شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۷ فوریه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

موج مخالفت در پاکستان با پیوستن “ژنرال شریف” به ائتلاف نظامی عربستان

ایرنا

موج مخالفت در پاکستان با پیوستن “ژنرال شریف” به ائتلاف نظامی عربستان
اسلام آباد - ایرنا - پس از آنکه وزیر دفاع پاکستان رسما اعلام کرد دولت این مجوز لازم را برای ملحق شدن ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش این کشور به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به عنوان فرمانده این ائتلاف صادر کرده است، موجی از مخالفت ها در پاکستان به این موضوع آغاز شده است.
 
عمران خان چهره سرشناس مخالف دولت پاکستان و رهبر حزب تحریک انصاف مخالفت صریح خود را با اقدام دولت مبنی بر صدور مجوز برای محلق شدن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان اعلام کرده است؛ ائتلافی که با وجود گذشت حدود دوسال از مطرح شدن آن از سوی عربستان، هنوز شکل نگرفته و اهداف و برنامه های آن بطور مشخص اعلام نشده است.
 فواد چودری سخنگوی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، در واکنش به اقدام دولت اسلام آباد مبنی بر صدور مجوز برای ملحق شدن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف یاد شده گفته است: ما به شدت با این تصمیم دولت مخالفیم و به زودی این مسئله را برای بررسی بیشتر، در صحن پارلمان مطرح خواهیم کرد.
سخنگوی این حزب مخالف دولت اعلام کرد: پیش از این تمام احزاب در پارلمان پاکستان با صدور قطعنامه ای، دولت را موظف به اتخاذ مواضع بیطرفانه در خصوص بحران های جاری در خاورمیانه کرده بودند اما اقدام دولت مبنی بر صدور مجوز برای پیوستن ژنرال شریف به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، نقض این تصمیم پارلمان است. دولت حداقل پیش از صدور مجوز یاد شده، باید آن را در پارلمان مطرح می کرد و دلایل خود را برای انجام این کار به نمایندگان پارلمان توضیح می داد.
این سخنگو اظهار داشت: به نظر می رسد ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، اقدامی علیه برخی کشورهای همسایه و دوست پاکستان(اشاره به ایران) است بنابراین انتصاب فرمانده سابق ارتش پاکستان به فرماندهی این ائتلاف، ممکن است این پیام منفی را برای کشور دوست و همسایه غربی پاکستان ارسال کند که پاکستان هم علیه این کشور است.
وی همچنین اظهار داشت: علاوه بر این، تصمیم دولت پاکستان ممکن است باعث تشدید اختلاف میان اقوام شیعه و سنی در داخل این کشور شود. 
سخنگوی حزب تحریک انصاف افزود: بحران خاورمیانه، بحرانی صرفا محدود به کشورهای خاومیانه نیست بلکه کشورهایی مثل روسیه و ترکیه هم امروز بخشی از تحولات خاورمیانه هستند. بنابراین پذیرفتن فرماندهی ائتلاف تحت رهبری عربستان از سوی ژنرال راحیل شریف می تواند روابط پاکستان با روسیه، ترکیه و نیز ایران را تحت تاثیر قرار دهد.
روز گذشته عبدالقادر بلوچ وزیر امور مناطق مرزی پاکستان اگرچه به صراحت با این تصمیم دولت اسلام آباد مخالفت نکرد، اما گفت که پیوستن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان موجب خواهد شد تا این ژنرال صاحب نام پاکستانی تمام محبوبیت و احترامی را که طی سال های قبل و به دلیل خدمات ارزنده به پاکستان و مردم این کشور کسب کرده بود، نزد مردم این کشور از دست بدهد.
سخنگوی حزب تحریک انصاف همچنین گفت که انتقاد عبدالقادر بلوچ به عنوان عضوی از کابینه دولت نواز شریف از صدور مجوز یاد شده برای ژنرال راحیل شریف، حکایت از آن دارد که دولت نه تنها بدون اطلاع پارلمان، بلکه حتی بدون اطلاع اعضای کابینه اش، چنین مجوزی را صادر کرده است.
