شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ -  ۵ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دولت آمرانه یا دولت مردمسالار؟

ایرنا

مشروح مناظره دوم/ نامزدهای ریاست جمهوری درباره حرکت علمی کشور، برجام و دیپلماسی چه گفتند؟
تهران - ایرنا - دومین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور 6 نامزد انتخاباتی با موضوع سیاسی و فرهنگی ساعت 16.30 دقیقه امروز جمعه آغاز شد و با پاسخهای حاشیه ای آنان به سوال نخست در باره رشد علمی کشور، شروعی هیجان انگیز و پر چالش داشت.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس قرعه کشی انجام شده، اسحاق جهانگیری شماره یک، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی صندلی شماره 2، محمد باقر قالیباف شماره سوم، سید مصطفی آقا میرسلیم صندلی شماره 4، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شماره پنجم و سید مصطفی هاشمی طبا در صندلی شماره 6 مستقر شده اند.
در ابتدای این مناظره، مجری برنامه اطلاعیه کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری را به شرح زیر قرائت کرد: «مطابق با ماده ۶۴ قانون انتخابات چنانچه به تشخیص کمیسیون بررسی، برنامه‌های تبلیغاتی ضبط شده نامزدها دربرگیرنده مطالب توهین آمیز یا هتک حرمت دیگر نامزدها یا مغایر با قوانین باشد، صداوسیما موظف به حذف مطالب است.
همچنین طبق ماده ۷۱ قانون مذکور، داوطلبان ریاست جمهوری و طرفداران آنها به هیچ وجه مجاز به هتک حرمت سایر نامزدها نمی‌باشند و طبق مقررات مجازات خواهند شد.
با هدف استفاده بهینه از زمان، از نامزدهای محترم درخواست می‌شود در مناظرات پیش رو، سخنان خود را سامان دهند و جمع بندی را به زمان پایان مناظره موکول کنند.»
نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با حضور این 6 نامزد انتخاباتی در روز جمعه هفته گذشته هشتم اردیبهشت با موضوع اجتماعی برگزار شده بود و سومین و آخرین مناظره آنان در باره مباحث اقتصادی نیز جمعه هفته آینده - 22 اردیبهشت- برگزار خواهد شد تا مردم ایران با شناخت بیشتر نامزدها و برنامه های آنان، در روز جمعه 29 اردیبهشت، بطور گسترده پای صندوقهای رای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه حضور یابند.

سوال 1)
*** نخستین سوال از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره با موضوع سیاسی فرهنگی در مورد طرح برنامه ها و دیدگاههای آنان درباره رشد و ارتقای جایگاه علمی کشور بود.
 سوال این بود که چگونه می توان برای شتاب و رشد علمی از ظرفیت دستگاه های آموزشی از جمله وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و وزارتخانه های دیگر استفاده کرد؟

*قالیباف: پوشاک قاچاق را پاسخگو باشید
محمد باقر قالیباف نخستین نفری بود که بر اساس قرعه کشی پشت تریبون قرار گرفت و در پاسخ به این سوال گفت: قبل از اینکه به این سوال جواب دهم حادثه ریزش معدن در استان گلستان را تسلیت می گویم اما موضوع فرهنگ یکی از موضوع هایی است که در تمام جوامع می توان با دو نگاه خوشبینانه و بدبینانه به آن نگاه کرد. 
وی افزود: نگاه بدبینانه این است که در این حوزه نگاه قیم مابانه داشته باشیم و با کنترل و نظارت شدید بر موضوعات فرهنگی عمل کنیم و در نگاه خوشبینانه بر مبنای آگاهی بخشی مردم عمل می کنیم .
قالیباف گفت: منظور از آگاهی بخشی این است که با توانمند سازی خود مردم و از طریق نهادهای مردمی و ایفای نقش مردم، آموزش و پرورش می تواند مهمترین و اساسی ترین وزارتخانه ای باشد که در این بخش تاثیرگذار است. 
وی سپس تلاش کرد این موضوع را به خبری در باره یک محموله پوشاک پیوند بزند. بر همین اساس گفت: اما در این مورد یک نکته حائز اهمیت است و آن اینکه در شرایطی که در رشد آمار اقتصادی با مشکل مواجه هستیم، هفته گذشته اتقاقی افتاد که مایه تاسف است. دیدیم که سخنگوی قوه قضاییه در مورد یک موضوع مشکوکی که مربوط به یکسری کالای قاچاق یا غیر قاچاق و کالاهای غیر ضروری بود، اظهار نظر کرد که مربوط به یکی از وزرا بود؛ در چنین شرایطی رسیدگی به این پرونده در دو روز انجام و مشخص شد وزیر آموزش و پرورش در این مورد دخیل بوده است. 
قالیباف ادامه داد: چنین شرایطی باعث نگرانی است و در این شرایط که فردی که در راس وزارتخانه آموزش و پرورش است چنین موردی را مرتکب می شوند، چطور قشر فرهنگی، بازنشستگان فرهنگی، حق التدریس ها که ماهها حقوق نگرفته اند اعتماد کنند؟!
قالیباف افزود: آقای روحانی باید پاسخگوی این مشکلات باشد، مردم وقتی که این مشکلات را می بینند، می گویند که این ها همان 4 درصدی ها هستند. این همان رویکرد 4 درصدی است که ما می گوییم. مردم این ویژه خواری ها را می بینند، همین است که مشکلات گرانی درست نمی شود، قاچاق کالاست که در کشور مشکل درست کرده است.

*روحانی: یک ربنا را پخش نمی کنیم، چطور می خواهیم دنبال تعالیم آموزش برویم؟ 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پاسخ به این سوال گفت: ما اگر می خواهیم مساله فرهنگ جامعه مان و آموزش را بالا ببریم باید به زیر بنای آن توجه کنیم؛ اولین زیربنا اخلاق است؛ یعنی ما حق الناس را رعایت کنیم؛ یعنی حقوق مردم را زیرپا نگذاریم؛ فرض کنیم کسی تخلف کرده، آن کسی که باید بگوید تخلف کرده یا نکرده چه کسی است؟ آیا باید محکمه و دادگاه به این اتهام رسیدگی کند یا اینکه در تلویزیون آبروی افراد را ببریم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: چطور است که آقای قالیباف به یک وزیر اتهام ناروا می زند. اگر می خواهیم آموزش و پرورش جلو برود باید در جامعه، آزادی باشد؛ اگر آزادی نباشد چطور جوانان می توانند به پیشرفت برسند؟ 
روحانی خطاب به قالیباف اضافه کرد: وقتی یک دانشگاه در شیراز یک نماینده مجلس را دعوت می کند، دوستان شما مانع می شوند؛ در خیابان با آجر به ماشینش حمله می کنند آنهم کسی که فرزند شهید بزرگوار علامه مطهری است؛ آیا در چنین جامعه ای و در چنین شرایطی می توانیم دانشگاهی آزاد داشته باشیم؟ می توانیم تعالی داشته باشیم؟! 
وی با تاکید بر اینکه باید در جامعه شرایطی فراهم کنیم که شکوفایی به وجود بیاید، ادامه داد: الان ما اجازه می دهیم افرادی که دارای فرهنگ هستند از استعدادشان درست استفاده شود؟ 
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: ما یک هنرمند داریم از اینکه دعای ماه رمضانش را پخش کنیم ابا می کنیم؛ یک ربنایی که مردم علاقه مند هستند را پخش نمی کنیم؛ آن وقت چطور می خواهیم دنبال تعالیم آموزش، پرورش و آموزش عالی باشیم؟ 

*میرسلیم: آقای قالیباف شما به سوال پاسخ ندادید 
در ادامه، میرسلیم درباره این سوال گفت: آقای قالیباف شما به سوال پاسخ ندادید. من معتقدم ما جایگاهی را که باید به معلمان می دادیم، ندادیم.
وی افزود: مسایل کشور را باید به همت استادان و کارشناسان ارشد بشناسیم و با پژوهش کار خود را انجام دهیم؛ در کشور ما و با وجود بحران رکود و تورم جز با تقویت پژوهش نمی توان به مسائل پرداخت. 
وی ادامه داد : در دولت گذشته، میلیاردی خرج شد و طرح هواپیما در دولت یازدهم هم تعطیل شد؛ آیا ما باید برای جوانان دیگر کشورها کار کنیم. 

*جهانگیری:نشاط و امید باید بر دانشگاه ها حاکم شود 
جهانگیری در پاسخ سوال اول گفت: فکر می کنم این سوال از جهات مختلف مهم بود که به آن پرداخته نشد. توسعه علم و کشور دو کانون اصلی دارد؛ یکی آموزش و پرورش که به هر حال باید به مسایل آن به طور جدی توجه شود، هم سند تحول آموزش و هم معیشت فرهنگیان. 
وی ادامه داد: معلمان امروز تاثیرگذارترین قشر جامعه هستند . در دولت یازدهم علیرغم همه محدودیت هایی که داشتیم دریافتی حقوق فرهنگیان متوسط از یک میلیون و250 هزار تومان به دو میلیون و 850 هزار تومان رساندیم ولی من اینجا اقرار می کنم که وضع معیشت فرهنگیان مناسبت نیست و باید کارجدی تری انجام داد. 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دانشگاه ها بسیار مهم هستند. دانشگاه باید محیط امن باشد و به دانشجویان توجه شود. کانون اصلی توسعه علم و فناوری، دانشگاه است. باید نشاط و امید بر دانشگاه ها حاکم شود و استاد با فراغ بال بتواند این کار را انجام دهد. ما دانشگاه ها را به مراکز صنعتی کشور وصل کردیم. 
جهانگیری اظهار کرد: اما در مورد مساله ای که آقای قالیباف گفتند چون علاقه نداشتم این موضوع در اینجا مطرح شود؛ من تا روز چهارشنبه که جلسه هیات دولت بود فکر می کردم برای وزیر دیگری این مساله اتفاق افتاده است. 
وی ادامه داد: چهارشنبه مشخص شد که منظور وزیر آموزش و پرورش است. ملت ایران مظلومیت دولت را ببینید. یک دفعه گفته می شود در خانه یک وزیری، قاچاق بوده است. وزیر یک دختری دارد که فوق لیسانس داشته و بیکار بوده ولی کار شرافتمندانه انتخاب کرده و واردات داشته است. 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: 200 میلیون تومان کل لباسی بوده که او وارد کرده است. از گمرک وارد کرده و تمام تعرفه های قانونی آن را پرداخت کرده است. اما یک باره کلانتری و دادگاه می روند، این محموله را می گیرند و این می شود موضوع مصاحبه معاون اول قضاییه و موضوع مصاحبه نامزد ریاست جمهوری. 

