شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اردوغان اروپا را به "ناامنی" تهدید کرد

رادیو فرانسه

اردوغان اروپا را به "ناامنی" تهدید کرد؛ رئیس جمهور آلمان: اردوغان ترکیه را به سوی نابودی می‌برد
فرانک والتر اشنتاین‌مایر، رئیس جمهوری جدید آلمان، روز چهارشنبه ۲۲ مارس، در اولین سخنرانی خود در مقام جدید، به رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود هشدار داد و گفت که این خطر وجود دارد که اردوغان تمام دستاوردهایی را که ترکیه طی سالیان اخیر به دست آورده از بین ببرد و به روابط این کشور با متحدانش آسیب برساند. این در حالی است که اردوغان نیز بار دیگر اروپا را به ناامنی تهدید کرد.
رئیس جمهوری سوسیال دموکرات آلمان گفت: "ما با نگرانی به تحولات ترکیه می‌نگریم زیرا آنچه طی سالیان و دهه‌ها در این کشور محقق شده در حال نابودی است."
اشتاین مایر خطاب به رئیس جمهوری ترکیه گفت: "رئیس جمهور اردوغان، شما هر آنچه را که خودتان و دیگران ساخته‌اید به خطر انداخته‌اید."
وی با این حال تأکید کرد که از هر "نشانه معتبری" در راستای عادی شدن وضعیت استقبال می‌کند.
به دنبال لغو همایش‌های انتخاباتی دولت ترکیه در شهرهای مختلف اروپا برای حمایت از رأی "آری" در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه، روابط آنکارا با برخی از پایتخت‌های اروپای غربی به ویژه برلین پرتنش شده است.
 
مقامات ترکیه به ویژه اردوغان مسئولان آلمانی از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور را متهم کرده‌اند که با لغو همایش‌های انتخاباتی دولت ترکیه در خاک اروپا، رفتاری شبیه رفتار "نازی‌ها" انجام می‌دهند.
اما اشتاین‌مایر در این زمینه گفت: "مقایسه با نازی‌ها را بس کنید! روابط کشورهایی را که می‌خواهند با ترکیه همکاری داشته باشند، قطع نکنید! به حکومت قانون و آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاران احترام بگذارید! و دنیز یوسل را آزاد کنید!"
پیشتر بازداشت یوسل، روزنامه‌نگار ترک-آلمانی روزنامه آلمانی دی ولت به اتهام تبلیغ برای یک سازمان تروریستی انتقاد شدید مرکل را برانگیخته بود.
اما همزمان با هشدار رئیس جمهوری آلمان به همتای ترک خود، اردوغان نیز روز چهارشنبه، تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا رفتار به گفته اردوغان "دشمنانه" خود را با ترکیه ادامه دهد، هیچ اروپایی نمی‌تواند "با امنیت در خیابان قدم بزند".
رئیس جمهوری ترکیه در یک سخنرانی در آنکارا خطاب به اروپا گفت: "تمام جهان آنچه را که در نزدیکی ما رخ می‌دهد دنبال می‌کند. شما اگر به این رفتارتان ادامه دهید، فردا هیچ اروپایی، هیچ غربی، نمی‌تواند در امنیت و آرامش در هیچ جای دنیا قدم بردارد."
 
 

منبع: رادیو فرانسه، 2 فروردین 1396




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.