شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نوروز جشن ملي ، عامل همبستگي ايرانيان با ملل ديگر جهان است!
عباس رحمتی

عباس رحمتی

اندك اندك ميرسد اينك بهار 
بوي باران ، بوي سبزه ، بوي خاك
شاخه هاي شسته ، باران خورده پاك 
آسمان آبي و ابر سپيد 
برگهاي سبز بيد
عطر نرگس ، رقص باد
نغمه ي شوق پرستوهاي شاد
خلوت گرم كبوترهاي مست 
نرمك نرمك ميرسد اينك بهار ! خوش بحال روزگار ! خوش بحال روزگار <فريدون مشيري>
 
زمستان سرد و يخ زده به پايان رسيد بهار با تمامي زيبايي هايش قدم بر زمين نفس خورده ميگذارد و نفس گرمش است  كه خاك را بوي و عطر ديگري مي بخشد،  زمستان هميشه رفتني است  و بهار ماندني ، باور كنيم ، شكفتن  گلهاي تازه و باران خورده گواه اين ماجراست ! بهار ميايد تا بار ديگر روزهاي نو و نوروز  را در وطن غمزده امان  نظاره گر باشد آغازي ديگر در وطن وزيدن مي گيرد و ايران شكل ديگري به خود ميگيرد ، نوروز است  لباسهاي نو نه براي همه !تو ومن چكاري بايد انجام دهيم با اين فقر مطلق  ؟ بوي عطر گل ياس ورزيدن ميگيرد و رفتن زمستان را نوين ميدهد.      
براى من و تو كافي است  كه فقر را بشناسيم و كاري كنيم، نوروز است ، براساس شادي كن كه بهار آمده است  بايد سنتها بر پا داريم ولی مسئولیتمان را فراموش نکنیم .
هميشه نوروز فضاي كشور را عوض ميكند ولي ميدانيم كه نوروز واقعي ما روزي است كه سايه جمهوري اسلامي از سر هر ايراني برداشته شود؛ رژيمي كه هميشه با شاديهاي مردم مسئله داشته و بار ها و بارها جوانان ما را به خاطر جشن و شادي دستگير كرده و یا به قتل رسانده است رژيمي كه در ابتداء سعي داشت نام ديگري به نوروز دهد. ارتجاعيون حاكم بر ايران ، تلاش داشتند ؛ نوروز را كه این يكي  را که با هويت ايراني سنخيت كامل دارد  را با اعياد ديگر طاق ( عوض ) بزند ولي مقاومت مردم ايران در داخل و خارج كشور خواسته شوم آنها را مهار كرد بطوريكه امروز نوروز اين جشن بزرگ باستاني  يك روز جهاني به عنوان مصوبه مجمع عمومي  درتقويم سازمان ملل جاي گرفته است نوروز  بعنوان ميراث فرهنگي بشريت از سوي يونسكو و همچنين شناسايي آن توسط تعداد قابل توجهي از مجالس كشورهاي جهان نشان از پذيرش فرهنگ و تاريخ  باستاني نوروز دارد . جالب است حالا همين صحبت ها را از سفير رژيم در سازمان ملل مي شنويم با اين تفاوت كه او دعاي تحويل سال را با زبان عربي مي خواند كه ربطي به نوروز ندارد ،اين در حالي است كه رژيم فاشيستي مذهبي در ايران سعي دارد كه نوروز را هرچه بيشتر  كمرنگتر كند و اين مقاومت و همبستگي اكثريت ملت ايران است كه با برگزاري جشن بزرگ ملي ايران يعني نوروز ، رژيم را هر ساله پس ميراند و بعد از پس  گردن خوردنهاست كه تلاش دارد نوروز را به رسميت بشناسد  و بين الملي  شدن را باعث افتخار بداند!!  اين نتيجه مقاومت يك ملت در زنجير است و نه تلاشهاي بيهوده جمهوري اسلامي! 
رژيمي كه چهار شنبه سوري را سنت آتش پرستان ميداند ؛ و سعي دارد نوروز را جشن اسلامي پندارد هيچ اميدي به اصلاحات و اميد و تدبيرش نيست .  برگزاري جشنهاي چهارشنبه سوري و سيزده بدر  در این سالها از سوي ملت ايران نشان داد ه است كه مقاومت همه جانبه مي تواند رژيمِ تا بن دندان مسلح را براحتي  پس براند تا جائيكه نوروز در تقويم سازمان ملل قرار ميگيرد و مليتهاي ديگر را همراه خود مي كند و اين خود نشان از يك  اتحاد و وحدت و همبستگي داخلي و خارجي بين ايرانيان را ميرساند. در پايان  بايد گفت جشن گلها كه نوروز را نويد ميدهد سابقه بيش از سه هزار ساله دارد كه امروز علاوه بر ايران ساير ملل نيز بالغ بر ٣٠٠ ميليون نَفَر با گرايشات مختلف قومي و مذهبي دارد  نوروز مرز و حدي نمي شناسد و هيچكس نمي تواند نه نامش را و نه خودش را حذف کند و یا بدوزد، نوروز در ايران  جشن بزرگ  باستانی و ملي است كه عامل  همبستگي بين  اقوام ايراني است این جشن باستانی هميشه  با گرايشات مختلف گرامی  داشته ميشود تنها با مسائل ملی است که ملیتها و اقوام  مختلف  می توانند دور هم جمع شوند در این راه بکوشیم  .  سال  نو  خورشيدي بر همه ايرانيان و مليتهاي ديگر كه نوروز را جشن مي گيرند خجسته باد.
 
نوروز نودو شش
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.