شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر کشور: نتایج را لحظه به لحظه اعلام نمی کنیم

ایرنا

وزیر کشور: انتخابات با تداوم روند انصراف ها به دور دوم کشیده نخواهد شد/نتایج در کوتاه ترین زمان اعلام می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور گفت: در صورتی که روند انصراف نامزدها ادامه یابد، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نخواهد شد.
 به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز چهارشنبه در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چقدر احتمال می دهید انتخابات به دور دوم کشیده شود، افزود: با توجه به انصراف های نامزدها، انتخابات ریاست جمهوری اصلا به دور دوم کشیده نخواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر روال این گونه باشد و برای روز جمعه دو نامزد در صحنه حضور داشته باشند، انتخابات یک مرحله ای خواهد بود اما اگر کسانی که رسما انصراف خود را به ما اعلام نکرده اند در صحنه بمانند باید منتظر شمارش آرا شویم.
وزیر کشور ادامه داد: اما با توجه مباحثی که در فضای مجازی و اجتماعات مطرح می شود که این نامزدها (قالیباف و جهانگیری) کنار رفته اند قطعا در دور اول تکلیف انتخابات مشخص خواهد شد و من این گفته خود را اصلاح می کنم تا موجب سوءتفاهم نشود.
رحمانی فضلی همچنین درمورد انصراف دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از صحنه رقابت افزود: برخی نامزدها در فضای عمومی اعلام کناره گیری کرده اند و امیدواریم تا امروز ظهر انصراف خود را به صورت رسمی اعلام کنند تا انصراف دهندگان را از فهرست نامزدهای انتخابات روز جمعه خارج کنیم. 
به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری تاکنون با صدور بیانیه هایی انصراف خود را از حضور در عرصه رقابت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که روز جمعه برگزار می شود، اعلام کرده اند. چهار نامزد دیگر شامل حسن روحانی، سیدابراهیم رییسی، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا به رقابت خود ادامه می دهند.
با این حال، وزیر کشور گفت که تا این لحظه، هیچ انصرافی بطور کتبی به این وزارتخانه تسلیم نشده است.

** با هماهنگی دستگاه ها شرایط برای برگزاری انتخابات باشکوه و قانونی فراهم است 
رحمانی فضلی در این نشست خبری با بیان این که امروز آخرین روز تبلیغات انتخابات است و از فردا تبلیغات نامزدها ممنوع خواهد بود، ادامه داد: سه انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را در پیش رو داریم که با توجه به این که همه انتخابات قوانین خاص خودشان را دارند، وزارت کشور با مجموعه ای از قوانین مواجه است که باید همه آنها را اجرا کند.
رحمانی فضلی یادآور شد: با هماهنگی همه دستگاه های متولی برگزاری انتخابات ، توانستیم تمامی امکانات، شرایط و زمینه ها را برای برگزاری یک انتخابات باشکوه و قانونی و سالم در فضایی آرام آماده کنیم.

** اخذ آرا از ساعت هشت صبح جمعه آغاز می شود
وی همچنین گفت: اخذ آرا روز جمعه از ساعت هشت صبح شروع می شود و تا زمانی که مردم ما پای صندوق های رای باشند و محدودیت قانونی نداشته باشند در خدمتشان خواهیم بود.
وزیر کشور از مردم خواست تلاش کنند از اول وقت پای صندوق ها بروند تا در موعد قانونی کار را انجام دهیم.
رحمانی فضلی یادآور شد: بیش از 63 هزار شعبه اخذ رای با 130 هزار صندوق رای در کشور در نظر گرفته شده که در همه این شعبه ها تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات تدارک دیده شده است.
وی ادامه داد: در انتخابات شوراها در 141 شهر اخذ رای به صورت الکترونیکی خواهد بود و در مابقی شعبه ها و انتخابات ریاست جمهوری و میاندوره ای مجلس به جز اخذ رای و شمارش آرا مابقی فرآیند الکترونیکی خواهد بود.
وزیر کشور گفت: بازرس برای همه شعبه ها در نظر گرفته شده است که 71 هزار بازرس انتخابات را بازرسی و نمایندگان فرماندار نیز بر فرآیند انتخابات نظارت می کنند.
رحمانی فضلی افزود: نماینده نامزدها امکان حضور در شعبه ها را تا آخرین لحظه دارند.
وی ادامه داد: 160 هزار نیروی انتظامی برای برقراری امنیت انتخابات بسیج شده است.
وزیر کشور تاکید کرد: تلاش می کنیم در کوتاه ترین فاصله نتایج انتخابات را اعلام کنیم البته تلاش ما بر این است کاملا صحت و دقت رعایت شود و دقت را فدای سرعت نکنیم.
رحمانی فضلی تاکید کرد: در انتخابات هماهنگی با شورای نگهبان داشته و داریم و در روز جمعه به صورت عملیاتی این هماهنگی را تا زمان اعلام نتایج خواهیم داشت.
وی افزود: در این ایام نباید به شایعات و گمانه زنی ها توجه شود؛ نظرسنجی هایی تولید و منتشر می شود که 95 درصد آن غیراصولی، غیرقانونی و ساختگی است یا برخی شایعات پخش می کنند که بر برهم ریختگی هیجانات مردم موثر است.
رحمانی فضلی افزود: رسانه ها هم در مشارکت مردم در پای صندوق ها به صورت باشکوه و مستمر و هم در حضور به موقع مردم به ما کمک کنند.
وی از نامزدها و هواداران آنان نیز خواست از فردا فعالیت تبلیغاتی نکنند، همه باید به قانون احترام بگذارند و از اعلام هر نوع عدد و رقمی که گمانه زنی خواهد بود و در تهییج افکار عمومی موثر باشد جلوگیری کنند.

