شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ -  ۵ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاوروف: اوضاع عراق و لیبی هشداری برای تکرار نکردن مداخله در امور کشورها است

ایرنا

لاوروف: اوضاع عراق و لیبی هشداری برای تکرار نکردن مداخله در امور کشورها است
مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد: امیدواریم مسائل عراق، لیبی و برخی کشورهای دیگر هشداری باشد تا چنین تلاش هایی (مداخله در امور داخلی کشورها) در نقاط دیگر از جمله خاورمیانه و شمال آفریقا تکرار نشود.
 به گزارش ایرنا، لاوروف در این نشست که شامگاه چهارشنبه در مسکو برگزار شد، تاکید کرد: روسیه مخالف مداخله در امور داخلی دیگر کشورها است و بر این سیاست ایستادگی می کند.

وی همچنین گفت: بر این باوریم که مواضع اعلام شده از طرف روسیه و آمریکا مبنی بر خودداری از مداخله در امور داخلی سوریه و دیگر کشورها به قوت خود باقی است. 
عراق و لیبی براثر مداخله نظامی و تهاجم آمریکا و گروه کشورهای همپیمان غربی دچار بحران سلطه گروههای تروریستی، ویرانی، قتل عام مردم و همچنین آوارگی میلیون ها نفر در داخل این دو کشور و همچنین بیرون از مرزها شده است.
لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست خبری افزود: بار دیگر بر عزم راسخ نابودی کامل گروه تروریستی داعش و دیگر تروریست ها تاکید و اعلام می کنیم که این هدف به قوت خود باقی است و علاقه مشترک در مذاکرات با طرف آمریکایی نیز مشهود بود.
وی همچنین مذاکرات تیلرسون با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را مشروح و صریح خواند و گفت: دو کشور علاقه مشترکی برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه دارند.
لاوروف بدون ذکر نام کشور یا فردی اظهار کرد، اما تلاش می شود، مانع همکاری های روسیه و آمریکا و زمینه ساز تشدید رویارویی دو کشور شوند که سیاستی غیرواقع بینانه است و نتایج خوبی ندارد.
وزیر خارجه روسیه گفت: هر زمان که مسکو و واشنگتن با یکدیگر همکاری می کنند، دو طرف و کل جهان از آن سود می برند.
لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود در باره ادعای شرکت مسکو در حمله های هکری به آمریکا نیز گفت: هیچ گونه مدرک و شواهدی دال بر شرکت روسیه در حمله های هکری به آمریکا و مداخله در انتخابات و امور داخلی این کشور ندیده ایم. نمی دانیم چه کسی این شواهد را دیده است، اما کسی نشان نداد و نگفت، هر چند بارها خواستار ارائه شواهد در این باره بوده ایم.
تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این نشست خبری از توافق با طرف روسی برای تشکیل گروه کاری با هدف حل مسائل مهم مورد اختلاف دو کشور خبر داد. 
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: توافق شد، گروه کاری تشکیل شود و به حل مسائل مهمی بپردازد که نیاز به تصمیم گیری فوری دارند و اینکه راه حل های پایداری برای مسائل بلندمدت و پیچیده پیدا شود. 
وی افزود: باید تمام تلاش ممکن را برای اعتمادسازی بین روسیه و آمریکا و توقف روند تیرگی روابط دو کشور بکار گیریم. 
وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: مسکو و واشنگتن باید کانال ارتباط نظامی و دیپلماتیک را حفظ کنند. 
تیلرسون همچنین با اشاره به نتایج مذاکرات خود با پوتین رئیس جمهوری و لاوروف وزیر خارجه روسیه، خاطرنشان کرد: در مذاکرات با موضوع سوریه، در باره بخش مواضع همسان دو کشور سخن گفتیم. 
وزیر خارجه آمریکا که کشورش از شش سال پیش اصلی ترین حامی گروههای مسلح و تروریست های ضدسوری بوده، در ادامه افزود: مسکو و واشنگتن خواهان سوریه یکپارچه و باثبات هستند که تروریست ها نتوانند در آن پناه بگیرند. 
وی گفت: موضوعی که هنوز آمریکا با روسیه اختلاف دارد، احتمال بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه است.
وی افزود: بدیهی است در این مساله اختلاف داریم، زیرا روسیه بر انجام تحقیقات واقعی و فراگیر در باره حادثه شیمیایی خان شیخون اصرار دارد. 
وزیر خارجه آمریکا در باره دیدار خود با رئیس جمهوری روسیه نیز گفت: این دیدار دو ساعت طول کشید و 
در باره بهبود روابط گفت وگو کردیم. آینده سوریه و اینکه باید از تروریست ها خالی شود نیز از محورهای مذاکرات بود. 
وی به مذاکرات خود با طرف روسی در باره سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هم اشاره کرد و گفت که کناره گیری وی از قدرت باید سازمان یافته انجام گیرد. 
وزیر خارجه آمریکا همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه گفت: موضع ما این است که بشار اسد باید کناره گیری کند. عمر حکومت وی رو به پایان است و در این مساله آنها با رفتار خود و جنگی که چند سال ادامه دارد، مقصر هستند. 
تیلرسون در باره مذاکراتش با طرف روسی در باره مساله کره شمالی نیز اظهار کرد: روسیه و آمریکا با ضرورت خلع سلاح هسته ای کره شمالی موافق هستند. 
به گزارش ایرنا، تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در چارچوب یک سفر دو روزه و مذاکره با مقام های روسیه در مسکو بسر می برد. 
لاوروف در دیدار امروز با تیلرسون همتای آمریکایی خود نیز تاکید کرد: مسکو در صدد درک اهداف واقعی واشنگتن است و جلوگیری از ادامه حمله های آمریکا به سوریه را مهم می داند.
لاوروف افزود که نباید حمله موشکی روز جمعه آمریکا به سوریه تکرار شود.
وی همچنین گفت: آمریکا نباید روسیه را در برابر انتخاب نادرست یعنی «یا با ما یا در برابر ما» قرار دهد.
لاوروف تاکید کرد: این مذاکرات بسیار مهم است، زیرا هنوز تمام پست های کلیدی در وزارت خارجه آمریکا کامل نشده است و به همین دلیل دریافت سریع اطلاعات در مورد رویدادهای جاری و پیش بینی های آینده دشوار است. 
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

منبع: ایرنا، 24 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.