*رئیسی: شتاب علمی در این چند سال در کشور کم شده است
سید ابراهیم رئیسی در واکنش به اظهارات قالیباف گفت: ما 66 نامزد اینجا حضور پیدا کرده ایم برای تضارب برنامه ها تا مردم به نتیجه برسند. این حق مردم است که درباره برنامه ها به نتیجه برسند و بحث های دیگری که حق مردم را در این رابطه ضایع کند، نمی پسندیم.
وی ادامه داد: نکته مهم، رشد علمی در کشور است که شتاب علمی در کشور در این چند سال کم شده و شورای عطف تشکیل نمی شود، برنامه ریزی برای جذب دانشجو و استاد به نحوی که مطابق با اقلیم های مختلف و نیازهای کشور باشد، وجود ندارد.
رئیسی افزود: یک میلیون دانشجو امروز در کشور مدرک تحصیلی به دست دارند و شغل ندارند.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: تحریم علمی بیش از تحریم اقتصادی بر دانشگاه های ما اثر گذاشته است و مواد آزمایشگاه ها وجود ندارد.
رییسی ادامه داد: وقتی که خبری می شنویم که صندوق ذخیره فرهنگیان از طرف عده ای به یغما برده شده است، هشت هزار میلیارد تومان، به نحوی که هر فرهنگی کف هشت میلیون تا 10 میلیون تومان سهم دارد، این به شدت فرهنگیان را عذاب می دهد.
وی یادآورشد: چگونه یک فرهنگی برای اداره زندگی معمولی مشکل داشته باشد اما عده ای بیایند صندوق ذخیره فرهنگیان را به یغما ببرند.
وی افزود: امروز بیکاری دانشجو مهمترین مشکل ماست، عدم رشد علمی در کشور مشکل ماست. به نظرم آقای روحانی به عنوان رییس جمهوری مستقر چهار سال پاسخگوی این سوالات باشند.
این نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: طرح مسایل دیگر حتما مشکل کشور را حل نمی کند و ایشان باید به عنوان رییس جمهور پاسخگوی سوالاتی از این دست باشد و این مساله که یک میلیون دانشجو چرا بیکار هستند.

* هاشمی طبا: نامزدها حاشیه نروند، به سوالات پاسخ دهند
مصطفی هاشمی طبا در پاسخ به این پرسش گفت: ابتدا به خودم تذکر می دهم که اگه از من سوالی شود به همان پرسش پاسخ دهم؛ و احیانا از حاشیه رفتن در مورد آن سوال خویشتن داری کنم.
وی افزود: به نظرم درباره آموزش وپرورش اگر با سند پیشرفت آموزش و پرورش، سند 1404 و همچنین امضای سند یونسکوی 2030 عمل شود، آموزش و پرورش و آموزش عالی ما می تواند متحول شود.
وی گفت: اما نکته ای که باید عرض کنم اینکه در آموزش پرورش به امر تربیت کمتر توجه داریم؛ یعنی عمل به تربیت در کنار آموزش؛ این نقصی است که همواره در آموزش و پرورش ما وجود دارد. 
هاشمی طبا اضافه کرد: ما یک نقص بزرگ در قانون داریم و آن اینکه اعضای علمی دانشگاه ها می توانند شغل دوم انتخاب کنند درحالی که کار اعضای علمی دانشگاه ها باید دانش، پژوهش و راهنمایی دانشجویان باشد؛ به نظرم اگر دانشگاه های ما دقت بیشتری کنند و دانش آموختگان ما مدارج تحصیلی را با مراتب عالی بگذرانند، نتیجه بهتر می شود. 
این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: چطور ممکن است یک نفر با نمره 12 پزشک یا مهندس سازه شود. دانشگاه های ما مرکز تربیت کادرهای آینده کشورند و در این مورد دقت لازم باید انجام شود.

سوال2) 
*** اظهارات 6 نامزد درباره «نقدپذیری و رشد تضارب آرا»
نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری نظرات خود را به دومین سوال مناظره بیان کردند.
سید مصطفی آقامیرسلیم طبق قرعه کشی دومین نفری بود که پشت تریبون پاسخگویی قرار گرفت و نظرات خود را درباره این سوال «با توجه به ضرورت حفظ وحدت ملی و انسجام ملی چه نوع تعاملی را با احزاب و جریانات منتقد و مخالف دولت قائل هستید و دولت شما چقدر از شرح صدر لازم و رشد تضارب آرا در جامعه برخوردار خواهد بود؟» مطرح کرد.
وی افزود: همه دولت های بعد از پیروزی انقلاب برای خدمت کردن به کشور کوشش کردند و در حد توان و استعداد خود توفیق هایی به دست آوردند. نامزدهایی که هستند هر کدام در چارچوب مسولیت قبول کردند.
میرسلیم ادامه داد: بحث در باره انتقاد از فعالیت ها و پذیرش انتقاد دیگران است و به نظر من هیچ دولتی نمی تواند موفق شود مگر اینکه انتقاد اقلیت را بپذیرد، انتقاد احزاب، سازمان های مردم نهاد، تشکل های علمی، هنری و فرهنگی را بپذیرد؛ این راه پیشرفت او است و بدون انتقاد هیچ پیشرفتی میسر نمی شود.
وی افزود: انتقاد پذیری در دولت یازدهم به شکل کمی وجود داشته و نمونه آن مطالبی است که بزرگواران با این عبارت در مقابل انتقاد کنندگان به آن پرداخته اند؛ صفت غیر انسان، تخریب گر، بزدل، ترسو، به جهنم، تندرو، عصر حجری، متوهم، هوچی باز، بی شناسنامه، کم سواد؛ این تعبیر ها تعبیر هایی نیست که در جمهوری اسلامی انتقاد راه خود را باز و نواقص برطرف شود.
میرسلیم ادامه داد : منتقد در این شرایط نمی تواند بیاید جلو و باید راهی باز شود که امکان انتقاد سازنده و مشفقانه ایجاد شود.
وی گفت: ما به کرات در حزب پیشنهاد خود را دلسوزانه مطرح کردیم و چندین نوبت انتقاد خود را به جهانگیری مطرح کردیم؛ می توان نسبت به آن بی توجه بود و یا می توان از آن استفاده کرد. چرا به این انتقادات که از طرف احزاب، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد وتشکل های علمی مطرح می شود، استفاده نمی شود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: خودم یاد دارم که پیشنهادی را از سوی دانشگاه امیر کبیر به دولت خاتمی مطرح کردیم و تنها موردی بود که به یاد دارم، پیشنهادی عالمانه و منتقدانه به دولت ارائه شد و آنها بررسی و برای اجرا ابلاغ کردند.
میرسلیم اظهار کرد: دولت نباید در انتقاد را ببندد، به ضرر اوست، اگر مردم انتقاد نکنند یعنی مشارکت نکرده اند وسهم خود را در پیشرفت کشور اعمال نکرده اند.
وی افزود: این روش باید اصلاح شود؛ اگر توفیق حاصل شود آن را به کرسی خواهم نشاند.
میر سیلم گفت: وزیر شما در مقابل یک خبرنگار قرار می گیرد و ضبط صوت آو را می گیرد، یعنی احترام به حقوق شهروندی؟ وقتی وزیر دیگر شما به مدیر دولت می گوید بی شعور این یعنی حقوق شهروندی؟ اعتقاد ما این است که باید حلم در مردم سالاری دینی در مقابل انتقاد اقلیت ها، احزاب و منتقدان دلسوخته فراموش نشود؛ اجرای اصل هشتم قانون اساسی را درنظربگیرید قانون آن نوشته شده اما دولت اجرا نمی کند.
وی افزود: این قانون امر به معروف و نهی از منکر است؛ فقط شعار دادن کافی نیست باید صادقانه پاسخگوی عملکرد گذشته خود باشیم.
میرسلیم ادامه داد: اگر بخواهیم مردم درست تصمیم بگیرند و اگر بخواهیم مردم اعتماد کنند، نباید نعل وارونه بزنیم، مردم قول و قرارهای ما را شنیده اند، قول و قرار دولت را می دانند، عملکرد دولت را دیده اند و نتایج آن را با تحمل سختی در معیشت، رنج تبعیض، حق کشی و آثار دردآور تخلف ها و رشوه ها، زیر میزی ها همه را لمس کرده اند و چشیده اند، امروز نمی شود با لفاظی بازیگری کنیم و مردم را فریب دهیم باید اهتمام بورزیم و اگر اعقاد داریم عمل کنیم.
وی افزود: پذیرش انتقاد، کار هر کسی نیست، صعه صدری می خواهد که در دولت یازدهم شاهد آن نبودیم؛ قانون دسترسی به اطلاعات که می گویید در دولت قبل تصویب شده هنوز اجرا نشده، دسترسی به اطلاعات از موارد مهم است که حق مردم است، دولت وظیفه اصلی اش این است که اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهد.
میرسلیم گفت: بسیاری از مدیران شما حتی از وزرا که کاسب اند و اطلاعات را به نفع خود استفاده می کنند؛ چرا اجازه می دهید که مدیران شما ضمن اینکه وزارت می کنند، کاسب هم باشند.
وی افزود: اینها راه های غلط استفاده از امکانات است؛ هر کس وارد دولت می شود باید سراپای وجودش را برای مردم بگذارد، کارمند شریف دولت وظیفه اش این است که اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد.
میرسلیم اظهار کرد: بسیاری هستند، حتی از دانشجویان من که جرات نمی کردند اختراع خود را ثبت کنند چرا که می ترسیدند اختراع آنان را بدزدند و روی دست آنها بلند شوند.


* قالیباف: انقلاب مانع حقوق شهروندی نیست
محمدباقر قالیباف در پاسخ به سوال دوم مناظره گفت: نقد، نعمتی است که خداوند داده و جوامعی می توانند موفق و پیروز باشند و پیشرفت کنند که با خرد جمعی، نقد و توصیه به همدیگر در این زمینه ها عمل کنند و هیچ شکی در این زمینه نیست.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: به گونه ای صحبت نکنیم که فکر کنیم امروز انقلاب مانع حقوق شهروندی افراد است. در بحث اقوام و مذاهب حتما همه از حقوق شهروندی برخوردار هستند و باید هم باشند، مگر در حال حاضر نیست؟
قالیباف ادامه داد: نمی دانم منظور آقای روحانی از این بحث چه بود. زمانی در پلیس بودم، در بالاترین رده ها حتی در خود کردستان چندین نفر از اقوام عزیز کرد و اهل سنت فرمانده بودند و رشد پیدا کردند و به بالاترین درجات تا رده در نیرو آمدند.
وی اضافه کرد: امروز در شهرداری تهران تعداد زیادی از اقوام، ادیان و مذاهب مختلف هستند، بیش از 13 درصد مدیران شهرداری بانوان و جوانان هستند و مانعی در این نیست و ما می توانیم از آنان استفاده کنیم و نگوییم این کار انجام می شود.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید کرد: در دولت مردم، موظف هستیم اختیارات نیز به این ها منتقل کنیم و براساس شایسته سالاری آن ها را بکار بگیریم و این از سیاست های قطعی مدنظر ما است.
قالیباف افزود: آقای روحانی در دولت شما نیز دانشگاه ها سیاسی نشدند، دانشگاه های ما سیاسی نیست، باید به این توجه کنیم.
وی ادامه داد: مهم این است که ما تمرکززدایی انجام دهیم که اختیارات را به خود مردم در استان و شهرستان واگذار کنیم تا با هر قومیت، گرایش و سلیقه ای خودشان تصمیم گیری کنند.


