شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعلام موضع ایران در نشست آستانه

ایرنا

اعلام موضع ایران در نشست آستانه/ تمامیت ارضی و حق انتخاب مردم سوریه اصول اساسی است


مسکو - ایرنا - حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در نشست سوری آستانه 3 در پایتخت قزاقستان گفت: تمامیت ارضی، حفظ حاکمیت ملی و حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشت این کشور، از اصول حل بحران است.


 به گزارش ایرنا،رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در اجلاس عمومی مذاکرات سوری با حضور نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح، هیات های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان مذاکرات، افزود: هدف گفت وگوهای آستانه تسهیل مذاکرات سوری-سوری برای رسیدن به تامین صلح و امنیت سوریه است. وی با اشاره به سابقه دو دور نشست برگزار شده آستانه، اظهار کرد: موفقیت های قابل توجهی برای مهار بحران سوریه داشته ایم. در هفته ها و روزهای گذشته، مذاکرات فشرده ای کارشناسی بین هیات های سه کشور ضامن آتش بس برای نهایی کردن آئین نامه کاری کمیته مشترک نظارت بر پیمان پایان درگیری ها برگزار شده است. 
جابری انصاری گفت: موارد بروز نقض آتش بس کمتر شده است. هزاران نفر از آوارگان به شهرهای محل زندگی خود از جمله حلب بازگشته اند و جمهوری اسلامی ایران همراه جامعه بین المللی موفق شده کمک های بشردوستانه بیشتری به شهروندان سوری برساند. 
مقام ایرانی ادامه داد: در برخی مناطق از جمله حلب، بازسازی ها آغاز شده و مردم سوریه به خاتمه بحران کنونی امید پیدا کرده اند که بی سابقه است.
جابری انصاری همچنین گفت: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه (برای ابتکار مذاکرات آستانه) جایگزین اقدام های پیشین جامعه بین المللی نبوده و نیست، بلکه کامل کننده آن به شمار می رود و ارزش های افزوده دارد.
وی تاکید کرد: روند مذاکرات آستانه با همت سه کشور، گام های اولیه در مسیر حل بحران را برداشته است ولی برای تکمیل این حرکت، به کوشش و تلاش بیشتری نیاز است. 
جابری انصاری گفت: جمهوری اسلامی برای کمک به پایان درگیری ها متعهد است و این باور را دارد که مهم ترین وظیفه اجلاس آستانه تسهیل گفت وگو های سوری-سوری با هدف تامین صلح و امنیت سوریه است و سازمان ملل در تحقق این هدف نقش مهمی دارد.
وی تاکید کرد: اصول ما در این زمینه، تاکید بر تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت برای ملت سوریه است. ایران از همه گروههای سوری دعوت می کند به گفت وگوهای مسالمت آمیز با دولت روی آورند و سرنوشت آینده فرزندان خود را در دست گیرند. 
معاون وزارت خارجه ایران در پایان گفت: کودکان و زنانی که در چند سال اخیر با زندگی در خون و آتش بیشترین پیامدهای بحران سوریه را تحمل کرده اند، اکنون چشم انتظار تلاش مشترک ما و نتایج روند آستانه هستند.
در نشست آستانه 3 که بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود، افزون بر هیات های سه کشور بانی مذاکرات، قزاقستان به عنوان میزبان و اردن، آمریکا نیز به عنوان ناظر شرکت دارد. 
تشکیل گروه کاری برای بحث در باره پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه، تداوم و تقویت آتش بس فراگیر در این کشور و تسهیل در مذاکرات دولت سوریه و نمایندگان 9 گروه مسلح مخالف پذیرنده پیمان پایان درگیری ها در این نشست پیگیری می شود.
آلکساندر موسیینکو دبیر اول سفارت روسیه در قزاقستان در مورد نشست آستانه 3 گفت که کشورهای ایران، روسیه و ترکیه بیانیه پایانی را امضا می کنند.
وی در گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا افزود که در شرایط ایده آل هیات های دولت سوریه و مخالفان مسلح نیز این سند را امضا می کنند، اما امضای بانیان مذاکرات برای آن کافی است.
جابری انصاری در دو روز گذشته چند دیدار دوجانبه با سایر شرکت کنندگان نشست آستانه داشت که ملاقات با الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه، از آن جمله بود که در آن مسائل مطرح و در دستور کار سومین نشست سوری آستانه بررسی شد.
هیات های ایران و روسیه همچنین در این نشست آخرین رایزنی ها را در باره همگرایی مواضع برای مذاکرات عمومی فردا با هدف برقراری آرامش در سوریه بررسی کردند.
روز سه شنبه نیز هیات های ایران و روسیه در مذاکرات نخست، مسائل مختلف مربوط به دستور مذاکرات را بررسی کردند.
همچنین دومین دور گفت وگوهای هیات های ایران و سوریه روز چهارشنبه در آستانه برگزار شد.
جابری انصاری و بشار جعفری سفیر و نماینده دائم سوریه نزد سازمان ملل متحد و سرپرست هیات اعزامی این کشور به آستانه در دور دوم رایزنی های خود آخرین تحولات و روند مذاکرات آستانه و برنامه اجلاس را مورد تبادل نظر قرار دادند.
نخستین دور مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.
10 روز پیش هم هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.
آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا
اطلاع از آخرین اخبار جهان در کانال ایرنا بین الملل. 
@IRNAInternational 
https://telegram.me/joinchat/DSEp_0AtzWwBxLcJd5MPjg


 


منبع: ایرنا، 28 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.