شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قاسمی: دولت آمریکا باید تاوان خطای دیدار با سرکرده منافقین را مانند دیگر خطاها پرداخت کند

ایرنا

قاسمی: دولت آمریکا باید تاوان خطای دیدار با سرکرده منافقین را مانند دیگر خطاها پرداخت کند
تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار یکی از مقامات کنگره آمریکا با سرکرده منافقین گفت: این کار خطایی بوده که باید دولت آمریکا مانند دیگر خطاهایش که در منطقه انجام داده تاوان آن را پس دهد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با رسانه ها ادامه داد: این نوع تماس ها تماس جدیدی نیست و عمدتا مقامات آمریکایی نشان داده اند که در دهه های اخیر نتوانسته اند از رفتارهای خود عبرت بگیرند و با سیاست های غلط و رفتارهای ناپسند در توسعه و گسترش تروریسم در منطقه تلاش کرده اند که این تماس هم در راستای همین زمینه است.

وی ادامه داد: حتی با تغییر حاکمیت در آمریکا نیز نشان داده شد که نگاه توسعه تروریسم در منطقه وجود داشته و این خطایی است که باید دولت آمریکا مانند دیگر خطاها تاوان آن را پس دهد.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره گفت وگوی وزیر امورخارجه با وزیر امورخارجه مصر بعد از عملیات تروریستی در این کشور گفت: در موضع گیری که ما داشتیم و در تماس ظریف با همتای مصری مراتب تسلیت مردم ایران را ابلاغ کردیم و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور نیز صحبت شد.
قاسمی تصریح کرد: حادثه مصر حادثه تلخی بود و باید سریع محکوم می شد چون تروریست ها این بار با هدف قراردادن مراکز دینی و کلیساها برای ایجاد فاصله و تضادهای دینی و مذهبی اقدام کرده اند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ضرورت ایجاب می کرد که اقدام جدی و فوری برای مبارزه با تروریسم بیش از گذشته انجام شود و تماس ظریف با همتای مصری نیز به سرعت انجام شد.

**انگلیس به تعهدات خود در برجام عمل کند
قاسمی در پاسخ به این سوال که ایران و کشورهای 1+5، پنجم اردیبهشت در وین جلسه خواهند داشت و یکی از بحث های مطرح مخالفت انگلستان با برنامه خرید 950 تن کیک زرد توسط ایران از قزاقستان است، دستگاه دیپلماسی چه تدابیری برای این موضوع اندیشیده اید؟ گفت: کمیسیون مشترک مرجع طرح مسائل و اقداماتی است که در حوزه برجام خواهد بود.
وی ادامه داد: انگلیس در این خصوص بدعهدی و بداخلاقی خود را داشته و مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم دولت انگلیس به تعهدات خود در برجام توجه داشته، بتواند برگردد و تعهدات خود را در این خصوص این محموله اجرا کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: آن ها باید متوجه شوند خلاف برجام حرکت می کنند و باید به تفاهمات و توافقات مجموعه کشورها بازگردند و این مشکل را از سر راه بردارند.

**تبلیغات رسانه های خارجی علیه انتخابات ایران زحمتی بیهوده است
خبرنگاری پرسید: با توجه به قرار داشتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، برخی رسانه های خارجی سیاست القای قطبی شدن انتخابات را در پیش گرفته اند و به دنبال کم رنگ کردن حضور مردم هستند. دستگاه دیپلماسی این القائات سیاسی خارجی را چگونه ارزیابی می کند؟ 
قاسمی گفت: ملت ایران نشان داده اند طی دهه های گذشته در بزنگاه تاریخی و لحظات حساس و انتخابات آنچه را به نفع کشور می دانند، پیروی و دنبال می کنند و فضا سازی رسانه های بیگانه و دولت های خارجی در کمرنگ کردن حضور مردم تاثیر نداشته است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: تبلیغات آن ها تاثیری نخواهد داشت و نوعی زحمت بیهوده است. مردم آنچه صلاح خود می دانند پیروی کرده و به راه خود در پویشی در توسعه و سازندگی کشور ادامه خواهند داد.

**اقدامات آمریکا در منطقه، پاسخ به مشکلات داخلی آمریکاست
قاسمی در پاسخ به اینکه در هفته های اخیر شاهد برخی تحرکات آمریکا در اطراف کشورمان بودیم و رییس سازمان سیا اعلام کرده این اقدامات گوشه ای از حملات ایران است، آیا باید نگران باشیم یا احتمال رودرویی وجود دارد؟ اظهار کرد: به نظر می رسد اقدامات آمریکا بیش از آنکه معنای نظامی داشته یا آثار نظامی آن اثر بخش باشد، نوعی سردرگمی و پاسخ به مشکلات داخلی آمریکا است.
وی اضافه کرد: این قبیل اقدامات به دلیل ناکامی درون کشور آمریکا است که ناچار بودند برای ایجاد اجماع حداقلی و پیام به همپیمانانشان در منطقه برخی اقدامات غلط را در شکل نظامی سامان دهند و نهایتا این اقدامات در ادامه به ضرر امریکا تمام خواهد شد ولی آثار نظامی نخواهد داشت.
این مقام دستگاه دیپلماسی افزود: چه اقدامی که غیرقانونی در سوریه اتفاق افتاد و هم آن چه که در افغانستان صورت پذیرفت، تناسبی با مسائل ندارد. انداختن بمب 10 تنی معنای نظامی ندارد چرا که شبکه القاعده و داعش در افغانستان در حدی نیست که نیازمند این بمب باشد.
قاسمی ادامه داد: از دیدگاه دیگر می توان چنین بیان کرد که این قبیل اقدامات در واکنش به افکار عمومی جهان و حمایت آمریکا از تروریسم در سوریه بود که باعث تغییر بالانس و توازنی شد که در سوریه وجود داشت. در افغانستان نیز برای مقابله با تروریسم دست به اقدامی زد که توجیهی ندارد.
وی در پاسخ به این که آیا این قبیل اقدامات معناسی سیاسی دارد یا خیر؟ اضافه کرد: فکر می کنم می شود تعبیر کرد که اهداف سیاسی این بحث طراحی شده باشد ولی عملا وضعیت منطقه سوریه و افغانستان در طول سالیان گذشته نشان داده که نه در سوریه و در افغانستان نیازمند راهکار نظامی نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: بحران سوریه کمتر از افغانستان است. افغانستان بعد از این همه حضور نظامی نشان داد که راه حل نظامی پاسخگو نیست و این کشورها نیازمند راهکارهای اساسی هستند. باید در چارچوب اجماع جهانی و مشارکت همسایگان و دولت های منطقه و مردم کشورها راهکار و نتایج لازم حاصل شود.
قاسمی تصریح کرد: در نهایت این قبیل اقدامات را بیشتر یک ژست می دانیم که شاید به خاطر برخی مسائل داخلی آمریکا و برخی نشان دادن حضور آمریکا در منطقه به هپیمانانشان باشد. نمی توان پذیرفت که علائم سیاسی جدی در منطقه برای سوریه یا حتی افغانستان داشته باشد.
این خبردر حال تکمیل است

منبع: ایرنا، 28 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.