شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نوروز باستاني و اسلام ؟!
عباس رحمتی

عباس رحمتی

اسكار وايلد نويسنده  أيرلندي Oscar Wilde : ميگويد ، "کوشش  برای  اثبات مذهب  در واقع تقلا برای مرگ آنست۰ دانش بایگانی مرده های مذاهب است"۰مذهبي كه برايش بين راست و دروغ  فرقي ندارد و تلاش دارد كه آسمان را به زمين و برعكس با ريسمان بهم وصل كند حالا در ايران غمزده هر أيده اي را که به مغزش  مي زند به اسلام وصل مي كند ، يكي از اين ريسمانكاريها ارتباط دادن نوروز ، جشن گلها، به اسلام آست!  آخوندها هرجا كه كم مياورند يا فتوا صادر مي كنند و يا روايت و حديث مياورند ، قافيه چو به تنگ آيد ، شاعر به جفنگ آيد .  اخيراً  يكي از آخوندها گفته در روايت آمده است : روزي "علي" نزد محمد آمد و به يكباره گفته است ، روزي كه بتهاي قريش  را در مكه شكسته اند ، آنروز اول فروردين بوده است يعني نوروز بوده است ! ملاحظه كنيد اين روايت چقدر بي پايه و اساس است ، أصلا فروردين نزد عربها كاربردي دارد؟ كه نوروز را به آن ربط ميدهند؟ 
جمهوري اسلامي ابتدا قصد داشت نوروز را هرچه بيشتر كمرنگ كند حالا كه موفق نشده مي خواهد آنرا به اسلام بچشباند در حاليكه نوروز عمر سه هزار ساله دارد و اسلام ١٤٠٠ ساله مي باشد .صادق زيبا كلام كه خود در دانشگاههاي همين نظام تدريس مي كند مي گويد ؛ نوروز هيچ نسبتي با اسلام ندارد . در ايران چند دسته وجود دارد كه هر كدام با ديدگاه و عينكهاي مخصوص  خودشان  به نوروز و جشنهاي پارسي و قبل از اسلام نگاه ميكرده و مي كنند. 
- دسته اي با بزرگ  كردن نوروز آنرا به اسلام هم ربط ميدهند،همين ها در أوائل انقلاب مي خواستند نوروز را از اسلام جدا كنند در سالهاي بعد آخوندها خود در خانه هايشان  سفره هفت سين  گذاشتند و با مردم همسو شدند و حالا عكسهاي خانوادگي اشان را با هفت سين  در اينترنت منتشر ميكنند ، در حاليكه در دهه ٦٠ مقابل نوروز جبهه گيري ميكردند  و سعي داشتند حتا تعطيلات نوروز را كمتر كنند، بعد از ناموفق شدن حالا سعي دارند آنرا به اسلام ربط بدهند!  در حاليكه،در گذشته رضا شاه هم مذهب را داشت و هم به  جشنها و سنتهاي قبل از اسلام احترام مي گذاشت باز به گفته زيبا كلام توجه به ايران قبل ازاسلام براي رضا شاه پيش از آنكه از باب روياروئي و رقابت با اسلام باشد براي فراهم آوردن يك جور ايدئولوژي ايران باستاني براى سلطنت مي بود ايجاد يك هويت ملي براى نظام سياسي تازه تاسيس شده ( سلسله پهلوي) بود. در واقع رضا شاه مي خواست به قبل از اسلام بازگشت كند و آيين پارسيان را در ايران رواج دهد و به همين خاطر مي خواست و يا سعي مي كرد از آئين گذشته ايدئولوژي بسازد تا پلي قبل از اسلام با تجدد گرايي بسازد او يك مسلمان بود ولي هيچگاه مخالفت با قبل از اسلام نكرد كه آنرا ترويج هم داد او در تهران حكومت ميكرد حوزوي ها هم در حوزه مشغول ترويج اسلام خودشان بودند در حين حال بر روي جدايي كلمات عربي از متن هاي فارسي هم كمي كار ميكردنددرست بر عكس آن در اين نظام ولايي صورت مي گيرد. 
