شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پرتاب رئیس جمهور با موشک!
کورش طاهری

كوروش طاهري

سایت دیدگاه. کوروش طاهری

مرگ هاشمی رفسنجانی توازن قدرت در داخل ایران به طرف کفه دیگر سنگین تر کرده است و حامیان سیاست های محافظه کارانه وی برای ادامه حیات نظام در حال به رانده شدن کامل به حاشیه سیاسی ایران هستند. تبعات این سیاست در عرصه مناسبات بین المللی و بطور شاخص منطقه نزدیک به مرزهای ایران نیز در حال تغییر و تحول است و چنین بنظر می آید که اهرم بازدارنده موقتی برای بیش برد سیاست های استراتژیک نظام ترمز خود را بریده است و در سراشیبی سقوط است.

در عرصه داخلی موضوع مهم پیش روی انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1396 است و موضوع بین المللی روی کار آمدن ترامپ و اوضاع سوریه و کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنان عربستان است که ایران سهم مهمی در این منازعات و تغییر و تحولات دارد.

همانطوری که باراک اوباما پاسخهای نرمش قهرمانانه رهبر جمهوری اسلامی را با تلاشهای جانانه برای نجات نظام ولایت فقیه داد این بار شیپور از طرف کاخ سفید دمیده خواهد شد و تندرویهای ترامپ شانس مجددی را نصیب نظام می کند که گروههای آشتی جو داخلی در قامت اصلاح طلبان  که به هر وسیله ای روی می آورند تا وارد چرخه قدرت شوند را حول و ممکن است چنین تمرکزی از راه سومی باشد که نظام روی آن حال مطالعه خواهد کرد.

در عرصه داخلی و در کارزار انتخاباتی(منظورانتصابات طیف های داخل نظام است)موقعیت اصولگرایان حتی در صورت حمایت‌نکردن از روحانی هم چندان چنگی به دل نمی‌زند. تحلیلگران اصولگرا امید چندانی به برد چهره‌های موجود ندارند. به‌ویژه که چهره‌های شاخص بارها بخت خود را آزموده‌اند از جمله محسن رضائی که نخود هر آش رهبری است! از گزینه هایی نظیر محمدباقر قالیباف، علی اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل، محمدرضا باهنر، محمود احمدی نژاد، حسن غفوری فرد، عبدالله جاسبی، احمد توکلی، حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد، پرویز فتاح، منوچهر متکی، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و یا ناطق نوری که دچار ناتوانی جسمی شده کسی را نمی توان به مردم قالب کرد زیرا در بین طیف های خودشان نیز صلاحیت انتخاب و انتصاب کرسی ریاست جمهوری را ندارند! در طیف خواستاران آشتی ملی یا همان دار و دسته علامحسین کرباسچه دخل کار و عارف و نیمچه حزبی بنام اعتماد و ملی نیز همه را جمع کنید از درون آن همان عارف بیرون می آید که در انتخابات ریاست مجلس در جمع خودی ها نیز رای نیآورد!

اما یک نفر وجود دارد که برای همه واجد الشرایط است و در عرصه بین المللی نیز شناخته شده است. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شهرتش در این چندسال اخیر به ایران و منطقه محدود نمانده و از آن فراتر رفته تا جایی که چهره‌اش، عکس روی جلد مجله نیوزویک شد. یک سایت حامی قاسم سلیمانی چندی قبل نوشته بود: «خبرهایی مبنی‌بر کاندیداتوری فرمانده سپاه قدس در دوره یازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری انتشار یافته است. این خبر بیشتر از آنکه در رسانه‌های داخلی مورد توجه قرار گیرد، رسانه‌های خارجی را به تکاپو انداخته است. 

قاسم سلیمانی می تواند فردی باشد که به اصطلاح اصلاح طلبان نظام را به پای صندوقهای رای چه تصنعی و چه واقعی بکشاند و نظام در عرصه بین المللی نیز غافلگیری مهمی را بوجود آورد. در سایه سرگرم شدن شش کشور جهانی به پیشنهادهای متضاد، ایران به روی زمین و در دنیای عمل تغییرات بزرگی را رقم زد. یکی از مهمترین آنها جلوگیری از سقوط حکومت سوریه بود اگر همین امروز عبدربه منصور بخواهد گفت وگوهای میان یمنی ها را از نو احیا کند، باید با ژنرال قاسم سلیمانی به تفاهم برسد. باید بپذیرد که ایران نقش اصلی در یمن را دارد و این نقش را به رسمیت بشناسد. در سوریه و عراق نیز قاسم سلیمانی مرد شماره یک است. 

برای این منظور و یکی دو ماه مانده به انتخابات  ایجاد یک درگیری موقت و مصلحتی  در جنوب شرقی ایران  یکی از فاز هائی است که نباید از نظر دور داشت و آزمایش موشکی اخیر هم علاوه بر نشان دادن قدرت نظامی سیگنالی برای انتخابات بیش روی ریاست جمهوری باشد. در چنین وضعیتی نگاه واقع‌بینانه آن است که هرچقدر ایران در مرزهای غربی خود توانسته ثبات و امنیت را برقرار سازد، مرزهای شرقی ایران به ویژه با افغانستان به شدت از آسیب های امنیتی در خطر است. قدرت گیری داعش در شرق ایران چه در افغانستان و یا در پاکستان معضلات امنیتی جدی برای ایران رقم خواهد زد و عربستان به دنبال برنامه ریزی ایجاد تهدید برای ایران در این حوزه است.

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.