شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۷ فوریه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کنفرانس خبری ظریف، لاوروف و ولیدالمعلم در مسکو

ایرنا

کنفرانس خبری ظریف، لاوروف و ولیدالمعلم در مسکو/ مبارزه با تروریسم و رد توطئه شیمیایی ضدسوری
مسکو - ایرنا - محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه در پایان نشست سه جانبه در مسکو، حل سیاسی بحران این کشور، مبارزه با تروریسم و همچنین لزوم کمک به سوری ها را مورد تاکید قرار دادند.
 نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران امور خارجه ایران، روسیه و سوریه امروز (جمعه) در ساختمان وزارت خارجه در مسکو در چارچوب راهبرد حل سیاسی بحران این کشور پشت درهای بسته برگزار شد. 
پس از این نشست، لاوروف در نشست خبری که پس از مذاکرات سه جانبه برگزار شد، گفت: سه کشور برای حل سیاسی بحران سوریه هماهنگ و همگرا هستند.
ظریف نیز گفت: بارها از سلاح شیمیایی علیه جمهوری اسلامی استفاده شده است و امروز هم از این بهانه علیه سوریه بهره می گیرند. 
وی گفت: همسو با تاکید بر لزوم بررسی این اقدام، بر مبارزه با تروریسم تاکید می کنیم که امروز نه تنها در سوریه که در سن پترزبورگ و آلمان هم قربانی می گیرد.
ظریف با هشدار خطاب به آمریکا و گروه کشورهای ضدسوری گفت: نتایج اقدام های یکجانبه در دهه گذشته مشخص شده که زیان های زیادی در منطقه ایجاد کرده است.
ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه نیز با محکوم کردن دشمنی علیه این کشور و محکوم کردن تجاوزگری موشکی جمعه هفته گذشته آمریکا به پایگاه عملیات هوایی ضدتروریستی الشعیرات در استان حمص، بر موافقت دمشق با انجام تحقیقات مستقل و فوری در این زمینه تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، براساس محورهای اعلام شده در این گفت وگوها که دومین نشست مشترک سه جانبه از بهمن ماه سال گذشته در پایتخت روسیه بود، آخرین اوضاع سوریه بررسی شد.
در این مذاکرات که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو و اعضای هیات های سه کشور انجام شد، دستاوردهای سیاسی و تدابیر لازم برای کمک به سوریه برای حل سیاسی بحران این کشورمورد بررسی قرار گرفت.
همچنین لزوم انجام تحقیقات مستقل و بی طرف برای روشن شدن عامل واقعه شیمیایی سه شنبه هفته گذشته در شهرک خان شیخون سوریه نیز یکی از محورهای مذاکره بود.
مبارزه علیه تروریسم با گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی، پایان حمایت خارجی از تروریست ها، ادامه مذاکرات سوری-سوری، حفظ یکپارچگی سوریه و تعیین سرنوشت آینده این کشور به عنوان حق انحصاری سوری ها بدون مداخله خارجی از مهم ترین دستاوردهای همگرایی مواضع سه کشور است. 
هفتم آبان ماه سال گذشته نیز مسکو میزبان نشست وزیران خارجه سه کشور بود که در آن همگرایی ها برای حل بحران سوریه تقویت شد، بگونه ای که یکی از دستاوردهای آن زمینه سازی برای آغاز مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان به ابتکار تهران، مسکو و آنکارا است و تاکنون هم چند دور آن برگزار شده است. 
مبارزه بی اغماض با تروریسم و تلاش فراگیر برای از سرگیری مذاکرات سوری ژنو که آن زمان به دلیل کارشکنی برخی کشورهای غربی-عربی حامی گروههای مسلح و تروریستی ضدسوری متوقف شده بود، تاکیدهای سه کشور در این مذاکرات را تشکیل می داد. 
نتیجه این نشست، همکاری تهران، مسکو و دمشق در مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه همکاری با سوریه علیه تروریست ها بود. 
ظریف وزیر امور خارجه ایران که امروز در راس یک هیات در چارچوب سفر یک روزه بنا به دعوت لاوروف همتای خود وارد مسکو شد، پیش از آغاز نشست سه جانبه در دیدار با وی و همچنین همتای سوری، مسائل مختلف از جمله اوضاع خاورمیانه به ویژه سوریه را بررسی کرد. 
اروپام 1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

منبع: ایرنا، 25 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.