** نتایج انتخابات در نهایت اعلام خواهد شد
وزیر کشور گفت: نتایج انتخابات ریاست جمهوری را لحظه به لحظه اعلام نمی کنیم و در نهایت آن را اعلام خواهیم کرد و هر نوع نظر در قالب گمانه زنی صورت می گیرد از نظر ما خلاف است و با متخلفین برخورد می شود.
رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره زمان اعلام نتایج انتخابات گفت: نتایج را زودتر از دوره های قبل اعلام خواهیم کرد اما دقت را فدای سرعت نمی نمی کنیم و سعی کرده در کوتاه ترین زمان نتایج را اعلام کنیم.
وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم این امر سرنوشت ساز را به نقطه اقتدار برای نظام تبدیل کنیم و شاهد یک انتخابات باشکوه باشیم.

** تجمع امروز یکی از نامزدها در فضای باز خلاف قانون است
وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر این که با توجه به تاکیدات مکرر وزارت کشور مبنی بر برگزار نکردن تجمع ها در فضای باز امروز شاهد برگزاری تجمعی انتخاباتی هستیم نحوه برخورد شما با این مساله چیست؟، گفت: طبق قانون برگزاری میتینگ ها و کارناوال های خیابانی ممنوع است، شورای امنیت و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مصوب کردند تجمع در فضای باز که در مسیر تردد مردم باشد، ممنوع است.
وی ادامه داد: تاکنون همه ستادها به این موضوع توجه کردند اما امروز در استان خراسان رضوی قرار است تجمعی در میدان شهدا برگزار شود که استاندار در دو جلسه شورای تامین استان رسما اعلام کرده این اقدام خلاف است.
وی یادآور شد: استاندار خراسان رضوی در تماس تلفنی به من اعلام کرد که آنها قانع نشده اند محل را تعییر دهند که این خلاف مصوبات است و اگر عوارضی داشته باشد باید برگزار کنندگان پاسخگو باشند.
وزیر کشور گفت: امیدواریم به قانون تمکین کنند و با رعایت مقررات و قوانین فعالیت کنند.
رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال تهدیدهای گروه های تروریستی در ایام انتخابات گفت: همیشه با این تهدیدات مواجه بودیم و با توجه به رصد و اشرافی که داریم، نتوانستند اقدامی انجام دهند.
وی افزود: اتفاقی که در استان خوزستان افتاد مرتبط با انتخابات نبوده و بلافاصله روز بعد نیروهای ما دو نفر را که این اقدام انجام داده بودند در مرز مهران دستگیر کردند.
رحمانی فضلی در خصوص صدور کارت برای ناظرین نامزدها نیز بیان کرد: حدود 64 هزار شعبه در کشور داریم که همه نامزدها تا پنج روز گذشته می توانستند 64 هزار نماینده معرفی کنند تا در شعبه ها مستقر باشند.
وزیر کشور در خصوص علت اعلام نتایج انتخابات به صورت تدریجی گفت: براساس ماده 31قانون انتخابات، نتیجه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری پس از وصول گزارش هیات اجرایی مرکزی به وسیله وزیر کشور اعلام می شود و تایید نهایی صحت انتخابات بر عهده شورای نگهبان است بنابراین ما باید منتظر باشیم که گزارش های هیات اجرایی از سراسر کشور برسد و هیات اجرایی مرکزی انتخابات آن را تایید کند و ما نتیجه را اعلام کنیم.
رحمانی فضلی افزود: در هر مرحله بخواهیم این نتایج را اعلام کنیم نتایج آرا در استان ها مختلف متفاوت است و این باعث ایجاد برخی سوتفاهم ها می شودبنابراین بهتر است پس از تجمیع اعلام شود.
سیام**9254**1336 خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشار: مهرنوش خانزائی

 

منبع: ایرنا، 27 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.