شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ -  ۵ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دولت ترامپ ارسال اسلحه به عربستان و بحرین را از سر می‌گیرد

ایرنا

دولت ترامپ ارسال اسلحه به عربستان و بحرین را از سر می‌گیرد


نیویورک-ایرنا- برخی از مقامات کاخ سفید و کنگره آمریکا فاش کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد ارسال اسلحه به کشور های عربستان و بحرین را که در زمان اوباما بدلیل نقض حقوق بشر در این کشور ها متوقف شده بود، از سر بگیرد.


به گزارش ایرنا، برخی مقامات کاخ سفید و کنگره آمریکا روز چهارشنبه در گفت وگو با نشریه واشنگتن تایمز فاش کردند که دولت جدید آمریکا طرح تازه ای را به منظور ارسال اسلحه به کشورهای عربستان سعودی و بحرین در دست بررسی دارد.باراک اوباما رییس جمهور قبلی آمریکا ارسال اسلحه به این کشورها را به دلیل نقض قوانین معطوف به حقوق بشر ممنوع کرده بود.
در حالی که کاخ سفید از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده برخی مقامات رسمی کاخ سفید که در برنامه های ارسال اسلحه به کشور های مختلف دست داشته اند، گفته‌اند که آمریکا ارسال بالغ بر 300 میلیون دلار فن آوری های پیشرفته موشکی به عربستان و مجموعه ای از جنگنده های اف-16 این کشور معادل میلیارد ها دلار به بحرین را آماده اجرا کرده است.
یکی از این مقامات در گفت وگو با واشنگتن تایمز فروش تسلیحات تازه به این کشور ها را طرحی برجسته برای کمک به متحدین کلیدی آمریکا در منطقه که به گفته او با تهدید هایی از سوی ایران روبرو هستند توصیف کرده و اضافه کرده است که تسلیحات تازه در عین حال کمک موثری در مقابله با نیروهای تروریستی داعش نیز در اختیار کشور های فوق خواهد گذاشت.
در حالی که بسیاری از قانونگذاران آمریکایی در گذشته و حال در انتقاد از نحوه برخورد رهبران این دو کشور با شهروندان خود و جنایات عربستان در کشور یمن خواستار محدودیت هایی در ارسال اسلحه به آنها شده اند، برخی از منابع کنگره آمریکا ضمن تایید این خبر پیش بینی کرده اند که طرح مورد نظر ترامپ با مقاومت چندانی در کنگره مواجه نخواهد شد.
سازمان عفو بین الملل سال گذشته اقدامات عربستان سعودی تحت حمایت دولت آمریکا را بدلیل کشتار گروه کثیری از غیرنظامیان یمنی و تخریب بیمارستان ها، مدارس، مساجد و بازارهای این کشور از زمره جنایات جنگی عنوان کرده بود که می‌توانند در مراجع بین المللی قانونی مورد پیگرد قرار بگیرند.
اروپام-4-541 ** شبس 1574 ** انتشار دهنده: محسن تهوری


منبع: ایرنا، 20 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.