باستان گرايي يكي از جريانات فرهنگي فرهنگي پهلوي ها بود بزرگداشت بزرگاني چون فردوسي ، جمشيد و فريدون و كورش و سياوش و... از اين نمونه بود از اين دست مسائل در اين نظام  ج اسلامی خبري نيست برعكس امامزاده سازي و امام زمان را در چاه چمكران بردن و ... از سیاستها ی نظام است . عوامفريب اين نظام فاشيستي مذهبي زبانزد عام و خاص شده  كه همه چيز را با اسلام مورد نظر خودش مي سنجد . رضا شاه از دوران قاجار عبور كرد بدون اينكه به اسلام  توهين كند تا كشور را به مدرنتيه رساند و در نتيجه پسرش  همان راه را ادامه داد و تا اندازه اي هم موفق بودند.
-در حاليكه  زمان رضا شاه پيش از ٦ درصد مردم دسترسي به راديو نداشتند (اشراف) ومردم عادي هم هيكدام آيين اسلام را كنار نگذاشته بودند و نامهاي اسلامي و عربي براى فرزندان خود برمي گزيدند ، گروه ها و شخصيتهاي سياسي هم كارى در مورد نوروز و جشنهاي قبل از اسلام انجام ندادند دكتر تقي اراني و پيروانش با تكيه بر انديشه هاي كارل ماركس سعي در كٓند و كاشت و حتا گرايشي نسبت به كوروش و سرداران ملي ايران مانند بابك و... نداشتند ولي نوروز ، نوروز ماند و خللي هم بر آن وارد نشد نوروز يكي از جشنهاي بزرگ ملي ماند و هر روز هم مفصل تر از گذشته برگزار ميشود .
- در دهه ١٣٢٩ در مقابل جريانات چپ ايران دكتر محمد مصدق با جريان ملي شدن صنعت نفت ايران  توانست درميان مردم جايگاه ويژه اي پيدا كند ، با بيرون كردن انگليسي ها از ايران غرب مقابل مصدق قرار گرفت تا جاييكه بر عليه اش كودتا مي كنند امّا مصدق هم به باستان گرايي قبل از اسلام كشانده نشد او نيز هيچگاه به كوروش و جمشيد و فريدون و كورش و فردوسي و ... اشاره اي نداشت او حتا يكبار هم به آرامگاه (آپادانا)  کوروش نرفت ! بعد از او هم مهندس بازرگان كه روشنفكران زيادي را به خود جلب كرده بود  هيچگاه به باستانگرايي  كاري نداشت او داراي ايدئولوژي  اسلامي بود و توانسته بود اسلام را در دهه چهل  به دانشگاه بكشاند و بقول معروف يك تنه در مقابل انديشه هاي حزب توده  بايستد و پاي جاي اين حزب بگذارد . اسلام بازرگان ميانه رو بود ولي كاري به پارسيان قبل از اسلام نداشتاو پایه گذار ملی مذهبی ها شد!
- محمد رضا شاه (پهلوي دوم ) سعي داشت راه پدرش را ادامه دهد و توجه بيشتري به پارسگرايي داشت گروه فدائيان اسلام و حمايت ائتلافيون از این گروه و انديشه هاي عقب افتاده حوزوي ها جايي براى تفكرات ملي باقي نگذاشت و از طرفي تفكرات بازرگان و تشكيل نهضت آزادي و ظهور دكتر شريعتي  و انديشه هاي او جوانان را به راه  اسلام كشاند . جامعه را اسلامیزه تر کرده بود  در حاليكه حوزه و پيدايش  خميني  و گروه هاي سياسي ديگر باعث شدند كه شخصيت هاي ملي مانند كوروش و بابك به  فراموشي سپرده شود . شاه با برگزارى جشنها هاي  دوهزاره و پانصد ساله توانست تاريخ ايران و پارسي گرايي خود را به دنيا نشان دهد بطوريكه ايران جايگاه خاصي در جهان پيدا كرد. اروپايئان هنوز هم از آن جشنها ياد ميكنند .  و امروز بعد از ٣٨ سال مردم به نوروز  و جشنهاي باستاني مي انديشند و در خيابانها به جشن و شادي و رقص و طرب مي پردازند تا نشان دهند نوروز ربطي به اسلام ندارد
 نوروز نوروز است  و حاكمان  بر ايران  با تاکید بر اسلامی بودن نوروز مرگ خود را  امضاء می کنند آنها مجبورند تن به خواست ملي ایرانیان  دهند و تقلاهای بیهوده آنها به جایی نخواهد رسید و مردم جوابشان را در این سالها بخوبی داده اند.تا فردا چه پيش آيد.
نوروز نودو شش.


منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.