شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

توصیه ظریف به وزیر خارجه جدید آمریکا

ایرنا

اختصاصی ایرنا/ توصیه ظریف به وزیر خارجه جدید آمریکا:
برجام اتفاقا نتیجه بازنگری اسلاف آقای تیلرسون در سیاستهای اشتباه آمریکا مقابل ایران بوده است
تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه به همتای آمریکایی خود توصیه کرد از ناکامی و بن بست دولتمردان گذشته آن کشور در پیشبرد سیاست های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران درس بگیرد و گفت: برجام اتفاقا نتیجه بازنگری اسلاف آقای تیلرسون در سیاست های سراپا اشتباه آمریکا در گذشته در مقابل ایران و منطقه بوده است.
 پس از پاسخ توئیتی ظریف به اظهارات وزیر خارجه آمریکا ، وی امروز در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اضافه کرد:آنچه امروز و بیش از هر زمان دولتمردان آمریکایی بدان نیاز دارند نه لفّاظی های تکراری نادرست و خالی از فایده، بلکه واقعگرایی در کلام و کرداری متین و توام با خرد گرایی و از سر درک و فهم واقعیت های موجود جمهوری اسلامی ایران با نگاهی دقیق و به دور از القائات دیگرانی است که هر کدام بنا به اغراض خود سعی در ایجاد ایران هراسی و وحشت دروغین و قلب واقعیت های منطقه و جمهوری اسلامی ایران دارند.

وزیر امور خارجه افزود: دولتمردان امروز ایالات متحده به خوبی باید از تاریخ و به خصوص حوادث و روند تحولات 4 دهه گذشته آموخته باشند و بدانند تحت هیچ شرایطی و هیچ گاه از سخن راندن با زبان تحریم و تهدید و بکار گیری کلماتی با طعم خشونت و خصومت در مقابل ایران و ایرانیان نتیجه نگرفته و نخواهند گرفت. 
رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: همان گونه که دولتمردان و پیشینیان در سیاست خارجی آمریکا نیز هرگز در تحقق سیاست های غیر واقع بینانه و غلط خود نسبت به ایران موفق نبودند.
ظریف در ادامه گفت: وزیر امورخارجه آمریکا یک روز به کنگره نامه می دهد که ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کرده است و روز بعد در اظهاراتی متناقض ایران را متهم به جاه طلبی های هسته ای کرده و برجام را توافقی برای باج دادن به ایران قلمداد می کند. 
وزیرامور خارجه با تکرار آنچه در توئیت امروز خود به آقای تیلرسون خاطرنشان کرده بود گفت: اتهامات بی پایه آمریکا نمی تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند.
 وی تصریح کرد: آمریکا باید بداند که دیگر قادر نیست جامعه جهانی را با اتهامات بی اساس، که کذب آنها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان بسته شدن پرونده پی ام دی اثبات گردید، منحرف نماید. 
ظریف همچنین با اشاره به اظهارات آقای تیلرسون مبنی بر اینکه آمریکا مشغول بازنگری در سیاست خود نسبت به ایران و برجام است گفت:برجام اتفاقا نتیجه بازنگری اسلاف آقای تیلرسون در سیاست های سراپا اشتباه آمریکا در گذشته در مقابل ایران و منطقه بوده است. سیاست هایی که غلط بودن آنها در عمل بارها ثابت شده است. 
رییس دستگاه دیپلماسی در خصوص تکرار ادعاهای واهی و تهی از واقعیت تیلرسون و دیگر مقامات آمریکایی در خصوص تروریسم و آزمایش های موشکی ایران، تصریح کرد:از نگاه ما منافع و مصالح ایران و همه کشورهای منطقه و جهان در مهار و شکست تروریسم لجام گسیخته ای است که متاسفانه با محاسبات غلط، اشتباه و بی تدبیری های آمریکا و القائات مغرضانه شرکای منطقه ای آنان در طی دهه های گذشته تولید و تکثیر، و به دور از تمامی موازین انسانی بر منطقه و جهان تحمیل شده است.
 وزیر امور خارجه تاکید کرد: بی شک جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در مبارزه با این مولود نامیمون و شوم، بدون توجه به سیاست های نابخردانه آمریکا همچنان در خط مقدم مبارزه برای استقرار صلح و امنیت در منطقه و جهانی قرار خواهد داشت. 
ظریف ضمن تاکید مجدد بر صلح آمیز و دفاعی بودن برنامه های دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران آن را حق مشروع و طبیعی ملت ایران دانست که در تقابل با هیچ یک از موازین و قواعد بین المللی قرار ندارد و تنها ملاک تداوم آن تشخیص نیازهای دفاعی ملت ایران است. 
 وی اضافه کرد:حافظه تاریخی تمامی مردم و نخبگان جهان بیاد می آورد که چگونه یک مستبد و دیکتاتور سلطه خواه و جنگ طلب برای مدت هشت سال جنگی شوم و ویرانگر و یک تراژادی تلخ تاریخی را بر ایران و مردم ایران و حتی جهان تحمیل نمود و شوم تر آن که مورد حمایت قدرت های جهانی و برخی کشورهای منطقه نیز قرار گرفت.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ایرانیان هرگز اجازه تکرار این تجارب تلخ و خسارات جبران ناپذیر و تحمیل جنگ ویرانگری دیگری را نخواهند داد و سیستم های موشکی دفاعی جمهوری اسلامی ایران دقیقا با همین هدف استقرار یافته و تقویت می شوند. این سیاست علیه هیچ کشور دیگری نیست و سیاستی کاملا خرد گرایانه و در راستای صلح و ثبات منطقه است.
 وزیر امور خارجه همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران با این تجارب و به عنوان کشوری مستقل هرگز اجازه نخواهد داد دیگران در خصوص سیاست های کاملا دفاعی و روشن آن به سخن ورزی های مغرضانه بپردازند و بی شک اظهار نظرهای مداخله جویانه مقامات آمریکایی کوچکترین تاثیری در ادامه برنامه های دفاعی و بازدارنده ما نخواهد داشت. 
ظریف ضمن دعوت از مقامات آمریکایی به واقع بینی و واقع گرایی در گفتار و عمل، به وزیر خارجه آمریکا مجددا توصیه کرد بهتر است مسیر اشتباهی که می رود را تغییر داده و به تعهدات کشورش در برجام پایبند باشد.
وی گفت : همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض نماید اما در عین حال برای حفظ منافع ملت ایران برای تمام سناریوهای ممکن آمادگی کامل دارد.
سیام**2021** خبرنگار:داود مرادپور**انتشار: امیر کاردان راد

منبع: ایرنا، 31 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.