شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ -  ۹ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

الحریری: سعودی به اسد پیشنهاد مصالحه در ازای دوری از ایران داد

ایرنا

الحریری: حزب الله نماینده قشر بزرگی در لبنان است/سعودی به اسد پیشنهاد مصالحه در ازای دوری از ایران داد
بیروت-ایرنا-«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان تاکید کرد که باید این واقعیت را بپذیریم که حزب الله نماینده قشر بزرگی از مردم لبنان است. او همچنین گفت که در سال 2009 به پیشنهاد پادشاه وقت عربستان به سوریه رفته تا بشار اسد را راضی کند که از ایران فاصله بگیرد.
 

به گزارش ایرنا از بیروت، الحریری در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه «روتانا» که جمعه شب از این شبکه پخش شد به سوال هایی درباره رابطه لبنان و سعودی و روابط شخصی وی با حکام عربستان، مشکلات مالی شرکت سعودی اوجیه، حزب الله و جنگ سوریه و نیز مسائل داخلی لبنان و ارتباط با دیگر احزاب لبنانی پاسخ داد. 

**رابطه با حکام سعودی 
وی در پاسخ به این سوال که بعضی ها می گویند رابطه سعد الحریری با سعودی به آخر خط رسیده گفت: متاسفانه برخی سیاسیون در لبنان سعی می کنند در خصوص روابط من با حکومت سعودی تردید افکنی کنند و از این حرف ها منافع شخصی خود را دنبال می کنند. در حالی که رفت و آمدها به صورت عادی انجام می گیرد و این رابطه از زمان پدر (رفیق الحریری) پابرجا بوده و همچنان ادامه دارد. 
الحریری همچنین رابطه خود را با محمد بن نایف ولیعهد سعودی بسیار عالی توصیف کرد و گفت: محمد بن نایف خدمات زیادی به مملکت کرده و رابطه ما همیشه مبتنی بر احترام بوده است. همچنین رابطه با محمد بن سلمان نیز بسیار خوب است.

**فشارهای بین المللی به حزب الله 
نخست وزیر لبنان در خصوص فشارهای سیاسی به حزب الله در سطح منطقه ای و بین المللی و درج نام این حزب به عنوان گروه تروریستی گفت که این مسائل از قدیم مطرح بوده است. 
وی با ابراز تردید درباره تشدید بیشتر فشارهای اقتصادی در قالب جنگ علیه حزب الله گفت: کسی که بمبی به سمت لبنان پرتاب می کند لبنان را هدف قرار داده است. جنگ اسرائیل در سال 2006 علیه چه کسی بود؟ علیه حزب الله یا علیه کل لبنان؟ فرودگاه بین المللی رفیق الحریری چه ربطی به حزب الله دارد؟ اسرائیل به کل لبنان حمله کرد. ما با وجود اختلافمان با حزب الله گفتیم که دشمن اسرائیلی به همه لبنان حمله کرده و مناطق سکونت غیرنظامیان را بمباران می کند. این جنگ برای لبنان 10 میلیارد دلار هزینه به بار آورد، آیا حزب الله این مبلغ را پرداخت کرد؟ حمله اسرائیل حمله به کل کشور بود. اوضاع منطقه ای بالاتر از حجم و اندازه لبنان است. ما در حد ایران و امریکا و سعودی نیستیم و موظف به حمایت از شهروندان لبنانی می باشیم. من در همه مسائل منطقه ای با حزب الله اختلاف دارم اما در عین حال می خواهم از کشور حمایت کنم. 

**سیاست اعتدال یا عقب نشینی؟ 
نخست وزیر لبنان در پاسخ به انتقاد برخی هم حزبی ها از سیاست های وی و عقب نشینی نامیدن آن و کوتاهی در قبال جناح 14 مارس گفت: کسانی که اعتدال را موضع گیری از روی ضعف و نه از موضع قدرت به حساب می آورند به خودشان دروغ می گویند. آنها این حرف ها را از روی اهداف سیاسی مطرح می کنند تا خودشان در بعد سیاسی جلو بیفتند. بعضی ها در قضیه حزب الله انتقاد می کنند، اما اگر خودشان در قدرت بودند با حزب الله چه برخوردی می کردند؟ سیاست من این است: آیا منافع کشور و مردم را به اهداف سیاسی ام گره بزنم؟ یا اینکه با وجود اختلاف ها امور کشور و اقتصاد را به پیش ببرم؟ 
الحریری افزود: چرا ما را ملامت می کنند؟ حزب الله و ایران از 30 سال پیش در لبنان حضور دارند اما چرا لبنان باید حساب پس بدهد؟ اینها واقعیت هایی است که در همه منطقه وجود دارد. اما چرا بر روی لبنان تمرکز می شود؟ 