* جهانگیری: خانه احزاب را احیا کردیم /به 8 هزار سازمان مردم نهاد مجوز دادیم
جهانگیری در پاسخ به سوال دوم گفت: انتقاد یکی از نعمت های بزرگی است که خداوند به مسوولین مختلف می دهد و هرکس درب انتقاد بر روی دستگاه خود ببندد معنایش این است که از یک نعمت بزرگ که عده ای با دلسوزی می خواهند برای اصلاح امور انجام بدهند بی بهره می شود. بنابراین همه مکلف به این هستیم که از انتقاد سازنده استقبال کنیم.
وی افزود: دولت یازدهم در این زمینه خیلی کارهای بزرگی انجام داده است. ما خانه احزاب را که بسته شده بود احیا کردیم. احزاب یکی از مراکزی هستند که نقد می کنند این اتفاق افتاده است.8 هزار سازمان مردم نهاد را مجوز دادیم از آزادی مطبوعات به طور کامل دفاع کردیم. به هر میزانی که خواسته شد برای تاسیس مجموعه در وزارت ارشاد اسلامی مجوز داده شد.
جهانگیری اضافه کرد: از فضای مجازی با تمام قدرت دفاع کردیم. جلوی تمام قدرت هایی را که می خواستند شبکه های اجتماعی را فیلتر کنند و مانع دسترسی آزاد به اطلاعات شوند ایستادیم و هزینه اش را پرداخت کردیم. قانون دسترسی آزاد به اطلاعات که در دولت های گذشته در 1388 تصویب شده بود در این دولت آیین نامه اش تصویب شد و اطلاعات در اختیار مردم قرار گرفته است. 
وی افزود: ما به عنوان دولت از هر نقدی استقبال کردیم ولی آقای میرسلیم، مشکلی که وجود دارد بخشی از جامعه با دولتی که با رای مردم سرکار آمده مخالفند؛ متاسفانه با این مخالفتشان به شکل نهادینه شده در فضای مجازی و مطبوعات با تمام توان به تخریب دولت می پردازند.


*رئیسی: انتقاد رمز تضمین سلامت فرد، جامعه و دولت ها است
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: انتقاد رمز تضمین سلامت فرد، جامعه و دولت ها است. روحانی در اوایل مسوولیت اعلام کرد به خدا پناه ببرم از بستن دهان کسانی که انتقاد می کنند. این الفاظی که میرسلیم بیان کرد شاید تا 50 مورد نسبت های ناروا به منتقدین داده شد؛ مگر انسان باید به منتقدش اهانت کند و این ثواب نیست.
رئیسی بیان کرد: حق شهروندی عبارت از این است که افراد بتوانند سخنان خود را بگویند اگر سخنانشان درست نیست، پاسخ داده شود.
این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: بگذاریم نشاط بین دانشجویان، اصحاب رسانه، احزاب و اقوام و دسته جات باشد به چه دلیل ما دهان کسی را ببندیم؟
رییسی یادآورشد: امروز حق شهروندی عبارت نیست از رونمایی کردن از یک سند؛ حق شهروندی آن است که کسی که ندارد نان بخورد هم حق شهروندی دارد. حق داشتن، استفاده کردن، معیشت و حق کار کردن کسی دارد که بیکار است.
وی افزود: دانشجویی که امروز مدرک کارشناسی، فوق لیسانس و دکتری در دست دارد و بیکار است این حق را او دارد، حق اظهار نظر کردن به نظرم بحث حقوق افراد یا مثلا در رسانه ها من خواندم با خبرنگاری برخورد شده بود این موارد نمی سازد به آنچه که ادعا می کنیم.
این نامزد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید به 80 میلیون جمعیت دارای کارت شناسایی ملی اجازه اظهار نظر بدهیم تا جامعه ما از هرگونه لغزش مصون بماند.


*همه احزاب و گروه ها باید از حقوق مساوی برخوردار باشند
روحانی در ارتباط با این سوال گفت: ما اگر می خواهیم در مسایل سیاسی و اجتماعی به اهدافمان برسیم، اول باید افکار مختلف را به رسمیت بشناسیم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: وقتی در کشور ما برخی از افکار اساسا به رسمیت شناخته نمی شود و نمی گذاریم احزاب با امکانات هم به صورت عادلانه کار کنند، دراین انتخابات نگاه کنید، چه کسانی هستند که در فضای مجازی آزاد هستند و چه کسانی هستند که هر روز به بهانه های مختلف احضار می شوند؟ اینطور می خواهیم در جامعه عدالت گستری کنیم؟
وی اضافه کرد: اگر می خواهیم به شرایط مناسب سیاسی برسیم، باید همه احزاب و گروه ها از حقوق مساوی برخوردار باشند؛ آیا در کشور ما همه اقوام و اقلیت ها دارای حقوق مساوی هستند؟
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: زمانی که یک فرماندار خانم از اهل سنت را در یک جایی نصب می کنیم، از دو طرف مورد حمله قرار می گیریم ؛ از یک طرف چرا خانم مدیر شده ؟ و چرا یک نفر از اهل سنت مدیریت بالا را به دست آورده است؟
روحانی با اشاره به اینکه حقوق شهروندی برای این امور است، گفت: حقوق شهروندی انشا نیست؛ حقوق شهروندی در دولت دوازدهم به زنگ عمل تبدیل می شود؛ باید از بخش های مختلف حساب کِشی کنیم که چگونه نسبت به شهروندان کشور برخورد می کنند؟ ما یک ایران داریم و همه ایرانی ها از حقوق مساوی شهروندی باید برخوردار باشند.


*هاشمی طبا: بیشترین تخریب ها علیه دولت یازدهم اتفاق افتاد
هاشمی طبا در خصوص سوال دوم اظهار داشت : بنده بدون اینکه کوچکترین وابستگی به دولت یازدهم داشته باشم و بعد از 4 سال اولین بار دکتر روحانی را در اینجا دیدم و تقریبا هیچ کدام از وزرا را در طول چهار سال اخیر ملاقات نکردم به جز یکی دو مورد، گواهی می دهم که بزرگترین هجمه ها، انتقادها و تخریب ها در روزنامه ها و بعضی سایت ها علیه این دولت اتفاق افتاد اما اینکه دولت نمی تواند به بعضی پیشنهادات یا به گمان من بسیاری از پیشنهادات توجه کند علت بزرگ شدن هزینه های جاری دولت است که مشکلات مختلفی را برای پژوهشگاه ها و معلم ها و غیره ایجاد می کند.
وی افزود: درآمد مشخصی که مجلس تصویب می کند معلوم است؛ هزینه ها معلوم است و من تعجب می کنم که ما همه چیز را برای همگان همیشه می خواهیم. چنین چیزی امکان پذیر نیست و وعده هایی که امروز می دهیم و به نوعی خاصه خرجی می کنیم از بودجه ای که همین الان ناتوان هستیم و از حدود مرداد ماه می خواهیم بودجه را دو برابر کنیم بدون اینکه درآمدش را مجلس تصویب کرده باشد هزینه کنیم؛ آن وقت در وسط کار می مانیم.
هاشمی طبا اضافه کرد: اگر ما دولتمان را متناسب کنیم؛ هزینه ها را تعیین کنیم و مشخص کنیم چه اقداماتی می توان کرد، آن دستورالعمل ها و پیشنهادات قابل اجرا است؛ وگرنه اینکه ما بعضی کلمات را که در بعضی جاها به دلایلی به کار برده شده و ممکن است درست هم نبوده باشد دستآویز قرار دهیم برویم کلماتی را هم که برخی روزنامه ها علیه دولت بکار می برند، اتهاماتی که می زنند ، نابخردی هایی که انجام می دهند را مورد توجه قرار دهیم آن وقت تعادل برقرار کنیم که دشنام و انتقادات و هرزه گویی ها در چند کلمه بوده و احیانا چند کلمه ای که در جایی به نوعی گفته شده، چه تعادلی می توانند ایجاد کند.


سوال 3)
*** چه راهکار موثری برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام خواهید داشت و چگونه می توانید از نقض مکرر این حقوق از سوی آمریکا و دولت های غربی جلوگیری کنید؟ این سومین سوال مناظره امروز بود که نامزدها به آن پاسخ دادند.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی طبق قرعه کشی سومین نامزدی بود که پشت تریبون قرار گرفت و به این سوال پاسخ داد 

*رئیسی: برجام به صورت چکی است که باید نقد شود
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: برجام یک تواقفی است که بر اساس مذاکرات و آنچه دولت و فرایندی که طی شده با همه اشکالاتی که این قرارداد دارد؛ از رسانه های گروهی هم اشکالاتی که در برجام وجود دارد بارها مطرح شده است ولی چون به عنوان یک سند ملی مورد توافق قرار گرفته باید این تعهد از ناحیه ما و از ناحیه طرف های مقابل به رسمیت شناخته شود.
رییسی ادامه داد: آنچه که در اصل این مذاکرات و این سند مورد اشکال است اینکه در حین مذاکره نکاتی مطرح شد و اینکه گفته شود از ناحیه دولت و آقای روحانی که خزانه خالی است این یک پیام بسیار بد از ناحیه جمهوری اسلامی ایران برای طرف مقابل است، اینکه گفته شده باشد اگر ما این توافق را نکنیم ممکن است طرف مقابل با یک اقدام، تاسیسات ما را مورد هجوم قرار دهند، این یک پیام بسیار بد برای مذاکرات است.
وی بیان داشت: این مثل اینکه انسان بخواهد به عنوان یک افسر در میدان اعلام کند که من نیروهایم از بین رفت یا نیرو ندارم یا توانایی من از بین رفت .
رئیسی عنوان کرد: این مسایلی بود که واقع شد اما چون به عنوان یک سند است ما باید در این سند که در اجرا هم پیشگام شدیم و هم به صورت تام اجرا کردیم. ایران به عنوان یک طرف تعهدات را اجرا کرد و پیش پرداخت را انجام داده و اکنون این سند به صورت چکی است که باید نقد شود.
وی تصریح کرد: با ضعف هایی که دولت در حین کار و اجرای آن نشان داد به نظر من توانایی بر دریافت این مبلغ چک و نقد کردن این چک را به هیچ عنوان دارد چون در حین انجام کار می توانست با قوت بیشتری انجام شود که ما ضعف نشان ندهیم.
رییسی یادآورشد: این پیام ها همه مسایلی است که برای ما مشکل ایجاد کرده و آنها این پیام را گرفته اند که تحریم ها نتیجه داده و ما تحریم ها را رها نمی کنیم.
وی اظهار داشت: ما می خواهیم بدانیم بعد از این سند چه اتفاق افتاد؟ آقای روحانی قول دادند که به محض این کار، تمام تحریم ها با چهار تاکید موکد برداشته شود اما هیچ اتفاقی در سفره مردم نیفتاد.
نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: آیا بعد از تصویب این قضیه در سفره، بازار و کسب و کار شما مشکلی حل شد؟ رکود و بیکاری حل شد؟ اتفاقی در زندگی مردم نیفتاد.

