شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رابطه برجام با و نزوئلا

ایرنا

 وضعیت اقتصادی ونزوئلا/توافق هسته ای اقتصاد ایران راازچه شرایطی دور کرد
تهران - ایرنا - روند رشد تورم درایران و ونزوئلا تا سال 92 شبیه هم بود، اما در این سال ایران با تغییر مسیر و توافق هسته ای توانست روند رو به رشد تورم را کنترل و امسال آن را تک رقمی کند و به حدود 9 درصد برساند، در حالیکه این رقم در ونزوئلا به نزدیک 800 درصد می رسد.
به گزارش ایرنا، تصمیمات سیاسی و اقتصادی دولت ها ممکن است دو پیامد داشته باشد یا کشور را ازبحران اقتصادی و سیاسی خلاص کند ویا شرایط بحرانی و وخیم بر کشورها حاکم سازد . گاهی پافشاری بر برخی سیاست ها شرایط را به گونه ای پیش می برد که نه تنها کشورها با چالش های اقتصادی، سیاسی واجتماعی مواجه می شود، بلکه مردم نیز بامشکلاتی بیشتر ازگذشته روبروخواهند شدکه این خود نابسامانی های اجتماعی نیز به دنبال دارد. 
در این راستا می توان شرایط دو کشور ایران و ونزوئلا را با یکدیگر مقایسه کرد.دوکشوری که با فشارهای سیاسی و اقتصادی غرب درعرصه جهانی روبرو هستند. اما تصمیم مسئولان ایرانی و توافق هسته ای سبب شده است تااکنون و بعد ازحدود 4 سال اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور ما کاملا متفاوت و دور از شرایط ونزووئلا قرار گیرد.برجام و تغییر مسیر ایران موجب شد مشکلاتی را که در زیر آمده و ونزوئلا با آنها دست به گریبان است از ایران دور شود و کشور ما رشد اقتصادی مطلوبی را تجربه کند.

** وضعیت اقتصادی ونزوئلا
ونزوئلا به گونه ای در شرایط فعلی با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می کند که پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی نیز برای این کشور به همراه داشته است. از رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بالا گرفته تا کمبود شدید مواد غذایی و دارو، افزایش میزان جرم و در نهایت افزایش شدید نابسامانی های اجتماعی. 
منتقدان دولت ونزوئلا براین باورند چالش های شدید اقتصادی نتیجه سالها سوء مدیریت در این کشور بوده است. اما درآن سو حامیان رئیس جمهوری فعلی و پیشین ونزوئلا می گویند که کاهش بهای نفت و فساد در میان نخبگان اقتصادی ونزوئلا منجر به ایجاد این مشکلات شده است.

* شرایط اقتصادی در دوران ریاست جمهوری چاوز
چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا تحت یک چارچوب خاص چندین سال ونزوئلا را اداره کرد. وی پیش از حضور در سمت ریاست جمهوری ونزوئلا قول داده بود که علیه فساد مقامات بایستد و از درآمد گسترده ناشی از فروش نفت برای کاهش فقر و بی عدالتی در این کشور استفاده کند. چاوز در دوران ریاست جمهوری اش در میان اقشار فقیر از محبوبیت پایداری برخوردار بود. وی خدمات اجتماعی از جمله یارانه های غذا و خانه، امور خدمات درمانی و برنامه های آموزشی را گسترش داد. خط فقر در این کشور در سال 1998 تا حدود 50 درصد کاهش یافت. پس از مرگ چاوز، نیکلاس مادورو جانشین وی شد و قول داد که دنبال رو سیاست های چاوز باشد.

