شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دستگیری هنگامه شهیدی و ضرب‌وشتم عیسی سحرخیز

دویچه وله

هنگامه شهیدی مشاور مهدی کروبی در امور زنان بازداشت شد. عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار زندانی در بیمارستان مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت. سامان صفرزایی روزنامه‌نگار زندانی آزاد شد.
هنگامه شهیدی عضو حزب اعتماد ملی نیمه‌شب پنج‌شنبه ۱۹ اسفند (۹ مارس) در شهر مشهد بازداشت شد. او به منظور شرکت در مراسم ختم مادربزرگش به مشهد رفته بود که در همین شهر بازداشت و به تهران منتقل شد.
 او در نامه‌ای که پیش از دستگیری در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرده بود تاکید کرده که هشدارهایی از برخی رسانه‌ها و افراد نزدیک به دولت مبنی بر بازداشتش دریافت کرده است.هنگامه شهیدی در این نامه تاکید کرده از آنجایی که بازداشتش را غیرقانونی و تنها در راستای "پروژه قبل از انتخابات برای بازداشت گسترده فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران" می‌داند از لحظه بازداشت اعتصاب غذا خواهد کرد.مصطفی ترک همدانی وکیل دادگستری به خبرگزاری ایلنا گفته است روز گذشته خانم هنگامه شهیدی از طریق خواهرش درخواست کرد تا وکالت او را بپذیرم.به گفته این وکیل دادگستری، پس از تحقیق معلوم شده مرجع دستگیری ایشان شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه است که پس از دستگیری خانم شهیدی در مشهد، به تهران منتقل شده است.ترک همدانی هم‌چنین گفته که به عنوان وکیل هنگامه شهیدی درخواست ملاقات با موکلش را به بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه ارائه داده اما "به دلیل اعلام جرایم امنیتی در پرونده و ممنوع‌الملاقاتی" خانم شهیدی، این امر به "بررسی تشخیص صلاحیت وکیل" طبق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری موکول شده است.خانم شهیدی عضو حزب اعتماد ملی  و مشاور مهدی کروبی در امور زنان است و پس از انتخابات سال ۸۸ بازداشت شد و شش سال و سه ماه در زندان بود.ضرب و شتم عیسی سحرخیز در بیمارستانعیسی سحرخیز روزنامه‌نگار زندانی که به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان منتقل شده است، مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفته است.
به گزارش سایت کلمه ساعت پنج و نیم صبح روز شنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) ماموران امنیتی به همراه دو سرباز وارد اتاق آقای سحرخیز در بیمارستان قلب تهران شدند و وسایل او را تفتیش کردند. در بازرسی از وسایل سحرخیز، او از تخت پایین می‌افتد. اعتراض این روزنامه‌نگار به رفتار ماموران، به ضرب و شتم او منجر می‌شود. سحرخیز هم‌اکنون زیر چادر اکسیژن است.
عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار در شهریورماه سال جاری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۲۱ ماه زندان محکوم شد. پیش از آن او در دادگاه بدوی به دو سال حبس بابت توهین به رهبری و یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده بود.آزادی سامان صفرزاییسامان صفرزایی روزنامه‌نگار ماهنامه اندیشه پویا که از آبان سال ۱۳۹۴ در بازداشت به سر می‌برد، روز شنبه آزاد شد. آقای صفرزایی  به همراه احسان مازندرانی و عیسی سحرخیز از سوی دفتر حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران و تحت عنوان "پروژه نفوذ" بازداشت شد.این روزنامه‌نگار در اسفند سال گذشته به دو سال حبس محکوم شد اما پس از گذراندن ۱۶ ماه زندان آزاد شد.

منبع: دویچه وله، 22 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.