*قالیباف: برجام مورد احترام همه دولت ها خواهد بود
قالیباف در پاسخ به این سوال گفت: برجام مورد احترام همه دولت ها خواهد بود و طرف مقابل نیز مکلف است به عهد خودش عمل کند.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با طرح این سوال که امروز در اجرای برجام چه کرد ه ایم و در اجرای برجام آثار آن برای مردم چه بوده است؟ اظهار کرد: وقتی از مردم عزیز سوال می کنیم آیا روزی که برجام در دستور کار بود معنی آن این بود که گشایشی در کار اقتصادی صورت بگیرد؛ اما امروز این اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: حتی من معتقدم اگر هم بخشی از این ها حل شود، بازهم مشکل مردم حل نمی شود چون اشکالات ما در سیستم اداره اجرایی دولت است، این دولت با روش کاری و نگاهی که دارد؛ این نگاه را توضیح دادم، وقتی جلوگیری از قاچاق کالا و ارز نمی شود، وقتی وارداتچی این کار را انجام می دهد، وقتی بانک های ما سروپا در ضد و بند است و ظلم به مردم می کنند، اگر امکانی هم بیاید باز همین چهار درصدی ها بهره مند می شوند.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: ما باید هم حقمان را از برجام بگیریم و هم حقمان را از چهاردرصدی ها بگیریم که اگر آن امکان هم وارد کشور شود، باز سودش را اینها می برند.
قالیباف افزود: برجام به مرکز واردات اروپایی ها به ایران تبدیل شده است که چهار درصدی ها منفعت آن را بردند و زحمت آن برای مردم ماند.

* روحانی در پاسخ به سوال سوم گفت:‌: آقای رئیسی در مساله هسته ای چه اطلاعاتی دارید که دارید قضاوت می کنید؟
حسن روحانی در باره برجام گفت: خیلی مهم است که مردم ما به این مساله مهم توجه کنند که افرادی که امروز کاندیدا هستند، باید به طور صریح به مردم بگویند با برجام می خواهند چکار کنند و با دنیا چگونه می خواهند تعامل کنند؟
وی ادامه داد: برای اجرای برجام اگر برجام یک توافقی است که مورد قبول است، پس چرا در خیابان های تهران بیلبورد زدید؟ چرا این همه به آنهایی که در حین مذاکره بودند فحاشی کردید؟
روحانی گفت: وقتی شما می گویید زمان مذاکره هسته ای میدان جنگ بوده، که درست است، وقتی دیپلمات های ما در میدان مذاکره بودند، شماها در پشت پرده چه کردید؟ چه حرف های نامربوطی بعضی ها زدند؟ همانند مخالفان مردم ایران که صهیونیست ها و وهابی ها و تندروهای آمریکایی ها مخالف بودند، عده ای همپای آنها شروع به مخالفت کردند.
وی اضافه کرد: امروز باید مردم بدانند که زحمات فراوان برجام به دست آمده است؛ معنی برجام این است که همه تحریم های هسته ای برداشته شده است؛ اگر شما می گویید تحریمی باقی مانده است بگویید کدام است؛ ما تحریم های متنوعی داریم؛ اگر امروز برجام نبود نفت ما به جای 2 میلیون بشکه ای که در روز صادر می کنیم، امروز 200 هزار بشکه می شد و شما این وعده وعیدهایی که به مردم می دهید را چطور می دادید؟ وعده های شما هیچ کدام برنامه و حساب و کتاب ندارد.
روحانی ادامه داد: به صراحت به مردم بگویید در برجام چه می کنید؟ شماها که از روز اول مخالف بودید؛ وقتی ترامپ آمد، همه شما خوشحالی کردید که برجام را پاره می کند.
وی افزود: امروز مردم ما باید به خوبی بدانند که دوباره تقابل و تحریم برمی گردد یا نه؟
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: چقدر شماها در سیاست خارجی و مسایل خارجی، آقای رئیسی در مساله هسته ای چه اطلاعاتی دارید که دارید قضاوت می کنید؟
روحانی در ارتباط با اظهارنظر میرسلیم در مورد فناوری گفت: در فناوری وضع ما بهتر از هر روز است؛ هیچ یک از دانشمندان ما بیکار نشده است؛ اراک به بهترین شکل دارد بازسازی می شود. اراکی که در فناوری پایین بود الان فناوریِ بالاتری خواهد داشت.

* جهانگیری: اگر برجام نبود صادرات نفت متوقف می شد
جهانگیری در پاسخ به سوال سوم گفت: مردم ایران به طور کامل در جریان هستند که وقتی دولت یازدهم سر کار آمد کشور چه وضعی داشت؟ مردم برای تهیه دارو و شیرخشک بچه هایشان چه کار می کردند؟ وضع سیلوها چطور بود؟
وی خطاب به مردم افزود: مردم ایران ! این دولت در همه زمینه ها موفق بود و کارهای بزرگی انجام داد. ممکن است نواقصی داشته باشیم و قبول داریم باید برطرف کنیم.
این نامزد ریاست جمهوری تاکید کرد: یکی از مهمترین موفقیت هایی که در تاریخ ایران انجام گرفته، بدون تردید برجام است و به همه اهدافی که برای برجام در نظر گرفته بودیم دسترسی پیدا کردیم.
جهانگیری اضافه کرد: ما حق هسته ای مان را به ثبت رساندیم. ما تحریم های ظالمانه را از ایران برداشتیم. ما ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کردیم. چرا فراموش کردیم؟ اگر برجام به توافق نمی رسید و این قدرت های استکباری و زورگو می خواستند همان کارهایی را که داشتند ادامه دهند، صادرات نفت ما متوقف می شد. تمام مردم از نظر اقتصادی وضع نابسامانی پیدا می کردند.
وی گفت: توفیق برجام در این بود که امروز با افتخار می گوییم کشورمان آماده توسعه است. به جای یک میلیون بشکه نفت دو و نیم میلیون بشکه نفت صادرات می کنیم. 30 درصد صادرات پتروشیمی اضافه شده است. تمام بیمه های صادراتی کشتی ها درست شده است. کشتی هایی که می خواستند به ایران بیایند و بیمه نمی کردند برقرار شده است. کشتی های خارجی به سمت ایران کالا می آورند و می برند. بنادر ایران تحریم شده بود. دهها میلیارد دلار منابع نفتی که به دنیا می فروختیم و مسدود شده بود، آزاد شد.
این نامزد ریاست جمهوری تاکید کرد: برجام توفیق بسیار بزرگی بوده است و به بدعهدی آمریکایی ها هم باور داریم و با اقتدار جلوی بدعهدی آنها را هم می گیریم.

* میرسلیم: برجام ندای مظلومیت ما را به گوش جهانیان رساند
میرسلیم در پاسخ به رئیسی درخصوص سوال مربوط به برجام گفت: آقای رئیسی نفرمودید که برجام در جهان ندای مظلومیت ما را به گوش جهانیان رساند، برجام این حسن را داشت.
وی افزود: اما ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم و به دنبال استفاده صلح آمیز هستیم و به دنبال دانش هسته ای هستیم و آن را رها نخواهیم کرد.
میرسلیم گفت: متنی که با شش کشور به توافق رسیده است، چطور می شود که ما قبل از مذاکرات دانش هسته ای بالنده خود را داریم و تحریم ها هم برقرار است؛ بعد از مذاکرات هم تحریم ها تشدید می شود ولی محدودیت برای پیگیری دانش هسته ای می ماند.
وی فزود: این چه حسنی داشت؛ این حقوقی که داریم به لحاظ هسته ای حقوق ملت ایران است و چگونه به عنوان نامزد ریاست جمهوری می توان حقوق ملت ایران را در چارچوب برجامی که امضا شده است و هیچ یک از طرف ها به تعهدات خود عمل نکردند، به اجرا گذاشت.
میرسلیم اظهار کرد: بسیاری از دانشمندان و علمای خود در زمینه هسته ای را از کار برکنار کردیم، بتن ریختیم و در مقابل تحریم ها نمی دانیم چه کار کنیم و مشکلات بانکی همچنان برقرار است.

*هاشمی طبا: اگر می خواهیم مسئله ای را بررسی کنیم، باید به سابقه تاریخی آن نگاه کنیم
هاشمی طبا در وقت انتقاد خود به پرسش سوم گفت: ما اگر می خواهیم مسئله ای را بررسی کنیم، باید به سابقه تاریخی آن نگاه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان پلاسکو در 3 ساعت فروریخت و در 20 روز آواربرداری شد در حالیکه از طرف قدرت های بزرگ تحریم شده بودیم بعضی ها مثل کبک سر خود را زیر برف بردند و گفتند تحریم بر ما اثر ندارد و از همان کشورهایی که ما را تحریم کرده بودند، کالاهای خود را از مبادی دیگری گرانتر خریدند.
هاشمی طبا ادامه داد: 50 درصد اتومبیل های سوپر لوکس یکی از شرکت های آلمانی که ما را تحریم کرده بود، با همان پولی که نفت را با واسطه می فروختند، وارد کشور شد که ما تحریم نشدیم ما تحریم را قبول نداریم. یک چنین میراثی به این دولت رسیده است حالا ممکن است برجام مشکلاتی داشته باشد که یقینا در هر معاهده ای مشکلاتی هست و هر دولتی در هر معاهده دو طرفه، چهار طرفه یا چند طرفه می خواهد آن را به نفع خود تفسیر کند.
وی گفت: ما باید در این مورد پایداری کنیم اگر ما در دوره تحریم استقامت داشتیم همانطور که در دوره جنگ دولت آن دوره با کنترل ارز، سهمیه بندی کالاها، کنترل قیمت کالاها با 500 هزار بشکه فروش نفت هفت دلار توانست کشور را اداره کند، در زمان تحریم نیز باید چنین می کردیم.
هاشمی طبا ادامه داد: وقتی ما این کار را انجام دادیم به صورت باز ، آزاد، دلخواه همه ، دلخواه خودمان به صورت پز دادن رو به ول خرجی کردیم و خزانه ارزی کشور را به آن مقدار تهی رساندیم، بعضی از این دوستان تایید می کردند، کف می زدند ولی الان که این کنترل برطرف شده حداقل به طرز مطلوبی برطرف شده این شکل و حالت را بر خود می گیرند. 