*اقتصاد بر پایه نفت
اقتصاد ونزوئلا به دلیل وابستگی شدید به درآمدهای نفتی به شدت در قبال شوک های خارجی آسیب پذیر بوده است. براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک)، فروش نفت 95درصد از میزان درآمد ناشی از کل صادرات این کشور و 25 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود.
همزمان با اینکه بهای جهانی نفت از 111 دلار در هر بشکه در سال 2014 به 27 دلار در سال 2016 رسید، اقتصاد متزلزل ونزوئلا با یک سقوط آزاد مواجه شد. در آن سال تولید ناخالص داخلی ونزوئلا 12 درصد کاهش یافت و تورم به مرز 800 درصد رسید. در اوایل 2017، ونزوئلا در حالی که فقط 10 میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت اما حدود 140 میلیارد دلار به خارجی ها بدهکار بود که این مسئله نگرانی ها را در مورد ورشکستی کامل این کشور افزایش داد.
“ریکاردو هاسمن” اقتصاددان دانشگاه هاروارد می گوید که چاوز از این درآمد نفتی هنگفت در سالهای بین 2004 تا 2013 با هدف ذخیره کردن برای روزهای مورد نیاز استفاده نکرد و بحران اقتصادی ونزوئلا به دلیل تورم فزاینده، کمبود مواد غذایی و دارو تشدید شده است. 
کارشناسان تصریح کرده اند که کنترل شدید قیمت ها توسط دولت که با هدف حفظ قیمت کالاهای اساسی برای فقرا در این کشور انجام شده یکی از عوامل ایجاد مشکلات اقتصادی بوده است چون با این روش بیشتر تولیدکنندگان در این کشور تولیدات خود را کاهش دادند. این تولیدکنندگان زمانی که می دیدند بهای کالاهای شان در یک روندی ثابت مانده نیازی به افزایش تولید نمی دیدند. از دید بسیاری از کارشناسان دیگر سیاستی که به ایجاد مشکلات اقتصادی در ونزوئلا کمک کرد، سیاست کنترل ارز بود که ابتدا در سال 2003 توسط چاور برای مهار خروج سرمایه ها ارائه شد. با فروش دلار در نرخ های متفاوت، دولت کاراکاس در واقع بازار سیاه ایجاد کرد و فرصت ها برای ایجاد فساد نیز افزایش یافت.
در سوی دیگر براساس گزارش ها، واردات ونزوئلا در سال 2016 به 18 میلیارد دلار کاهش یافت این در حالی است که این آمار در سال 2012 حدود 66 میلیارد دلار بود یکی از دلایل این روند کاهش واردات این بود که کالاهای ساخت خارج به طور فزاینده ای گران بود. بسیاری ازمصرف کنندگان با انتخاب میان دو گزینه روبرو بودند. یا باید ساعت ها در صف منتظر کالاهای اساسی می بودند ویا مبالغ بسیار زیادی را به بازارهای سیاه و قاچاقچیان پرداخت می کردند. 
ناظران اوضاع ونزوئلا را چیزی شبیه بحران انسانی می دانند. در سال 2016 رئیس فدراسیون دارویی ونزوئلا طی برآوردی اعلام کرد که 85 درصد از داروهای اساسی در این کشور یا مهیا نیستند و یا بدست آوردن انها سخت است. بسیاری از بیمارستان های این کشور از نبود داروهای اساسی رنج می برند.مرگ و میر کودکان در اوایل سال 2016 به 18.1 درصد از هر یک هزار تولد رسید که این آمار در سال 2011 حدود 11.6 درصد بود.

** دو برابر شدن مرگ و میر مادران و بازگشت بیماری هایی مانند مالاریا و دیفتری 
همچنین مرگ و میر مادران دو برابر آمار سال 2008 شد. بیماری هایی چون مالاریا و دیفتری که پیشتر در این کشور ریشه کن شده بود بار دیگر شیوع پیدا کرد. فقر نیز در ونزوئلا افزایش پیدا کرده است. در سال 2016 براساس بررسی های یک دانشگاه در این کشور بیش از 87 درصد از مردم اعلام کردند که پول کافی برای خرید مواد غذایی مورد نیازشان را ندارند. بررسی دیگری نشان داد که 30 درصد از کودکان در سن مدرسه با سوء تغذیه مواجه هستند.
فقر و فقدان فرصت در ونزوئلا نرخ زیاد خشونت را در این کشور افزایش داد. براساس اعلام “ دیده بان خشونت در ونزوئلا” یک گروه نظارتی مستقل، این کشور که پیشتر خشونت بالا را تجربه کرده بود و یکی از خشونت آمیزترین کشورهای جهان بود، در سال 2016 با بالاترین میزان قتل در تاریخ این کشور مواجه شد. دولت مادورو ارتش را برای مقابله با جرائم خیابانی مستقر کرد اما گروههای حقوق بشری و رسانه های خارجی سوءرفتارهای گسترده را به دنبال استقرار ارتش در خیابان ها گزارش دادند. بحران انسانی به سراسر مرزهای ونزوئلا نیز کشیده شد. به طوریکه هزاران شهروند ناامید این کشور به برزیل وکلمبیا رفتند. حدود 150 هزار شهروند ونزوئلایی تنها در سال 2016 این کشور را ترک کردند.
براساس آمار اعلام شده شبکه سی ان ان، واردات ونزوئلا تا 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و این مسئله کمبود شدید مواد ضروری را در این کشور به همراه داشت. براساس بررسی سالیانه ملی سه دانشگاه مهم و دیگر گروههای تحقیقاتی، تورم گسترده برای مردم ونزوئلا یعنی محرومیت از خوردن غذای کافی و افزایش سوء تغدیه در میان شهروندان این کشور.
نویسندگان گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی در مورد اقتصاد ونزوئلا نوشتند : ونزوئلا همچنان در یک بحران اقتصادی شدید قرار دارد. نرخ بیکاری در این کشور در سال جاری به فراتر از 25 درصد می رسد و سال آینده احتمالا 28 درصد خواهد شد.این آمار درسال 2015 حدود 7.4 درصد بود. اقتصاد این کشور سال گذشته حدود 18 درصد کوچک شد. این سومین سال رکود برای این کشور است. پیش بینی صندوق بین المللی پول درمورد نرخ تورم در ونزوئلا بسیار بد است اما بهتر ازگذشته. انتظار می رود نرخ تورم 720 درصدی را تجربه کند اما اگر ونزوئلا مسیر فعلی را ادامه دهد براساس اعلام صندوق بین المللی پول تورم در این کشور در سال 2018 به دو هزار درصد خواهد رسید. ونزوئلایی که غرق در نفت بود اکنون با کمبود پول مواجه است. سیستم اقتصادی که در ونزوئلا برای آزاد کردن این کشور از فقر و فساد دولتی اجرا شد، در حال حاضر موجب گرسنگی شهروندانش شده است.

