شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پیدا و پنهان نشست عربی - آمریکایی ریاض

ایرنا

پیدا و پنهان نشست عربی - آمریکایی ریاض/کوته فکری آل سعود همچنان ادامه دارد
تهران - ایرنا - ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی دعوت نامه هایی را برای سران 17 کشور عربی به منظور شرکت در نشستی با حضور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در ریاض ارسال کرد. در این میان، توجه به ماهیت این نشست و اهداف پیدا و پنهان آن امری ضروری به نظر می رسد.
 بر اساس گزارش های منتشره، در نشست ترامپ با مقامات سعودی معامله ها و قراردادهای زیادی به امضا خواهد رسید، از جمله قراردادهای نظامی چند میلیارد دلاری که اقتصاد کارخانه های سلاح در آمریکا را به راه می اندازد. علاوه بر اینها، سیاست های متفاوتی هم درباره نزاع هفتاد ساله فلسطینی – اسرائیلی اتخاذ خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید سفر آتی رئیس جمهوری آمریکا به عربستان را در راستای ایجاد جبهه ای علیه جمهوری اسلامی ایران‎‎ عنوان و مدعی شده که ترامپ اعتبار رهبری آمریکا را برای حل بحران های خاورمیانه احیا کرده است و دیدار وی با سران منطقه در عربستان با هدف ایجاد اتحادی میان جهان متمدن! و متحدان مسلمانمان علیه اسلام افراطی صورت می گیرد.
خبرگزاری رویترز از قول یک مقام کاخ سفید در این باره گزارش داده که در جریان سفر ترامپ به عربستان، بیش از 1000 میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی برای فروش جنگ افزارهای آمریکایی با ریاض امضا خواهد شد.
این در حالی است که عربستان سعودی برای افزایش 6.7 درصدی هزینه های جنگی خود در سال 2017 فقط 191 میلیارد ریال سعودی معادل 50 میلیارد و 800 میلیون دلار پیش بینی کرده است!.
عربستان سعودی یکی از پرهزینه ترین کشورهای جهان در زمینه خریدهای نظامی است و به نظر می رسد ناکامی در جنگ علیه یمن و کمک به گروه های تروریستی در سوریه و عراق، آل سعود را به افزایش خرید تجهیزات نظامی ترغیب کرده است.
ارقام بودجه سال 2017 عربستان نشان دهنده طرح کاهش هزینه ها در بخش هایی مانند امنیت داخلی و مناطق اداری از 102 میلیارد و 300 میلیون دلار به 96 میلیارد و 700 میلیون دلار است. این هزینه ها مرتبط با بخش دفاعی اما (در تخصیص بودجه) مستقل از آن است.
از سوی دیگر، به اعتقاد ناظران بین المللی، عربستان سعودی برغم برخورداری از تسلیحات مدرن،‌ از نظر توان رزمی فاقد توانایی لازم و کافی است؛ ارتش کوچک و غیر بومی و ناآشنا عربستان فاقد توانایی ها و قابلیت های رزمی و نظامی لازم برای وارد شدن به جنگی بزرگ در منطقه است و این کشور نتوانسته به هیچ یک از اهداف خود در یمن برسد.
افزون بر آن، فرسایشی شدن جنگ در یمن و خستگی جسمی و روحی بخش عظیمی از نیروهای ارتش این کشور در تجاوز شکست خورده اش به یمن و نیز مشکلات عدیده مالی داخلی و خارجی این کشور، موجب شده تا طرح اجرای جنگ نظامی با وسعت بالا در منطقه، برای این کشور غیر ممکن شود.
تلاش سران خام و کم تجربه رژیم سعودی برای ایجاد جبهه ای جدید منطقه به بهانه مبارزه با اسلام افراطی در حالی است که این رژیم به عنوان اصلی ترین حامی تروریسم تکفیری در جهان، طی سالهای پر التهاب گذشته در منطقه، نه تنها به عنوان یک کنشگر مخرب منطقه ای هیچ کمکی به استقرار ثبات و آرامش نکرده، بلکه با حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و به راه انداختن جنگی خانمان سوز علیه ملت مظلوم یمن، آتش جنگ، بی ثباتی و ناامنی در منطقه را شعله ورتر کرده است.
در حالی که نهادهای رسمی عربستان و افراطیون تکفیری به عنوان حامیان تروریسم دولتی در سراسر جهان شناخته می شوند و اقدامات غیرقانونی آنان در منطقه و جهان، مورد اعتراض شدید افکار عمومی قرار گرفته است، برگزاری نشست مقابله با افراط گرایی در ریاض به قدری مضحک به نظر می رسد که پرداختن به آن به مانند نگارش طنزی تلخ و پیش پاافتاده می ماند.
در گزارش های منتشره از سوی نهادهای اطلاعاتی غرب و نیز شمار بسیار زیادی از صاحب نظران سیاسی، بارها تایید و تاکید شده که ارتباط معنادار و سازمان یافته ای بین نهادهای رسمی عربستان و افراطیون تکفیری در سراسر جهان وجود دارد و به نظر می رسد اقدامات دستگاه های اطلاعاتی آل سعود موید این حقیقت است که تروریسم و آل سعود دو روی یک سکه هستند و ارتباط معناداری میان رژیم آل سعود و تروریسم منطقه ای و جهانی وجود دارد.
افزون بر آن، عربستان کشوری است که فرقه ضاله وهابیت در آن ریشه دوانده و به تمام بخش های جامعه بدوی این کشور سرایت کرده است؛ مبلغان و رهبران مذهبی این فرقه در این کشور با صرف هزینه های گزاف، میلیاردها دلار برای ترویج افکار ضد بشری خود هزینه می کنند و بستر فکری را برای حضور تروریسم منطقه ای فراهم می کنند.
بنابراین، رژیم سعودی مبتنی بر تعالیم ضدبشری وهابیت و مبتنی بر اعتقادات بدوی خود و نیز با اتخاذ رویکردهای نسنجیده و غلط، با حمایت از گروه های تروریستی در منطقه، نه تنها امنیت و ثبات منطقه را به خطر انداخته، بلکه بستر مناسبی برای رشد تروریسم در منطقه ایجاد کرده است.
در این میان، آنچه که توجه به آن ضروری و بایسته می باشد، این حقیقت است که حاکمان سعودی با برگزاری این نشست نه تنها کمکی به حل معضل تروریسم در منطقه نمی کنند، بلکه به تفرقه و جدایی کشورهای اسلامی و تحقق منافع نامشروع دشمنان منطقه ای و کنشگران جنگ طلب کمک کرده و بستری مخرب برای تداوم اقدامات تروریستی در منطقه پدید می آورند.
در این میان، به نظر می رسد تلاش ریاض برای نزدیک کردن کشورهای عربی به آمریکا و گشایش جبهه دیپلماتیک جدید و نیز همسو کردن مواضع نظری و عملی آنان با اهداف واشنگتن و تل آویو،‌ از محوری ترین اهداف عربستان از برگزاری نشست روز 21 می 2017 ( 31 ا ردیبهشت 96) ریاض است.
خاورم**9377**1275
گزارش از حمید اوضح* انتشار دهنده: مجید جعفری

 

منبع: ایرنا، 23 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.