سوال4)
*** مهم ترین اولویت های سیاست خارجی، تقویت مقاومت و مقابله با تروریسم چهارمین سوالی بود که نامزدها به آن پرداختند.
سید مصطفی هاشمی طبا طبق قرعه کشی چهارمین نفری بود که پشت تریبون قرار گرفت و به این سوال پاسخ داد.

* هاشمی طبا: از دشنام گویی که فقط دل خودمان را خنک می کند دست برداریم
هاشمی طبا در پاسخ به پرسش چهارم مناظره گفت: طبیعی است که نگهداری شان جمهوری اسلامی در همه دنیا از یک سو و ارتباطات حسنه و تعامل فی مابین دولت جمهوری اسلامی با دولت های دیگری که به رسمیت شناخته شده اند در تمام زمینه ها مورد نظر است؛ این البته بستگی دارد به عملکرد و نگاه دولت های طرف های مقابل اما تدبیر در زمان های مختلف باید متفاوت باشد، با دولت های مختلف باید (تعامل) متفاوت باشد.
وی افزود: طبیعتا همسایگانی داریم که با حفظ عزت و با اقتدار خود باید با آنها در تعامل باشیم. فرهنگ ارتباطی بر اساس آنچه که در تاریخ اسلام و آموزه های اسلام گفته شده باید باشد.
وی خاطر نشان کرد که طبیعی است حذف آیه شریفه قران که “وَلا تَسُبُّوا الَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّه” ما را از هرزه گویی، دشنام گویی و کلمات و حرکاتی که فقط دل خودمان را خنک می کند باید اجتناب و خویشتن داری کنیم .
هاشمی طبا ادامه داد: طبیعی است که همواره باید در برابر عناصری که از صهیونیست ها دستور می گیرند، از استکبار جهانی دستور می گیرند باید استقامت داشته باشیم ؛ اگر انعطاف داریم و اخلاق خوش داریم اما استقامت هم داریم.
وی در مورد منطقه و در مورد کشورهای اطراف ما که تهدید می شوند، گفت: تهدید آنها نهایتا به ما هم برمی گردد در درجه اول خود مردم آن کشورها باید به آینده خود فکر کنند و باید با آنها مبارزه کنند. ما همانطور که در گذشته هم چنین بوده طبیعتا از طریق کمک های فرهنگی ، مستشاری و روابطی که با آنها داریم در ارتقاء توان انها برای استقامت باید تلاش و کوشش کنیم و در عین حال با دیپلماسی مثبت با عناصری که به هر حال حمایت می کنند از تروریسم باید تعامل داشته باشیم تا آنها را نیز تعدیل کنیم. ما اگر بخوایم موضوع را به سادگی ببینم و در هر مورد دقت لازم برای پیشرفت نداشته باشیم ضربه خواهیم خورد.
هاشمی طبا ادامه داد: باید با یک استراتژی صحیح که مورد تایید نظام است تصمیمات لازم را اجرا کنیم یعنی اینجا فقط دولت نیست که تصمیم می گیرد بلکه نظام هست که در این مورد تصمیم می گیرد. در این مورد ما حتما نیروهای دفاعی خود را باید به بهترین وجه تقویت کنیم ، عناصر فرهنگی در کشورهای دیگر را باید تقویت کنیم و خودمان عناصرمان را مورد توجه قرار دهیم که بتوانیم بهتر عمل کنیم.


*جهانگیری:انسجام داخلی و اقتدار اقتصادی مهم ترین قدرت نرم
جهانگیری در پاسخ به سوال چهارم گفت: در سیاست خارجی نیازمند این هستیم که از تمام ظرفیتی که در کشور وجود دارد، استفاده کنیم. وزارتخارجه به عنوان مرکز اصلی که مسوولیت تنظیم روابط خارجی کشور بر عهده اش هست، براساس جهت گیری هایی که این جهت گیری ها مرتبط با امنیت و منافع ملی ایران است، باید سیاست خارجی و راهبرد خارجی ایران عمل کند.
وی افزود: در کنار دیپلماسی رسمی کشور، باید به دیپلماسی عمومی کشور هم توجه کنیم. دیپلماسی عمومی معنایش این است که در اقشار مختلف جامعه که قادرهستند در فضای بین المللی چهره دقیقی از ایران ترسیم کنیم، باید به این دیپلماسی باور داشته باشیم و حرکت کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: هنرمندان ما باید در صحنه بین المللی بدرخشند. ما از هنرمندانی که در صحنه بین المللی پرچم ایران با آنها برافراشته می شود، به آنها افتخار کنیم. فرهادی یک فرد است و در اسکار جایزه می گیرد. تبدیل می شود به یک فرهنگ که ملت ایران چنین جایگاهی دارد . با همه محدودیت ها می تواند فیلم تولید و عرضه کند. ورزشکاران ما در عرصه بین المللی می توانند جایگاه کسب کنند.
جهانگیری ادامه داد: توریسم یکی از مهمترین دیپلماسی های عمومی است. با تقویت گردشگری و روابط با کشورها و ملت های دیگر می توانیم این دیپلماسی را تقویت کنیم. باید قدرت نرم و سخت ایران هر دو را تقویت کنیم. قدرت سخت به معنای تقویت بنیه دفاعی است. مهمترین قدرت نرم جمهوری اسلامی انسجام داخلی، قدرت و اقتدار اقتصادی است.

* قالیباف:گفت و گو با دولت ها و ملت ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این سوال گفت: دولت ها همینطور که مسایل داخلی توجه دارند با توجه به شرایط بین المللی که امروز در دنیا است، بدون ارتباط، هماهنگی، مذاکره و گفت و گو چه با دولت ها و چه با ملت ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: باید دقت کنیم که ما در حوزه دیپلماسی باید هم به دپیلماسی قدرت، هم به دیپلماسی مذاکره، هم به دیپلماسی عمومی و هم به دیپلماسی اقتصادی توجه کنیم.
قالیباف افزود: دولت مردم، در سیاست خارجی خود در این شرایط موجود اولویت را به دیپلماسی اقتصادی داده است. اگر دولت یازدهم امروز به حق می گوید من در دیپلماسی مذاکره موفق بوده ام دلیلش این است که ما در دیپلماسی قدرت قبلا موفق بوده ایم و این اقتدار را داشته ایم که آن ها در دیپلماسی، پای مذاکره آمده اند.
وی گفت: یکی از اشکالات امروز ما بر دولت این است که انسجامی در حوزه تجارت بین الملل نداریم، این کار در وزارتخانه های مختلف توزیع شده و اشکال دارد. برنامه مدون ما این است که ما وزارت امورخارجه و تجارت بین الملل با اولویت دیپلماسی اقتصادی برای همسایگان و کشورهای منطقه داشته باشیم.
این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: بازار منطقه ما 400 میلیون است که باید به آن توجه کنیم و رویکردمان را نیز عوض کنیم. رویکرد کشور ما قبل و بعد از انقلاب واردات است؛ ما باید این را به صادرات تغییر دهیم و همه سفارت خانه های ما در خدمت تجار، صنعت گران و کارآفرینان باشند و هر کدام نماینده فروش کالای ایرانی برای اشتغال و تولید برای جوانان باشند.

*روحانی: اهرم سیاست خارجه سالها کنار گذاشته شده بود/مساله پی ام دی (در خصوص مسایل گذشته هسته ای) را حل کردیم
روحانی در پاسخ به این سوال گفت: در دولت یازدهم از روز اول از اهرم سیاست خارجه استفاده شد؛ سالها بود که این اهرم کنار گذاشته شده بود و از آن به خوبی استفاده نمی شد.
وی اضافه کرد: در این مذاکرات هسته ای با دولت های 6 گانه و قدرتمند توانستیم حق خود را به کرسی بنشانیم؛ چیزی که کسی باور نمی کرد؛ همه به ما می گفتند «اگر روزی هم بر فرض، توافق هسته ای به ثمر برسد پی.ام.دی را چکار می کنید؟ به هر حال ما متهم هستیم و نمی توانیم این اتهام را رفع کنیم».
روحانی ادامه داد: ما این مساله را حل کردیم؛ آژانس اعلام کرد که همه مسایل گذشته با ایران بسته و تمام شده است؛ این، قدرت دیپلماسی ایران است؛ ما فکر نکنیم قدرت دیپلماسی ایران کم است؛ با همین قدرت است که امروز ما برای سوریه مذاکره می کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: در سوریه عزیزانی رفته اند به عنوان مستشار نظامی؛ تلاش کرده اند، شهید داده ایم، اگر می خواهیم از مسایل منطقه درست استفاده کنیم؛ باید بتوانیم در میز مذاکره حل کنیم؛ ما هشت سال در دفاع مقدس بودیم، من هم مسوولیت هایی در دفاع مقدس داشتم. بعد هم در مذاکرات سیاسی حضور داشتم؛ دفاع مقدس تمام شد، آیا همه حقوق ما استیفا شد؟ بقیه حقوق را باید دیپلمات های ما در کنار رزمندگان احیا می کردند.
وی اضافه کرد: امروز هم در منطقه اینچنین است؛ ما در دیپلماسی است که داریم مساله امنیت منطقه را بحث می کنیم، امنیت سوریه را به بحث می گذاریم و ما از این قدرت باید بهتر استفاده کنیم.

*میرسلیم: وقتمان را در مذاکرات تلف کردیم
میرسلیم در پاسخ به سخنان هاشمی طبا درخصوص سوال مربوط به سیاست خارجی گفت: آقای هاشمی نفرمودید چطور می خواهید از حق این شهدایی که دادیم و دنیا مدیون آن است و امنیت جهان مدیون آنها است، در مبارزه با این جاهلان تکفیری، چطور می خواهید جبران این ضعف دولت یازدهم که از خود نشان داد در مذاکره با کشور افغانستان و گرفتن حقمان از رود هیرمند، منطقه سیستان ما بیابان شده است، چطور می‌خواهید دفاع کنید، چطور می خواهید در خصوص مساله ریزگردها برخورد کنید؟
وی گفت: این چه سیاست خارجی است؟ چه می خواهید بکنید؟ چطور می خواهید از حیثیت ایرانی ها دفاع کنیم؛ ایرانی ها را ماموران ترکیه کتک زدند، چطور می خواهید با گرجستانی ها که زن ایرانی را لخت می کنند برخورد کنید، چقدر باید این ضعف ها را تحمل کرد؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: سیاست خارجی فقط این نیست که بگوییم ما در مذاکرات شرکت کرده ایم. چهار سال مذاکره کردیم، وقتمان را تلف کردیم اما حقمان احقاق نشده است.

