شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ایران مانع اصلی توافق سیاسی در سوریه است

دویچه وله

"ایران مانع اصلی توافق سیاسی در سوریه است"
یکی از سرپرستان هیئت نمایندگی مخالفان رژیم بشار اسد در مذاکرات صلح سوریه، جمهوری اسلامی را مهم‌ترین مانع دست‌یابی به توافق سیاسی و حل بحران این کشور معرفی کرد.
 
نصر الحریری، عضو ائتلاف ملی سوریه همراه با استفان د میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل، پیش از آغاز دور جدید مذاکرات صلح ژنو
دور جدید مذاکرات صلح سوریه پس از ماه‌ها تعویق روز پنج‌شنبه (۵ اسفند/ ۲۳ فوریه) با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو کار خود را آغاز کرد.
استفان د میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، پیش از آغاز نشست ژنو از طرف‌های درگیر خواست برای پایان دادن به اوضاع "وحشتناک" سوریه با یکدیگر همکاری کنند.
نصر الحریری، عضو ائتلاف ملی سوریه که بخشی از مخالفان رژیم بشار اسد را نمایندگی می‌کند، در جمع خبرنگاران در ژنو از نقض مکرر آتش‌بسی که با میانجیگری روسیه، ترکیه و ایران اعلام شده به شدت انتقاد کرد.
"عجز روسیه در کنترل ایران"
به گزارش آسوشیتدپرس الحریری، کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه، به ویژه روسیه را متهم کرد که قادر به کنترل نیروهای دولتی و حامیان آنها، از جمله شبه‌نظامیان تحت فرمان ایران نشده‌اند.
خبرگزاری رویترز نیز به نقل از الحریری ایران را مهم‌ترین مانع دست یابی به توافق سیاسی در سوریه معرفی کرده و از نقش پنهان این کشور در امور سوریه ابراز نگرانی کرده است.
عضو ائتلاف ملی سوریه می‌گوید ایران نه تنها در سوریه که در بخش بزرگی از منطقه "نقشی منفی" ایفا می‌کند و مانع بزرگی برای دست‌یابی به تفاهم به شمار می‌رود.
درخواست از آمریکا
الحریری از آمریکا خواست در منطقه نقش فعال‌تری بر عهده بگیرد و مانع مداخله ایران در امور دیگر کشورها شود. او ایران را متهم به هدایت "ده‌ها هزار جنگجوی فرقه‌گرا" در منطقه کرد.
این فعال سیاسی مخالف حکومت سوریه، پیش از این نیز، از جمله حدود دو هفته پیش اتهام‌های مشابهی متوجه ایران و متحدانش کرده و از روسیه خواسته بود در برابر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای حزب‌الله لبنان بایستد زیرا به زعم او آنها هیچ تمایلی به برقراری آتش‌بس و پیشبرد گفت‌وگوهای سیاسی ندارند.
ایران و روسیه از مهم‌ترین متحدان رژیم بشار اسد به شمار می‌روند. ایران در مقابل، مخالفان سوری نزدیک به عربستان و قطر را متهم به سنگ‌اندازی در مسیر حل بحران سوریه از طریق مسالمت‌آمیز می‌کند.
در همین زمینه:
 
 
 
 
 

منبع: دویچه وله، 6 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.