**حزب المستقبل و قانون جدید انتخابات 
رئیس حزب المستقبل در پاسخ به سوالی درباره قانون جدید انتخابات و تاثیر آن بر روی نمایندگان حزب المستقبل در پارلمان لبنان گفت: در حال حاضر تعداد نمایندگان المستقبل در مجلس 33 نفر است و با قانون جدید این عدد به 27 یا 28 نفر تنزل خواهد یافت. اما من مشکلی با این مساله ندارم. اگر مردم به من رای دادند چه بهتر اما اگر کس دیگری را انتخاب کردند باز هم مشکلی نیست و معنای دموکراسی هم همین است. 
الحریری همچنین رابطه با حزب «نیروهای لبنان» را رابطه ای راهبردی توصیف کرد و گفت: ما همواره در مسائل راهبردی با هم توافق داشتیم ولی در مورد جزئیات مانند قانون انتخابات و.. اختلاف نظرهایی وجود دارد. 

**حزب الله و سوریه و داعش 
الحریری در پاسخ به این سوال که چرا همه از داعش و القاعده سخن می گویند ولی از کارهای حزب الله در سوریه و یمن و بحرین حرفی زده نمی شود گفت: قبل از اینکه بخواهم درباره داعش حرف بزنم سوال می کنم که دنیا در مقابل کارهای بشار الاسد که 700 هزار سوری را به قتل رساند چه کرد؟ ما یک و نیم میلیون سوری در لبنان داریم، در ترکیه سه میلیون پناهجو، در اردن دو میلیون و در اروپا یک میلیون سوری حضور دارند و شما از داعش و حزب الله سخن می گویید؟ در حالی که مجرم اصلی در این قضیه بشار الاسد است. بگذارید روشن بگویم، حزب الله اشتباه می کند و داعش اشتباه می کند و من تردیدی در این موضوع ندارم اما امیدوارم مردم درک کنند که ما تصمیم گرفتیم به خاطر حمایت از لبنان و اقتصاد کشور اختلاف ها را کنار گذاشته و برخورد مثبتی با مسائل داشته باشیم. 
نخست وزیر لبنان افزود: باید دانست که حزب الله نماینده قشر بزرگی از برادران شیعه ماست، جنبش امل و حزب الله نماینده شیعیان هستند یا نیستند؟ باید واقع نگر باشیم. من به کسانی که از سیاست من انتقاد می کنند می گویم فرض کنید من امروز کناره گیری کردم و شما به جای من مامور تشکیل دولت شدید، با چه کسانی دولت تشکیل خواهید داد؟ با حزب الله! بسیار خب، پس بهتر است احترام خود را حفظ کرده و ساکت شوند! 
الحریری گفت: درباره بشار الاسد همه نظر من را می دانید. لبنان کشور کوچکی است و من فکر می کنم باید به مسائل خودش تمرکز کند و بشار الاسد بزرگترین مجرم در دوره کنونی است. 
وی درباره رابطه با ایران گفت: روابط بین کشورها نباید مبتنی بر دخالت در امور لبنان یا منطقه باشد. لبنان در نهایت یک کشور عربی است و ما می خواهیم این اجماع عربی را با خود داشته باشیم. 
االحریری در خصوص اینکه آیا لبنان بخشی از محور «ممانعت» (مقاومت) یا محور «اعتدال» و عربیسم است هم گفت: همانطور که رئیس جمهوری (میشل عون) گفت ما با عرب ها و عربیسم هستیم. 

**ایده صلح با بشار الاسد
الحریری با اشاره به سفرش در سال 2009 به سوریه گفت: آن زمان حکومت سعودی از من خواست به سوریه بروم و واسطه صلح با بشار الاسد شوم. همه این را می دانند. ما همچنین تلاش کردیم به توافق دست پیدا کنیم و این را یک مساله مثبت می دانستیم. ایده سعودی ها این بود که تلاش کنیم بشار الاسد را از ایران دور کنیم. این مساله تحقق پیدا نکرد و بعد هم مشکلات به وجود آمد. نقطه سر سطر! کسانی که از سیاست های امروز من انتقاد می کنند آن روز از سیاست های خلیج انتقادی نکردند! من در مقابل انتقادهایی که نسبت به دنباله روی ما از سیاست های سعودی می شود می گویم: کسانی که آن روز دولت مرا ساقط کردند هم دستور از محور «ممانعت» می گرفتند.
خاورم*390* 2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

منبع: ایرنا، 23 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.