*رئیسی: دیپلماسی اقتصادی را در جهان دنبال کنیم
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از مولفه های مورد توجه در دیپلماسی با توجه به اولویت های کشور، بحث اقتصاد مقاومتی است و باید دیپلماسی اقتصادی را در جهان دنبال کنیم.
رییسی با بیان اینکه بازار صادرات را باید برای تولیدات کشور فراهم کنیم، ادامه داد: امروز در منطقه دو هزار و 300 میلیارد دلار تجارت داریم، حال این سوال مطرح است که سهم جمهوری اسلامی ایران از این رقم چقدر است؟
وی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم سهمی هرچند به اندازه 10 درصد داشته باشیم، این میزان چند برابر پول نفت ما است، افزود: در ارتباط با ترانزیت کالا در منطقه نقش جمهوری اسلامی ایران بسیار ارزشمند است. از این رو ما با همسایگان خود باید ارتباط خوبی داشته باشیم.
این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: روابط ما با کشور عراق خوب است اما باید پرسید سهم ما در ارتباط با تجارت با این کشور چقدر است؟ آیا ما به عنوان یک دوست آن نقش و ارتباط خوب را که باید با عراق داشته باشیم، داریم؟
رییسی یادآورشد: اکنون که موضوع اقتصادی، بیکاری، فقر و رفع مشکلات در کشور وجود دارد به نظر می رسد باید سیاست خارجی و دیپلماسی ما هم متاثر از این مساله باشد.
وی ادامه داد: شان جمهوری اسلامی ایران در سراسر عالم، حفظ شان هر شهروند ایرانی است و مشکل او مشکل همه و راحتی او راحتی همه ماست. ما نمی توانیم در مشکل یک ایرانی که پاسپورتش در یک کشور مورد بی احترامی قرار می گیرد بی تفاوت باشیم چرا که این هویت ایرانی است. بنابراین اگر کوچکترین بی احترامی به یک ایرانی شود باید از ناحیه دولت پشتوانه داشته باشد و اجازه ندهد این پاسپورت مورد بی توجهی و بی احترامی قرار گیرد.

سوال5)
*** «استمرار استحکام و توسعه قدرت دفاعی و امنیت ایران» موضوع پرسش پنجم از نامزدهای ریاست جمهوری بود.

* جهانگیری : سیاست و فرهنگ با قدرت دفاعی کشور آغشته است
جهانگیری طبق قرعه کشی ، پنجمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود که پشت تریبون قرار گرفت و به این پرسش «کشور عزیز ما ایران امن ترین و قدرتمندترین کشور منطقه است؛ برنامه شما برای استمرار استحکام و توسعه قدرت دفاعی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران چیست؟» پاسخ داد.
وی پیش از پاسخ به سوال اظهار داشت: تسلیت عرض می کنم به خانواده های عزیزی که فرزندان و اعضای خانواده شان در حادثه تلخ و دردناک معدن در استان گلستان جان خود را از دست دادند. به عنوان کسی که در زندگی معدنکاران بودم و پدرم کارگر معدن بود، درک می کنم وقتی در خانواده ای فرزند و پدر خانواده به داخل تونل برود تا برگردند دلهره دارد، امیدوارم خداوند به شما صبر عنایت کند.
وی ادامه داد: من فکر می کنم در همین موضوعی که مورد بحث است، سیاست و فرهنگ با قدرت دفاعی کشور آغشته است. من اگر بتوانم مسایل سیاسی و فرهنگی را خوب توضیح دهم، بنیه دفاعی و اقتدار کشور از همین جا سرچشمه می گیرد.
جهانگیری گفت: ملت عزیز ایران دومین باری است که در این مناظره با شما گفت و گو می کنم. چند نکته لازم می دانم که بگویم. یکی از مهمترین مهارت های رییس جمهوری این است که باید از چم و خم سیاست ورزی و دیپلماسی در عرصه متلاطم بین المللی به طور کامل آگاه باشد و لازمه آن صداقت با مردم و داشتن تجربه عملی در حل مسایل ملی و دشوار بین المللی است.
وی ادامه داد: من اصلاح طلبم و در دولت و مجلس هم بودم (حضورداشتم). بحث های کلان کشور یا در دولت یا در مجلس صورت می گیرد. با این نگاه و تجربه است که می گویم باید با قدرت فرهنگی ایران اکنون قدرت اول منطقه می بودیم، چرا نیستیم؟ در ادامه بحث به این خواهم پرداخت که ماشین اقتصاد و فرهنگ کشور از ته دره بیرون آمده است و در مسیر توسعه قرار گرفته است.
جهانگیری اظهار کرد: ما نیازمند این هستیم که فرهنگ ایرانی و اسلامی خود را بر پایه گفت و گو و مدارا و صلح بنا نهیم. فرهنگ غنی ما می تواند حتی قدرت های مهاجم مثل اسکندر و مغول را مغلوب کند. تجربه مثل برجام نشان دهنده قدرت قوی فرهنگی ما است. متاسفانه ما از این قدرت درست استفاده نکردیم . نگاه نادرستی که قالب شد فرهنگ را به حاشیه برد. ناپختگی، بی تجربگی و تخصص ناکافی باعث شد این مسایل آنطور که لازم بود پیش نرود.
وی گفت: ما باید کشور را از فرهنگ مدارا و صلح طلب ایرانی به مردم دنیا نشان دهیم اگر چنین کاری کردیم اقتصاد ما ، قدرت دفاعی ما ، سیاست خارجی ما هم خوب می شود. اگر این کار را نکنیم، در داخل به جان هم می افتیم و برخوردهای محدودکننده و امنیتی و ضربتی و اقتصادی ایرانیان را پژمرده می کند.
جهانگیری افزود: به عنوان یک ایرانی مسلمان و انقلابی به فرهنگ خودمان افتخار می کنم و احساس قدرت می کنم. باید جلوی ماجراجویی دوباره در این کشور را گرفت. باید جلوی خامی دوباره را گرفت. جایگاه ریاست جمهوری محل کارآموزی نیست. اقتصاد این مملکت و مردم این کشور تحمل و حوصله تنش، دعوا و کارآموزی سیاستمداران تازه کار را ندارد.
وی خطاب به مردم گفت: مردم ایران شما این مناظره را الان با خانواده و دوستان ملاحظه می کنید، هوشیار باشید می خواهید فردای شما و فرزندانتان چگونه باشد؟ محدودیت می خواهید یا آزادی؟ توسعه یا آشفتگی، عزت بین المللی یا انزوای بین المللی، تنش یا آرامش می خواهید؟ یک لحظه رای می دهید آینده کشورتان را رقم می زنید.

* قالیباف:
قالیباف در پاسخ به این سوال و در نقد سخنان اسحاق جهانگیری گفت: در خصوص بحث قدرت دفاعی همانطور که در بحث قبلی اشاره کردم، در حقیقت دیپلماسی قدرت بسیار مهم است. اگر این موضوع نبود، اگر رشد علمی در حوزه دفاعی نبود، اگر شهدای مدافع حرم، شهدای دفاع مقدس نبود، هرگز امکان برقراری مذاکره و دیپلماسی نبود.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: آقای جهانگیری باید با مردم در این بخش با صداقت بیشتری سخن بگوییم، شما به گونه ای سخن می گویید که یک طایفه خاص هستند که فقط ظاهرا آن ها درس خواندند و تخصص دارند و فقط آن ها سیاست را می فهمند و می توانند کشور را اداره کنند، بقیه یا تند هستند، یا تند خوی هستند، یا بلد نیستند، یا کار ندارند و اگر آن ها بیایند دوباره شما را ته دره می برند!.
قالیباف افزود: شما از همه بهتر می دانید که من منتقد جدی دولت نهم و دهم بودم اما می گویم که دولت نهم و دهم به مستضعفان و محرومین رسید، ویژگی دیگر دولت آن دولت ها هم این بود که به جوانان اعتماد کرد و جوانان خلاق، متدین و انقلابی را آورد؛ جوان هایی را آورد که توانستند کارهای بزرگی را در رشد علمی انجام دهند، امروز روندی در دولت شماست که افراد نه شرایط جسمی و نه شرایط فکری (دارند)، آن ها دنبال تجارت خودشان (هستند) و میلیون ها بیکار هم هستند.
وی ادامه داد: اجازه دهید فرصت را به نسل بعدی دهید، مطمئن باشید آن ها بهتر از شما اداره خواهند کرد.


*میرسلیم:‌ صنایع دفاعی ما باید تقویت و پشتیبانی شود
میرسلیم در پاسخ به جهانگیری گفت: دکتر جهانگیری شعارهای زیبایی دادید، پاسخ سوال درباره اقتدار ما بود؛ اقتدار ما مستلزم تجهیزات و اطلاعات و برتری علمی است و باید به اینها توجه کرد؛ صنایع دفاعی ما باید تقویت و پشتیبانی شود، در صحنه نوآوری چگونه می توانیم جلو برویم؟ در رشد فن آوری چه برنامه ای داریم.
وی با بیان اینکه صنایع دفاعی ما باید تقویت و پشتیبانی شود، گفت: اگر می بینید امروز حرفی در زمینه فن آوری موشکی داریم و نگرانی آمریکا نیز از آن است، به پشتوانه سی سال کار تحقیقاتی است که در کشور انجام شده و مجانی به دست نیامده است.
میرسلیم گفت: دولت شما اعتبارات تحقیقاتی را به زیر نیم درصد رسانید در حالیکه باید به چهاردرصد می رساندید؛ اینها با شعار انجام نمی شود.
وی افزود: سوخت موشکی، سازه، هدایت الکترونیک باید تقویت شوند و مستلزم حمایت دولت است؛ اگر می خواهید پیشرفت کنید باید اینها را محکم بگیرید.
میرسلیم گفت: بگویید چه کار کردید برای اینها، پاسخگوی این باشید؛ فرصت های مهمی را شما از دست داده اید و برمبنای این فرصت های از دست رفته، اعتماد نمی توانیم بکنیم به جنابعالی؛ با اینکه دوستتان داریم.

