شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ -  ۳ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فرمانده جدید ائتلاف نظامی

ایرنا

مقام رسمی پاکستان: پیوستن ژنرال شریف به ائتلاف عربستان، محبوبیت وی را از بین خواهد برد
اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور مناطق مرزی پاکستان که ارتباط نزدیکی با ژنرال «راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش این کشور دارد، معتقد است پیوستن ژنرال شریف به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، باعث خواهد شد محبوبیت و احترامی که این ژنرال نزد مردم پاکستان دارد، از بین برود.
 
به گزارش ایرنا، «عبدالقادر بلوچ» در گفت وگو با روزنامه پاکستانی «داون» گفت: پذیرفتن فرماندهی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از سوی ژنرال راحیل شریف، چالش هایی را برای این چهره معروف و محبوب پاکستان ایجاد خواهد کرد و موجب خواهد شد او تمام محبوبیتی را که در طول دوران فعالیت خود به عنوان فرمانده ارتش پاکستان در سال های گذشته کسب کرد، یکجا از دست بدهد.
این وزیر کابینه دولت پاکستان گفت: ژنرال راحیل شریف برای مردم پاکستان مایه غرور و افتخار است و مردم پاکستان دوست ندارند این ژنرال بازنشسته در مسیری گام بردارد که باعث کاهش محبوبیت و احترام او شود.

** رسانه های پاکستان: «ژنرال شریف» مجوز لازم را از دولت برای فرماندهی ائتلاف سعودی گرفت
رسانه های پاکستان روز گذشته اعلام کردند دولت این کشور مجوز لازم را برای پیوستن ژنرال «راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش پاکستان به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به عنوان فرمانده این ائتلاف، صادر کرده است.
«خواجه آصف» وزیر دفاع این کشور دیروز در گفت و گویی با شبکه خبری «جیو» گفت: دولت عربستان از دولت پاکستان خواسته بود مجوز کتبی برای پیوستن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف تحت رهبری سعودی صادر کند و ما هم این مجوز را داده ایم. این موضوعی بین دولت های پاکستان و عربستان است و یک موضوع مربوط به یک فرد یا شخص خاص (صرفا مربوط به ژنرال راحیل شریف) نیست.
چند روز پیش نیز رسانه های پاکستان در خبری اعلام کردند که عربستان روادید سه ساله برای ژنرال راحیل شریف و همسرش صادر کرده است و این بدان معنا است که فرمانده سابق ارتش پاکستان که احتمالا باید از این پس او را فرمانده جدید ائتلاف نظامی خودساخته عربستان سعودی نامید، در ریاض به عنوان مقر اصلی فرماندهی ائتلاف یاد شده سکونت خواهد داشت.
ائتلاف نظامی خودساخته عربستان حدود دو سال پیش با 34 کشور شکل گرفت و اکنون گزارش ها حاکی است که 41 کشور عضو آن هستند.
عربستان در سال 2015 در اقدامی بدون هماهنگی از پیش انجام شده با کشورهایی که امروز نام آنها در فهرست ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض قرار دارد، اعلام کرد که ائتلافی متشکل از 34 کشور اسلامی تشکیل داده و مدعی شده که هدف از تشکیل این ائتلاف، مبارزه با تروریسم است.
در روزهای پایانی سال 2015، دولت پاکستان رسما اعلام کرد که عضوی از این ائتلاف است. گزارش رسانه های پاکستان و اظهارنظر بسیاری از مسئولان این کشور حاکی است که عربستان حتی بدون اطلاع و اجازه پاکستان، بطور خودسرانه نام این کشور را در فهرست ائتلاف نظامی خود قرار داده بود.
بیش از یک سال پیش نیز خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه عربستان به ژنرال راحیل شریف پیشنهاد فرماندهی ائتلاف نظامی خودساخته ریاض را مطرح کرده است. 
پاکستان، به لحاظ قدرت نظامی و ارتش، یکی از قدرتمندترین کشورهای عضو این ائتلاف است و تنها «قدرت هسته ای» عضو این ائتلاف به شمار می رود.
در دی ماه سال 1394، پس از سفری که «عادل الجبیر» وزیر امو خارجه عربستان به اسلام آباد انجام داد، وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور در چهار حوزه شامل آموزش، تبادل اطلاعات، انتقال تجربیات و همراهی در زمینه اتخاذ مواضع مشترک علیه افراط گرایی، به عنوان عضوی از ائتلاف 34 کشور با آن همکاری خواهد کرد.
در این بیانیه هیچ گونه اشاره ای به احتمال مشارکت نیروهای پاکستان یا همکاری تسلیحاتی آن با ائتلاف تحت رهبری عربستان نشده بود. 
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی

منبع: ایرنا، 6 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.