شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انگلیس به دنبال افزایش همکاری های نظامی و اقتصادی با اردن و عربستان

ایرنا

انگلیس به دنبال افزایش همکاری های نظامی و اقتصادی با اردن و عربستان
لندن - ایرنا- همزمان با آغاز سفر سه روزه “ترزا می” نخست وزیر انگلیس به منطقه خاورمیانه در روز دوشنبه، اعلام شد که لندن به دنبال گسترش همکاری های نظامی و اقتصادی با اردن و عربستان سعودی است.
 به گزارش ایرنا، منابع انگلیسی از جمله شبکه های “بی بی سی “ و اسکای نیوز، روز دوشنبه گزارش دادند، دولت “ترزا می در صدد اعزام نیروهای انگلیسی برای آموزش نیروهای نظامی اردن در مقابله با گروه داعش، به این کشور است.
این منابع گفتند، “ترزا می” در جریان سفر روز دوشنبه خود به امان قرار است، ضمن اعلام این خبر، تدابیر دولتش را برای افزایش همکاری بین انگلیس و اردن، برای مقابله با افراطی گری ارائه دهد.
این منابع اعلام کردند که نخست وزیر انگلیس همچنین درباره حمایت از اردن برای مدیریت موج پناهجویان سوریه به این کشور نیز با مقامات اردنی گفت وگو خواهد کرد.
براساس گزارش، “بی‌بی‌سی”، اعزام نیروهای نظامی انگلیسی به اردن برای آموزش نیروهای هوایی اردن خواهد بود.
به گفته “بی بی سی”، قرار است آموزش نیروهای نظامی اردنی هم در انگلیس و هم اردن انجام شود تا ظرفیت این نیروها برای هدف قرار دادن داعش افزایش بیابد.
به گزارش “بی بی سی”، نخست وزیر انگلیس در آستانه این سفر گفته است؛”اردن در خط مقدم چند بحران منطقه‎ای است و همکاری با این کشور، مردم بریتانیا را در امنیت نگاه خواهد داشت.”
“ترزا می”، نخست وزیر انگلیس بعد از پایان سفرش به اردن قرار است راهی عربستان سعودی به عنوان بزرگترین شریک تجاری اش در منطقه خاورمیانه شود.
سفر نخست وزیر انگلیس به ریاض، همزمان با آماده شدن بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا و با هدف تقویت روابط تجاری، اقتصادی و امنیتی با عربستان انجام می‎شود.
به گفته “ترزا می”، حمایت از اردن و عربستان سعودی به روشنی در جهت منافع و امنیت بریتانیاست.
“بی بی سی” گزارش داد، وی درباره عربستان سعودی گفته است:”نباید فراموش کنیم اطلاعاتی که در گذشته از عربستان دریافت کرده‎ایم جان صدها نفر در بریتانیا را نجات داده است.”
به گزارش اسکای نیوز، نخست وزیر انگلیس به دنبال یافتن راهی برای تقویت صادرات این کشور به عربستان سعودی است.
براساس گزارش های منتشر شده؛ ارزش کالاهای صادراتی انگلیس به عربستان در سال 2015 میلادی بالغ بر 4.67 میلیارد پوند و در حوزه خدمات بالغ بر 1.9 میلیارد پوند بوده است.
عربستان سعودی همچنین یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی سلاح انگلیس به شمار می آید.
بر اساس گزارش های منتشر شده، از زمان تجاوز نظامی عربستان سعودی در یمن در مارس سال 2015 میلادی، انگلیس مجوز فروش تسلیحات به ارزش سه میلیارد پوند را به این کشور صادر کرده است. 
این قراردادها شامل فروش هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین به ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون پوند، موشک‌ها و بمب‌ها به ارزش یک میلیارد و 100 میلیون پوند و خودروهای زرهی و تانک‌ها به ارزش 430 هزار پوند می‌شود. 
دولت انگلیس تاکنون درخواست های مطرح شده از جمله از سوی دو کمیته پارلمانی این کشور مبنی بر توقف فروش اسلحه به عربستان را رد کرده است. 
انگلیس به روشنی اعلام کرده است که کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی از جمله بازارهای هدف این کشور بعد از برگزیت به شمار می آیند.
دولت انگلیس درصدد است که خسارات اقتصادی ناشی از خروج از بازار واحد اروپایی بعد از برگزیت را با افزایش حضورش در بازارهای هدف به نحوی جبران کند.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی
 

منبع: ایرنا، 14 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.