شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ -  ۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنگ گرگها و انتخابات نمايشي
عباس رحمتی

عباس رحمتی

«ستاد انتخابات» جمهوری اسلامی  در شامگاه پنجشنبه ۳۱ فروردین / ۲۰ آوریل اسامی شش کاندیدای تاییدصلاحیت‌شده از سوی «شورای نگهبان» را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی اعلام کرد.
بر اساس اطلاعیه این ستاد حسن روحانی، ابراهیم رییسی، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی‌طبا  شش کاندیدایی  هستند که «شورای نگهبان» صلاحیتشان را تایید کرده است.
این شورا صلاحیت ۱۶۳۰ ثبت‌ نام‌ کننده دیگر را رد کرده است که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به چهره‌هایی چون محمود احمدی‌نژاد، كه زماني نظرش به رهبر نزديك بود ، حمید بقایی ،محمد هاشمی، مهدی خزعلی، قاسم شعله‌سعدی، مصطفی کواکبیان، محسن رهامی، علیرضا زاکانی، حسن بیادی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، عبدالحسین مقتدایی، محمدمهدی زاهدی و محمد غرضی اشاره کرد. نكته قابل توجه ديگر اينكه در اين دوره انتخابات اين بود كه  شوراي نگهبان ركورد ديگري در رد صلاحيتها  زد و آن فقط در يك روز ٣٢٧ نفر را رد صلاحيت كرد. بدين ترتيب ،  خامنه اي بازهم ركورد نويي  زد و دوباره خيمه شب بازي گذشته بشكل ديگري  تكرار شد. نكته جالب توجه  ديگر در اين دوره ، رد صلاحيت احمدي نژاد رئيس جمهور برگزيده رهبري ولايت فَقِيه است، كسي كه او را از رفسنجاني به خودش نزديكتر مي ديد حالا در اين دوره رد صلاحيت ميشود يعني در اصل  شوراي نگهبان رهبري جمهوري اسلامي را رد صلاحيت كرده است ولي به روي نامبارك نمي آورند! حال بايد ديد علت رد صلاحيت او بخاطر دزديهايش بود  كه در صورت باز شدن  دست رهبر را باز مي كند يا اينكه نافرماني از رهبرش بوده است ؟ 
اصولگراي ديگر كه اينبار نظرش به رهبري ولايت فَقِيه نزديك است ابراهيم رئيسي سادات است كه دستش تا آرنج در خون جوانان كشور آلوده است او قاتل هزاران جوان درسالهاي ١٣٦٧ ،٧٨ و... است كه حالا يكي از كانديداهاي مورد علاقه ولايت فَقِيه شده است.قبلا  يك بار شايع كرده بودند ابراهيم رئيسي [١] قاتل  ، از كانديد شدن انصراف داده است البته ،اينها براي بازار گرمي بود به گفته همسرش ، او از ماهها قبل خودرا آماده كرده بود تا در انتخابات دور دوازدهم  رياست جمهوري  كانديد شود. رئيسي  از اعضاي  هيّئت مرگ است  منتظري  در فايل صوتي اش او و پور محمدي وزير دادگستري روحاني و ساير  همكارانش  را با لقب جنايتكاران نام برده است.او هيچ تجربه اي در مديريتي ندارد و تنها با امر خامنه اي به ميدان آمده است . و روسها يار قار خامنه اي چندان بي ميل نيستد كه او سر كار آيد! اخيرن صدای آمریکا ملاقات رئيسي  با روسها را چنين گزارش داد «نماینده ویژه» رئیس جمهوری روسیه با پوتین باعث بروز برخی گمانه‌زنی‌ها شده است. روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردين٬ رستم مینیخانوف رئیس‌جمهوری تاتارستان و نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور ادیان مذهبی به دیدار ابراهیم رئیسی٬ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران رفت. حال چرا چنين كسي را كه پايگاهي در ميان مردم ندارد معرفي مي كنند؟ اگر خامنه اي  قصد دارد او را براي رهبري  بر گزيند چرا او را كانديد رياست جمهوري كرده آيا تست براى آينده او يعني رهبري است و يا اينكه ميخواهد همان مسير ٨٨ را طي كند ؟ از اصولگرايان ديگر " محمد باقر قاليباف " است كه بگفته خودش در سال ١٣٧٨ از چماقداران كف خيابان بوده است و دستش به خون جوانان دانشجو آلوده است ، او كه از پاسداري به شهرداري تهران رسيده است خود را با القاب، دكتر  و پاسدار سردار و خلبان معرفي مي كند! قاليباف براي سومين بار است كه در انتخابات رياست جمهوري شركت ميكند و هميشه جزء نخودي ها بوده است ولي اين بار قصد دارند او را بالاتر بكشند و اگر حتا لازم باشد رئيسي را به نفع او خارج كنند بي بي سي فارسي هم  براي او سنگ تمام گذاشت و زندگي نامه اي در خور توجه براي قاليباف درست كرده است كه قابل تفكر است . بايد گفت محسن رضائي فرمانده سپاه اين بار ورود به انتخابات نكرد ولي قاليباف پس از دوبارتو دهاني خوردن از مردم  از رو نرفته و اين بار هم قصد تجربه كردن دارد !