وی با اشاره به قانون اساسی پاکستان درخصوص فعالیت مجدد افرادی که از پست های نظامی بازنشسته می شوند گفت: ژنرال راحیل شریف فقط چند ماه است که از ارتش بازنشسته شده و طبق قانون اساسی پاکستان، تا دو سال حق هیچ گونه فعالیت مجدد نظامی یا دولتی ندارد اما دولت پاکستان با دادن مجوز به راحیل شریف، این قانون را هم زیر پا گذاشته است.
** “ژنرال شریف” مجوز لازم را از دولت برای فرماندهی ائتلاف سعودی گرفت
رسانه های پاکستان دو روز پیش اعلام کردند دولت این کشور مجوز لازم را برای پیوستن ژنرال “راحیل شریف” فرمانده سابق ارتش پاکستان به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به عنوان فرمانده این ائتلاف، صادر کرده است.
“خواجه آصف” وزیر دفاع این کشور در گفت و گویی با شبکه خبری “جیو” گفت: دولت عربستان از دولت پاکستان خواسته بود مجوز کتبی برای پیوستن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف تحت رهبری سعودی صادر کند و ما هم این مجوز را داده ایم. این موضوعی بین دولت های پاکستان و عربستان است و یک موضوع مربوط به یک فرد یا شخص خاص (صرفا مربوط به ژنرال راحیل شریف) نیست.
چند روز پیش نیز رسانه های پاکستان در خبری اعلام کردند که عربستان روادید سه ساله برای ژنرال راحیل شریف و همسرش صادر کرده است و این بدان معنا است که فرمانده سابق ارتش پاکستان که احتمالا باید از این پس او را فرمانده جدید ائتلاف نظامی خودساخته عربستان سعودی نامید، در ریاض به عنوان مقر اصلی فرماندهی ائتلاف یاد شده سکونت خواهد داشت.
ائتلاف نظامی خودساخته عربستان حدود دو سال پیش با 34 کشور شکل گرفت و اکنون گزارش ها حاکی است که 41 کشور عضو آن هستند.
عربستان در سال 2015 در اقدامی بدون هماهنگی از پیش انجام شده با کشورهایی که امروز نام آنها در فهرست ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض قرار دارد، اعلام کرد که ائتلافی متشکل از 34 کشور اسلامی تشکیل داده و مدعی شده که هدف از تشکیل این ائتلاف، مبارزه با تروریسم است.
در روزهای پایانی سال 2015، دولت پاکستان رسما اعلام کرد که عضوی از این ائتلاف است. گزارش رسانه های پاکستان و اظهارنظر بسیاری از مسئولان این کشور حاکی است که عربستان حتی بدون اطلاع و اجازه پاکستان، بطور خودسرانه نام این کشور را در فهرست ائتلاف نظامی خود قرار داده بود.
بیش از یک سال پیش نیز خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه عربستان به ژنرال راحیل شریف پیشنهاد فرماندهی ائتلاف نظامی خودساخته ریاض را مطرح کرده است. 
پاکستان، به لحاظ قدرت نظامی و ارتش، یکی از قدرتمندترین کشورهای عضو این ائتلاف است و تنها “قدرت هسته ای” عضو این ائتلاف به شمار می رود.
در دی ماه سال 1394، پس از سفری که “عادل الجبیر” وزیر امو خارجه عربستان به اسلام آباد انجام داد، وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور در چهار حوزه شامل آموزش، تبادل اطلاعات، انتقال تجربیات و همراهی در زمینه اتخاذ مواضع مشترک علیه افراط گرایی، به عنوان عضوی از ائتلاف 34 کشور با آن همکاری خواهد کرد.
در این بیانیه هیچ گونه اشاره ای به احتمال مشارکت نیروهای پاکستان یا همکاری تسلیحاتی آن با ائتلاف تحت رهبری عربستان نشده بود. 
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی
 

منبع: ایرنا، 7 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.