* هاشمی طبا: مشکلات سرزمینی، امنیت داخلی را تهدید می کند
هاشمی طبا گفت: اقتدار و امنیت ملی ما با کمک شهدا اعم از شهدای دفاع مقدس و شهدای دفاع از حرم حفظ شده است و بدون تردید اگر وارث خون شهدا هستیم و باید همه ملت در این راه حرکت کنند؛ اما با گداصفت خواندن آنها و توزیع پول به آنها به جای اینکه شخصیت وجودیشان را با شهدایمان پیوند بدهیم، در واقع کاری نکرده ایم.
وی افزود: از این مهمتر ما در دورن تهدید جدی سرزمینی داریم؛ پیش بینی می شود در طول 10 سال آینده 10 میلیون مهاجر به سمت شهرهای بزرگ داشته باشیم، بیش از 300 دشت ما فروهشته شود، آب های ما آلوده و از بین رفته باشد و نزاع میان قبایل مختلف دربگیرد.
هاشمی طبا خاطرنشان کرد: سه بار تا به حال لوله آب رسانی اصفهان به یزد توسط مردم نجیب اصفهان شکسته شده است و در لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و غیره این درگیری ها هست.
وی تهدید شدید امنیت داخلی کشور را از طریق تهدید سرزمینی عنوان کرد و گفت: من شخصا عقیده دارم که برنامه ششم توسعه باید تمام همت خود را در راستای رفع این تهدید تدوین کند البته در تمام زمینه ها باید تلاش و کوشش انجام شود؛ اما فراموش نکنیم حرف هایی مانند اینکه یک دختر 16 ساله در زیرزمین خانه اش با دیگ زودپز انرژی اتمی تولید می کند، شایسته یک ملت نیست باید حساب حرف ها و حساب کارهای خود را بر اساس منطق و عقل پیش ببریم.


** رئیسی: مهمترین مولفه امنیت ملی کشور، مردم هستند
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار کرد: مهمترین مولفه امنیت ملی کشور، مردم در صحنه و مردمی هستند که پای انقلاب، کشور و منافع ملی ایستاده اند و همواره با دلدادگی به خدا در صحنه بوده و اثبات کرده اند که مهمترین مولفه امنیت ملی در کشور هستند.
رئیسی ادامه داد: اگر ما از نیروهای مسلح، بسیج و نیروهای مدافع حرم نام می بریم، همه اینها برای کشور حوزه امنیت محسوب می شوند اما در کنار این امنیت، امنیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می تواند جامعه را امن کند.
وی خاطرنشان کرد: اگر به مشکلات اجتماعی توجه نشود و در کشور فقر و بیکاری و دانشجویان مدرک به دست بسیاری راکه فاقد کار و کسب هستند، شاهد باشیم، همه این موارد می تواند زمینه بحران ها و مشکلات امنیتی را در جامعه فراهم کند.
رئیسی تصریح کرد: بر این اساس باید به مردم به عنوان مهمترین مولفه امنیت در کشور توجه کنیم و ابعاد مختلف امنیت را ببینیم چراکه همه این ابعاد، شاخص های امنیت در کشور هستند.


* روحانی: امروز ایران از دید جهانیان، یک قدرت بزرگ در منطقه است
روحانی نیز در پاسخ به سوال توسعه قدرت دفاعی و امنیت ملی گفت: قدرت از مولفه های مختلف تشکیل می شود؛ باید امروز ببینیم قدرت ما از سه، چهار و پنج سال پیش کمتر است یا بیشتر؟ چه در بخش نظامی، چه اقتصادی، چه سیاست خارجی و داخلی و چه مسایل فرهنگی.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز ما در شرایطی هستیم که ایران به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه از دید همه جهانیان مطرح است. این نکته کوچکی نیست که در مورد مهمترین معضل منطقه یعنی مساله سوریه در دنیا مذاکره می شود؛ ایران، روسیه و ترکیه هستند که مذاکرات اصلی و بار آن را بر دوش دارند؛ تاکنون در چه زمانی ایران در مذاکرات مهم بین المللی، نقشی اینچنین تاثیرگذار داشته است؟
وی اظهار کرد: من در طول این سه سال و نیم که با 120 نفر از سران کشورهای جهان ملاقات داشتم، در همه این ملاقات ها کاملا روشن بود که جایگاه ایران نسبت به گذشته تغییر کرده است.
روحانی ادامه داد: در پاسخ به این ادعا که گفته می شود جوانان ما در دولت قبل وضعشان بهتر بود، باید گفت پس چرا اشتغال صفر بود؟ چرا در طول 10 سال اشتغال تقریبا صفر بود؟ چرا جوانان ما نیامدند و در زمینه مسایل شرکت های دانش بنیان با اینکه قانونش تصویب شده بود، هیچ اقدامی نشد؟
وی با بیان اینکه امروز سه هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال شده است، افزود: اینها قدرت تکنولوژیکی ما است؛ 100 هزار شغل در دو سال گذشته در زمینه شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است؛ صادرات ما در بخش های مختلف بیشتر شده است.


سوال6)
*** وجه تمایز سبک زندگی اسلامی از سبک زندگی غربی 
این ششمین سوال مناظره امروز بود و حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی طبق قرعه کشی ششمین نامزد انتخاباتی بود که پشت تریبون قرار گرفت و به این سوال که «وجه تمایز سبک زندگی ایرانی اسلامی از سبک زندگی غربی چیست و برنامه شما برای ترویج آن و تحکیم خانواده و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه چیست؟» پاسخ داد.

* روحانی : امروز مردم احساس آزادی بیشتری می کنند
روحانی پاسخ داد: مساله فرهنگ و سبک زندگی جامعه ما یک مساله بنیادین است و در این زمینه تلاش های بسیار خوبی شده است و امروز ما شاهد آن هستیم که مردم احساس آزادی بیشتر می کنند.
وی افزود: این جلسه، جلسه فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست خارجی است؛ ما باید بدانیم چگونه می خواهیم با مردم رفتار کنیم؟ آیا مردم را می خواهیم در همه زمینه ها توانمندتر کنیم یا می خواهیم در زندگی مردم بیشتر مداخله کنیم؟
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: این چیزی است که امروز پیش روی مردم است؛ باید انتخاب کنند؛ دولتی که اتکایش به مردم است و همه چیز را از طریق کمک مردم می خواهد حل کند یا دولتی که از طریق مداخله و انحصار می خواهد مسایل جامعه را حل و فصل کند؟
وی اضافه کرد: آمار و ارقامی که این روزها داده می شود، برای مردم ما بسیار جالب است؛ باز یادآور روزهایی است که افرادی به مردم وعده و عید می دادند و دیدیم پایان آن دولت ها مردم به چه روزگاری افتادند؛ ‌دیدیم وضع تورم چگونه شد؛ دیدیم وضع بهداشت مردم چگونه شد؛ دیدیم وقتی به بیمارستان می رفتند، ملحفه و دمپایی را هم باید از بیرون خریداری می کردند؛ دیدیم چگونه عزت مردم زیر پا گذاشته شد؛ مردم صبح به فروشگاه می رفتند و اطمینان نداشتند بعد از ظهر قیمت جنس به کجا می رسد.
روحانی ادامه داد: سبک زندگی مردم این شده بود که هر چه می توانند برای فردایشان ذخیره کنند چون نمی دانستند شرایط فردا نسبت به امروز چگونه است؛ امروز یک آرامشی در جامعه ایجاد شده و در سایه آن، می بینیم می توانیم زندگی مردم را در مسیر درست قرار دهیم.
وی اضافه کرد: سبک زندگی از اخلاق و ایمان آغاز می شود؛ اگر ما به انقلاب، نظام، اسلام و قدرت مردممان معتقد باشیم،‌ مردم فریبی نمی کنیم؛ با مردم به صداقت رفتار می کنیم؛ انشقاق در جامعه ایجاد نمی کنیم؛ درصد ایجاد نمی کنیم.
روحانی گفت: رئیس جمهوری، رئیس جمهوری 100 درصد مردم است؛ امام (ره) فرمود همه با هم؛ تقسیم برداری های بیخود نکنیم؛ کپی برداری های ناشیانه نکنیم؛ جایی در یک کشوری جنبشی ایجاد شده به اسم 99 درصدی، حالا چون سال 96 است ما آن را 96 درصدی بکنیم. این کارها را نکنید.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه انشقاق جامعه، امنیت جامعه را از بین می برد، ادامه داد: ما هر جا موفق شدیم جایی بوده که متحد بودیم؛ کنار هم بودیم؛ آنجایی از برجام توانستیم استفاده کنیم که متحد بودیم. آنجایی که خواسته ایم برجام را به هم بزنیم؛ دیدیم چکار کردند؛ آمدند چگونه شهر های زیرزمینی نشان دادند تا برجام را به هم بزنند؛ روی موشک شعار نوشتند تا برجام را به هم بزنند؛ برای اینکه ما نتوانیم 100 درصد استفاده کنیم.
روحانی اضافه کرد: ملت ما از همه این مسایل عبور کرد؛ اخلاق و اسلام را اکثریت قاطع جامعه ما از روز اول انتخاب کرده بود و امروز هم همان را دنبال می کند.


* جهانگیری:‌ دولت معتقد است هر قومی باید زبان مادری اش را حفظ کند
جهانگیری در پاسخ به سوال ششم گفت: این مساله مهمی است که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند و در دستور کار نهادهای فرهنگی قرار گرفته است. ما در بخش های اقتصادی وقتی که به چالش های پیش روی کشور نگاه می کنیم می بینیم به دلیل این که در منطقه خشک قرار داریم از نظر منابع آبی در شرایط سختی قرار داریم ولی در مصرف آب که دقت می کنیم سرانه ما از کشورهای پرآب هم بیشتر است. هم در مصرف کالاهای مصرفی و هم در مصرف منابع طبیعی کشور زیاده روی می کنیم. مهم این است که بتوانیم از عوارضی که در این سبک زندگی وجود دارد به صورت جدی پرهیز کنیم.
وی افزود: ما در کشوری هستیم که از نظر زندگی تنوع قومی در آن وجود دارد. باید بپذیریم تنوع قومی در کشور فرصت است و تهدید نیست. فرهنگ های مختلف و زبان های مختلف کشور ما را رنگارنگ کرده است. لر و بلوچ و ترک و آذری و فارس در کنار هم هستند.
در ایران هیچ قومی از قومی دیگر، ایرانی تر نیست. دولت معتقد است که هر قومی باید زبان مادری اش را حفظ کند. این برای زبان‌ آذری و کردی اجرا شد. ما امیدواریم در همه بخش هایی که به جهت فرهنگی برای تقویت همبستگی ملی کار می کنند اقداماتی انجام دهیم.