حسن روحاني( فريدون)  با دروغهايی همچون گذشته  خيز برداشته است و با وعده هاي سرخرمن پا به ميدان گذاشته است ، روحاني  بر خلاف احمدی نژاد در واقع براي خامنه اي موانعي ايجاد نكرد او توانست با امضاء قرارداد فرجام تعدادي از تحريم ها را بردارد و پولهاي بلوكه شده ايران را براي ادامه كمك به تروريست به خزانه دولت و رهبری بر گرداند دولت يازدهم  قراردادهاي بزرگي را براى جمهوري اسلامي به ارمغان آورد  ولي اينبار خامنه اي براي او خوابهاي ديگري ديده است كه با ورود رييسي و قاليباف  سعي در انتخاب يكي از آنها را در مقابل روحاني دارد اگر رئيسي  به نفع قاليباف كنار نرود به احتمال زياد رئيسي را از صندوق بيرون مياورند در واقع اين انتخابات درگيري جناحها را بيشتر  نشان  مي دهد و خامنه اي همان را كه مي خواهد انتصاب مي كند و آراي مردم هيچ تاثير نخواهد داشت  خامنه اي  با كمك سپاه همان كاري  انجام خواهد داد كه در جريان جنبش سبز انجام داد. 
اسحاق جهانگيري براي چه آمده است ؟ تنها اصلاح طلبي كه كانديد شده است جهانگيري است او چندين بار    از رانت خواري و باند بازي هاي قاليباف گفته است و با رو كردن پرونده هاي دزدي هاي احمدي نژاد و حاتم بخشي هايش به بابك زنجاني در ميان مردم شهرت ديگري پيدا كرد. معاون اول رییس‌جمهور( روحاني ) یادآور شد: حالا من در آینده می‌گویم که شرکت ملی نفت ۵۰ میلیارد دلار از منابع ذخایر بانک مرکزی و منابع ارزی کشور در اختیار گرفت تا با یک شرکت خارجی این طرح اجرا شود اما ۲.۷ میلیارد دلار و مقداری نفت به بابک زنجانی دادند و او بدون دادن یک رسید معتبر، این پول را در بانکی در کشور خارجی قرار داد و مدیران در آن زمان حتی اسم آن را بانک را نمی‌دانستند بنابراین مدیریت در اینجا خود را نشان می‌دهد.سال ۸۴ که ما پارس جنوبی را به دولت جدید تحویل دادیم میزان برداشت ما با کشور قطر برابر بود اما در سال ۹۲ با تحویل کار دیدیم که ما ۲۴۰ میلیون متر مکعب و قطری‌ها بالای ۵۰۰ میلیون متر مکعب برداشت دارند و این به معنای غارت پول ملت ایران است. با اين همه جهانگيري براى دو هدف وارد ميارزه انتخاباتي شده است ، يكی براى اين بود كه اگر روحاني را رد صلاحيت كرده بودند ،  بگويد يكي ديگر را داريم ، دوم اينكه  حال كه روحاني تائيد صلاحيت شد  وقت بيشتري در مناظره ها بگيرد و در مورد مسائل اقتصادي  روحاني براي او تبليغات كند و وسط راه هم  به نفع  او كنار بكشد!