*بدترین بحران اقتصادی تاریخ ونزوئلا
ونزوئلا درحال حاضر با بدترین بحران اقتصادی در تاریخ این کشور مواجه بوده و کمترین تولید نفت را در 23 سال اخیر تجربه می کند( فقط 2.5 میلیون بشکه در روز). براساس اعلام اوپک، ونزوئلا بیشترین ذخیره نفت خام را در دنیا داشت (بیش از 300 میلیارد بشکه). این مسئله باعث شده بود تا گوی سبقت را در این زمینه از عربستان ( با ذخیره 266 میلیارد بشکه)، ایران( 158 میلیارد بشکه) و عراق( 142 میلیارد بشکه) برباید. زمانیکه نفت از بشکه ای 115 دلار در هر بشکه در سال 2014 به نصف کاهش یافت، تولید ناخالص داخلی این کشور نیز تا 10 درصد کاهش یافت. کارشناسان معتقدند که نفت بدون مهارت و تخصص ارزشی ندارد و سوءمدیریت ها در مورد نفت مشکلات زیادی را برای ونزوئلا به وجود آورده است. بانک های خارجی مدتهاست خود را از ونزوئلا دور نگه داشته اند. در سال 2014 ونزوئلا حدود 50 میلیارد دلار از چین و حدود پنج میلیارد دلار از روسیه قرض گرفت. البته این در دوران بهای نفت مطلوب ونزوئلا بود.
شهروندان ونزوئلایی ها بیش از 30 ساعت در هفته در صف های خرید کالا صرف می کنند و اغلب با زمانیکه وارد مغازه ها می شوند، با قفسه های خالی از کالا روبرو هستند. دولت کاراکاس سیاستهای آمریکا را عامل بروز بحران در این کشور معرفی کرده اما مخالفان دولت سوءمدیریت های اقتصادی دولت مادرور را عامل این بحران می خوانند. اوضاع بیمارستان ها در ونزوئلا نیز گویی شبیه بیمارستان های مناطق جنگی است.
پیش بینی شده است که اقتصاد ونزوئلا در سال جاری میلادی تا هشت درصد سقوط کند و این در حالی است که صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده نرخ تورم در این کشور سال آینده میلادی چهار رقمی می شود. دولت کاراکاس پیشتر بیشتر دارایی های شرکت های خارجی را در اختیار گرفته است. شرکت جنرال موتورز اعلام کرد که مقرش در ونزوئلا مصادره شده است و این منجر به توقف فعالیتهایش در این کشور شده است. براساس اعلام صندوق بین المللی پول، اقتصاد ونزوئلا در سال گذشته میلادی 18 درصد تنزل کرده و این در حالی است که یونان(بدترین اقتصاد اروپا) در زمان اوج بحران در سال 2011 اقتصادش به میزان 9.1 درصد تنزل داشت. 
طی سال گذشته به دلیل نبود مواد غذایی کافی 74 درصد از مردم ونزوئلا به طور میانگین حدود 8.7 کیلوگرم وزن کم کردند. صحبت کردن از شدت بحران موجود در ونزوئلا سخت است. البته در این کشور جنگی رخ نداده است و جنگ داخلی یا خارجی عامل بروز این فاجعه در ونزوئلا نبوده بلکه خود مقامات با سیاستهایشان عامل این بحران جدی بوده اند. گستره این بحران تعجب ٱور است. اقتصاد این کشور هر ساله کوچک و کوچکتر می شود و ممکن است تورم در این کشور به 1600 درصد برسد. 
این کشور به خاطر افزایش بهای نفت با حجم پول زیادی مواجه شد، اما در سال 2014 این وفور نعمت برای ونزوئلا پایان یافت و دولت مادورو را با لیستی از گزینه های ناخوشایند مواجه کرد. مقامات ونزوئلا باید فکری در مورد وابستگی زیاد اقتصاد این کشور به نفت می کردند چون این وابستگی به صنایع غیرنفتی این کشور نیز آسیب وارد کرده است. ونزوئلا که در زمان فعالیت چاوز با افزایش تولید ناخالص داخلی مواجه شده بود اکنون با بحران شدید اقتصادی روبرو است. شرایط در ونزوئلا به گونه ای شده است که مردم این کشور عملا “اقتصاد بقا” را تجربه می کنند.
اروپام**ا-اینانلو- انتشار: محمد حسن دوستارگان
منابع:
http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21720289-over-past-year-74-venezuelans-lost-average-87kg-weight-how
http://globalnews.ca/news/3394766/venezuela-caracas-nicolas-maduro-protests-movement/ 
http://www.dw.com/en/5-things-to-understand-about-oil-rich-cash-poor-venezuela/a-38478166
http://www.cfr.org/venezuela/venezuela-crisis/p32853)
انتهای پیام /* 
 

منبع: ایرنا، 4 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.