات را قبلا نداده اند؟ يعني ٤٨ ساعت طول كشيد تا اطلاعيه هاي زيادي بيرون دادند و بعد اعتراف كردند! در واقع ٣٠٠ هزار پوند ارثيه پدري و ٢٠٠ هزار پوند از همسرش هيچكدام غير قانوني نيست اينها مشمول مقررات قانون انگليس بوده است و بزرگترين جرم اين است كه پاسخ غلط دروغ بگويند و اگر معلوم شود كه به عمد اين كار را كرده است مقامش را از دست خواهد داد، همانطوريكه نخست وزير ايسلند دچار اين بدعيه شد" البته ، اينكه كامرون خود فهميده چكارميكند نشان از  عمد بودن اينكار دارد و به احتمال زياد  اگر عادلانه بررسي شود سرنوشت نخست وزير ايسلند در انتظارش خواهد بود. در ايران هم غارت ٧٠٠ ميليارد دلار پول نفت توسط احمدي نژاد كه به احتمال زياد دريكي از شركتهاي پاناما در حال تميز شدن است هنوز در گرو نظر  ولايت فقيه است چون شراكت رهبر رژيم ولايي معرض است .

ابعاد فساد تهران تا لندن :  

نام احمدي نژاد به اين دليل در اين اسناد آمده است كه رئيس يك دولت بوده است ، ماجرا با شركت  پتروليوم پارس كليد خورده است اين شركت در زمان خاتمي تأسيس شده است (١٣٧٧ / ١٩٩٨) عوامل اين شركت از گروه اصلاح طلب و غير اصلاح طلب  براي سرمايه گذاري بيشتر در پارس جنوبي (گاز) مطرح و بنيانگذاري شد ، افرادي همچون بهزاد نبوي، مهدي هاشمي و فردي بنام " مژگان"  كه در آنزمان فعاليتهاي اقتصادي ميكردند. حال بايد ديد اين إسناد قطور گريبان چه كساني را خواهد گرفت ؟  آيا به دوران قبل از پارس پتروليوم بر مي گرد يا نه؟ موسافسكا شركتي است كه اين فعاليت ها را دنبال ميكرده است بايد ديد چقدر در رابطه با مفسدين اقتصادي ايران جدي است؟  شركتي بنام Monoiōl  كه روغنهاي غذائي توليد ميكنند  كه با ايراني ها فعاليت ميكرده در همين رابطه فردي بنام عطاء الله آحسني با دو فرزندش با آنها فعاليت  و معاملات اقتصادي داشته اند كه در شبكه هاي رشوه پردازي نقش بسيار زيادي داشته اند و با شركتهاي نفتي هم ارتباط داشته اند. در ایران اين اولين بار و آخرين بار نخواهد بود كه پولشويي و دزدي و غارت از منابع نفتي و پولي صورت ميگيرد ولي چون آب از سر چشمه گِل است هيچگاه نفرات اصلي را دستگير نكرده اند و هميشه مسائل پشت پرده حل شده است و گاهي اوقات هم براي نمايش ، عده اي را دستگير مي كنند تا آبها از آسياب بيفتد و بعد مسئله را بدين صورت حل مي كنند. اين وظيفه ملت است كه براي سرمايه هاي كشور ، رژيمها را به چالش بكشد.همان كاري كه در كشورهاي دموكرات و حتا نيمه دموكرات صورت ميگيرد. فراموش نکنیم نخست وزیر ایسلند را اعتراضات و تجمع مردم در خیابانها به استعفا کشاند. 

___________________________________________________________________________

1  این شرکت در سال ۱۹۷۷ توسط یورگن موساک (مهاجر آلمانی) و رامون فونسکا در پاناما تاسیس شد. فعالیت‌های این شرکت بر مبنای حفاظت کامل از مشتریان و خودداری از فاش کردن هویت آنان صورت می‌گیرد.

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.