مصطفا مير سليم از اعضاي كهنه كار موئلفه اسلامي است و از معاونهاي رفسنجاني بود ولي سالهاست كه از جريانات سياسي اقتصادي كشور دور بوده است او كه سانشي براي رئيس جمهور شدن ندارد معلوم نيست بعد از سالها دوري از جريات كشور  چرا يكباره فيلش هوس هندوستان كرده است و براي اين دوره كانديد شده است؟  احتمالا براي شكستن آراي روحاني و يا رقيبان مي تواند مفيد باشد . بهر حال خودش گفته است هيچ كانديدي جرأت ندارد از من تقاضاي كنار رفتن كند او گفته است ، همه رئيس جمهوري ها دچار خودكامگي شده اند.ميرسليم  ريشه هاي اين خود كامگي را بخوبي ميداند ولي به روي نا مبارك نمي آورد .
سيد مصطفا هاشمي طباء از وزراي صنايع مير حسين موسوي و محمد جواد باهنر بوده است و دو دوره معاون و رئيس سازمان تربيت بدني و  كميته المپيك در زمان رئيس جمهوري رفسنجاني و خاتمي بوده است  از اعضاي گروه  كارگزاران است و در سال ٨٨ از موسوي حمايت كرد  و بعد از مناظره با احمدي نژاد با موسوي واكنش نشان داد و گفت ، اين مناظره پيروزي صداقت بر روغ بود .  هاشمي طباء در دور هشتم انتخابات رياست جمهوري كانديدا شد و رقيب رئیس جمهور وقت بود که با ۲۸٬۰۹۰ رأی و ۰٫۱۰٪ از کل آرا در میان ده نامزد آخر شد.[مصطفی هاشمی طبا کاندیدای جریانی بود که امروز به نام کارگزاران شناخته می‌شود.ایشان ۲۰ سال از عمر نظام جمهوری الاسلامی را در کابینه دولت‌های مختلف و سمت های اجرایی بودند. ولی او جامعه را بخوبي  نمی شناسند اما  با دولت آشنایی دارد. او هم براي گرم كردن تنور انتخابات آمده است و شانسي براي  رئيس جمهور شدن ندارد.
تحلیل انتخابات و جنگ قدرت : 
انتخابات در پيش رو جنگ قدرت ديگري است ، اين بار جنگ قدرت يا جنگ گرگها ی درون جناحها شدت بيشتري خواهد گرفت خامنه اي پس از ضربه خوردن در انتخابات ٨٨  بازهم در صدد تغيير روشهاي خصمانه و انحصارگرانه  خود نيست او زور آزمايي ديگري را مي آزمايد. ولايت فقيه  اشغالگر ايران با كانديد كردن قاتل جوانان ايران و پاسداران  رانتخوار، مهندسي جديدي را پي ريزي مي كند اول اينكه مي خواهد رئيسي را بيشتر به جامعه معرفي كند و پس از نظر سنجي ها و پايين بودن آراي رئيسي به او توصيه كند به نفع قاليباف كنار رود و برعكس اگر رئيسي را از صندوق ها بيرون آورد با راي سازي قاليباف را مشاور رئيسي كند در هر حال  خامنه اي ميخواهد  مانع انتخاب شدن روحاني  شود و اين زور آزمايي براي او گران تمام خواهد شد . خامنه اي به خاطر دو قطبي نشدن کشور از ورود احمدي نژاد جلوگيري كرد و پس از نا فرماني احمدي نژاد  شورای نگهبان او را رد صلاحيت كرد كه در واقع رد صلاحيت خامنه اي هم بود ولي با آوردن رئيسي، قاتل  جوانان  ايران ،  با دست خود  به اين دوقطبي كردن جامعه دامن زد . خامنه اي بخوبي ميداند نه خودش و نه رئيس جمهوري هاي گذشته اش و نه كانديداتورهاي كنوني اش ، هيچ پايگاهي در ميان اكثريت مردم نداشته ندارند و تمامي آنها انتصابي بوده اند ، اين مسئله را بارها مردم نشان داده اند اين بار هم مردم با يك تو دهاني ديگر جواب خامنه اي  و شركايش را با شركت نكردنشان خواهند داد.  مردم باید روشها و یا تاکتیک های نویی  را برای تغییر رژیم اتخاذ کنند. آماده تر از گذشته ، سازمان یافته تر از سال هشتاد و هشت .
 
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.