* قالیباف: قدر صلح را می دانیم
قالیباف در پاسخ به ششمین پرسش گفت: همین طور که در ابتدا گفتم حوزه فرهنگ دستوری نیست، حوره فرهنگ قیم مابانه نیست، باید به مردم اعتماد کرد، باید فرهنگ را به دست خود مردم سپرد.
وی افزود: اولین تکریم اهالی فرهنگ، واگذاری امور فرهنگ به خودشان است، نه اینکه کسی را به کار بگیریم که نه او اهل فرهنگ را بشناسد نه اهل فرهنگ او را. اگر در موسیقی به صورت ابزاری از فردی نام می بریم این خوب نیست.بگوییم برای موسیقی چه کردیم. من عرض می کنم برای خانه موسیقی در شهر تهران ده ها میلیارد تومان کمک شد. در شهرداری تهران این اتفاق افتاد.
نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز اثر رشد اقتصاد سینما در تهران، کشوری بوده است. برای تئاتر همین طور. ده ها سالن تئاتر، چندین هزارصندلی سینما، خانه هنرمندان، خانه سینما، خانه تئاتر و خانه موسیقی ساخته ایم، 12 سال است ما توفیق خمت به آنها(اهالی فرهنگ) را داریم. شعار ندهیم، بگوییم برای ما مهم است، ولی کاری نکنیم.
قالیباف افزود: چرا مردم را از جنگ می ترسانیم، اگر کسی قدر صلح را بداند، بنده و امثال بنده ایم، این قدر که ما آسیب جنگ را دیده ایم ، بهترین دوستانمان را در جنگ از دست داده ایم، برادر خودمان را از دست داده ایم، ما قدر صلح را می دانیم، بیش از دیگران، ولی این را هم می دانیم که اگر قدرت نداشته باشیم، عزت ما را می گیرند و ذلت را به ما تحمیل می کنند، مردم را از جنگ نترسانیم، تهدیدشان نکنیم، این زیبنده ملت افتخارآمیز ایران در طول تاریخ نیست.
وی ادامه داد: کسی هم که وعده می دهد، بداند، سابقه من روشن است، اگر برنامه می دهم، برای 5 میلیون شغل،به آن متعهدم و حتما انجام می دهم، اگر شما (خطاب به روحانی) وعده ای دادید و نتوانستید به آن عمل کنید، به دیگران نسبت ندهید.

* هاشمی طبا: کرسنت بد اما به خاطر عدم اجرای آن در دولت نهم و دهم جریمه شدیم
هاشمی طبا گفت: در عین حال ما مسائل مختلفی از نظر فکری در جامعه داریم؛ حقیقت این است که بعضی وقت ها ما سنت ها را با اسلام خلط کردیم. بعضی چیزهایی که در سنت های گذشته ما حتی ناپسند بوده است را سعی می کنیم به عنوان یک امر مستحسن به مردم بگوییم و در عین حال بالاخره علمای ما و مسئولین فرهنگی ما هستند که می توانند سبک زندگی را تدوین کنند و به مردم بگویند.
وی خاطرنشان کرد: اینکه فقط بگوییم سبک زندگی اسلامی، کفایت نمی کند؛ خیلی ها می گویند که خانه بزرگ و مرکب راهوار مستحب است خوب بعضی ها هم به دنبال این می روند بنابراین، این سبک زندگی شکاف طبقاتی ایجاد می کند.
هاشمی طبا تاکید کرد: در این مورد واقعا ما از نظر فرهنگی کم گذاشته ایم اما اگر واقعا بخواهیم به جایی برسیم، درستی و صداقت باعث ایجاد سبک زندگی مناسب در جامعه می شود.
وی با اشاره به اینکه قراردادی در کشور به نام “کرسنت” داشتیم که به خاطر آن 14.5 میلیارد دلار جریمه شدیم ، گفت: ما می گوییم به خاطر کرسنت جریمه شدیم، کرسنت بد اما ما به خاطر عدم اجرای آن در دولت نهم و دهم جریمه شدیم . فراموش نکیم که (اگر) همه راست ها را بگوییم سبک زندگی ما انشاالله درست می شود.

* رئیسی: عملکرد دولت قبل از انتخابات در مجلس و دانشگاه ها نقد می شد
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: مصرف منابع حداکثری، تولید سودآور و گسست های اجتماعی به ویژه در ارتباط با خانواده از ویژگی های زندگی غربی است اما در زندگی اسلامی آنچه هست عمران و آبادی طبیعت، تولید حداکثری منابع و مصرف بهینه منابع است.
رئیسی تصریح کرد: وحدت، انسجام اجتماعی، ایثار، فداکاری، گذشت و به دیگران توجه داشتن و اقدام در این رابطه یک باور جدی می خواهد که آن هم نیازمند یک دولت انقلابی است و اگر دولت انقلابی با نگاه مردم و برای شکل دادن به این سبک از زندگی نباشد، اتفاقی نمی افتد.
وی بیان داشت: قبل از فضای انتخابات، عملکرد دولت در مجلس و دانشگاه ها مورد نقد قرار گرفت؛ از این رو وارد فضای انتخاباتی، شعار انتخاباتی و جلب توجه نشویم بلکه ببینیم آیا وعده هایی که دولت در روز اول رییس جمهوری داد، عمل شده یا نشده است.
نامزد ریاست جمهوری عنوان کرد: در سفر من به کرمانشاه و کردستان، مردم اشک می ریختند که این وعده ها به ما داده شده است، بیایید مشکلات را حل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر از ما (دولت کار و کرامت) سوال می کردند منابع کجاست، حتما اعلام می کردیم چون امر محرمانگی در دولت ما نخواهد بود.


*میر سلیم: وقتی شاهد تضعیف خانواده هستیم آیا می توانیم بگوییم سبک زندگی ایرانی و اسلامی رشد یافته است؟
میرسلیم در پاسخ به این سوال گفت: سبک زندگی ایرانی و اسلامی مساله مهمی است اما در دوران شما شاهد رشد دنیا طلبی، حقوق های نجومی و اختلاس و مفاسد هستیم که سرسام آور است. آیا این با سبک زندگی ایرانی و اسلامی سازگار است؟
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: شما می بینید که کاخ ها ساخته می شود و در ذیل آن ها در زباله دان عده ای مشغول پیدا کردن چیزی برای گذران شبشان هستند.
میرسلیم افزود: آیا وقتی ما شاهد این هستیم که در کشور ما خانواده تضعیف می شود، طلاق رشد پیدا می کند، ازدواج کاهش پیدا می کند آیا می توانیم بگوییم سبک زندگی ایرانی و اسلامی رشد یافته است؟
وی ادامه داد: آیا سبک زندگی ایرانی و اسلامی با اسراف سازگار است که خود دولت نمونه بد اسراف است. آیا سبک زندگی ایرانی و اسلامی اصالت را به اشتغال ،فعالیت و کار نمی دهد؟ در دوران شما که رکورد سراسر کشور را فراگرفته است.
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: آیا با سبک زندگی ایرانی و اسلامی ما نباید شاهد رشد فضایل اخلاقی باشیم؟ شاهد این هستیم که دروغگویی، عدم صداقت و عدم پاسخگویی حتی در دولت رشد می کند.
میرسلیم افزود: آیا در سبک زندگی ایرانی و اسلامی ما باید شاهد خودباوری و افتخار به ایرانی بودن باشیم که متاسفانه جوانان ما گرفتار بحران هویت شده اند.


*روحانی: در برابر دوراهی قرار گرفته ایم؛ دولت آمرانه یا دولت مردمسالار
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع بندی این بخش از پاسخ به سوالات خود گفت: کرسنت در داوری است، هنوز به اتمام نرسیده، در داوری باید به نتیجه برسیم.
وی ادامه داد: می خواهیم راهی را که ملت بزرگ در این سه سال و نیم با همه زحمت و تلاش خودش انجام داده، ادامه دهیم و به اهداف برسیم؟ ما وسط راه قرار داریم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: آنچه گفته می شود و شعار داده می شود، وعده ای است که با واقعیت منطبق نیست؛ یک برنامه پنج ساله ای نوشته شده و این برنامه در مجلس تصویب شده است، اگر خیلی خوب بتوانیم تلاش کنیم به صورت متوسط در پنج سال آینده رشد هشت درصدی داشته باشیم. که برنامه از ما خواسته و رهبر معظم انقلاب نیز از ما همین را خواسته است.
روحانی اضافه کرد: آنهایی که رشد 26 درصدی را به مردم وعده می دهند، آیا شدنی است؟ آیا درآمد ملی را در عرض چند سال می شود چند برابر کرد؟ آیا این کار شدنی است یا یک وعده توخالی است؟ کجای دنیا 26 درصد رشد داشته که ما بتوانیم 26 درصد رشد داشته باشیم؟
وی ادامه داد: چرا دقیق سخن نمی گوییم؟ می گوییم رکود است؛ خب من از شما می پرسم سال 91 رکود چه بود؟ رشد ما چه بود؟‌تقریبا منهای 7 بود؛ منهای 6.8 بود؛ الان که رشد بالای 8 درصد داریم شعار رکود داده می شود؟
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در برخی از بخش ها هنوز باید کار شود تا به نشاط اقتصادی برسیم، افزود: این در صورتی امکان پذیر است که در همه زمینه ها ما مردم فریبی را کنار بگذاریم و واقعیت ها را به مردم بگوییم.
روحانی با طرح این سوال که ما برای موسیقی و هنر چکار کردیم؟ گفت: ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی که سالها تهدیدش کرده بودند، کدام دولت راه اندازی کرد؟ سینماها را کدام دولت راه اندازی کرد؟ اهل هنر را کدام دولت امیدوار کرد؟
وی ادامه داد: امروز همه اینها به آینده امیدوار شده اند؛ ما این راه امید را باید ادامه دهیم؛ نباید بگذاریم بذر یاس پاشیده شود؛ ما به مردم وعده دادیم در کنار اجرای برجام، هم سرمایه خارجی می آوریم، هم فناوری می آوریم، هم مدیریت لازم را در فناوری کسب می کنیم و هم صادرات می کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به راه اندازی پروژه تولید پژو 2008 در شرکت مشترک ایران خودرو و پژو گفت: چند روز پیش من رفتم پروژه ای را افتتاح کردم؛ این عینیت و نمونه آن چیزی است که ما اعلام کردیم؛ یک خودرو با فرانسوی ها با فناوری مشترک می سازیم.
روحانی افزود: خودرویی که امروز به بازار ایران می آید و چند ماه پیش در بازار فرانسه آمده است؛ امروز 40 به 60 هستیم (سهم تولید داخل) فردا به 60 به 40 می رسیم و بعد 70 به 30 می رسیم؛ از این تولیدات 30 درصد صادر می کنیم؛ برای این کار 270 میلیون دلار سرمایه خارجی آمده است؛ این وعده ای است که به مردم دادیم و به آن عمل کردیم.
وی با تاکید بر اینکه ما وعده به مردم ندادیم، ما عمل کردیم و آمدیم به مردم گزارش دادیم، اضافه کرد: ما نمی گوییم می توانیم؛ ما انجام می دهیم، بعد می آییم خدمت مردم و می گوییم این کاری است که انجام شده است و مردم شاهد آن خواهند بود.
روحانی ادامه داد: آنچه ما امروز در برابر او قرار گرفته ایم یک واقعیت دو راهی است که یکی از این دو راه را باید انتخاب کنیم؛ یا شعار و وعده، یا عمل و اجرا؛ یا یک مدیریت و دولت آمرانه یا یک دولت مردمسالار.
سیام**1823
 

منبع: ایرنا، 15 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.